Постанова від 12.12.2024 по справі 280/1124/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 року м. Дніпросправа № 280/1124/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року (суддя Новікова І.В.)

у справі №280/1124/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у формуванні позивачу подання про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за Договором купівлі-продажу житлового будинку від 26 вересня 2022 року у розмірі 8591,60 грн, сплаченого згідно з квитанцією 0.0.2687681474.1 від 26 вересня 2022 року;

- зобов'язати відповідача сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області подання про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі- продажу нерухомого майна в сумі 8591,60 грн, сплаченого згідно з квитанцією 0.0.2687681474.1 від 26 вересня 2022 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час операції купівлі-продажу нерухомого майна позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 8591,60 грн. Позивач вважає, що оскільки житло придбавалось ним вперше, то він звільнений від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до положень Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування». Для повернення надмірно сплачених коштів, у вигляді збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою, проте, позивачу було протиправно відмовлено.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року адміністративний позов задоволено.

Суд першої інстанції виходив з того, що за умови отримання від фізичної особи документів нотаріус на підставі абзацу четвертого пункту 15-3 Порядку №1740 здійснює нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Якщо ж особа не скористалася цим механізмом на стадії посвідчення договору в нотаріуса та помилково сплатила збір, то така особа вправі скористатися таким самим порядком вже після посвідчення нотаріусом договору купівлі-продажу житла, подавши територіальному органу ПФУ визначені підпунктами «в» і «г» пункту 15-2 Порядку №1740 інформацію та пакет документів, що підтверджують наявність підстав для звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд першої інстанції встановив, що звертаючись до відповідача 30.06.2023 позивачем надано пакет документів, визначений підпунктами «в» і «г» пункту 15-2 Порядку №1740, тому у відповідача не було правових підстав для відмови позивачу у поверненні помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Скаржник вказує, що з 26 вересня 2020 року створено дієвий механізм, за умови дотримання якого фізична особа, що придбає житло вперше та, відповідно, не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна, не сплачує збір при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу. Зазначає, що необхідні документи, визначені п.15-2 Порядку №1740 на підтвердження того, що житло позивачем придбано вперше, не надано. Звертає увагу, що позивач був власником нерухомого майна, а саме: квартири за адресою АДРЕСА_1 . Вказує, що позивачем не подано довідки з місць проживання (після 1992 року), зокрема довідки органів приватизації (управління комунального майна).

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване. Позивач вказує, що обставини, на які посилаються відповідач в апеляційній скарзі, а саме: отримання пенсійним органом інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що у власності позивача було нерухоме майно, не були покладені пенсійним органом в основу відповіді щодо відмови сформувати подання.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 26.09.2022 між громадянкою ОСОБА_2 (продавець) та громадянином ОСОБА_1 та громадянкою ОСОБА_3 укладено Договір купівлі-продажу житлового будинку, відповідно до пункту 1 якого, гр. ОСОБА_4 продала та зобов'язується передати у власність гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_3 , а гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_3 купили та зобов'язуються прийняти у власність, в рівних частках, по 1/2 (одній другій) частці кожний, належний гр. ОСОБА_2 на праві приватної власності житловий будинок літ.А, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею - 205,4 кв.м., житловою площею - 90,3 кв.м.

Продаж зазначеного житлового будинку за домовленістю сторін здійснювався за 1 718 320,00 грн., які покупці сплатили продавцю, а продавець отримала повністю до підписання цього договору.

26.09.2022 позивачем сплачено збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна в розмірі 8591,60 грн.

30.06.2023 позивач, вважаючи, що ним помилково сплачено збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна, звернувся до відповідача із заявою, в якій просив сформувати та видати подання про повернення безпідставно сплаченого з операції купівлі-продажу нерухомого майна за договором купівлі-продажу житлового будинку від 26.09.2022.

При цьому позивачем зазначено, що ним житло придбано вперше, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 24.10.2023. Крім того, позивач не значиться в списках громадян, які мають право на приватизацію житла. А також дані про використання позивачем житлового чека відсутні, що підтверджується довідкою від 22.05.2023.

Листом від 02.08.2023 №0800-0605-8/50027 Головне управління ПФУ в Запорізькій області з посиланням на п.15-2 Порядку №1740 відмовило позивачу у поверненні збору.

Позиція відповідача полягає в тому, що Порядком №1740 не передбачено право органів Пенсійного фонду України приймати рішення щодо звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Також пенсійним органом повідомлено, що документом, який підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка органів приватизації (управління комунального майна) з місць проживання щодо невикористання права на приватизацію. Враховуючи, що при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна від 26.09.2022 за №1663, за результатом розгляду наданих позивачем документів не було встановлено підстав для звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, збір сплачено у розмірі, встановленому Законом, підстави для повернення сплачених сум збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 8591,60 грн відсутні.

