Рішення від 13.12.2024 по справі 420/30021/24

Справа № 420/30021/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Аракелян М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25 вересня 2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (сформована в системі «Електронний суд» 25.09.2024 року) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення в довідках від 15.07.2024 №10/1/913 станом на 29 січня 2020 року, від 15.07.2024 №10/1/914 станом на 01 січня 2021 року, від 15.07.2024 №10/1/915 станом на 01 січня 2022 року, від 15.07.2024 №10/1/916 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 по справі №420/13350/24, розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 1% та премії з 130% до 10%;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 по справі № 420/13350/24, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 15.07.2024 №10/1/913 станом на 29 січня 2020 року, від 15.07.2024 №10/1/914 станом на 01 січня 2021 року, від 15.07.2024 №10/1/915 станом на 01 січня 2022 року, від 15.07.2024 №10/1/916 станом на 01 січня 2023 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 130% посадового окладу;

судові витрати покласти на відповідача. Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М. Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі; постановлено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (ст.262 КАС України).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 та одержує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 у справі № 420/13350/24 відповідач виготовив та надав до ГУПФ України в Херсонській області довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року, на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 року, на 01.01.2021 року, на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії. Із змісту Довідок від 15.07.2024 №10/1/913, №10/1/914, №10/1/915, №10/1/916 з'ясовано, що відповідач зменшив розміри складових грошового забезпечення, з якого розрахована його пенсія, встановивши надбавку за особові умови служби 1%, а розмір премії 10%. Відповідач не врахував такі обставини: 1) Наказом МО України від 17.12.1996 №0832 позивач був звільнений з військової служби в запас за п. 65 пп.«г» у зв'язку зі скороченням штатів. 2) На день звільнення з військової служби (22.12.1996) з Військової частини НОМЕР_1 позивач займав посаду - Старший льотчик вертолітної ланки вертолітної ескадрильї 2 бригади. 3) До моменту звільнення зі служби позивач проходив службу на посадах льотного складу, мав відповідний допуск, був придатний до польотів за висновками лікарсько-льотної комісії в попередньому році та виконував польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів вертольотів. Згідно Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого, наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року № 260 Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (п. 1 розділу VІ цього Порядку). Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків. Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55 (п. 2 розділу VІ Порядку №260). Згідно п. 27 Переліку окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (Додаток до Порядку №260 (пункт 1 розділу VІ)) до нього має застосовуватися коефіцієнт 1,45. Тобто, мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби має складати 94,3% (65% х 1,45) а не 1%. Формуючи спірні довідки відповідач не з'ясував, яким був середній розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, які виплачувались військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 за аналогічною його посадою, станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023. Раніше відповідач вчиняв щодо позивача неправомірні дії при визначенні розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії при формуванні Довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27.07.2021 №8/1/995 про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року (за рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 24.06.2021 по справі №540/800/21). Так, не зважаючи на те, що відповідачу було відомо, що станом на 05.03.2019 військовослужбовцям льотного складу Військової частини НОМЕР_1 був встановлений: відсотковий розмір фактично виплачуваних надбавок за особливості проходження служби - 100%, а премії - 130%, відповідач на власний розсуд безпідставно встановив йому в Довідці ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27.07.2021 року №8/1/995 надбавку за особливості проходження служби у розмірі - 65%, а премію в розмірі 40%. Вказані вище обставини не були предметом жодного спору в силу етичних міркувань. Але в силу очевидності неправомірності таких дій, позивач просить врахувати ці обставини при розгляді даної справи. Встановлення відповідачем у довідках від 15.07.2024 надбавки за особові умови служби у розмірі 1%, а премії у розмірі 10% не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260 та власним раніше прийнятим рішенням. Отже, відповідачем при виготовленні Довідок від 15.07.2024 №10/1/913, №10/1/914, №10/1/915, №10/1/916 протиправно зменшено розмір відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби (указано 1% замість 100%) та премії (вказано 10% замість 130%).

