Постанова від 06.09.2024 по справі 760/28030/21

Справа №760/28030/21

3/760/5344/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2024 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Усатова І.А., за участю секретаря Зеленчука М.М., представника Київської митниці Держмитслужби Короля Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Азербайджан, місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), працює: менеджер в ресторані «CIFTLIK KOY» м. Стамбул, Туреччина, паспорт громадянина Азербайджану № НОМЕР_1 , виданий 04.05.2016, орган, що видав: Ministry of internal affairs, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст.471 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

04.07.2024 до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) за порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.

Зі змісту протоколу про порушення митних правил № 3241/10000/21 від 20.09.2021 вбачається, що 20.09.2021 року о 23 год. 15 хв. для проходження митного контролю в зону митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» поступив громадянин Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який прибув до України з Туреччини, м. Стамбул, авіарейсом № PS 714, авіакомпанії «МАУ». Для проходження митного контролю громадянин Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) самостійно, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.

Після проходження митного контролю багажу громадянинагромадянином Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), «зеленої лінії», яка позначає початок зони спрощеного митного контролю «зелений коридор» та після проведення опитування громадянина про наявність у нього в його багажі товарів та подарунків, громадянин Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) повідомив, що має з собою подарунки на суму, що перевищує в еквіваленті 1000 євро:

- сумка жіноча ТМ «HERMES», нова, 1 шт., вартість - 2 240 євро, вартість згідно з товарним чеком від 20.09.2021 року № С531523800021.

- гаманець жіночий ТМ «HERMES», новий, 1 шт., вартість - 379 євро, вартість згідно з товарним чеком від 20.09.2021 року № С531523800021.

- краватки жіночі ТМ «HERMES», нові, 2 шт., загальна вартість - 368 євро, вартість згідно з товарним чеком від 20.09.2021 № С531523800021.

Сумка, гаманець та краватки не мають ознак бувших у використанні.

Зі слів громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) зазначені сумку, гаманець та краватки він придбав в якості подарунку для своєї матері.

Сумку, гаманець та краватки ТМ «HERMES» переміщувався через митний кордон України у валізі пасажира (ручна поклажа).

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «зеленої лінії» для отримання довідкової інформації в інформаційній зоні, роз'яснення митних правил та порядку використання двоканальної системи до інспектора митниці не звертався.

Сумка жіноча ТМ «HERMES», нова, 1 шт., вартість - 2 240 євро прийнята на зберігання за уніфікованою митною квитанцією МД-1 серія РА №388161 від 20.09.2021 року в зв'язку з відсутністю у громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) коштів для сплати митних платежів.

Митний орган вказує, що своїми діями громадянин Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

На переконання митного органу зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

До суду ОСОБА_1 подав заяву про долучення квитанції про сплату штрафу в розмірі 1700, 00 грн.

Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні вимоги по складеному протоколу № 3241/10000/21 від 20.09.2021 підтримав в повному обсязі та просив притягнути громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього та не заперечував того, що ОСОБА_1 сплатив штраф у розмірі 1700, 00 грн.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, громадянин Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання.

Суддя, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Встановлено, що 20.09.2021 відповідальною особою органу доходів і зборів - старшим державним інспектором відділу митного оформлення № 2 митного поста «Бориспіль» Київської митниці Жердецьким Ігорем Анатолійовичем було складено протокол про порушення митних правил № 3241/10000/21 громадянином Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Азербайджан, місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), працює: менеджер в ресторані «CIFTLIK KOY» м. Стамбул, Туреччина, паспорт громадянина Азербайджану № НОМЕР_1 , виданий 04.05.2016, орган, що видав: Ministry of internal affairs, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.

Як вбачається з протоколу, 20.09.2021 року о 23 год. 15 хв. для проходження митного контролю в зону митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який прилетів до України з з Туреччини, м. Стамбул, авіарейсом № PS 714, авіакомпанії «МАУ», своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», де передбачено наявність у громадян товарів, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 1000 євро, але загальна фактурна вартість не перевищує еквівалент 10000 євро.

