Постанова від 19.12.2007 по справі А12/322-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

19.12.07р.

Справа № А12/322-07

За позовом Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в особі Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", м. Дніпропетровськ

до Державної інспекції з контролю за цінами у Дніпропетровській області,

м. Дніпропетровськ

про визнання дій відповідача протиправними та скасуванню рішення відповідача

№ 373 від 25.09.2007р.

Суддя Жукова Л.В.

при секретарі Коршуновій О.С.

Представники сторін:

Від позивача Пімахов Д.О. довіреність № 01/22-4 від 22.01.2007р.

Від відповідача Петровська А.О. довіреність № 4/3-18/3518 від 17.12.2007р.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог від 18.12.2007р., просить скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Дніпропетровській області від 25.09.2007р. № 373 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що Закон України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» визначає правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, обмежень цих прав, а положеннями Земельного кодексу України та наказом Держкомзему України від 02.07.2003р. № 174 регулюється державна реєстрація земельних ділянок. Відповідно до Тимчасового порядку надання замовникам платних послуг з ведення державного реєстру земель Дніпропетровською регіональною філією Центра ДЗК здійснюється у відповідності до наказу Центру ДЗК від 11.01.2007р. № 4 «Про встановлення єдиних вимог оформлення фінансових документів при наданні платних послуг з ведення державного реєстру земель». До 10.01.2007р. надання замовникам послуг здійснювалось згідно наказу Центру ДЗК від 15.12.2003р. № 60 «Про встановлення єдиних вимог до порядку оформлення фінансових документів» (із змінами і доповненнями). Згідно згаданого вище Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003р. № 174 Центр ДЗК є адміністратором державного реєстру земель, що забезпечує створення та функціонування державного реєстру земель, відповідає за достовірність і збереження даних, захист від несанкціонованого доступу до бази державного земельного кадастру. Постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1088 держателем Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно визначений Державний комітет України по земельних ресурсах, адміністратором Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно є Центр ДЗК, який здійснює його ведення. До створення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно Центр ДЗК проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель, а комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації вносять дані про об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках та права на них до бази даних державного реєстру прав власності на нерухоме майно. Статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, громадяни України, яким передані безоплатно у власність земельні ділянки відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України, звільняються від сплати державного мита за державну реєстрацію речових прав та їх обмежень, а також платежів за надані Державним реєстром прав послуги у зв'язку з виконанням ними повноважень, визначених законом. Станом на 17.12.2007р. Державний реєстр прав на землю та нерухоме майно не створено, а тому посилання відповідача в оспорюваному рішенні на ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» є безпідставним, так як зазначена стаття не змінює порядок ведення державного реєстру земель, у тому числі реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, державних актів на право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі. Також, ст. 29 вказаного Закону визначається, що розміри, порядок сплати та використання платежів за надані Державним реєстром прав послуги встановлюється Кабінетом Міністрів України, однак на сьогоднішній день такий нормативний акт не прийнятий. Враховуючи наведене, позивач вважає, що Центром ДЗК не порушувався порядок встановлення та застосування цін та тарифів, які регулюються наказом Держкомзему України від 02.07.2003р. № 174 зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.07.2003р. за № 641/7962, а підстави порушення, які зазначені в оспорюваному рішенні, а саме: «необгрунтоване стягнення плати за реєстрацію послуги державних актів на земельні ділянки при їх первинній приватизації» не відповідає найменуванню тим послугам, які надаються Центром ДЗК на платній основі відповідно до наказу Держкомзему України від 02.07.2003р. № 174 згідно якого ведеться державний реєстр земель.

Представник відповідача в судовому засіданні та у відзиві просить відмовити в позові посилаючись на те, що перевіркою встановлено, що позивачем порушено ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». Порушення полягає у стягненні плати за реєстраційні послуги державних актів на земельні ділянки при їх первинній приватизації, а саме: стягнення плати за внесення відомостей до бази даних АС ДЗК; стягнення плати за перевірку та обробку інформації на магнітних носіях; стягнення плати за реєстрацію державних актів у Державному реєстрі земель; стягнення плати за внесення записів до Поземельної книги. Сума додаткової виручки, одержаної внаслідок безпідставного стягнення плати за реєстрацію державних актів на право власності на земельні ділянки, передані згідно ст. 121 Земельного кодексу України безоплатно у власність громадян за період з червня 2006р. по липень 2007р. становить 654 867 грн. і підлягає вилученню до бюджету про що відповідачем було відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» прийнято оспорюване рішення № 373 від 25.09.2007р. Сума економічних санкцій склалася з суми необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 654 867 грн. та штрафу в двократному розмірі необгрунтовано отриманої суми виручки 1309734 грн. За викладеного, представник відповідача вважає, що рішення № 373 від 25.09.2007р. є юридично обгрунтованим та прийнятим в межах чинного законодавства України.

