Рішення від 13.12.2024 по справі 280/4945/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2024 року Справа № 280/4945/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом

фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр.Соборний, 166; код ЄДРПОУ 44118663)

про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - також позивач, ФОП ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - також відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якій позивач просить суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (не нарахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне нарахування) єдиного внеску від 02.09.2021 року № 0123752406;

- визнати незаконним та скасувати вимогу Головного управління ДПС України у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) від 13.03.2024 року № Ф-1137- 0801.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що не погоджується з оскаржуваною вимогою про сплату боргу (недоїмки) та рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (не нарахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування єдиного внеску, оскільки позивач має статус фізичної особи-підприємця та користується спрощеною системою оподаткування. Сплату єдиного внеску та подання звітів позивач здійснює своєчасно та в повному обсязі, у відповідності до приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI), що підтверджується платіжними документами та звітами. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 31.05.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 17.06.2024 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи; витребувано у відповідача докази по справі.

24.06.2024 відповідач подав витребувані докази та відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що згідно інформаційно-комунікаційної системи податкового органу позивач зареєстрований як фізична особа - підприємець з 14.07.2008. З 01.01.2016 по теперішній час зареєстрований платником єдиного податку (3 група, ставка 5 відсотків від доходу) на спрощеній системі оподаткування. Нарахування в інтегрованій картці платника єдиного внеску проведені автоматично на центральному рівні відповідно до вимог чинного законодавства. Станом на 01.03.2024 року в ІКП платника 71040000 обліковувався борг на суму 5361,43 грн.: 939,43 грн. залишок самостійно нарахованого але не сплаченого єдиного внеску за 3 квартал 2023 року згідно Додатку 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осiб та суми нарахованого єдиного внеску до податкової декларацiї платника єдиного податку - фiзичної особи - підприємця» № 9378206136 вiд 26.01.2024 терм. спл. 19.02.2024; 4422,00 грн. самостійно нарахованого але не сплаченого єдиного внеску за 4 квартал 2023 року згідно Додатку 1 № 9378206136 вiд 26.01.2024 терм. спл. 19.02.2024. Станом на 24.06.2024 року заборгованість по коду БК 71040000 складає 675,43 грн. Керуючись чинним законодавством, Законом №2464-VI, Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 449 від 20.04.2015 (далі - Інструкція №449), у зв'язку з наявністю у позивача недоїмки з єдиного внеску Головним управлінням ДПС у Запорізькій області було виставлено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.03.2024 №Ф-1137-0801 на суму 5361,43 грн. Крім того, зазначає, що позивач не відноситься до осіб, які на підставі Закону №2464-VI звільняються від сплати єдиного внеску, також позивач у адміністративному позові не стверджував про наявність вищеперерахованих обставин такого звільнення та не надав відповідні докази, а отже, відсутні жодні правові підстави для звільнення позивача від сплати єдиного внеску. Зважаючи на вищевикладене, відсутні жодні правові підстави для визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки від 13.03.2024 № Ф-1137-0801, та про визнання незаконним та скасуванню рішення ГУ ДПС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (не нарахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне нарахування) єдиного внеску від 02.09.2021 №0123752406. Просить у задоволенні позову відмовити.

01.07.2024 позивач подав відповідь на відзив, в якій вважає доводи відповідача такими, що не відповідають обставинам справи, суперечать чинному законодавству та не узгоджуються правовими позиціями Верховного Суду.

Ухвалою суду від 08.10.2024 суд вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 23.10.2024.

Ухвалою суду від 23.10.2024 оголошено перерву в підготовчому засіданні до 18.11.2024.

