Рішення від 17.10.2024 по справі 911/1693/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" жовтня 2024 р. м. Київ Справа № 911/1693/24

Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу

за позовом Заступника керівника Білоцерківської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації, м. Київ,

до Ставищенської селищної ради, Київська обл., Білоцерківський р-н., смт. Ставище,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України», м. Київ

про усунення перешкод у користуванні майном шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки

секретар судового засідання: Бігма Я.В.

За участю представників:

прокурор: Козачук В.Б.;

від позивача: Горбенко Г.Б. (самопредставництво);

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи: не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник керівника Білоцерківської окружної прокуратури Київської області звернувся до господарського суду Київської області з позовом в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до Ставищенської селищної ради про усунення перешкод у здійсненні Київською обласною державною адміністрацією права користування та розпорядження землями лісогосподарського призначення шляхом:

- скасування рішення державного реєстратора від 23.09.2021 р. індексний номер 60539407 про державну реєстрацію права власності за Ставищенською селищною радою на земельну ділянку з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 із припиненням речових прав щодо неї;

- скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 20 га з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 у Державному земельному кадастрі.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення державного реєстратора від 23.09.2021 р. індексний номер 60539407 прийняте на підставі рішення Ставищенської селищної ради № 840 від 24.06.2021 р., яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 20 га з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 в комунальну власність з цільовим призначенням 01.08. для сінокосіння і випасання худоби за межами села Розкішна Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області, та яке прийняте з порушенням вимог законодавства, оскільки вказаним рішенням фактично припинено право постійного користування філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України» земельною ділянкою з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 площею 20 га лісогосподарського призначення, змінено її цільове призначення із земель лісогосподарського на сільськогосподарське призначення та форму власності з державної на комунальну, чим порушено вимоги ст.ст. 20, 83, 122, 141, 142, 149 Земельного кодексу України. Як наслідок, прийняття рішення за індексним номером 60539407 про реєстрацію за Ставищенською селищною радою права комунальної власності на земельну ділянку площею 20 га з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 також здійснено з порушенням вимог чинного законодавства. За вказаних обставин, рішення про державну реєстрацію права комунальної власності за Ставищенською селищною радою на земельну ділянку з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 площею 20 га має бути скасоване в судовому порядку з одночасним припиненням речових прав Ставищенської селищної ради на оспорювану земельну ділянку, а сама ділянка має бути повернута Київській обласній державній адміністрації відповідно до приписів ст.ст. 16, 391 Цивільного кодексу України, ст. 152 Земельного кодексу України, ст.ст. 26, 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухому майно та їх обтяжень».

Ухвалою господарського суду Київської області від 10.07.2024 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 25.07.2024 р.; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України».

Ухвалою господарського суду Київської області від 10.09.2024 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 01.10.2024 р.

12.09.2024 р. до господарського суду Київської області через систему «Електронний суд» від представника відповідача надійшла заява про визнання позову, в якій він повідомив суд, що позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить розглядати справу за відсутності представника Ставищенської селищної ради.

Прокурор у підготовчих засіданнях та судових засіданнях позовні вимоги підтримав.

Представник позивача у підготовчому засіданні 29.08.2024 р. та судових засіданнях позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача у підготовчому засіданні 10.09.2024 р. визнав позовні вимоги, а в інші підготовчі засідання та жодне судове засідання не з'явився. Проте, як вже зазначалось, 12.09.2024 р. від представника відповідача надійшла заява, в якій він, зокрема просить розглядати справу за відсутності представника Ставищенської селищної ради. Відповідач про дату, час та місце проведення підготовчих засідань та судових засідань повідомлений належним чином відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, що підтверджується довідками про доставку електронних листів та надісланою до суду заявою.

Представник третьої особи у жодне підготовче засідання та судове засідання не з'явився. Третя особа про причини неявки представника у підготовчі засідання та судові засідання суд не повідомила, про дату, час та місце проведення підготовчих засідань та судових засідань повідомлена належним чином відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, що підтверджується довідками про доставку електронних листів.

