12 грудня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5394/24
Суддя Кіровоградського окружний адміністративний суду Притула К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом і просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 262440021038 від 11.01.2024 року -про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити призначення пенсії за віком ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 04.01.2024 року зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зарахуванням довідки №26595 від 21.11.1991 року виданої виконавчим комітетом Київської обласної ради народних депутатів, про евакуацію 27.04.1986 року з м. Прип'ять.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка являюсь потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 2), що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_2 , та у зв'язку з цим має право на зменшення пенсійного віку згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, їй було відмовлено у призначенні пенсії Рішенням № 262440021038 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 19.02.2024. Позивачка не погоджується з такими діями відповідачів, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2024 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву (а.с.48).
02.09.2024 (вх. № 22382/24) на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області просить в позові відмовити. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що дану заяву розглянуто за принципом екстериторіальності. Відповідно до змісту рішення головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 11.01.2024 №262440021038 про відмову в призначенні пенсії за віком підставами відмови є: “Вік заявниці 50 років 2 місяці 1 день. Не працює. Страховий стаж особи становить 26 років 9 місяців 22 дні. За результатом розгляду документів, до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Заявницею надано довідку від 21.11.1991 № 26595 про фактичне проживання, реєстрацію та факт евакуації з Київської області м. Прип'ять, де зазначене ім'я ( ОСОБА_2 ) не відповідає паспортним даним ( ОСОБА_2 ). Документами не підтверджено право на зниження пенсійного віку.
Згідно до ст. ст. 262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Судом встановлено, що 04.01.2024, звернулась Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про призначення пенсії за віком (а.с.75).
Дану заяву за принципом екстериторіальності направлено на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішенням від 11.01.2024 №262440021038 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області розглянуто заяву ОСОБА_1 та відмовлено у призначенні пенсії за віком (а.с.31-32).
В даному рішенні від 11.01.2024 №262440021038 зазначено зокрема наступне.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, які евакуйовані з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 ролі встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхувань» (далі - Закон) та за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менша 15 років страхового стажу, пенсійний вік зменшується на 10 років.
Вік заявниці 50 років 2 місяці 1 день.
Страховий стаж особи становить 26 років 9 місяців 22 дні.
За результатом розгляду документів, до страхового стажу зараховано всі періоди роботи.
Заявницею надано довідку від 21.11.1991 № 26595 про фактичне проживання. реєстрацію та факт евакуації з Київської області м. Прип'ять, де зазначене ім'я ( ОСОБА_2 ) не відповідає паспортним даним ( ОСОБА_2 ).
Документами не підтверджено право на зниження пенсійного віку. Право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону 796 з урахуванням наявних документів, відсутнє.
Не погоджуючись із відмовою в призначенні пенсії, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: потерпілі від Чорнобильської катастрофи: евакуйовані з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році 10 років.
Згідно із частиною 1статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи: евакуйований з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році, необхідне дотримання 2-х умов:
- особа має бути потерпілою від Чорнобильської катастрофи: евакуйованим з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році (мати такий статус);
- у особи має бути необхідний страховий стаж.
Позивач звернулась за призначенням пенсії 04.01.2024.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Враховуючи вимоги частини 1статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачці пенсія може бути призначена із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(60 років), за наявності відповідного страхового стажу (31 рік), зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку (10 років).
Таким чином, страховий стаж позивачки має складати не менше 21 років.
Відповідачем встановлено, що страховий стаж позивача складає 26 років 9 місяців 22 дні.
Відмовляючи позивачці в призначенні пенсії за віком із зменшенням на 10 років, в оскаржуваному рішенні зазначено, що довідка від 21.11.1991 за № 26595 про фактичне проживання реєстрацію та факт евакуації з Київської області м. Прип'ять, де зазначене ім'я ( ОСОБА_2 ) на відповідає паспортним даним ( ОСОБА_2 ).
Відтак, відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в зв'язку з відсутністю необхідних документів.
Однак суд, суд з такою відмовою не погоджується, з огляду на наступне.
Згідно довідки №26595 виданої виконавчим комітетом Київської обласної ради народних депутатів 21.11.1991 на ім'я « ОСОБА_3 », вона на 26.04.1986 фактично проживала в м. Прип'ять Київської області і у встановленому порядку евакуйована 27.04.1986.
В довідці вказано, що вона є підставою для видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 2 відповідно до ст.14 п.2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.26).
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 21.04.2010 було зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , прізвище після реєстрації шлюбу « ОСОБА_6 » (а.с.29).
22.06.2010 ОСОБА_1 видано посвідчення особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 2) серії НОМЕР_2 (а.с.18).
Звертаючись із заявою про призначення пенсії, позивачкою було надано посвідчення особи серії НОМЕР_2 , яке підтверджує факт того, що ОСОБА_1 має статус особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи.
До посилання відповідача в оскаржуваному рішенні, що позивачці відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в зв'язку з відсутністю необхідних документів, та на те, що довідку №26595 від 21.1.1991 яка підтверджує зниження віку на 10 років не взято до уваги, оскільки прізвище та по-батькові не співпадає з паспортними даними, суд ставить критично, оскільки позивачем також надавалось посвідчення серії НОМЕР_2 , яке підтверджує наданий їй статус, та зазначене посвідчення відмінностей у ім'ї з паспортними даними не містить.
Окрім того, розбіжність в написанні ім'я « ОСОБА_2 » в довідці з паспортними даними « ОСОБА_2 » не свідчить про те, що її видано іншій особі.
Статус позивачки, що вона є особою, яку евакуйовано у 1986 році із зони відчуження, підтверджується відповідним посвідченням, яке було надано відповідачу разом із заявою про призначення пенсії.
Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яким відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком із зменшенням на 10 років в зв'язку з відсутністю необхідних документів суд вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
При цьому, надаючи оцінку вимогам позивача щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити призначення пенсії за віком ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 04.01.2024 року зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зарахуванням довідки №26595 від 21.11.1991 року виданої виконавчим комітетом Київської обласної ради народних депутатів, про евакуацію 27.04.1986 року з м. Прип'ять, суд зазначає наступне.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Суд враховує, що у силу абзацу тринадцятого пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі по тексту Порядок №22-1) після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
А відповідно до абзацу першого пункту 4.10 Порядку №22-1, після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
За таких обставин, оскільки у спірних відносинах компетентним органом для розгляду заяви позивача про призначення пенсії було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, то саме останній має завершити процедуру призначення позивачу пенсії за віком.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити призначення пенсії за віком ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 04.01.2024 року зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зарахуванням довідки №26595 від 21.11.1991 року виданої виконавчим комітетом Київської обласної ради народних депутатів, про евакуацію 27.04.1986 року з м. Прип'ять.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку. Що позовні вимоги в частині звернення до Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві задоволенню не підлягають.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до норм Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 262440021038 від 11.01.2024 року - про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити призначення пенсії за віком ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 04.01.2024 року зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зарахуванням довідки' №26595 від 21.11.1991 року виданої виконавчим комітетом Київської обласної ради народних депутатів, про евакуацію 27.04.1986 року з м. Прип'ять.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА