Дата документу 12.12.2024Справа № 554/13693/24
Провадження № 3/554/2961/2024
12 грудня 2024 року м. Полтава
Суддя Октябрського районного суду м.Полтава Січиокно Т.О., розглянувши матеріали, які надійшли з УСР в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Машівка, Полтавської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 працюючого лікарем -терапевтом (реабілітологом) спеціалізованої неврологічної МСЕК
за ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , перебуваючи з 17.12.2019 на посаді лікаря-терапевта (реабілітолога) спеціалізованої неврологічної МСЕК КП «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради, відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.03.2024), а саме лише о 10 год. 38 хв. 01.05.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення за викладених обставин визнав та пояснив, що був обізнаним про обов'язок подати щорічну декларацію за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, однак своєчасно і помилково подав її до податкової служби, а не на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції.
Суд, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, встановив таке.
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Наказом Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради від 16.12.2019 року № 167-к ОСОБА_1 призначено на посаду лікаря-терапевта (реабілітолога) спеціалізованої неврологічної МСЕК КП «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради з 17.12.2019 року.
Відповідно до Закону України від 20.09.2023 № 3384-1Х «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинність 12.10.2023, внесені зміни до Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон), зокрема, щодо розширення кола суб'єктів декларування. Так, згідно з підпунктом «г» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, подавати декларації в Єдиний державний реєстр декларацій мають: голови та члени медико-соціальних експертних комісій (далі МСЕК), а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих ВЛК і лікарсько-льотних комісій (далі ЛЛК), які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 3 Закону.
Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-« ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 с суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою- чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином ОСОБА_1 , перебуваючи з 17.12.2019 на посаді лікаря-терапевта (реабілітолога) спеціалізованої неврологічної МСЕК КП «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради, зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік до 01 квітня 2024 року.
Відповідно до листа КП «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради від 03.05.2024 № 633 адміністрацією підприємства видано наказ КП «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради від 29.12.2023 № 41 «Про набуття статусу суб'єктів декларування», який надіслано електронною поштою медико- соціальним експертним комісіям 03.01.2024. Надалі адміністрацією підприємства надсилались наступні листи до МСЕК:
- 21.02.2024 наказ НАЗК від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування»
- 21.02.2024 лист МОЗ України від 20.02.20-24р. № 28/7704/2-24 та роз'яснення НАЗК щодо декларування та повідомлення про онлайн-навчання для нових декларантів 27.02.2024 о 15 год. 30 хв.;
- 27.02.2024 нагадування головам комісій про онлайн-навчання (по факту тривало 2 год., проводила пані ОСОБА_2 , керівниця відділу навчання публічних службовців Офісу доброчесності НАЗК);
- 20.03.2024 нагадування комісіям про онлайн-навчання декларантів (фактично тривало 2 год. 20 хв., доповідач завідувач сектором з питань запобігання та виявлення корупції апарату Полтавської обласної державної адміністрації Ігор Бутенко);
- 26.03.2024 нагадування головам, членам МСЕК про необхідність подання декларацій за 2023 рік відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» до 31 березня 2024 року включно;
- 29.03.2024 чергове нагадування головам і членам МСЕК про закінчення строку подачі електронних декларацій НАЗК, необхідність подання декларацій та особисту відповідальність кожного декларанта по закону.
Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Реєстр), ОСОБА_1 16.01.2019 подавав щорічну декларацію (після звільнення) за 2018 рік, тобто останньому достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 10 год. 38 хв. 01.05.2024 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2023 рік, тобто несвоєчасно.
Відповідно до табелів обліку робочого часу спеціалізованої неврологічної МСЕК за лютий та березень 2024 року ОСОБА_1 у період з 01.02.2024 по 31.03.2024 на лікарняному не перебував.
Таким чином поважних причин для несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік у ОСОБА_1 не встановлено.
Таким чином, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності вперше, відсутність значних негативних наслідків такого порушення, незначний строк пропуску для подання декларації, вважаю за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежитись усним зауваженням, а провадження в даній адміністративній справі закрити.
Керуючись ст. ст.22, 283,284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням, провадження в справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Т.О.Січиокно