13 грудня 2024 року справа № 580/11108/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
08.11.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним і скасування рішення від 23.09.2024 №971010310692 щодо відмови у зарахуванні до загального страхового стажу періоду роботи з 30.01.1985 до 22.04.1998, оскільки запис про звільнення завірений печаткою «МВД РФ», з 01.01.2023 Російська Федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992;
зобов'язання відповідача зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи з 30.01.1985 до 22.04.1998 у Російській Федерації відповідно до записів трудової книжки від 06.10.1969 НОМЕР_2 на пільгових умовах, як періоди роботи в районах Крайньої Півночі у пільговому порядку (обчислені за коефіцієнтом 1х1,5, тобто 1 рік як 1,6 років);
стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на його користь витрат зі сплати судового збору в сумі 1211,20грн.
Обґрунтовуючи позов зазначив, що відповідач прийняв рішення про відмову у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що Російська Федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення. Вважає, що відповідач в порушення норм законодавства відмовив у перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 13.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.
28.11.2024 на адресу суду від відповідача надійшов відзив з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. Стверджує, що заяву позивача від 16.09.2024 про перерахунок пенсії та зарахування періодів його роботи до страхового стажу розглянуло Головне управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області за принципом екстериторіальності відповідно до Порядку № 22-1 та винесло оскаржуване рішення про відмову у зарахуванні до загального страхового стажу періоду роботи з 30.01.1985 до 22.04.1998. Копію вказаного рішення він направив позивачу листом від 30.09.2024. У заявлених правовідносинах він виконав функцію інформування позивача про результати розгляду заяви. Безпосередній розгляд матеріалів, доданих до заяви про перерахунок пенсії та прийняття акту владно-розпорядчого характеру (результат) у формі рішення здійснив вказаний вище орган ПФУ. Вважає, що він є неналежним відповідачем у справі та не несе відповідальності за дії чи рішення інших територіальних органів ПФУ.
Ухвалою від 13.12.2024 суд відмовив у задоволенні клопотання вх. 28.11.2024 відповідача про заміну неналежного відповідача у справі.
Всі подані сторонами докази долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 підтверджується, що позивачу призначена пенсія за віком.
Із рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 23.09.2024 №971010310692 суд установив, що позивач звертався заявою від 16.09.2024 №17167 щодо перерахунку пенсії, зміни страхового стажу, набутого до 01.01.2004 та зарахування до стажу періоду роботи з 1985 року до 1998 року. Вказаним рішенням позивачу відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України №1058-ІV через відсутність законних підстав.
Про результати розгляду заяви позивача відповідач повідомив листом від 30.09.2024.
Тому позивач звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Для єдності умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих 5 листопада 1991 року Верховна Рада України ухвалила закон №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII).
Статтею 2 вказаного Закону передбачено види державних пенсій: трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до абз.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Позивач звернувся до органів ПФУ з відповідною заявою саме щодо перерахунку його пенсії.
Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відповідно до п.4.8 Порядку №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України №1058-VI документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Отже, за результатами розгляду заяви особи територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів зобов'язаний прийняти рішення.
Встановлені обставини свідчать, що у заявлених правовідносинах відповідач виконав виключно 2 функції: прийняв документи та листом повідомив про результати їх розгляду. Безпосередній розгляд матеріалів, доданих до заяви позивача від 16.09.2024 про перерахунок пенсії та зарахування до стажу періоду роботи з 1985 року до 1998 року, обчислення стажу та прийняття акту владно-розпорядчого характеру (результат) у формі рішення здійснило Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за принципом екстериторіальності винесло рішення від 23.09.2024 №971010310692 про відмову у перерахунку пенсії позивачу, оскільки запис про звільнення позивача у трудовій книжці завірений печаткою «МВД РФ» та з 01.01.2023 РФ припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, про що позивачку відповідач повідомив листом від 30.09.2024.
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду в постанові від 07.07.2022 у справі №160/2743/21 після прийняття рішення за результатами розгляду звернення неправомірність окремих дій чи бездіяльності цього суб'єкта владних повноважень під час розгляду звернення не може бути предметом окремого позову.
Врахувавши зазначене суд дійшов висновку, що, повідомляючи листом від 30.09.2024 про результати розгляду його заяви щодо відмови у перерахунку пенсії, відповідач не допустив порушення заявленого права позивача на перерахунок пенсії та діяв відповідно до вказаної вище норми Порядку №22-1 щодо такого інформування. Лист відповідача не є актом владно-розпорядчого характеру, безпосередньо не порушує заявлене право позивача на пенсію, оскільки не містить владних приписів.
Оскільки відповідач не обчислював його страхового стажу, не приймав оскаржуваного рішення 23.09.2024 №971010310692 про відмову йому у перерахунку пенсії, відповідно до вимог ст.9 КАС України відсутні правові підстави для надання йому оцінки судом у цьому провадженні та доводи позивача щодо обов'язку відповідача зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи з 30.01.1985 до 22.04.1998 у Російській Федерації відповідно до записів трудової книжки від 06.10.1969 НОМЕР_2 на пільгових умовах, як періоди роботи в районах Крайньої Півночі у пільговому порядку (обчислені за коефіцієнтом 1х1,5, тобто 1 рік як 1,6 років) не враховані.
Зважаючи, що в межах встановлених обставин відповідач діяв з дотриманням встановленого зазначеними нормами права порядку та способу дій, позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
З огляду на результат вирішеного спору відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) про:
визнання протиправним і скасування рішення від 23.09.2024 №971010310692 щодо відмови у зарахуванні до загального страхового стажу періоду роботи з 30.01.1985 до 22.04.1998, оскільки запис про звільнення завірений печаткою «МВД РФ», з 01.01.2023 Російська Федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992;
зобов'язання зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи з 30.01.1985 до 22.04.1998 у Російській Федерації відповідно до записів трудової книжки від 06.10.1969 НОМЕР_2 на пільгових умовах, як періоди роботи в районах Крайньої Півночі у пільговому порядку (обчислені за коефіцієнтом 1х1,5, тобто 1 рік як 1,6 років).
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 13.12.2024.