Щодо представництва прокуратурою інтересів держави.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до абзаців першого, другого частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Згідно з абзацами першим-третім частини четвертої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Прокурор у цій справі, звертаючись з позовом, зазначив про те, що Білоцерківська окружна прокуратура звернулась із листом від 08.12.2022 р. № 50-8167 вих-22 до Київської обласної державної адміністрації, в якому повідомила про наявний факт порушення інтересів держави в особі Київської обласної державної адміністрації, як представника законного власника та розпорядника земельної ділянки лісового фонду, з огляду на що просила вирішити питання щодо звернення Київською обласною державною адміністрацією до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, Ставищенської селищної ради та громадян.

У відповідь на вказаний лист Департамент містобудування та архітектури Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) листом № 9103/31.01/31.02.01-2022 від 28.12.2022 р. повідомив, що Київська обласна державна адміністрація (Київська обласна військова адміністрація), як орган виконавчої влади, позбавлена можливості самостійно встановлювати порушення законодавства та не має законодавчих підстав для проведення відповідних перевірок. Також, Департамент повідомив, що юридичним управлінням апарату Київської обласної державної адміністрації не вживалися заходи цивільно-правового характеру шляхом звернення до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, Ставищенської селищної ради та громадян.

Білоцерківська окружна прокуратура листом № 50/4-6070 вих-24 від 24.06.2024 р. повідомила Київську обласну державну адміністрацію, що нею буде подано до господарського суду Київської області позовну заяву в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до Ставищенської селищної ради про усунення перешкод у користуванні майном шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 3224285600:03:010:0802, яка розташована за межами с. Розкішна Білоцерківського району Київської області.

Доказів надання позивачем відповіді на вказаний лист прокурора, чи вжиття ним будь-яких заходів реагування, матеріали справи не містять.

Суд враховує, що згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у пунктах 76-81 постанови від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18:

« 76. Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.

77. Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

78. Прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

79. Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

80. Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

81. Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.».

Відповідно до частини четвертої статті 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В контексті викладених положень Закону України «Про прокуратуру» та висновків Великої Палати Верховного Суду, суд дійшов висновку, що прокурор належним чином обґрунтував підстави для представництва ним інтересів держави і подав даний позов з дотриманням вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру», та повідомив позивача про звернення з позовною заявою.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 24.06.2021 р. № 840 Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загального користування за межами села Розкішна Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області» затверджено виготовлений ФОП Рохманюком О.В. проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 20,0000 га з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 в комунальну власність з цільовим призначенням - 01.08 для сінокосіння і випасання худоби за межами села Розкішна Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області.

Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 р. № 548 (яка була чинна станом на час прийняття рішення від 24.06.2021 р. № 840) код КВЦПЗ 01.08 - для сінокосіння і випасання худоби відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення.

Державним реєстратором Володарської селищної ради Олефір Г.П. на підставі вказаного рішення Ставищенської селищної ради від 24.06.2021 р. № 840 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загального користування за межами села Розкішна Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області» зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802, площею 20 га за територіальною громадою Ставищенської селищної ради (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 60539407 від 23.09.2021 р.), що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (номер інформаційної довідки: 361380541 від 10.01.2024 р.).

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор, зокрема посилається на те, що рішення від 24.06.2021 р. № 840 Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області прийняте з порушенням вимог законодавства, оскільки вказаним рішенням фактично припинено право постійного користування філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України» земельною ділянкою з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 площею 20 га лісогосподарського призначення, змінено її цільове призначення із земель лісогосподарського на сільськогосподарське призначення та форму власності з державної на комунальну, чим порушено вимоги ст.ст. 20, 83, 122, 141, 142, 149 Земельного кодексу України. Як наслідок, прийняття рішення за індексним номером 60539407 про реєстрацію за Ставищенською селищною радою права комунальної власності на земельну ділянку площею 20 га з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 також здійснено з порушенням вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Лісового кодексу України у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності.

