Ухвала від 11.12.2024 по справі 757/57432/24-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/57432/24-к

пр. № 1-кс-48745/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 , за погодженням прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні операторів мобільного зв'язку, а саме: ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », розташованого за адресою: АДРЕСА_3 .

Клопотання обґрунтовує тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000001600 від 01.08.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною другою статті 332, частиною четвертою статті 358 КК України.

Як зазначає слідчий, відповідно до матеріалів, що надійшли з Головного управління з протидії системним загрозам управлінню державою Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України вбачається, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 організували незаконне переправлення через державний кордон України осіб з числа депутатів місцевої ради, у т.ч. шляхом використання підроблених документів, що надають право перетину державного кордону під час дії воєнного стану.

Порядок виїзду за кордон громадянами України регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 «Про затвердження правил перетинання державного кордону громадянами України». Відповідно до п. 2-14 зазначеної Постанови у разі введення на території України воєнного стану депутати місцевих рад, а також керівники структурних підрозділів органів місцевого самоврядування мають право перетинати державний кордон за умови наявності в них відповідних рішень про службові відрядження.

Разом з тим, на підставі п. 1. абз. 1 розділу І «Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон», затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.03.1998 № 59, службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника державного органу, підприємства установи та організації, що повністю або частково фінансується за рахунок бюджетних коштів, на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза основним місцем його постійної роботи. Відповідно до п. 1. абз. 1 розділу ІІІ зазначеної інструкції відрядження за кордон здійснюється на підставі наказу (розпорядження) керівника підприємства.

У свою чергу, депутати місцевих рад не перебувають у трудових відносинах із ІНФОРМАЦІЯ_6 , а Дніпровський міський голова в свою чергу не являється їхнім керівником.

Відповідно до п. 10 «Регламенту ІНФОРМАЦІЯ_4 VIII скликання», затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 16.12.2020 № 2/1-2, передбачено, що «депутати ради можуть бути відряджені за межі міста, у тому числі за кордон, на встановлений строк для участі в семінарах, конференціях, вивчення досвіду роботи місцевого самоврядування, у тому числі у складі делегацій, а також для здійснення іншої діяльності, пов'язаної з реалізацією повноважень ради, її органів і депутатів».

Відповідно до наявної інформації перетин кордону депутатами ІНФОРМАЦІЯ_4 можливо здійснювався для власних особистих цілей та не пов'язаний з необхідністю виконання службових обов'язків, у тому числі виконання функцій покладених на депутата міської ради.

При цьому, з метою юридичного оформлення службового відрядження, а також усунення перешкод щодо наявної заборони виїзду за межі України депутатами місцевих рад під час дії воєнного стану, службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також її окремими депутатами використано завідомо підроблені документи, зокрема листи, запрошення, інші документи щодо необхідності участі в семінарах, конференціях та інших заходах на території іноземних країн за межами кордону України.

Разом з цим, за результатами проведення обшуків у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 отримано інформацію, що звіти за результатами здійснення закордонних службових відряджень депутатами міської ради не складались та не подавались, а отже такі відрядження носять формальний характер.

Так, під час проведення слідчих дій у кримінальному провадженні, а також на виконання доручення в порядку ст. 40 КПК України отримано відомості щодо переліку осіб з числа депутатів ІНФОРМАЦІЯ_4 , які перебували ніби то у службових відрядженнях, при цьому такі поїздки використовували у власних особистих цілях, не пов'язаних з виконання службових завдань. Також отримано відомості щодо осіб з числа членів сім'ї та інших осіб які спільно здійснювали подорожі за кордон із депутатами ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Так, отримано інформацію щодо користування вказаними особами номерами телефонів мобільних операторів, а саме:

1. ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_1 ), використовує номери мобільного терміналу НОМЕР_2 , НОМЕР_3 .

2. ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_4 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_5 ,

3. ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_6 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_7 .

4. ОСОБА_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_8 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_9 .

5. ОСОБА_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_10 ), використовує номери мобільного терміналу НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 .