14.11.2024 року відповідач подав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що на виконання вказаного суду у справі №420/420/13350/24 ІНФОРМАЦІЯ_5 надіслано до ГУПФ України в Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивачем в межах даної справи оскаржуються складові грошового забезпечення та їх розмір, що включені у вказані довідки, тобто фактично позивач оскаржує дії відповідача, вчинені на виконання рішення суду у справі № 420/13350/24. Якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку ст. 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не пред'являти новий адміністративний позов. Відтак, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються. Постанова №704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати надбавки за особливості проходження служби у 100% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), премії у 130% (від посадового окладу). Позивач в якості підстави складення довідки для перерахунку пенсії та визначення розміру складових грошового забезпечення посилається на телеграми: Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14 січня 2020 року №248/291, від 27 січня 2021 року № 248/612, від 19 січня 2022 року № 248/269, а також на окреме Доручення Міністра оборони України №2683 від 01.02.2023. Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам. Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби). Пунктами 1, 2 розділу ХVI Порядку №260 передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683 доведено, зокрема, що військовослужбовцям Збройних Сил України встановлено в розмірі не менше мінімального: з 01.01.2023 року надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, встановлено премію в залежності від тарифного розряду в мінімальному розмірі від 140% до 650% посадового окладу на 2023 рік.Дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683 встановлено розміри виплат для військовослужбовців, які не є фіксованим, а залежить від якості та особливості проходження ними військової служби. При цьому, позивачем не доведено того, що він у спірний період проходив військову службу та має право на включення до довідки для перерахунку пенсії виплат передбачених дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683. Позивач фактично просить суд зобов'язати відповідача видати довідки про розмір грошового забезпечення у зв'язку з направленням Міністром оборони України Окремих доручень в яких, зокрема, Міністр оборони України просить встановити у 2020-2023 роках військовослужбовцям надбавку за особливості проходження служби та щомісячної премії у певних розмірах. Тобто позивач пов'язує виникнення підстав для перерахунку його пенсії з виданням вказаних Окремих доручень, які не є нормативно-правовими актами та не є тотожними підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. За висновками Великої Палати Верховного Суду, сформованими у постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а, накази Міністра оборони України є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оброни України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 23.12.1996 року (а.с.22).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 року у справі №420/13350/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 р., на 01.01.2021 р., на 01.01.2022 р., на 01.01.2023 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнтзгідно з?додатками 1, 12, 13, 14 постанови №704, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 р., та надати позивачу копію надісланої довідки.

На виконання вищезазначеного рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та видано довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 :

- №10/1/913 від 15.07.2024 року - станом на 01.01.2020 року, у довідці зазначені - надбавка за особливості проходження служби - 1%, премія - 10% (а.с.23);

- №10/1/914 від 15.07.2024 року - станом на 01.01.2021 року, у довідці зазначені - надбавка за особливості проходження служби - 1%, премія - 10% (а.с.24);

- №10/1/915 від 15.07.2024 року - станом на 01.01.2022 року, у довідці зазначені - надбавка за особливості проходження служби - 1%, премія - 10% (а.с.25);

- №10/1/916 від 15.07.2024 року - станом на 01.01.2022 року, у довідці зазначені - надбавка за особливості проходження служби - 1%, премія - 10% (а.с.26).

Позивач не погоджується із визначенням відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та премії у виданих довідках.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

Відповідно до ст.9 ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Згідно із ст. 43 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Згідно із ч.ч.2,3 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч.4 ст.9 ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений відповідним Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (Порядок №45), пунктами 1,3 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі рішення Кабінету Міністрів України, саме якому законодавчо надано право як на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, так і на встановлення розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Згідно п.4 ст.9 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх ісмей ",грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (Постанова №704, набрала чинності 01.03.2018р.) якою затверджено затверджені тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Згідно з п.2 Постанови №704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

- установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

- здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно з п. 5 Порядку №45 (у чинній на час виникнення спірних правовідносин редакції) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

-посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

-надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

-щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

-інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

-щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам визначає Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (надалі - Порядок №260).

Згідно з п.3 розділу І Порядку №260, підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Механізм та умови виплати надбавки за особливості проходження служби визначено розділом VI Порядку №260.

В силу приписів п.п.1, 2, 3, 5 розділу VI Порядку №260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Надбавка за особливості проходження служби у встановлених розмірах виплачується щомісяця з дня вступу до виконання обов'язків за посадою, у тому числі й у разі тимчасового виконання обов'язків за посадою, до дня звільнення від виконання обов'язків за посадою, яка передбачає цю надбавку.

Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.

Порядок преміювання військовослужбовців визначає розділ ХVІ Порядку №260, пунктами 1, 2, 3 якого передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.

Також, окремими пунктами розділу XVI передбачені випадки відсоткового зменшення розміру щомісячної премії при порушенні військової дисципліни та випадки, коли військовослужбовцям щомісячні премії не виплачуються.

Виходячи з аналізу указаних вище норми Постанови №740 та Порядку №260 слідує, що надбавка за особливості проходження служби та премія мають щомісячний характер. Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки, а її розмір залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків за посадою розраховується шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки (65%) на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55. Виплата щомісячної премії військовослужбовцям також здійснюється на підставі наказу командира військової частини відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Надбавка за особливості проходження служби та премія, з урахуванням положень п.5 Порядку №45, відносяться до інших щомісячних надбавок та мають визначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

У період з 2020 по 2022 року телеграмами Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14 січня 2020 року № 248/291, від 27 січня 2021 року № 248/612, від 19 січня 2022 року № 248/269 доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2020, 2021 з 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, відповідно, встановлено: щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цих телеграм; надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; виплати окремим категоріям військовослужбовців - у розмірах згідно з Додатком 2 до цих телеграм.

Згідно додатків № 2 до телеграм від 14 січня 2020 року № 248/291, від 27 січня 2021 року №248/612 для військовослужбовців, які станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів, виплачувати: надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з рахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премію в розмірі 130 % посадового окладу.

Згідно додатку № 2 до Телеграми Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 19 січня 2022 року № 248/269 у 2022 році з 01 січня 2022 року, встановлено виплачувати: надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; щомісячну премію в розмірі: 1) 350 % посадового окладу військовослужбовцям офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військових частин (крім органів військового управління, військових навчальних закладів та наукових установ); 2) 200 % посадового окладу - військовослужбовцям рядовою, сержантського та старшинського складу військової служби за контрактом (призовом) льотного екіпажу та екіпажу вантажного та пасажирського салону повітряних суден військових частин (крім органів військового управління, військових навчальних закладів та наукових установ); 3) ПО % посадового окладу - іншим військовослужбовцям льотного складу.

У 2023 році окремим дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683 з метою забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту в 2023 році встановлено, згідно пункту 4 Додатку 3 до цього Доручення, військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, мають допуск до виконання польотів та в минулому році виконували польоти у складі екіпажу літаків, вертольотів, виплачувати: надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; щомісячну премію в розмірі: 1) з 01.01.2023 - в розмірі 400 % посадового окладу, з 01.02.2023 - в розмірі 780 % посадового окладу - військовослужбовцям офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військових частин (крім органів військового управління, військових навчальних закладів та наукових установ); 2 ) з 01.01.2023 - в розмірі 290 % посадового, з 01.02.2023 - в розмірі 650 % посадового окладу - іншим військовослужбовцям льотного складу.

Отже, такі додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців як надбавка за особливості проходження служби та премія, є складовими грошового забезпечення військовослужбовців та належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів на підтвердження визначення відповідачем у спірній Довідці від 17.04.2023 №9/1/2856 відсоткових розмірів таких складових грошового забезпечення позивача, як премії та надбавки за особливості проходження служби, в розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням, звідки особа звільнилася на пенсію.

Постановою № 704 не встановлено конкретних розмірів надбавки за особливості проходження служби і премії, а лише визначено їх межі.

Кабінет Міністрів України у Постанові №704 встановив максимальний розмір надбавки за особливості проходження служби (до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років) та мінімальний розмір премії (не менше 10 відсотків посадового окладу); право визначати їх конкретні розміри делеговано, зокрема, Міністру оборони України, яким установлено мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби зокрема на 2022 рік (з урахуванням кошторисних асигнувань) 65 відсотків та мінімальний розмір премії 35 відсотків.

У відповідності до пп. 1 та 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівниками державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби - в розмірі до 100 відсотків посадового окладу, в залежності від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою, а також здійснювати преміювання військовослужбовців - в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже дії відповідача з визначення у довідках від 15.07.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року та 01.01.2023 року розміру надбавки за особливості проходження служби - 1% та премії - 10% суперечить чинному законодавству.

