СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/23380/24
пр. № 3/759/8241/24
10 грудня 2024 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Васильєва К.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Центрального МУ ДПС по роботі з ВПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Святошинського районного суду міста Києва 05.11.2024 надійшли матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, згідно вимог ст. 278 КУпАП, були виявлені порушення, які позбавляють суддю можливості належним чином розглянути дану справу.
Як передбачено ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами, ст. 251 КУпАП.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Так, в матеріалах справи відсутні дані, щодо реєстрації та місця проживання, а також відсутні документи, які посвідчують особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а тому матеріали підлягають поверненню для вирішення питання щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 256, 278 КУпАП, суддя,
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути до Центрального МУ ДПС по роботі з ВПП для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: К.О. Васильєва