6. ОСОБА_10 ( ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_14 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_15 .

7. Дружина ОСОБА_11 ( ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_16 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_17 , НОМЕР_18 .

8. ОСОБА_12 ( ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_19 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_20 .

9. ОСОБА_13 ( ІНФОРМАЦІЯ_15 , РНОКПП НОМЕР_21 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_22 .

10. ОСОБА_14 ( ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_23 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_24 .

11. ОСОБА_15 , ( ІНФОРМАЦІЯ_17 , РНОКПП НОМЕР_25 ) використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_26 ,

12. ОСОБА_16 , ( ІНФОРМАЦІЯ_18 , РНОКПП НОМЕР_27 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_28 .

13. ОСОБА_17 , ( ІНФОРМАЦІЯ_19 , РНОКПП НОМЕР_29 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_30 .

14. ОСОБА_18 , ( ІНФОРМАЦІЯ_20 , РНОКПП НОМЕР_31 ), використовує номери мобільного терміналу НОМЕР_32 .

15. ОСОБА_19 , ( ІНФОРМАЦІЯ_21 , РНОКПП НОМЕР_33 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_34 .

16. ОСОБА_20 , ( ІНФОРМАЦІЯ_22 , РНОКПП НОМЕР_35 ), використовує номери мобільного терміналу НОМЕР_36 , НОМЕР_37

17. ОСОБА_21 , ( ІНФОРМАЦІЯ_23 , РНОКПП НОМЕР_38 ), використовує номер мобільного терміналу НОМЕР_39 .

Як вважає слідчий, що для здійснення протиправної діяльності можуть бути використані зазначеними особами номерами телефонів мобільних операторів фізичних осіб з числа членів сім'ї та інших осіб.

Слідчий суддя, вивчивши клопотання, докази в його обґрунтування, дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відповідно до ч.2 ст.160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Відповідно до п.2 ч.5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Обов'язок довести наявність достатніх для надання тимчасового доступу до речей та документів підстав покладається на слідчого, прокурора, який звернувся до слідчого судді з клопотанням.

Разом з тим, клопотання зовсім не мотивовано, оскільки не зазначено, яким чином корелюється дозвіл про тимчасовий доступ до речей та документів, щодо операторів мобільного з'язку депутатами ІНФОРМАЦІЯ_4 та членами їх сімей з предметом досудового розслідування щодо незаконного переправлення через Державний кордон України депутатів місцевої міської ради. Матеріали додані до клопотання не містять жодного процесуального документа, наприклад, протоколу допиту свідка, які б вказували на причетність осіб, зазначених у клопотанні до можливого вчинення кримінального правопорушення.

Також слідчий не обґрунтував та не довів, як того вимагає ч. 5 ст. 163 КПК України, можливість використання, як доказів відомостей, що містяться в інформації, до яких планується отримати тимчасовий доступ та не довів наявність підстав вважати, що вказана інформація сама по собі або у сукупності з іншими документами кримінального провадження, у зв'язку з якою подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні № 12024000000001600 від 01.08.2024 року, відповідно до ст. 93 КПК України.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 8 травня у постанові у справі №160/7887/18 (провадження №К/9901/8838/19), зазначив, що правила засвідчення копій документів, визначені Національним стандартом України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003», затвердженим наказом ІНФОРМАЦІЯ_24 від 7 квітня 2003 ороку № 55, Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року № 1000/5, інструкції з діловодства в окремих органах державної влади (місцевого самоврядування) та інші нормативно-правові акти.

Серед іншого, відповідно до пункту 8 розділу 10 зазначених Правил копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку.

Напис про засвідчення копії складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії.

Разом з цим, документи додані до клопотання належним чином не завірені, відсутня відмітка відповідності документам досудового розслідування.

Таким чином під час розгляду клопотання не найшли свого підтвердження обставини, на які слідчий ОСОБА_3 посилався під час обґрунтування вказаного клопотання.

На підставі викладеного і керуючись ст. 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1