30.10.2024 відповідач подав додаткові письмові пояснення, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку у відповідача на спрощеній системі оподаткування з 01.01.2012 по теперішній час. Наявні дані про ознаку незалежної професійної діяльності, а саме: з 23.08.2018 - «адвокат». Відповідно до п. 7 розділ ІІІ Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162, із змінами та доповненнями, якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується в контролюючому органі як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. За результатами проведеної інвентаризації у серпні 2018 року Публічного реєстру на виконання вимог Порядку обліку платників податків і зборів (затвердженого Наказом МФУ від 09.12.2011 №1588, зареєстрованого Міністерством юстиції України від 29.12.2011 №1562/20300) встановлено, що ОСОБА_1 з 28.12.2009 перебуває в Єдиному реєстрі адвокатів України, як особа що проводить індивідуальну адвокатську діяльність та ГУ ДПС у Запорізькій області (Олександрівська ДПІ) забезпечено внесення до інформаційної бази ДПС України даних за формою «Відомості відповідних реєстрів про реєстрацію (для обліку за основним місцем з ознакою «платник не подав заяви для взяття на облік»). Як результат перебування на обліку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як ФОП та особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, в ІКП з єдиного соціального внеску, за кодом бюджетної класифікації 71040000, протягом серпня - грудня 2018 року відбулися подвійні нарахування авансових внесків, які призвели до виникнення заборгованості та формування вимог про сплату боргу (недоїмки). Так, в інтегрованій картці позивача проведені нарахування за 2018 рік відповідно по термінам 19.04.2018, 19.07.2018, 19.10.2018, 21.01.2019 - 13924,02 грн. за 2019 рік відповідно по термінам 19.04.2019, 19.07.2019, 21.10.2019, 20.01.2020 у сумі 11016,72 грн; за 2020 рік відповідно по термінам 21.04.2020, 20.07.2020, 19.10.2020, 20.01.2020 у сумі 12712,48 грн; за 2021 рік (по терміну 21.02.2022) - 15950 грн., згідно поданого Додатку 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» до Податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця №9428176746 вiд 04.02.2022; за 2022 рік (по терміну 22.02.2023) - 17292 грн., згідно поданого Додатку 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осiб та суми нарахованого єдиного внеску» до Податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця №9300083174 вiд 19.01.2023; за 2023 рік (по терміну 19.02.2024) - 17688 грн., згідно поданого Додатку 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» до Податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця №9378206136 вiд 26.01.2024. Сума нарахованого єдиного внеску за період з 2017 по 2023 склала 88583,22 грн. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 02.09.2020 ухвалив рішення за результатами розгляду зразкової справи №520/3939/19 за позовом фізичної особи - підприємця, яка здійснює незалежну професійну діяльність, зокрема щодо визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яке Велика палата Верховного Суду постановою від 04.12.2019 залишила без змін. ГУ ДПС у Запорізькій області, враховуючи висновки Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 02.09.2019 по справі №520/3939/19, ІКП ОСОБА_1. (РНОКПП НОМЕР_1 ) за кодом БК 71040000 приведено у відповідність шляхом зменшення нарахувань на суму 4085,30 грн. в т.ч. (3 квартал 2018 - 1638,12 грн., 4 квартал 2018 - 2457,18 грн.) по терміну 09.11.2020. Таким чином сума нарахованого єдиного внеску за 2018 - 2023 склала 84497,92 грн. За порушення ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області винесено Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0123752406 від 02.09.2021 за період з 20.10.2018 по 08.07.2020 на загальну суму 5361,43 грн. (штрафна санкція - 3345,99 грн. та пеня 2015,44 грн.), дата узгодження - 25.10.2021. Після узгодження Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0123752406 від 02.09.2021, сума нарахованого єдиного внеску в ІКП ОСОБА_1 за кодом БК 71040000 склала 89859,35 грн. В свою чергу за період з 01.04.2018 по 11.04.2024 року ОСОБА_1 було перераховано єдиного внеску у розмірі 99 743,92 грн. На підставі вищевикладеного, станом на 28.10.2024 в ІКП по єдиному внеску ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за кодом БК 71040000 заборгованість по єдиному внеску відсутня.

Ухвалою суду від 18.11.2024 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 09.12.2024.

Учасники справи подали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

З урахуванням подання всіма учасниками справи відповідного клопотання, суд визнав за можливе здійснити розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

На підставі матеріалів справи суд встановив такі обставини.

Відповідно до рішення Запорізької обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 29.12.2005 за №39 позивач отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №544 від 29.12.2005.

Позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець з 14.07.2008, види економічної діяльності: 69.10 Діяльність у сфері права, перебуває на обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області, з 01.01.2012 - на спрощеній системі оподаткування та звітності.

