Рішення від 12.12.2024 по справі 380/23557/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 рокусправа № 380/23557/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув в місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка), від імені якої діє представник адвокат Ревер С.В., звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Пенсійного фонду України (далі - ПФУ, відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України стосовно ОСОБА_1 щодо виконання абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» в частині, що стосується проведення перерахунку її пенсії, а саме неповідомлення Пенсійним фондом України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Службі зовнішньої розвідки України;

- зобов'язати Пенсійний фонд України відповідно до абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» повідомити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області про необхідність підготовки списку на ОСОБА_2 , для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за формою згідно з додатком 1 до цієї постанови і подання його у п'ятиденний строк Службі зовнішньої розвідки України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у зв'язку з прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704» у позивачки, як особи, померлий чоловік якої є особою звільненою із розвідувальних органів, виникли підстави для перерахунку пенсії з 01.08.2021. Позивачка звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області з метою перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів». У відповідь ГУ ПФУ у Львівській області повідомило позивачку, що перерахунок у зв'язку із зміною грошового забезпечення не здійснювався, оскільки ПФУ не повідомив ГУ ПФУ у Львівській області про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов. Наказом Пенсійного фонду України від 24.02.2022 № 32 здійснено переведення Пенсійного фонду України з мирного на воєнний стан. Міністерством соціальної політики України до Кабінету Міністрів України направлено лист від 25.03.2022 № 3065/0/2-22/54, в якому зазначено, що реалізація механізму обміну інформацією про одержувачів пенсій, визначеного Постановою № 144, в умовах війни може спричинити ризики доступу до персональних даних, що наражатиме на небезпеку осіб зазначеної категорії та членів їхніх сімей. З метою усунення таких ризиків Мінсоцполітики вважає за доцільне забезпечити невідкладне проведення визначеного Постановою № 144 перерахунку пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів, після закінчення правового режиму воєнного стану в Україні. Зазначену позицію погоджено Кабінетом Міністрів України, про що зазначено в листі Віце-прем'єр-міністра України - Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 29.03.2022 № 8045/1/1-22. Відповідач стверджує, що в умовах воєнного стану передбачений Постановою № 144 механізм обміну інформацією про одержувачів пенсій створює ризики доступу до персональних даних, тому відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо виконання частини 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 144.

Суд з'ясував зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області) та отримує з 15.04.2018 пенсію у зв'язку із втратою годувальника - чоловіка ОСОБА_2 , звільненого з військової служби в званні старшого прапорщика з посади старшого інструктора радиста спецпризначення 7 служби ГУ «Р» СБУ, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 30% від суми грошового забезпечення (а.с.8).

Представник позивачки звернувся із запитом про перерахунок пенсії позивачки на підставі Постанови № 144 із 01.08.2021 року.

ГУ ПФУ у Львівській області листом від 12.11.2024 № 1300-5902-8/186786 повідомило представника позивачки про те, що передбачений Постановою № 144 механізм обміну інформацією про одержувачів пенсій в умовах введеного Указами Президента України воєнного стану створює ризики щодо доступу до персональних даних.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262).

Частина 18 статті 43 Закону № 2262-XII передбачає, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1, 2 та 4 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Пунктом 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років відповідних категорій військовослужбовців.

Нормами частини 3 статті 42 Закон України «Про розвідку» від 17.09.2020 № 912-ІХ (далі - Закон № 912-ІХ), які набрали чинності 01.01.2021, посадові оклади співробітників розвідувальних органів встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, встановлених Кабінетом Міністрів України для відповідних посад державної служби та посад інших категорій працівників у центральних органах виконавчої влади зі спеціальним статусом, посад військовослужбовців Збройних Сил України із коефіцієнтом: - для співробітників кадрового складу 1,8; - для співробітників, які не належать до кадрового складу, 1,4.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704», яка набрала чинності 17.07.2021 (далі - Постанова № 729), внесено зміни до постанови від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», зокрема, пункт 4 доповнено абзацами такого змісту: «Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом: - для військовослужбовців кадрового складу 1,8; - для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, 1,4».

Кабінет Міністрів України 23.02.2022 прийняв Постанову № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» (далі - Постанова № 144), пунктом 1 якої постановлено: «перерахувати з 1 серпня 2021 р. пенсії, призначені за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби) виходячи з визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців з урахуванням:

- посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років - у розмірах, установлених на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» за відповідною (прирівняною) посадою та відповідним військовим званням;

- надбавок за почесне звання «заслужений»/«народний», службу в умовах режимних обмежень та спортивні звання, доплат за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук)/доктора наук, вчене звання, інших щомісячних надбавок і доплат, що мають постійний характер і були фактично встановлені особі, - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на дату виникнення права на перерахунок пенсії;

- надбавки за особливості проходження служби, щомісячної премії, що мають постійний характер, - у середніх розмірах виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 року починаючи з дати виникнення права на перерахунок пенсії (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою (посадами) в тому державному органі, з якого особа звільнилася у зв'язку з виходом на пенсію».