В судовому засіданні оголошувалася перерва до 19.12.2007р.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд -

ВСТАНОВИВ :

25 вересня 2007р. Державною інспекцією з контролю за цінами у Дніпропетровській області прийнято рішення № 373 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін згідно якого за ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вилучено у Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» у доход державного бюджету 654 867 грн. та штрафу у сумі 1 309 734 грн.

Зазначеним вище рішенням встановлено, що Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» було порушено вимоги Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.2004р. № 1952-ІУ у зв'язку з необгрунтованим стягненням плати за реєстрацію послуги державних актів на земельні ділянки при їх первинній приватизації.

Вивчивши надані документи та аналізуючи їх з наданими поясненнями представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню на підставі наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.1997р. № 1355 «Про програму створення автоматизованої системи ведення державного кадастру» Державний комітет по земельних ресурсах визначається органом управління за реалізацією Програми створення автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру.

На виконання вказаної вище постанови Держкомземом було прийнято наказ від 04.11.1997р. № 110 «Про створення Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах».

Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 23.05.2003р. № 135 «Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру та удосконалення структури ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» затверджено статут Центру Державного земельного кадастру.

Відповідно до п.п.2, 3 Статуту Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» є самостійним господарюючим суб'єктом, що діє на принципах госпрозрахунку, самофінансування та самоокупності.

Статтею 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що адміністратором Державного реєстру прав є центр державного земельного кадастру, який здійснює його ведення. Державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна.

Згідно ч. 3 ст. 29 зазначеного вище Закону встановлено, що розміри, порядок сплати та використання платежів за надані Державним реєстром прав послуги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 4 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, громадяни України, яким передані безоплатно у власність земельні ділянки відповідно до статті 121 Земельного кодексу України звільняються від сплати державного мита за державну реєстрацію речових прав та їх обмежень, а також платежів за надані Державним реєстром прав послуги у зв'язку з виконанням ними повноважень, визначених законом.

За розділом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» Кабінету Міністрів України доручено забезпечити створення єдиної системи органів державної реєстрації прав, а також формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру та на основі інформації комунальних підприємств бюро технічної інвентаризації. До створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Як встановлено у ході судового розгляду даної справи станом на 17.12.2007р. Державний реєстр прав на землю та нерухоме майно не створено, нормативний акт згідно ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» щодо розмірів, порядку сплати та використання платежів за надані Державним реєстром послуги Кабінетом Міністрів України не прийнятий.

А отже, виходячи з наведеного, посилання відповідача в оспорюваному рішенні на порушення позивачем Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» є безпідставним та таким, що суперечить чинному законодавству України.

Крім того, судом встановлено, що державна реєстрація земельних ділянок регулюється положеннями Земельного кодексу України, наказом Держкомзему України від 02.07.2003р. № 174, яким затверджено Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель.

Згідно п. 15 зазначеного вище Тимчасового порядку... передбачено, що розмір оплати за внесення записів до державного реєстру земель та надання витягів з державного реєстру земель та надання витягів з державного земельного кадастру встановлюється Державним комітетом України по земельних ресурсах разом з Міністерством фінансів та Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції.

Таким чином, відповідно до вищезгаданого Тимчасового порядку... надання замовникам платних послуг з ведення державного реєстру земель Дніпропетровською регіональною філією Центру ДЗК здійснюється у відповідності до наказу Центру ДЗК від 11.01.2007р. № 4 «Про встановлення єдиних вимог оформлення фінансових документів при наданні платних послуг з ведення державного реєстру земель», а до 10.01.2007р. надання замовникам послуг здійснювалось згідно наказу Центру ДЗК від 15.12.2003р. № 69 «Про встановлення єдиних вимог порядку оформлення фінансових документів» правомірно.

Також, відповідно до п.1.4 Інструкції про застосування економічних санкцій та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами згідно до вимог діючого законодавства.

В ході судового засідання відповідач не надав доказів, які б свідчили про порушення позивачем порядку встановлення та застосування цін та тарифів, які регулюються наказом Держкомзему України від 02.07.2003р. № 174 зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25.07.2003р. за № 641/7962.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 5, 29, розділом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», п.1.4 Інструкції про застосування економічних санкцій та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. № 298/519, ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, КАСУ, господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги позивача задовольнити.

1. Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Дніпропетровській області від 25.09.2007р. № 373 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

2. Стягнути з Державного бюджету України в особі Відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (р/р № 31118095700005 відділення банку УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, КБК 22090200) на користь Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» (49004, м. Дніпропетровськ, просп. Кірова, 2,р/р № 26002230810300 в ДОД «Райффайзен банк АВАЛЬ» м. Дніпропетровська, МФО 305653, код ЄДРПОУ 26372035) -судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп. (три грн. 40 коп.) про що видати виконавчий лист відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

Л.В. Жукова

Постанова підписана 21.12.2007р. відповідно до ст. 160 КАСУ.