Згідно з ч. 1 ст. 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

Частиною 1 ст. 57 Земельного кодексу України встановлено, що земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Ставищенської районної державної адміністрації Київської області від 21.04.2004 р. № 308 «Про передачу земель лісового фонду» припинено право постійного користування земельною ділянкою лісового фонду загальною площею 1546 га реформованих сільськогосподарських підприємств на території, зокрема Розкішнянської сільської ради (228,0 га); передано в постійне користування вказані земельні ділянки лісового фонду для ведення лісового господарства спеціалізованому лісогосподарському підприємству - Ставищенському лісництву Білоцерківського держлісгоспу Київського державного лісогосподарського об'єднання «Київліс».

Пунктом 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття рішення) визначено, що до здійснення державної реєстрації права постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення, які до набрання чинності Земельним кодексом України передані їм на такому праві, це право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентуються галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Державним комітетом СРСР по лісовому господарству 11 грудня 1986 року, планшети лісовпорядкувальні належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування.

Отже при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення пункту 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України.

Разом з листом від 07.07.2023 р. № 641, адресованому Заступнику керівника Білоцерківської окружної прокуратури, Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об'єднання «Укрдержліспроект» надало фрагмент накладки на ортофотоплан кв. 86 Ставищенського лісництва філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України» з межами його таксаційних виділів відповідно до матеріалів лісовпорядкування 2014 року та межами, зокрема земельної ділянки 3224285600:03:010:0802.

Відповідно до вказаного фрагменту накладки на ортофотоплан кв. 86 земельна ділянка з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 станом на 01.01.2015 р. частково накладається на межі 86-го кварталу Ставищенського лісництва філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України».

Також, Білоцерківська окружна прокуратура звернулась до філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України» із листом від 22.06.2023 р. № 50/4-60-01 вих23, в якому просила надати інформацію про те, на які саме виділи, квартали накладається, зокрема земельна ділянка з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 та чи надавалось погодження на вилучення та зміну цільового призначення вказаної земельної ділянки лісогосподарського призначення.

У відповідь на вказаний лист філія «Білоцерківське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» листом від 20.07.2023 р. № 1218 повідомила Білоцерківську окружну прокуратуру про те, що спірна земельна ділянка накладається на землі лісогосподарського призначення ДП «Ліси України» (філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України») у кварталі 86 виділ 27,28,29 Ставищенського лісництва, а право постійного користування вказаною земельною ділянкою підтверджується проектом організації та розвитку лісового та мисливського господарства ДП «Білоцерківський лісгосп» Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства, Ставищенське лісництво. Крім того, філія повідомила, що погоджень на вилучення та/або зміну цільового призначення вказаної земельної ділянки не надавалось.

Також, філією «Білоцерківське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» разом із вказаний листом наданий проект організації та розвитку лісового господарства Державного підприємства «Білоцерківське лісове господарство» Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства Ставищенського лісництва та Планшет № 12 лісовпорядкування 2014 р., який складений на основі землевпорядкування 1961-1963 рр., лісовпорядкування 2005 р. та ортофотопланів зйомки 2007 р.

Правова позиція з приводу того, що планово-картографічні матеріали лісовпорядкування є належними доказами наявності права постійного користування спеціалізованого державного лісогосподарського призначення неодноразово викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.11.2023 р. у справі № 911/351/22, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 21.02.2018 р. у справі № 488/5476/14-ц.

Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об'єднання «Укрдержліспроект» засноване на державній власності, створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 30.09.1991 за № 119, належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України.