Позивач, не погодившись з відмовою відповідача у внесенні подання про повернення коштів, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками цього збору за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.

Нотаріуси щокварталу, до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом, подають до органів Пенсійного фонду України за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса звіт про укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна, включаючи інформацію про вартість такого майна та суму сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в порядку та за формою, визначеними Кабінетом Міністрів України.

Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на запит Пенсійного фонду України та його територіальних органів, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки України, нотаріусів, адвокатів надається у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 8 ч. 1 ст. 2 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740.

У п. 2 Порядку №1740 передбачено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується платниками на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Відповідно до п. 15-1 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Відповідно до пп. «в» п.15-2 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).

Згідно із п. 15-3 Порядку №1740 нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.

Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками, зазначеними у пункті 15-1 цього Порядку, за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах “в» і “г» пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за умови отримання від фізичної особи зазначених у пп. «в» п.15-2 Порядку №1740 документів нотаріус на підставі абзацу четвертого пункту 15-3 Порядку №1740 здійснює нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Якщо ж особа не скористалася цим механізмом на стадії посвідчення договору в нотаріуса та помилково сплатила збір, то така особа вправі скористатися таким самим порядком вже після посвідчення нотаріусом договору купівлі-продажу житла, подавши територіальному органу ПФУ визначені, зокрема, пп. «в» п. 15-2 Порядку №1740 інформацію та пакет документів, що підтверджують наявність підстав для звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів встановлена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів. Цей Порядок розроблений на виконання статей 43, 45, 78 та 112 Бюджетного кодексу України та затверджений наказом Міністерства фінансів України 03 вересня 2013 року №787.

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 5 розділу І Порядку №787 в редакції на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

У разі повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства.

Пунктом 18 Порядку №1740 визначено, що облік сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій ведеться відповідно до законодавства.

Повернення помилково або надміру сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій здійснюється у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання, щодо повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Відповідно до частини сьомої статті 45 Бюджетного кодексу України перелік податків і зборів та інших доходів бюджету згідно з бюджетною класифікацією в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а також загальні вимоги щодо обліку доходів бюджету визначаються Кабінетом Міністрів України.

Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна сплачується платником податку на бюджетні рахунки місцевих органів Державної казначейської служби України за місцезнаходженням майна за кодом бюджетної класифікації 24140500.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року №106 затверджені деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, в тому числі затверджено перелік кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Відповідно до цього переліку контроль за справлянням надходжень за кодом бюджетної класифікації 24140500 закріплено за органами Пенсійного фонду України.

В спірному випадку, матеріали справи містять Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (інформаційна довідка №341121974, сформована 01.08.2023, отримана пенсійним органом 01.08.2023, щодо фізичної особи РНОКПП НОМЕР_1 ( ОСОБА_1 )), з якої вбачається, що окрім реєстрації права власності на позивачем на житловий будинок загальною площею 205,4 кв.м за адресою: АДРЕСА_2 , придбаний на підставі договору купівлі-продажу від 26.09.2022, в Державному реєстрі речових прав є відомості, які свідчать, що позивачу на праві власності належала квартира загальною площею 33,69 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 (свідоцтво про право власності, серія та номер: 1754, виданий 20.01.2022, видавник: районна адміністрація Запорізької міської ради по Заводському району).

Означена інформація позивачем не спростована.

Суд апеляційної інстанції вважає помилковими доводи позивача, що оскільки посилання на вказану інформаційну довідку відсутнє в отриманій позивачем відповіді від 02.08.2023, вона не може бути прийнята в обґрунтування правомірності відмови пенсійного органу у внесенні подання про повернення коштів.

Відмовляючи позивачу у формуванні подання про повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, відповідач послався, в тому числі, на вимоги п.15-2 Порядку №1740, які визначають в якості однієї з умов, за яких збір з операції купівлі-продажу нерухомого майна не сплачується, - придбання особою житла вперше, що підтверджується відповідними, вказаними у цьому пункті, документами.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає відсутніми підстави для звільнення позивача від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до положень Закону №400/97-ВР та пп. «в» п.15-2 Порядку №1740, а отже відмова відповідача щодо формування позивачу подання про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за договором купівлі-продажу житлового будинку від 26 вересня 2022 року у розмірі 8591,60 грн є правомірною, тому суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Суд першої інстанції під час розгляду справи не дослідив обставини, які мають значення для справи, неправильно застосував норми права, що відповідно до ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року у справі №280/1124/24 - скасувати, прийняти нове рішення.

В позові відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко