про відмову у відкритті провадження
12 грудня 2024 рокуСправа № 495/10884/24
Номер провадження 2/495/5036/2024
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Братків І. І., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, Комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» про визнання незаконним та скасування рішення і наказу,
10.12.2024 до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, Комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» про визнання незаконним та скасування рішення і наказу.
У такій позовній заяві позивачі просять суд: визнати незаконним і скасувати рішення Білгород-Дністровської міської ради Одеської області від 05.04.2024 №1216-VIII «Про припинення Комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради шляхом ліквідації»; визнати незаконним та скасувати наказ КНП «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» від 14.10.2024 №84-о «Про припинення КНП «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» шляхом ліквідації».
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.12.2024 головуючим суддею (суддею-доповідачем) визначено суддю Шевчук Ю. В. та передано їй вказану справу для розгляду.
Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 11.12.2024 заявлено самовідвід судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Шевчук Юлії Валеріївні від розгляду цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, Комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» про визнання незаконним та скасування рішення і наказу.
Відповідно до розпорядження керівника апарату Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 11.12.2024 та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.12.2024 головуючим суддею (суддею-доповідачем) визначено суддю Братків І. І. та передано вказану справу для розгляду.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить такого висновку.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Згідно зі статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів в будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, такий суб'єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа. Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можна розглядати будь-які справи, в яких, зазвичай, хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення процесуальні закони не віднесли до юрисдикції інших судів.
Юрисдикція ж адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Як визначає пункт 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 4 КАС України публічно-правовий спір - це, зокрема, спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Позивачі звернулася до суду з позовом в порядку цивільного судочинства, в якому просять визнати незаконним та скасувати рішення Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, а також визнати незаконним та скасувати наказ КНП «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня», винесений на підставі оскаржуваного рішення міської ради.
Тобто, позивачами заявлені позовні вимоги до Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, яка є органом місцевого самоврядування, отже, є суб'єктом владних повноважень, щодо оскарження його рішення, а також до комунальної установи, щодо наказу, винесеного на підставі оскаржуваного рішення, що є похідною вимогою від вимоги про скасування рішення суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи зазначене, суддя приходить до висновку, що такий спір є публічно - правовим і, відповідно, його належить розглядати в порядку адміністративного судочинства
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відтак позивачам слід відмовити у відкритті провадження у справі, роз'яснивши право звернення з позовом до адміністративного суду з дотриманням правил територіальної підсудності - Одеського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. 186, 260, 261, 353, 354 ЦПК України, суддя,
відмовити у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, Комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» про визнання незаконним та скасування рішення і наказу.
Роз'яснити позивачам право звернення з позовом до адміністративного суду з дотриманням правил територіальної підсудності.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ірина БРАТКІВ