Рішення від 13.12.2024 по справі 400/9896/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2024 р. № 400/9896/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Судом розглядається адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - Відповідач) з вимогами про:

- визнання протиправними дій щодо відмови передати на розгляд комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 заяви від 06.09.2024 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;

- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 у особі комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву від 06.09.2024 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (з урахуванням змін та доповнень), повідомивши позивача письмово про прийняте рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач подавав заяву про отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у порядку статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон № 3543). Право на відстрочку від мобілізації обумовлене тим, що здійснює постійний догляд за батьком, який потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії. Відповідач не надав рішення про надання або відмову в наданні відстрочки. На адвокатський запит Відповідачем було надано відповідь, якою відповідач фактично відмовляє позивачеві у розгляді його заяви від 06.09.2024 року, шляхом не направлення її на розгляд відповідної комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач розцінює відповідь відповідача, як протиправні дії, що зумовило звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою від 23.10.2024 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 260 КАС України (без виклику сторін).

Відповідач ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 29.10.2024 р. Відзиву на позовну заяву не подавав.

На підставі ч. 4 ст. 159 КАС України суд кваліфікує неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання позову.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

06.09.2024 р. позивач направляв до відповідача заяву про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543. До заяви додано висновок лікарської комісії про необхідність постійного догляду за батьком та його пенсійне посвідчення.

Батько позивача - ОСОБА_2 є особою, яка відповідно до висновку лікарської комісії №85 від 30.08.2024р. потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до зворотного повідомлення ДП «Укрпошта» 06.09.2024 р. відповідачем було отримано заяву про оформлення відстрочки. Відповідь про результати розгляду не надавалися.

09.10.2024 р. представником позивача було направлено адвокатський запит для з'ясування питання про розгляд відповідачем заяви про оформлення відстрочки.

10.10.2024 року відповідачем надано копії листа позивачу №3069 від 11.09.2024 та листа-відповіді на адвокатський запит від 10.10.2024 №1/11995. Відповідач роз'яснив порядок надання відстрочки відповідно до чинного законодавства та рекомендував особисто звернутися до відповідача у особі голови відповідної комісії із заявою.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 65 Конституції України передбачає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Частиною 1 статті 22 Закону України №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, а саме: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Частиною 5 цієї правової норми передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Цей порядок визначає, зокрема, порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення

На реалізацію положень частини 5 статті 22 Закону України №3543-ХІІ Урядом 16 травня 2024 року прийнято постанову №560, якою затверджений Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації (далі Порядок №560).

Відповідно до пункту 57 цього Порядку 57 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

На підставі п. 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено належними доказами прийняття рішення про надання позивачу або відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією, що є підставою для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 968,96 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, як розпорядника бюджетних коштів.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови передати на розгляд комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 заяви від 06.09.2024 року ОСОБА_1 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути ( АДРЕСА_2 ) у особі комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву від 06.09.2024 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (з урахуванням змін та доповнень), повідомивши позивача письмово про прийняте рішення.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 13.12.2024 р.

Суддя Н.В. Лісовська