Верховний Суд у постанові від 13.11.2019 р. у справі № 361/6826/16-ц зауважив, що ВО «Укрдержліспроект» створене з метою проведення лісовпорядкування на всій території лісового фонду України, яке включає систему державних заходів, спрямованих на забезпечення охорони і захисту, раціонального використання, підвищення продуктивності лісів та їх відтворення, оцінку лісових ресурсів, а також підвищення культури ведення лісового господарства. ВО «Укрдержліспроект» здійснює комплекс лісовпорядних робіт для всіх лісокористувачів, незалежно від форм власності і відомчої підпорядкованості за єдиною системою в порядку, встановленому Державним агентством лісових ресурсів України за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища, тобто володіє інформацією про лісовпорядкування.

Згідно з ч. 1 ст. 48 Лісового кодексу України у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.

Отже наданий Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням «Укрдержліспроект» фрагмент накладки на ортофотоплан кв. 86 Ставищенського лісництва філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України» з межами його таксаційних виділів відповідно до матеріалів лісовпорядкування 2014 року та межами, зокрема земельної ділянки 3224285600:03:010:0802 є допустимим доказом в розумінні ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, оскільки наданий уповноваженим суб'єктом, який безпосередньо володіє необхідними знаннями та технічними можливостями для обробки інформації з державних лісового та земельного кадастрів, а матеріали лісовпорядкування 2014 року є наслідком інвентаризації земель лісового фонду.

Статтею 149 Земельного кодексу України передбачено порядок вилучення земельних ділянок.

Відповідно до ч. 1 ст. 149 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття рішення) земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, що здійснюють розпорядження земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 149 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття рішення) вилучення земельних ділянок здійснюється за письмовою згодою землекористувачів, а в разі незгоди землекористувачів - у судовому порядку. Справжність підпису на документі, що підтверджує згоду землекористувача на вилучення земельної ділянки, засвідчується нотаріально.

Секретаріат Кабінету Міністру України у відповідь на лист прокуратури від 08.12.2022 р. № 50-8161 вих-22 листом № 26506/0/2-22 від 15.12.2022 р. повідомив, що Кабінет Міністрів України рішень про зміну цільового призначення, вилучення із користування Державного підприємства «Білоцерківське лісове господарство», зокрема земельної ділянки із кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 не приймав.

Як вже зазначалось, філія «Білоцерківське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» у листі від 20.07.2023 р. № 1218 також повідомила, що погоджень на вилучення та/або зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 нею не надавалось.

Крім того, Центральне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства у відповідь на лист прокуратури від 22.06.2023 р. № 50/4-5998 вих-23 листом від 05.07.2023 р. № 05.1-27/554 повідомило, що Центральним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства погодження на вилучення та зміну цільового призначення, зокрема земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 не надавалось.

Вилучення для нелісогосподарських потреб спірної земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802, що віднесена до земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (закріплені за філією Білоцерківське лісове господарство») належало до повноважень Кабінету Міністрів України.

Однак, Кабінет Міністрів України ні рішень про вилучення з постійного користування філії «Білоцерківське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 не приймав, ні погоджень на вилучення та зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 не надавав.

Відповідно до пп. а), е) ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття рішення) землі України за основним цільовим призначенням поділяються, зокрема на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення та землі лісогосподарського призначення.

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі (ч. 2 ст. 19 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття рішення)).

Згідно з ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття рішення) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття рішення) зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 7 ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття рішення) встановлено, що зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Проте, в порушення вимог ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття рішення) фактично незаконно змінено цільове призначення спірної земельної ділянки із земель лісогосподарського призначення на землі сільськогосподарського призначення, оскільки уповноваженим органом рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 не приймалось, відповідний проект зміни цільового призначення не розроблявся.

Таким чином, рішенням від 24.06.2021 р. № 840 Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загального користування за межами села Розкішна Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області» фактично змінено цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 з подальшою передачею її з державної власності в комунальну без наявних для цього повноважень.

Отже рішення від 24.06.2021 р. № 840 Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загального користування за межами села Розкішна Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області» прийняте з порушенням вимог ст.ст. 19, 20, 55, 57, 122, 149 Земельного кодексу України та ст.ст. 8, 48 Лісового кодексу України, та є незаконним.