За даними інтегрованої картки платника податків, позивачу нараховано недоїмку з єдиного внеску, а саме:

- за 2018 рік відповідно по термінам 19.04.2018, 19.07.2018, 19.10.2018, 21.01.2019 - 13924,02 грн., або 2457,18 грн. за кожний квартал (мінімальна заробітна плата з січня 2018 року 3723 х 22 відсотки = 819,06 грн./міс.);

- за 2019 рік відповідно по термінам 19.04.2019, 19.07.2019, 21.10.2019, 20.01.2020 у сумі 11016,72 грн. (мінімальна заробітна плата з січня 2019 року 4173 х 22 відсотки = 918,06 грн./ міс.);

- за 2020 рік відповідно по термінам 21.04.2020, 20.07.2020, 19.10.2020, 20.01.2020 у сумі 12712,48 грн. (мінімальна заробітна плата з січня 2020 року 4723 х 22 відсотки = 1039,06 грн./міс. та з вересня 2020 року 5000 грн. х 22 відсотки = 1100,0 грн.).

- за 2021 рік (по терміну 21.02.2022) - 15950 грн., згідно поданого Додатку 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» до Податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця №9428176746 вiд 04.02.2022.

- за 2022 рік (по терміну 22.02.2023) - 17292 грн., згідно поданого Додатку 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осiб та суми нарахованого єдиного внеску» до Податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця №9300083174 вiд 19.01.2023.

- за 2023 рік (по терміну 19.02.2024) - 17688 грн., згідно поданого Додатку 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» до Податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця №9378206136 вiд 26.01.2024.

При цьому, з даних ІКП вбачається, про що відповідач не заперечує, що протягом 2018 року були здійснені подвійні нарахування сум єдиного внеску для позивача у зв'язку з його одночасним перебуванням на обліку як фізичної особи-підприємця та як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність.

Контролюючим органом самостійно здійснено коригування даних податкового обліку позивача шляхом зменшення нарахувань на суму 4085,30 грн, в т.ч. 3 квартал 2018 - 1638,12 грн., 4 квартал 2018 - 2457,18 грн, по терміну 09.11.2020.

Крім того, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області винесено Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0123752406 від 02.09.2021 за період з 20.10.2018 по 08.07.2020 на загальну суму 5361,43 грн. (штрафна санкція - 3345,99 грн. та пеня 2015,44 грн.), яке направлено рекомендованим листом з повідомлення про вручення на податкову адресу платника, та повернуто з відміткою «За закінченням терміну зберігання», дата узгодження - 25.10.2021.

Контролюючим органом сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.03.2024 № Ф-1137-0801, відповідно до якої станом на 29.02.2024 заборгованість позивача з єдиного внеску становить 5361,43 грн.

Позивач оскаржив вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.03.2024 № Ф-1137-0801 в адміністративному порядку, проте, рішенням про результати розгляду скарги №11516/6/99-00-06-02-01-06 від 19.04.2024, прийнятим ДПС України, скаргу залишено без задоволення.

Вважаючи протиправними рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0123752406 від 02.09.2021 та вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.03.2024 № Ф-1137-0801, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини врегульовані нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України) в частині відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, та нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI), в частині правових та організаційних засад забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умов та порядку його нарахування і сплати та повноважень органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Так, відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 ПК України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого пунктом 65.9 статті 65 цього Кодексу) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).

Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (частина 1 статті 2 Закону №2464-VI).

Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску (частина 2 статті 2 Закону №2464-VI).

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі також єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI).

