Постанова від 12.12.2024 по справі 553/4039/24

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/4039/24

Провадження № 3/553/1422/2024

ПОСТАНОВА

Іменем України

12.12.2024м. Полтава

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Фоміна Ю.В., за участю секретаря судового засідання Долгової М.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , якому роз'яснено право на відвід судді, ст.63 Конституції України, права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №166495 від 05.11.2024 року, 05.11.2024 року о 06.29 годині в м. Полтава по пр-ту Миколи Вавілова, 13/42 водій ОСОБА_1 керував ТЗ ЗАЗ 110387-40 н.з. НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився на місці за допомогою приладу Alkotest Drager, результат 0,33 проміле, тест №1726, чим порушив п.2.9а Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.

В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП не визнав та пояснив, що 05.11.2024 року приблизно о 6.30 годині ранку він віз свою матір на роботу, та його зупинили співробітники поліції, при цьому будь-яких порушень правил дорожнього руху він не вчиняв. Поліцейські запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, він погодився, але його і мати довго тримали, перед тим як надати прилад. Він не погодився із результатом огляду на стан алкогольного сп'яніння, який проводився поліцейським на місці зупинки транспортного засобу, він був впевнений, що не перебуває в стані алкогольного сп'яніння, він просив поліцейських пройти такий огляд у лікаря, але поліцейські відповіли, що не має сенсу проходити огляд у лікаря, оскільки алкотестер показав стан алкогольного сп'яніння. Його і мати дуже довго держали та не відпускали, мати поспішала на роботу, часу не було і він погодився підписати усі документи.

Допитана в якості свідка в судовому засіданні ОСОБА_2 пояснила, що 05.11.2024 року їй потрібно було бути на роботі о 7.30 годині та її повіз син ОСОБА_1 . Коли вони рухалися по дорозі, то бачили затор, бо поліцейські зупиняли водіїв, ї також зупинили. Причину зупинки не повідомили, перевірили документи та багажник автомобіля. Син вийшов із автомобіля та спілкувався з поліцейськими. Вона бачила як її син продув драгер, але з результатом не погодився, стверджував, що такого не може бути, вони просили поліцейських поїхати до лікаря, але поліцейській їх довго не відпускали, що вона змерзла та запізнилася на роботу. Інших подробиць вона не пам'ятає.

Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п.2.9а Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до ч.1,2 ст.266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч.3,4 ст.266 КУпАП, у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Відповідно до ч.5 ст.266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до п.7 розділу І «Загальні положення», Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом МВС та МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованої в МЮУ 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).

Відповідно до п.9 розділу ІІ «Проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів» вищезазначеної Інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

Судом встановлено, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №166495 від 05.11.2024 року, який складений 05.11.2024 року о 7.19 годині, водій ОСОБА_1 05.11.2024 року о 6.29 годині керував автомобілем в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу зі згоди водія за допомогою спеціального технічного приладу Alkotest Drager 6820, результат 0,33 проміле, та огляд фіксувався на боді-камеру поліцейського, що є додатками до протоколу.

Огляд проведений 05.11.2024 року о 6.41 годину за допомогою спеціального технічного приладу Alkotest Drager 6820, результат 0,33 проміле.

Ознайомившись із відеозаписом з боді-камери поліцейського, який є додатком до протоколу про адміністративне правопорушення, та складається з двох окремих відеозаписів, суддею встановлено, що водій ОСОБА_1 дійсно погодився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного приладу Alkotest Drager, результат аналізу показав 0,33 проміле. Після того, як водій ОСОБА_1 побачив результат приладу та поліцейський пояснив, що такий результат свідчить про стан алкогольного сп'яніння, оскільки допустима норма 0,2 проміле, водій фактично висловив свою незгоду із проведеним оглядом, зазначивши, що такого не може бути, він не впевнений у достовірності результату, вступив у суперечку із поліцейським. Відеозапис триває 3 хвилини та переривається. Інший фрагмент відеозапису, де оголошується протокол та права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, триває 1 хв. 18 секунд.

Отже, суддя зазначає, що між тестуванням, яке відбулося о 6.41 годині та складанням протоколу о 7.19 годині пройшов значний час, який не було зафіксовано на відеозапису поліцейського, та з врахуванням поведінки ОСОБА_1 , яка зафіксовано на боді-камеру поліцейського в момент огляду, пояснень наданих свідком та водієм в судовому засіданні, суддя приходить до висновку про порушення ч.3 ст.266 КУпАП та Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», оскільки поліцейський не забезпечив доставку ОСОБА_1 , який не погодився з результатами огляду на місці зупинки транспортного засобу, до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення, письмове направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до КП «Полтавський обласний центр терапії залежностей ПОР» водію ОСОБА_1 також не видавалося.

У рішенні ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (п.65).

Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

У пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» вказано на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності.

У відповідності до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Таким чином, оцінивши досліджені в судовому засіданні докази кожен окремо та в їх сукупності, а саме, протокол про адміністративне правопорушення, відеозаписи з боді-камери поліцейського, чек-роздруківка зі спеціального технічного приладу Alkotest Drager, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічним засобів поліцейським, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та свідка ОСОБА_2 , надані в судовому засіданні, суд прийшов до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки поліцейським порушено порядок огляду водія на стан алкогольного сп'яніння, та у відповідності до ч.5 ст.266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог статті 266 КУпАП, вважається недійсним.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

При таких обставинах провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУАП у зв'язку із відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ч. 1 ст. 130 КУпАП, п. 1 ст. 247, 266, 284 КУпАП, суддя -.

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ст.247 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Полтави протягом десяти днів, з дня її проголошення.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Ю. В. Фоміна