Рішення від 12.12.2024 по справі 240/29564/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 року м. Житомир справа № 240/29564/23

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо застосування з 01.05.2023 обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку його пенсії, передбаченого пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", максимальним (граничним) розміром 1500 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати йому з 01.05.2023 пенсію із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн.

Аргументуючи звернуті до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі також відповідач, Пенсійний фонд) вимоги позивач вказав, що йому безпідставно обмежено розмір нарахованої з 01.10.2023 індексації пенсії на рівні 1500 грн, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова №168), чим порушено суть його конституційних гарантій щодо належного соціального забезпечення.

Ухвалою від 18.10.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ухвали суду від 26.02.2024 зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 прийнятим у справі №320/8511/23.

27.11.2024 від представника відповідача надійшов до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність, оскільки індексація пенсії позивача з 01.03.2023 проведена у межах чинного законодавства з врахуванням п.10 Постанови №168.

Ухвалою суду від 12.12.2024 провадження у справі поновлено.

Положеннями ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Пенсійному фонді та отримує пенсію, призначену згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

06.09.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.03.2023 з урахуванням індексації, на підставі Постанови №168, без обмеження граничним розміром 1500 грн, у задоволенні якої йому відмовлено. Отримана відмова мотивована врахуванням п.10 Постанови №168, яким передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії щомісячних страхових виплат не може перевищувати 1500,00 грн.

З такими діями Пенсійного фонду позивач не погоджується, вважає такі протиправними, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 (далі Закон №2262-ХІІ) У разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Водночас, суд зазначає, що приписами статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-XII від 03 липня 1991 року (далі - Закон №1282-XII) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Частиною 1 статті 2 Закону №1282-XII передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (ч.6 ст.2 Закону №1282-XII).

Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (ч.5 ст.2 Закону №1282-XII).

Підстави для проведення індексації визначені ст. 4 Закону №1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв Постанову №168.

Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Положеннями пунктом 2 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною", індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб.

При цьому, у пункті 10 Постанови №168 Урядом установлено, що:

- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Проаналізувавши викладені норми, суд дійшов висновку, що Постановою №168, яка визначає порядок індексації пенсійних виплат у 2023 році встановлена гранична сума 1500,00 грн, яку не має перевищувати сума індексації пенсії.

Положення Постанови №168 є чинними та не визнані неконституційними у встановленому порядку.

Як свідчать матеріали справи, з 01.03.2023 позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення (0,197), установлений пунктом 1 Постанови №168, однак із урахуванням пункту 10 Постанови №168, а саме на 1500,00 грн, так як вказаним пунктом прямо передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії передбаченого Постановою №168, не може перевищувати 1500 грн.

За приписами частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до абз.4 ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини (із змінами, внесеними згідно із Законом №2040-IX від 15.02.2022 - застосовується з 1 березня 2022 року).

З огляду на зазначене нормативне регулювання спірних відносин, суд вважає за необхідне наголосити, що Постанова №168 прийнята Кабінетом Міністрів України згідно і ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV та на виконання вимог статті 64 Закону №2262-ХІІ.

Погоджуючись з повноваженнями Уряду в цій частині, позивач заперечує лише дію пункту 10 Постанови №168, посилаючись на те, що, на його думку, цей пункт звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод особи, як пенсіонера-військовослужбовця.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги в цій частині, позивач наполягає, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України.

Однак суд не погоджується з доводами позивача, оскільки встановлюючи обмеження розміру індексації сумою 1500,00 грн, Кабінет Міністрів України не порушив ані приписи статті 42 Закону України №1058-IV про те, що розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України, ані норми статті 64 Закону №2262-ХІІ, якими передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Словосполучення "на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України" прямо вказує на наявність повноважень уряду встановлювати як показники збільшення розміру пенсій внаслідок індексації, так і обмеження розміру такої індексації.

Таким чином, посилання позивача на звуження та обмеження його прав суд відхиляє, оскільки внаслідок прийняття Постанови №168 розмір його пенсійного забезпечення збільшився, що ніяк не може вважатися обмеженням права.

Водночас суд звертає увагу, що в даному випадку зміст пункту 10 Постанови №168 спрямований саме на досягнення справедливого балансу до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості. Встановлення межі виплати індексації у розмірі 1500 грн слугує меті накопичення ресурсу задля збалансування пенсійного забезпечення.

Таким чином, під час судового розгляду справи встановлено, що відповідачем нараховано позивачу індексацію у розмірі 1500 грн, що відповідає вимогам Постанови №168.

Проаналізувавши викладене, суд дійшов висновку, що індексація пенсії позивача проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 10 Постанови №168 не може перевищувати 1500 грн, а тому дії відповідача щодо нарахування позивачу індексації в сумі 1500,00 грн правомірні.

Також, при розгляді спірних питань, суд враховує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі №320/8511/23 рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 скасовано в частині та винесено нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним абзацу 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень.

Крім того, суд бере до уваги правові висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладених у постановах: від 07.06.2024 у справі №420/25804/23 та від 20.06.2024 у справі №420/23990/23. За вказаними висновками Верховного Суду реалізація Кабінетом Міністрів України покладених на нього повноважень в частині обмеження верхньої межі індексації спрямовано на утримання зростання нерівності між розмірами пенсійних виплат різних категорій пенсіонерів з метою збалансування наявного фінансового ресурсу держави та досягнення справедливого балансу між захистом інтересів якомога більшої кількості громадян, особливо тих, чиї пенсії є дуже низькими. Вказана стратегія Уряду передусім сприяє забезпеченню соціальної справедливості та економічної стабільності в умовах воєнного стану, коли держава в першу чергу зобов'язана мобілізувати всі доступні їй ресурси, у тому числі фінансові, саме для посилення своєї обороноздатності та відсічі збройної агресії рф.

Отже, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідач не порушив прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання здійснити перерахунок його пенсії без обмеження розміру збільшення індексації сумою 1500,00 грн є безпідставними.

Зважаючи на викладене, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору за подання до суду даного позову судом вирішується відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7,м. Житомир, 10003. ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст складено: 12 грудня 2024 р.

12.12.24