Згідно з пунктами 4, 5 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є:

- фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;

- особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Отже, законодавець окремо відносить до платників єдиного внеску як фізичних осіб-підприємців, так і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

За даними ІКП судом встановлено, що протягом 2018 року позивач перебував на податковому обліку у відповідача як фізична особа-підприємець на спрощеній системі оподаткування, тобто був платником єдиного внеску в розумінні пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VI, одночасно з цим, контролюючий орган також здійснював облік та нарахування єдиного внеску позивачу як особі, яка проводить незалежну професійну діяльність, у зв'язку з чим нарахування єдиного внеску проводились контролюючим органом у подвійному розмірі.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною Верховного Суду від 02.09.2019, прийнятому у зразковій справі №520/3939/19 та залишеному без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 04.12.2019, Суд дійшов висновку про відсутність повноважень у контролюючого органу за власною ініціативою без наявності звітності платника ЄСВ (особи, яка провадить незалежну професійну діяльність/ФОП), в якій містяться відомості про суми нарахованого доходу та ЄСВ ФОП, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, вносити зміни (подавати інформацію до Пенсійного фонду України щодо змін) до облікової картки платника ЄСВ шляхом встановлення «ознаки незалежної професійної діяльності» та відповідно нараховувати ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску на місяць, визначеного законом як граничний мінімальний внесок для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. За наявного існуючого правового регулювання взяття та перебування на обліку платника ЄСВ фізичної особи-підприємця з ознакою провадження незалежної професійної діяльності не передбачено. Взяття контролюючим органом на облік особи як платника ЄСВ - ФОП та внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб унеможливлює нарахування ЄСВ за іншим типом платника без прийняття відповідних рішень і внесення змін щодо попереднього обліку особи у спосіб, визначений законом і підзаконними нормативно-правовими актами. З огляду на викладене, у контролюючого органу були відсутні правові підстави для встановлення ознаки незалежної професійної діяльності та нарахування на цій підставі ЄСВ особі - ФОП, яка не перебуває на обліку платника ЄСВ як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, та не подає відповідну звітність.

Визнавши безпідставність подвійного нарахування єдиного внеску позивачу, контролюючий орган здійснив коригування даних інтегрованої картки платника податків, водночас, зазначене корегування не врахувало наявність рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0123752406 від 02.09.2021 за період з 20.10.2018 по 08.07.2020. на загальну суму 5361,43 грн. (штрафна санкція - 3345,99 грн. та пеня 2015,44 грн.).

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч.10 ст.25 Закону №2464-VI).

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного Документ сформований в системі дня, що настає за днем закінчення строку внесення платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. (ч.13 ст.25 Закону №2464-VI).

Згідно ч.6 ст.2 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарно черговості їх виникнення.

Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується. (ч.16. ст.25 Закону №2464-VI).

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464-VI є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Як встановлено з матеріалів справи, рішення № 0123752406 від 02.09.2021 було прийнято у зв'язку з несвоєчасною сплатою позивачем єдиного внеску у період з 20.10.2018 по 08.07.2020, тобто, починаючи з періоду, протягом якого позивачу безпідставно нараховувався єдиний внесок у подвійному розмірі, а сплачені позивачем суми єдиного внеску відповідно до встановленого порядку зараховувались відповідачем в рахунок погашення зобов'язань попередніх періодів.

Водночас, оскільки у позивача були відсутні обов'язки сплати єдиного внеску у зв'язку з безпідставним взяттям його на облік як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, відповідно й нарахування штрафних санкцій у зв'язку з несвоєчасною сплатою таких сум є протиправним.

Позивач надав до матеріалів справи письмові докази (платіжні документи), з яких вбачається, що ним здійснювалась своєчасна сплата єдиного внеску відповідно до задекларованих зобов'язань у вказаний період.

Відтак, суд дійшов висновку, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0123752406 від 02.09.2021 на суму 5361,43 грн є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно, оскільки сума недоїмки згідно спірної вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 13.03.2024 № Ф-1137-0801 становить саме суму штрафу 5361,43 грн, застосовану вищезазначеним рішенням, така вимога також є протиправною та підлягає скасуванню.

Водночас, заявлені позивачем позовні вимоги «визнати незаконним» щодо спірних рішень суб'єкта владних повноважень не узгоджуються з положеннями статті 5 КАС України, оскільки предметом оскарження у цій справі є індивідуальні акти, а тому, вони підлягають визнанню протиправними.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частин 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 2 422,40 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0123752406 від 02.09.2021, прийняте Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.

Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.03.2024 року № Ф-1137-0801, сформовану Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління ДПС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663.

Повне судове рішення складено 13.12.2024.

Суддя М.О. Семененко