Таким чином, земельна ділянка площею 20,0000 га з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 відноситься до земель державної власності лісогосподарського призначення та повинна використовуватись для ведення лісового господарства в порядку, визначеному Лісовим кодексом України.

Відповідно до пп. а) п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук).

Згідно з ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Отже оскільки земельна ділянка площею 20,0000 га з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 відноситься до земель державної власності, то розпорядником вказаних земельних ділянок державної власності лісогосподарського призначення є Київська обласна державна адміністрація.

Звертаючись із даним позовом, прокурор, зокрема просить усунути перешкоди у здійсненні Київською обласною державною адміністрацією права користування та розпорядження землями лісогосподарського призначення шляхом скасування рішення державного реєстратора від 23.09.2021 р. індексний номер 60539407 про державну реєстрацію права власності за Ставищенською селищною радою на земельну ділянку з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 із припиненням речових прав щодо неї.

За змістом статей 317, 318 Цивільного кодексу України власнику належить право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном.

Відповідно до ст. 324 Цивільного кодексу України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.

Кожен громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності Українського народу відповідно до закону.

Згідно зі ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

Здійснення власником свого права власності передусім полягає у безперешкодному, вільному та на власний розсуд використанні всього комплексу правомочностей власника, визначених законом, - володіння, користування, розпорядження майном.

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом (ч.ч. 1, 2 ст. 321 Цивільного кодексу України ).

Згідно з частиною другою статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, а за змістом статті 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Отже, цивільне законодавство визначає усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном як спосіб захисту речових прав, який може бути реалізований шляхом подання негаторного позову.

Характерною ознакою такого позову є протиправне вчинення перешкод власникові у реалізації ним повноважень розпорядження або (та) користування належним йому майном.

Другою умовою застосування негаторного позову має бути відсутність між позивачем і відповідачем договірних відносин, адже в разі наявності таких відносин власник здійснює захист порушеного права власності зобов'язально-правовими засобами.

Враховуючи, що уповноваженим органом державної виконавчої влади рішення про вилучення спірних земельних ділянок та передачу їх у комунальну власність не приймалось, відтак право постійного користувача та дійсного володільця земельними ділянками, до цього часу у законний спосіб не припинене, що вказує на те, що право комунальної власності на спірні ділянки у відповідача не виникло, то ефективним способом захисту, спрямованим на повернення земельних ділянок у власність держави в особі Київської обласної державної адміністрації, є негаторний позов (ст. 391 Цивільного кодексу України), який можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного власника відповідних земельних ділянок.

При цьому, вимоги про визнання недійсним рішення Ставищенської селищної ради від 24.06.2021 № 840 не є ефективним способом захисту у спірних правовідносинах. Задоволення таких вимог не призведе до безпосереднього відновлення порушених прав позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.

Згідно з ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

Враховуючи те, що право власності Ставищенської селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802, площею 20 га зареєстровано на підставі рішення Ставищенської селищної ради від 24.06.2021 р. № 840 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загального користування за межами села Розкішна Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області», яке, як встановлено судом, є незаконним, право власності на вказану земельну ділянку має бути припинено шляхом скасування рішення державної реєстрації права власності.

Як встановлено судом, спірна земельна ділянка з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 частково накладається на землі лісогосподарського призначення у кварталі 86, виділ 27, 28, 29 Ставищенського лісництва, що підтверджується, зокрема ортофотопланом межі кварталу 86 Ставищенського лісництва філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України» та межами земельних ділянок згідно наданих координат поворотних точок станом на 01.01.2015 р.

За таких обставин повернення усієї спірної земельної ділянки з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 площею 20 га у власність держави порушуватиме право комунальної власності на частину земельної ділянки, а часткове її повернення неможливе у зв'язку з її сформованістю як єдиного об'єкта цивільних прав, з огляду на що, суд дійшов висновку, що прокурором обраний правильний спосіб захисту при зверненні до суду із негаторним позовом.

