Ухвала від 10.12.2024 по справі 380/8061/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/8061/24

УХВАЛА

щодо вирішення заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення

10 грудня 2024 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Лєбєдєв Д.Ю.

за участю:

позивача (заявника) - ОСОБА_1 (поза межами суду)

представника (заявника) - Доля О.Ю. (поза межами суду)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові заяву представника Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вищого антикорупційного суду про визнання протиправними дій, стягнення суддівської винагороди,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Вищого антикорупційного суду про визнання протиправними дій, стягнення суддівської винагороди.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2024 року позов ОСОБА_1 задоволено частково:

Визнано протиправними дії Вищого антикорупційного суду щодо нарахування та виплати за період з 01.03.2023 по 31.03.2024 судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2102,00 грн.

Зобов'язано Вищий антикорупційний суд нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суддівську винагороду за період з 01.03.2023 по 31.03.2024 включно, виходячи із встановленого станом на 01 січня 2023 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 2684,00 грн., станом на 01 січня 2024 року - 3 028,00 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Представник Міністерства юстиції України подала заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення шляхом проведення безспірного списання Державною казначейською службою України на користь ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 ), нарахованої та невиплаченої Вищим антикорупційним судом суддівської винагороди за період з 01.03.2023 по 31.03.2024 включно, виходячи із встановленого станом на 01 січня 2023 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 2684,00 грн., станом на 01 січня 2024 року - 3 028,00 грн., яка становить - 756 556,56 (сімсот п'ятдесят шість тисяч п'ятсот п'ятдесят шість) грн 56 коп. у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.

В обґрунтування заяви зазначала наступне. З метою належного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 у справі № 380/8061/24 у ВАКС здійснений відповідний розрахунок суддівської винагороди ОСОБА_1 за період з 01.03.2023 по 31.03.2024 включно, обчислений виходячи з базового розміру посадового окладу судді вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня відповідного календарного року, за вирахуванням вже виплачених ОСОБА_1 сум, що складає 756 556,56 (сімсот п'ятдесят шість тисяч п'ятсот п'ятдесят шість) грн 56 коп.

Крім того зазначено, що відповідно до статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

За змістом частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Водночас, судові рішення у справах, пов'язаних із виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

Отже, відповідно до наданої інформації, сума заборгованості, що підлягає виплаті ОСОБА_1 за вищевказаним рішенням суду становить - 756 556,56 (сімсот п'ятдесят шість тисяч п'ятсот п'ятдесят шість) грн 56 коп.

Розділом VIII Закону України «Про виконавче провадження», встановлено порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

З 01.01.2013 набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», яким встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.

Статтею 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачено, що у разі якщо рішення суду не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Тобто ця стаття Закону, зобов'язує державного виконавця звернутись до суду, який виніс рішення з відповідною заявою.

Станом на сьогоднішній день сума заборгованості, що утворилась в ході проведення нарахування стягувачу за рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 у справі №380/8061/24 становить - 756 556,56 (сімсот п'ятдесят шість тисяч п'ятсот п'ятдесят шість) грн 56 коп.

Позивач в судовому засіданні підтримав заяву щодо зміни способу і порядку виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2024 року.

Представник Вищого антикорупційного суду в судовому засіданні заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2024 року підтримала.

Представник Міністерства юстиції України подала заяву з проханням слухати заяву у відсутності представника.

Дослідивши заяву представника Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення, матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно з ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Стаття 124 Конституції України та стаття 14 КАС України встановлюють, що судові рішення, зокрема постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, неможливість виконання рішень зобов'язального характеру, боржником за якими є державний орган, відповідно до встановленого Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» порядку безспірного списання відповідних коштів із рахунків такого державного органу фактично призводить до неможливості їх виконання в цілому. Така обставина є підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни «зобов'язання здійснити нарахування та виплату суддівської винагороди» на «стягнення цих коштів із державного органу - боржника».

Статтею 13 (право на ефективний засіб юридичного захисту) Конвенції передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 року №3-рп/2003).

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

За таких обставин заява Міністерства юстиції України про зміну способу та порядку виконання судового рішення є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-297, 378 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву представника Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення - задоволити.

Змінити спосіб та порядок виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2024 року у справі №380/8061/24 шляхом безспірного списання Державною казначейською службою на користь ОСОБА_1 нараховану та невиплачену суддівську винагороду з 01.03.2023 по 31.03.2024 включно, виходячи із встановленого станом на 01 січня 2023 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 2684,00 грн., станом на 01 січня 2024 року - 3 028,00 грн., яка становить 756 556,56 грн. у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і постанови КМУ №845 від 03.08.2011.

Копію ухвали невідкладно надіслати заявнику та учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк, установлений ст.295 КАС України.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 11.12.2024 року.

Суддя Кухар Н.А.