Зі змісту протоколу про порушення митних правил та доданих до протоколу пояснень особи вбачається, що у громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) при проходженні митного огляду, у валізі пасажира (ручна поклажа), виявлено без ознак приховування товар - сумка жіноча ТМ «HERMES», нова, 1 шт., вартість - 2 240 євро, вартість згідно з товарним чеком від 20.09.2021 року № С531523800021; гаманець жіночий ТМ «HERMES», новий, 1 шт., вартість - 379 євро, вартість згідно з товарним чеком від 20.09.2021 року № С531523800021; краватки жіночі ТМ «HERMES», нові, 2 шт., загальна вартість - 368 євро, вартість згідно з товарним чеком від 20.09.2021 № С531523800021.

Відповідно до вказаних пояснень ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не був ознайомлений з митними правилами та не знав, що товар, який перевищує суму 1000 євро підлягає декларуванню.

Таким чином встановлено, що громадянин Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) митної декларації не заповнив, з приводу декларування товарів до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження.

Митний орган посилається на те, що своїми діями пасажир ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 374 МК України товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами. Товари (крім підакцизних), що ввозяться громадянами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість та/або загальна вага яких перевищують обмеження, встановлені частиною першою цієї статті, але загальна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України, в частині, що перевищує еквівалент 1000 євро (при ввезенні товарів на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення).

Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).

Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз'яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.

З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) добровільно обрав «зелений коридор» проходу через митний контроль, перетнувши при цьому білу лінію, що засвідчує кінець «зеленого коридору», яка позначена також інформаційною вивіскою із попередженням про настання відповідальності за порушення митних правил в разі її перетину.

Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні зазначеного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи, зокрема протоколом про порушення митних правил № 3241/10000/21, протоколом опитування гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) в справі про порушення митних правил № 3241/10000/21 та актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 20.09.2021 року.

Оскільки, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, останній, переміщуючи через зону спрощеного митного контролю товари, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 1000 євро, вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.

З огляду на наведене, в діях громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 471 МК України.

Крім того, слід зазначити наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 465 МК України конфіскація як адміністративне стягнення за порушення митних правил полягає у примусовому вилученні товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, і безоплатній передачі їх у власність держави.

Із матеріалів справи вбачається, що товар - сумка жіноча ТМ «HERMES» 1 шт., гаманець жіночий ТМ «HERMES», 1 шт., краватки жіночі ТМ «HERMES», 2 шт. загальною вартістю 4309 євро, є власністю ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), що підтверджується наявною в матеріалах копією рахунку, приховувати його наявність він наміру не мав.

Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

При цьому, обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд використовує Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Суддя враховує, що відповідно до ч.1 ст.1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Європейський суд з прав людини в своїй практиці зазначає, що втручання держави в право особи на мирне володіння своїм майном повинно здійснюватися на підставі закону, під яким розуміється нормативно-правовий акт, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норми.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Суддя вважає, що застосування адміністративного стягнення в вигляді штрафу є достатнім покаранням та відповідає принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини, передбачених с.1 Протоколу до Конвенції.

Таким чином, враховуючи, що невнесення громадянином Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) відомостей до митної декларації жодним чином не заподіює матеріальної шкоди державі, враховуючи принцип фундаментальних прав окремої людини та встановлення суддею законності походження товару, суддя вважає, що підстав для застосування додаткового покарання, яке вказане в санкції ст. 471 МК України, а саме: конфіскації вилученого товару, у суду відсутні.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. 41 Конституції України, ст.ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 471, 527-529 Митного кодексу України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.471 МК України (в редакції статті станом на момент складення протоколу про порушення митних правил).

Стягнути з громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Азербайджан, місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), працює: менеджер в ресторані «CIFTLIK KOY» м. Стамбул, Туреччина, паспорт громадянина Азербайджану № НОМЕР_1 , виданий 04.05.2016, орган, що видав: Ministry of internal affairs на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя І.А.Усатова