Пунктом 4 Постанови № 144 постановлено Пенсійному фонду України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою повідомити своїм головним управлінням в областях, м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби.

На підставі отриманих списків Міністерство оборони, Служба зовнішньої розвідки, Адміністрація Державної прикордонної служби, з яких особи були звільнені із служби, готують довідки про розмір грошового забезпечення, яке буде враховуватися під час перерахунку пенсій, щодо кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 1 цієї постанови) і додатком 3 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 2 цієї постанови) та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Щодо осіб, яких було звільнено із служби у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього СРСР, Служби безпеки, що ліквідовані, довідки видаються Службою зовнішньої розвідки із зазначенням грошового забезпечення за відповідними посадами в такому державному органі з урахуванням пунктів 1 і 2 цієї постанови. Міністерству соціальної політики разом із Пенсійним фондом України забезпечити проведення перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою.

При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:

Оскільки Уряд 14.07.2021 прийняв рішення (Постанова № 729) про збільшення з посадових окладів військовослужбовців розвідувальних органів, то відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-XII це рішення є підставою для перерахунку пенсій, що отримують на підставі цього закону колишні військовослужбовці розвідувальних органів.

Відповідно до Постанови № 45 перерахунок розміру пенсій цієї категорії осіб повинен відбуватися «автоматично» (тобто без звернення кожного пенсіонера про перерахунок його пенсії), внаслідок обміну органами ПФУ та відповідними державними органами списками осіб цієї категорії, що отримують пенсію на підставі Закону № 2262, та надання у відповідь відомостей про розмір їх грошового забезпечення (у формі відповідних довідок) для перерахунку пенсій з 01.08.2021 (місяця, наступного після прийняття Урядом рішення про збільшення грошового забезпечення). Уряд 23.02.2022 прийняв Постанову № 144 (набрала чинності 26.02.2022), якою визначив особливості (порівняно із Постановою № 45) процедури проведення перерахунку пенсій цієї категорії колишніх військовослужбовців.

Так, Пенсійний Фонд України зобов'язано в одноденний строк після набрання чинності Постановою № 144, тобто 27.02.2022, повідомити своїм головним управлінням в областях, м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби.

Суд встановив, що Пенсійний Фонд України:

- скерував Постанову № 144 Головним управлінням ПФУ в областях та м. Києві - «для врахування в роботі», проте не повідомив своїм головним управлінням в областях, м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку на підставі Постанови № 729 в порядку, визначеному Постановою № 144, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби;

- не планує виконувати свої функції/обов'язки, передбачені Постановою № 144, до закінчення дії правового режиму воєнного стану.

Відповідач мотивує таку позицію тим, що:

- механізм обміну інформацією про одержувачів пенсій в умовах воєнного стану створює ризики щодо доступу до інформації (персональних даних) військовослужбовців розвідувальних органів;

- така позиція ПФУ підтримана Кабінетом Міністрів України.

Суд відхиляє ці аргументи відповідача як очевидно помилкові:

- по перше, пенсії на підставі Закону № 2262 отримують колишні військовослужбовці, тому обмін даними між ПФУ та відповідними державними органами про грошове забезпечення за відповідними посадами не створює ризику щодо доступу до інформації (персональних даних) діючих військовослужбовців розвідувальних органів;

- по друге, ПФУ не надав суду доказів прийняття компетентними державними органами рішень про обмеження доступу до інформації, що передбачена Додатком № 1 до Постанови № 144, на час воєнного стану.

Оскільки з часу запровадження режиму воєнного стану минуло більше двох років, а відповідні рішення про обмеження доступу до згаданої інформації не були прийняті (відповідач не надав відповідних доказів), то суд констатує, що держава в особі відповідних органів не прийняла рішення про обмеження доступу до інформації, яку відповідач зобов'язаний обробляти на підставі Постанови № 144;

- по третє, інформація про колишніх військовослужбовців розвідувальних органів під час дії воєнного стану надалі обробляється (в т.ч. шляхом збереження) як ПФУ та його територіальними органами, котрі щомісяця виплачують цим особам пенсії на підставі Закону №2262, так і відповідними державними органами (Міністерство оборони, Служба зовнішньої розвідки, Адміністрація Державної прикордонної служби), з яких особи були звільнені із служби. Твердження ПФУ про те, що обмін інформацією на підставі Постанови № 144 «створює ризики доступу до персональних даних» є припущенням, яке не підтверджується будь-якими доказами;

- по четверте, ПФУ відмовляється виконувати свої обов'язки, визначені як Постановою № 45 («загальний» порядок перерахунку пенсій), так і Постановою № 144 (визначає особливості процедури перерахунку пенсій колишніх військовослужбовців розвідувальних органів) без будь-яких правових підстав.

Так, відповідач не надав суду будь-яких доказів того, що Уряд зупинив дію чи визнав нечинною Постанову № 144 чи Постанову № 45 щодо перерахунку пенсій колишніх військовослужбовців розвідувальних органів на час дії режиму воєнного стану; оскільки з часу прийняття Постанови № 144 минуло більше двох років, Уряд, який безперервно функціонує в Україні в умовах воєнного стану, міг та мав реальну можливість змінити запроваджене ним (Урядом) правове регулювання спірних правовідносин, тобто Постанову № 144. Оскільки Постанова № 144 є чинною, а її дія не зупинена на час воєнного стану, то її нормативні положення є обов'язковими для ПФУ та підлягають безумовному виконанню відповідачем.

Суд відхиляє як надумані аргументи відповідача про те, що його тривала бездіяльність виправдовується листами Мінсоцполітики від 25.03.2022 № 3065/0/2-22/54, Віце-прем'єр-міністра України Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 29.03.2022 № 8045/1/1-22, ПФУ від 06.04.2022 № 2800-030203-1/12884.

Суд на підставі частини 5 статті 242 КАС України враховує такі висновки Верховного Суду, що викладені у постанові 18.07.2019 року у справі № 826/2426/16 «[…]слід зазначити, листи - це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не містять нових правових норм, які регулюють права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб'єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів».

Згадані відповідачем листи не є нормативно-правовими актами та не зареєстровані в Міністерстві юстиції України, а отже - не змінюють Постанову № 144 та не можуть впливати на реалізацію прав фізичних осіб на соціальний захист в розмірі, передбаченому Законом №2262. Отже, ці листи не виправдовують тривалу бездіяльність відповідача щодо реалізації ним рішення Уряду (Постанови № 144).

Підсумовуючи наведені мотиви суд дійшов висновку, що ПФУ під приводом припущення ймовірності настання нічим не підтверджених «ризиків доступу до персональних даних» діючих військовослужбовців фактично тривалий час ухиляється від реалізації передбаченого Постановою № 144 механізму перерахунку пенсій особам, що вже звільнені із розвідувальних органів, а отже - порушує право колишніх військовослужбовців на соціальний захист у встановленому законом розмірі. Суд відхиляє доводи відповідача про існування підстав для відтермінування проведення перерахунку пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів, до закінчення дії правового режиму воєнного стану - адже такі аргументи не мають будь-якого правового підґрунтя та суперечать як ст. 43, 63 Закону №2262, так і положенням Постанов № 45, 144.

Доводи відповідача про те, що норми Постанови № 144 не передбачають можливості подання державними органами інформації щодо конкретної особи чи повідомлення до конкретних управлінь для проведення перерахунку пенсії, оскільки стосуються інтересів ширшого кола осіб, які є учасниками відповідних правовідносин, додатково підтверджують обґрунтованість висновку суду про те, що відповідач тривалий час порушує права колишніх військовослужбовців розвідувальних органів, одним із яких є померлий чоловік позивачки, та не планує виконувати свої функції ані щодо позивачки, ані щодо інших колишніх військовослужбовців цієї категорії. Отже, позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та підлягає до задоволення.

Оцінюючи обраний позивачкою спосіб захисту суд враховує таке:

з 01.08.2021 виникли підстави для перерахунку пенсії позивачки, а передумовою для його проведення відповідно до алгоритму, передбаченого абзацом 1 пункту 4 Постанови №144, є скерування ПФУ до ГУ ПФУ у Львівській області повідомлення про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з Додатком №1 до Постанови № 144 і подання такого списку Службі зовнішньої розвідки. У цьому випадку відповідач таких дій не вчинив, чим допустив протиправну бездіяльність.

З огляду на викладене, суд вважає, що ефективним способом захисту порушеного протиправною бездіяльністю відповідача прав позивачки є зобов'язання/спонукання Пенсійного фонду України відповідно до абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» повідомити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області про необхідність підготовки на позивача, пенсія якого підлягає перерахунку, списку за формою згідно з додатком 1 до цієї постанови і подати такий список у п'ятиденний строк Службі зовнішньої розвідки України.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України суд, враховуючи обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , стягує на користь позивачки суму сплаченого нею судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України стосовно ОСОБА_1 щодо невиконання абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» в частині неповідомлення Пенсійним фондом України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до цієї постанови та подання такого списку у п'ятиденний строк Службі зовнішньої розвідки України.

Зобов'язати Пенсійний фонд України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, буд. 9; ідентифікаційний код 00035323) відповідно до абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» повідомити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10; ідентифікаційний код 13814885) про необхідність підготовки списку на ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), пенсія якої підлягає перерахунку за формою згідно з додатком 1 до цієї постанови і подання такого списку у п'ятиденний строк Службі зовнішньої розвідки України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Пенсійного фонду України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, буд. 9; ідентифікаційний код 00035323) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович