Справа № 348/2702/24
Провадження № 3/348/1198/24
12 грудня 2024 року м.Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Грещук Р.П., з участю: особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Надвірнянського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , з вищою освітою, керівника ТОВ «Сервиця», розлученої, на утриманні має одну неповнолітню дитину, українки, громадянки України,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.156, ч.1 ст.156 КУпАП, -
ОСОБА_1 порушила правила торгівлі алкогольними напоями.
Правопорушення ним вчинені при наступних обставинах:
16.09.2024 року близько 16 год. 35 хв. в магазині «Продтовари №1», що в с.Молодків по вул.Шевченка, 64, Надвірнянського району Івано-Франківської області, працівниками ГУ ДПС в Івано-Франківській області було факти продажу алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.
Крім того, 16.09.2024 року близько 17 год. 33 хв. в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що в с.Молодків по вул.Шевченка, 21, Надвірнянського району Івано-Франківської області, працівниками ГУ ДПС в Івано-Франківській області було факти продажу алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.
Постановою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 12.12.2024 року об'єднано в одне провадження справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП, справа №348/2703/24, номер провадження 3/348/1199/24 зі справою про адміністративне правопорушення відносно неї за ч.1 ст.156 КУпАП, справа №348/2702/24, номер провадження 3/348/1198/24, присвоївши об'єднаному провадженню номер справи - №348/2702/24, номер провадження 3/348/1198/24.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даних правопорушень не визнала.
Зокрема пояснила, що вона не могла знати, що виявлені в ході перевірки працівниками ГУ ДПС в Івано-Франківській області акцизні марки є такими, що не відповідають встановленому зразку.
Зазначила, що у неї різні постачальники, і при отриманні товару вона не в змозі перевірити чи марки встановленого зразка чи ні, зокрема одинакові на них номери чи різні, оскільки касовий апарат також не показує такого роду інформацію.
Коли постачальник привозить товар то його приймає вона або продавець магазину. Кількість алкогольних нопоїв, що доставляються, буває різна і тому проконтролювати відповідність марок встановленому зразку можна тільки якщо вручну переписувати їх номери, так як зчитувач штрих-кодів лише їх зчитує, однак не ідентифікує.
Вважає, що жодних правил торгівлі алкогольними напоями вона не порушувала, а виявлені порушення відбулись не з її вини і з незалежних від неї обставин, тому протоколи про адміністративні правопорушення складені стосовно неї безпідставно.
Враховуючи наведене, просила закрити провадження у даній справі відносно неї у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.156 КУпАП.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, суддя прийшов до наступного висновку.
Завданням судді при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст.245 КУпАП, є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ч.1 ст.156 КУпАП, роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Незважаючи на невизнання ОСОБА_1 в судовому засіданні своєї вини у вчиненні вказаних правопорушень, її винуватість доведена даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №250973 від 07.11.2024 року (т.1 а.с.1); актом (довідкою) фактичної перевірки за №1033/09-19-09-01/25569646 від 16.09.2024 року (т.1, а.с.3-6); копією додатку №1 до акту (довідки) фактичної перевірки від 16.09.2024 року - переліку алкогольних напоїв, реалізованих ТОВ «Сервиця» в магазині «Продтовари №1», що в с.Молодків по вул.Шевченка, 64, Надвірнянського району Івано-Франківської області, за період часу із 07.04.2023 року по 22.07.2024 року, з одинаковими марками акцизного податку, номери та серії яких дублюються у фіскальних чеках РРО (т.1 а.с.7); даними протоколу серії ВАД №250969 від 07.11.2024 року (т.2, а.с.1); актом (довідкою) фактичної перевірки за №1034/09-19-09-01/25569646 від 16.09.2024 року (т.2, а.с.3-6); копією додатку №1 до акту (довідки) фактичної перевірки від 16.09.2024 року - переліку алкогольних напоїв, реалізованих ТОВ «Сервиця» в магазині «Продтовари №2», що в с.Молодків по вул.Шевченка, 21, Надвірнянського району Івано-Франківської області, за період часу із 06.05.2022 року по 12.06.2023 року, з одинаковими марками акцизного податку, номери та серії яких дублюються у фіскальних чеках РРО (т.2 а.с.7) та іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Крім того, вирішуючи питання про винуватість чи невинуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, суддя констатує наступне:
Згідно зі ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення має з'ясувати, чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На переконання судді, встановлені обставини та докази не спростовані особою, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 .