ОСОБА_2 у позові зазначає, що розмір премії згідно його, посади становить 130%, а надбавки за особливості проходження служби - 100%, у зв'язку з чим саме такі розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути зазначені відповідачем у довідках від 15.07.2024 року про розмір його грошового забезпечення.

З цього приводу суд зазначає, що пунктом 5 Порядку №45 врегульовані питання врахування для перерахунку пенсій грошового забезпечення в розмірах, встановлених за відповідною посадою (посадами), з урахуванням певних його видів, зокрема, інших щомісячних надбавок, доплат (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно вимог Порядку №260 надбавка за особливості проходження служби є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який виплачується на підставі наказу командира, а виплата премії на підставі відповідного наказу командира військової частини також здійснюється щомісячно.

Відтак, під час оформлення відповідних довідок про грошове забезпечення станом на 29.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року та 01.01.2023 року для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", застосуванню підлягають приписи абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45.

У постанові від 13.05.2020 року у справі №592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду підтримала правовий висновок Верховного Суду України, визначивши, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ.

Така правова позиція висловлена у рішенні Верховного Суду від 05.03.2024 по справі № 380/19324/23 та підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 23.05.2024 року.

За результатом розгляду справи № 380/19324/23 як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

На підставі вищевикладеного суд вважає, що відповідач, зменшивши у Довідках відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії діяв не на підставах, що передбачені Конституцією та законами України, чим порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення військовослужбовця.

Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню частково.

Суд відмовляє у позові в частині вимог, що стосуються визнання за позивачем права на встановлення розміру надбавки за особливості проходження служби саме 100% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а також премії у розмірі 130% посадового окладу.

Суд при цьому виходить з того, що належні та допустимі докази встановлення такої надбавки та премії саме у такому відсотковому значенні у матеріалах справи відсутні.

Натомість, згідно довідки від 27.07.2021 року, виданої відповідачем на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду у справі №540/800/21 від 26.04.2021 року (а.с.67), правильність даних якої позивач не оспорив, а наразі не визнає, надбавка за особливості проходження служби становить 65%, а премія - 40% посадового окладу.

Сам позивач у позовній заяві визнає, що такі дії відповідача при складанні цієї довідки не були предметом судового оскарження, тому при вирішенні даного спору суд його міркування стосовно спірних відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії відхиляє як безпідставні, адже позивач не скористався правом на оскарження таких даних.

Така правова позиція узгоджується із висновками Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23 у постанові від 23.05.2024 року (пункти 7, 9, 10, 31, 43,45,46,76).

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем законність оскаржуваних дій не доведена, а його доводи суд відхиляє з вищенаведених мотивів, констатуючи, що вони стосуються переважно не тих підстав, які викладені у позовній заяві.

Суд відхиляє посилання відповідача на те, що вимоги позивача мають розглядатися в межах справи №420/13350/24 в порядку ст.383 КАС України, оскільки при ухвалені рішення у цій справі судом не встановлювались відсотки надбавки за особливості проходження служби та премії позивача, які повинні бути зазначені в довідках, відповідач на виконання рішення суду виготовив довідки, проте позивач не згоден із відсотковим значених надбавки та премії, отже між сторонами виник новий спір, який підлягає розгляду судом в окремому позовному провадженні.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову у сумі 968,96грн., ці витрати суд покладає на відповідача згідно ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення в довідках від 15.07.2024 №10/1/913 станом на 29 січня 2020 року, від 15.07.2024 №10/1/914 станом на 01 січня 2021 року, від 15.07.2024 №10/1/915 станом на 01 січня 2022 року, від 15.07.2024 №10/1/916 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, оформлених на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 у справі № 420/13350/24, розміру надбавки за особливості проходження служби з до 1% та премії до 10%.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 року по справі № 420/13350/24 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року та станом на 01 січня 2023 року, із зазначенням у довідках розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії ОСОБА_1 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 968(дев'ятсот шістдесят вісім)грн. 96коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 );

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ; адреса: АДРЕСА_2 ).

Суддя М.М. Аракелян