Подібна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 22.05.2024 р. у справі № 916/1750/22.

Таким чином, вимога прокурора про усунення перешкод у здійсненні Київською обласною державною адміністрацією права користування та розпорядження землями лісогосподарського призначення шляхом скасування рішення державного реєстратора від 23.09.2021 р. індексний номер 60539407 про державну реєстрацію права власності за Ставищенською селищною радою на земельну ділянку з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 із припиненням речових прав щодо неї підлягає задоволенню.

Також, звертаючись із даним позовом, прокурор просить усунути перешкоди державі в особі Київської обласної державної адміністрації у здійсненні права користування та розпорядження землями лісогосподарського призначення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 20 га з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 у Державному земельному кадастрі.

Як вже зазначалось, спірна земельна ділянка з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 частково накладається на землі лісогосподарського призначення у кварталі 86, виділ 27, 28, 29 Ставищенського лісництва, отже не може перебувати у комунальній власності у встановлених межах.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України визначено, що до здійснення державної реєстрації, але не пізніше 1 січня 2027 року, державними та комунальними лісогосподарськими підприємствами, іншими державними і комунальними підприємствами та установами права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, які надані їм у постійне користування до набрання чинності Земельним кодексом України, таке право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

Відповідно до п. 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 1051, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Згідно з п. 111 Порядку за результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Отже для здійснення належної державної реєстрації землі лісогосподарського призначення у кварталі 86, виділ 27, 28, 29 Ставищенського лісництва необхідно скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802, яка частково накладається на землі лісогосподарського призначення у кварталі 86, виділ 27, 28, 29 Ставищенського лісництва.

Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Таким чином, єдиною підставою для скасування в Державному земельному кадастрі незаконної державної реєстрації земельної ділянки є судове рішення про скасування такої державної реєстрації.

Оскільки суд дійшов висновку про скасування рішення державного реєстратора від 23.09.2021 р. на підставі якого здійснено державну реєстрацію права власності Ставищенської селищної ради на спірну земельну ділянку, що має наслідком припинення відповідних речових прав на цю земельну ділянку, одночасне скасування і державної реєстрації спірної земельної ділянки поновить права законного розпорядника спірної землі та надасть можливість здійснити державну реєстрацію земель лісогосподарського призначення у встановленому порядку.

Таким чином, вимога прокурора про усунення перешкод державі в особі Київської обласної державної адміністрації у здійсненні права користування та розпорядження землями лісогосподарського призначення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 20 га з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 у Державному земельному кадастрі підлягає задоволенню.

Отже позов прокурора підлягає задоволенню у повному обсязі.

Судовий збір відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України покладається судом на відповідача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

Усунути перешкоди у здійсненні Київською обласною державною адміністрацією (01196, місто Київ, площа Лесі Українки, будинок 1, код 00022533) права користування та розпорядження землями лісогосподарського призначення шляхом скасування рішення державного реєстратора від 23.09.2021 р. індексний номер 60539407 про державну реєстрацію права власності за Ставищенською селищною радою (09401, Київська обл., Білоцерківський р-н, селище Ставище, вул. Цимбала Сергія, будинок 35/1, код 04360913) на земельну ділянку з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 із припиненням речових прав щодо неї.

Усунути перешкоди власнику - державі в особі Київської обласної державної адміністрації (01196, місто Київ, площа Лесі Українки, будинок 1, код 00022533) у користуванні та розпорядженні землями лісогосподарського призначення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 20 га з кадастровим номером 3224285600:03:010:0802 у Державному земельному кадастрі.

2. Стягнути з Ставищенської селищної ради (09401, Київська обл., Білоцерківський р-н, селище Ставище, вул. Цимбала Сергія, будинок 35/1, код 04360913) на користь Київської обласної прокуратури (01601, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 27/2, код 02909996) 6056,00 грн (шість тисяч п'ятдесят шість грн 00 коп.) судового збору.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 13.12.2024 р.

Суддя О.О. Рябцева