Таким чином, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, які узгоджуються між собою, оцінивши їх у сукупності, суддя прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.156, ч.1 ст.156 КУпАП.
Згідно ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні адміністративного стягнення на правопорушника суддя врахував характер вчинених правопорушень, особу порушниці, ступінь її вини, майновий стан, а тому вважає, що на підставі ч.2 ст.36 КУпАП на неї слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Також, у відповідності до ст.401 КУпАП із ОСОБА_1 в дохід держави слід стягнути 605 грн. 60 коп. судового збору.
Що стосується вирішення питання про конфіскацію предметів торгівлі, суддя приходить до наступного висновку.
У відповідності до ст.283 КУпАП постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.
Відповідно до ч.1 ст.29 КУпАП, конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
Проте, як вбачається із матеріалів справи, а саме із додатків №1 до актів (довідки) фактичної перевірки від 16.09.2024 року, алкогольні напої з одинаковими марками акцизного податку, номери та серії яких дублюються у фіскальних чеках РРО, були реалізовані ТОВ «Сервиця» в магазинах «Продтовари №1» та «Продтовари №2», що в с.Молодків по вул.Шевченка, 21, 64, Надвірнянського району Івано-Франківської області, за період часу із 06.05.2022 року по 12.06.2023 року та із 07.04.2023 року по 22.07.2024 року відповідно.
Відносно кількості та виду алкогольних напоїв із одинаковими марками акцизного податку, суддя констатує, що вони відображені у зазначених вище додатках до актів, однак вони були реалізовані в період часу із 06.05.2022 року по 12.06.2023 року та із 07.04.2023 року по 22.07.2024 року відповідно.
Згідно до ст.265 КУпАП, речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Також згідно п.11 Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів, затвердженого Постановою КМУ № 17 від 16.01.2012, відповідно до якого за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення речі і документи в установленому порядку конфіскуються, повертаються володільцеві або знищуються, а у разі вилучення речей за плату - реалізуються.
Разом з тим, як з'ясовано суддею, алкогольні напої з одинаковими марками акцизного податку, номери та серії яких дублюються у фіскальних чеках РРО, що відображені в наведених вище додатках до актів (довідки) фактичної перевірки від 16.09.2024 року, були реалізовані ТОВ «Сервиця» в магазинах «Продтовари №1» та «Продтовари №2», що в с.Молодків по вул.Шевченка, 21, 64, Надвірнянського району Івано-Франківської області, за період часу із 06.05.2022 року по 12.06.2023 року та із 07.04.2023 року по 22.07.2024 року відповідно, а тому конфіскації не підлягають, оскільки вони не вилучались та не перебувають на зберіганні.
Враховуючи вищенаведене, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід призначити покарання у виді штрафу, без конфіскації предметів торгівлі.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.23, 24, 27, 36, 401, 156, 221, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.156, ч.1 ст.156 КУпАП та на підставі ч.2 ст.36 КУпАП накласти на неї адміністративне стягнення - у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп., (рахунок «Адміністративні штрафи та інші санкції» стандарту IBAN з 01.01.2020 р.; Населений пункт - Надвірнянський район/м.Надвірна; Отримувач - УК у Надвiрн. р-ні/Надвірн.р./21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37951998; Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Номер рахунку - UA268999980313050106000009307; Код класифікації доходів бюджету - 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету - Адміністративні штрафи та інші санкції), без конфіскації предметів торгівлі.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 грн. 60 коп. судового збору, (рахунок «Судовий збір на користь держави (стягувачем є Державна судова адміністрація України)», стандарту IBAN з 01.01.2020 року. Для зарахування надходжень від стягнення судового збору на користь держави: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга на постанову подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Грещук Р.П.