Провадження № 3-в/582/7/24
Справа № 582/843/20
копія
Недригайлівський районний суд Сумської області
06 грудня 2024 року
Суддя Недригайлівського районного суду Сумської області Жмурченко В.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про звільнення від відбування адміністративного стягнення, накладеного постановою суду у зв'язку із закінченням строку давності виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення у справі за № 582/843/20,
ОСОБА_1 звернувся до суду із цією заявою, в якій просить звільнити його від відбування адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт, накладеного постановою Недригайлівського районного суду Сумської області від 16.10.2020 за ч. 2 ст. 183-1 КУпАП у справі за № 582/843/20, у зв'язку із закінченням строку давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.
Вимоги заяви мотивував тим, що постановою Недригайлівського районного суду Сумської області від 16.10.2020 його було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 183-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді суспільно-корисних робіт строком 120 годин. З дня набрання вищевказаною постановою суду законної сили, він постійно, своєчасно за викликом відвідував Роменський районний сектор № 3 філії ДУ "Центр пробації" в Сумській області. В розшуку не перебував. Суд своєчасно звернув дану постанову до виконання, однак відсутність коштів в організаціях за період з 2020 року по 2022 рік для оплати суспільно-корисних робіт призвело до його тривалого невиправданого невиконання, у зв'язку з тим, що організації неодноразово відмовляли у прийнятті його, як порушника, до відпрацювання призначеного судом адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, порушуючи вимоги ст. 325-3 КУпАП.
Крім того зазначив, що відповідно до довідки Зіньківського дитячого будинку-інтернату імені О.В. Синяговського, його син, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на лікуванні у Зіньківській ЦРЛ, у зв'язку з чим до Роменського районного сектору № 3 філії ДУ "Центр пробації" в Сумській області із Недригайлівського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) надійшла постанова про закінчення виконавчого провадження.
Вказує також, що із 12.04.2022 він підписав контракт добровольця ТЕР-оборони та перебував на військовій службі за призовом у військовій частині НОМЕР_1 із 28.05.2022. Під час проходження військової служби отримав погіршення стану здоров'я, у зв'язку з чим був звільнений із військової служби. Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ від 29.05.2024, він являється інвалідом ІІІ групи та йому протипоказана важка фізична праця з психо-емоційним напруженням.
У зв'язку з тим, що постанова Недригайлівського районного суду Сумської області від 16.10.2020, яка набрала законної сили 27.10.2020, залишається без виконання більше двох років, у зв'язку з відмовою юридичних осіб приймати його, як правопорушника, для відбування суспільно-корисних робіт, з підстав відсутності коштів для їх оплати, смерті дитини, закінчення виконавчого провадження та отримання третьої групи інвалідності, отриманої під час проходження військової служби, просив звільнити його від відбування адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт у зв'язку із закінченням строку давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення. Вказану заяву просив розглянути без його участі.
Належним чином повідомлений представник Роменського районного сектору № 2 філії ДУ "Центр пробації" в Сумській області в судове засідання не з'явився.
Згідно ст. 303 КУпАП не підлягають виконанню постанови про накладення адміністративного стягнення, якщо їх не звернуто до виконання протягом 3 місяців з дня винесення.
Відповідно до норм ст. 80 КК України, звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку (особа звільняється від відбування покарання, якщо з дня набрання чинності обвинувальним вироком його не було виконано в такі строки, зокрема, два роки - у разі засудження до покарання менш суворого, ніж обмеження волі).
Особа, на яку накладено адміністративне стягнення певного виду не може перебувати в потенційному очікуванні виконання фактично покарання невизначений проміжок часу, у зв'язку із чим законодавчо встановлюються імперативні строки, сплив яких припиняє наявні між державою і правопорушником адміністративні правовідносини, а отже, унеможливлює виконання постанови про накладення стягнення.
Правова природа вказаного виду звільнення від відбування призначеного стягнення зумовлюється одностороннім обов'язком держави примусово реалізувати через спеціально уповноважені нею органи призначене особі покарання протягом певних строків. Особа, на яку накладено певний вид стягнення, не несе правового обов'язку застосовувати право обмеження, які входять до його змісту, сама до себе - це виключна одностороння компетенція спеціальних державних органів, які виконують покарання.
Держава втрачає право на виконання призначеного засудженому покарання лише у тих випадках, коли засуджений своєю поведінкою не перешкоджав процедурі його виконання.
Таким чином, системний аналіз положень КУпАП у поєднанні із вказаним законодавством і судовою практикою, дає підстави вважати, що строк давності виконання постанови суду про накладення стягнення повинен розпочинатися з дня набрання цим судовим рішенням законної сили і в усякому разі не перевищувати двох років, оскільки особи, які притягуються до адміністративної відповідальності знаходяться явно в невигідній правовій ситуації в порівнянні з тими, хто вчинив більш тяжке правопорушення (злочин) у питанні давності виконання постанов про накладення адміністративних стягнень та обвинувальних вироків.
Відповідно до ст. 304-305 КУпАП контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішується органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом. Питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Оскільки термін давності виконання постанови Недригайлівського районного суду Сумської області від 16.10.2020 сплив, строки давності не переривалися, згідно листів Управління житлово-комунального господарства Роменської міської ради Сумської області від 15.01.2021, 11.08.2021, 04.11.2021 та від 01.04.22, через відсутність на комунальному підприємстві коштів необхідних для оплати суспільно корисних робіт, дане підприємство не має можливості забезпечити створення робочого місця та прийняти на роботу ОСОБА_1 , а також враховуючи смерть дитини та закінчення у зв'язку з цим виконавчого провадження, отримання третьої групи інвалідності, отриманої під час проходження військової служби, та протипоказання у зв'язку з цим важкої фізичної праці з психо-емоційним напруженням, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 302-305 КУпАП, суд,
Заяву ОСОБА_1 про звільнення від відбування адміністративного стягнення, накладеного постановою суду у зв'язку із закінченням строку давності виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення у справі за № 582/843/20, задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від відбування адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт, накладеного постановою Недригайлівського районного суду Сумської області від 16.10.2020 за ч. 2 ст. 183-1 КУпАП у справі за № 582/843/20, у зв'язку із закінченням строку давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: підпис з оригіналом згідно
Суддя: В. Д. Жмурченко