621/3436/24
2/621/1249/24
іменем України
(заочне)
12 грудня 2024 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області:
головуючий - суддя Овдієнко В. В.
секретар судового засідання - Литвин А. Є.,
позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України",
представник позивача - Ляшко О. Ю.,
відповідач - ОСОБА_1 ,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за відсутності учасників справи в залі суду справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до ОСОБА_1 про стягнення суми,
13.09.2024 від ТОВ "Газорозподільні мережі України", в особі Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява до ОСОБА_1 з наступними вимогами: стягнути з відповідача на користь позивача вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 13 579 грн 08 коп.; стягнути з відповідача на користь позивача витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати пов'язані з експертизою в розмірі 5 316 грн 91 коп.; стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 2 422 грн 40 коп.
На обґрунтування позовної заяви зазначено, що ТОВ "Газорозподільні мережі України", в особі Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" є газорозподільним підприємством, що здійснює діяльність з розподілу природного газу в Харківській області. В своїй роботі керується Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс), затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30 вересня 2015 року № 2494, Правилами безпеки систем газопостачання тощо.
На виконання статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановою від 30.09.2015 № 2498 затвердила Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір). Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1. Договору).
Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк.
Фактом приєднання ОСОБА_1 до умов договору є забезпечення її домоволодіння природним газом, його фізична доставка та цілодобовий доступ об'єкта споживача, за адресою: АДРЕСА_1 , до газорозподільної системи та сплата рахунків за послуги з розподілу природного газу.
01.12.2023 представником Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" проведено перевірку вузла обліку природного газу, встановленого в домоволодінні відповідача. За результатами перевірки було виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу), а саме: підозра на ознаки зняття пломби заводу виробника та унеможливлення виявлення дефекту лічильника шляхом зовнішнього огляду. Дане порушення було засвідчено в акті про виявлення порушення від 01.12.2023 № 000776. Після чого даний лічильник було демонтовано з метою проведення експертизи, про що складено акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. Вказані акти складено в присутності чоловіка відповідача - ОСОБА_2 та підписані представником Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" та представником відповідача.
Демонтований лічильник газу запаковано в поліетиленовий пакет та опломбовано номерною пломбою Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" № 10007727 та доставлений на місце проведення експертизи до метрологічного центру Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", про що було зроблено відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи.
Експертиза лічильника газу проводилась керуючись гл. 10 розділу Х Кодексу ГРМ, комісією, до складу якої входять представники газорозподільної організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Під час проведення експертизи газового лічильника відповідач був відсутній.
Споживача було повідомлено про дату та час проведення експертизи (о 09:30 годині 07.12.2023), а також адресу, за якою йому необхідно прибути для проведення експертизи (м. Харків, вул. Безлюдівська, 1-а, та вказано контактний номер телефону).
Актом експертизи лічильника газу № 288 від 07.12.2023 встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника та встановлено невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника зразку завода-виробника лічильника. Існує доступ до відлікового механізму. При відкритті виявлено механічні пошкодження пломбувального отвору та монтажної планки (подряпини), що свідчать про викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 07.12.2023 № 39-1-3/30562 встановлено, що лічильник газу GALLUS 2000 G-4 заводський № U00705917 не відповідає вимогам п. п. 11.1 ДСТУ 9035:2020 "Лічильник газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки". Підставою для визнання ЗВТ непридатним є наявність пошкодження пломбування у місцях, що визначені ЕД на лічильник (невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування).
На виконання вимог п. 8 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРМ, акт про порушення від 01.12.2023 № 000776 та первинну документацію щодо виявленого правопорушення розглянуто на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, за участі чоловіка відповідача - ОСОБА_2 .
За результатами розгляду комісією акту про порушення, прийнято рішення про задоволення вказаного акту та проведення донарахування ОСОБА_1 не облікованого об'єму природного газу з моменту останнього контрольного зняття показників газового лічильника, тобто з 27.09.2023 по 30.11.2023, що засвідчено в протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення Зміївського УЕГГ від 24.01.2024 № 000776.
Повідомлено споживача, що витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) та витрати, пов'язані з експертизою в розмірі 5 316 грн 91 коп. мають бути компенсовані за його рахунок (п. 8 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ).
Донарахований необлікований об'єм природного газу відповідачу розраховано за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з 27.09.2023 по 30.11.2023, що відображено в акті - розрахунку. При проведенні розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу за граничними об'ємами споживання враховано наступні параметри: опалювальна площа домоволодіння - 109,5 м2, норма споживання газу на опалення - 11 м3, протягом опалювального періоду та 11 м3*30% протягом міжопалювального періоду, норма споживання газу для приготування їжі та підігріву води з урахуванням плити газової на одну особу - 18,3 м3. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом цього періоду, що передбачено пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, та складає 13 579 грн 08 коп.
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 26.09.2024 позовну заяву ТОВ "Газорозподільні мережі України", в особі Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" про стягнення суми, залишено без руху.
03.10.2024 та 04.10.2024 представник позивача Ляшко О. Ю. через систему "Електронний суд" надіслала доказ надсилання іншому учаснику справи копій поданих до суду документів з урахуванням положень статті 43 Цивільного процесуального кодексу України, а також просила правильним вважати ПІБ відповідача: ОСОБА_1 .
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 04.10.2024 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, та призначено справу до розгляду на 04.11.2024.
04.11.2024 у зв'язку з першою неявкою відповідача відкладено судовий розгляд.
12.12.2024 належним чином повідомлені учасники судового процесу в судове засідання не з'явилися.
Представник позивача Ляшко О. Ю. надіслала заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягала, проти заочного розгляду не заперечувала.
Відповідач ОСОБА_1 не повідомила про причини повторної неявки в судове засідання, будь-яких заяв по суті справи чи з процесуальних питань не подавала.
В своїх рішеннях Європейський суд з прав людини наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Як зазначає Верховний Суд, якщо представники сторін чи інших учасників судового процесу не з'явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, не відкладаючи розгляду справи, він може вирішити спір по суті. Основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Отже, неявка учасника судового процесу у судове засідання, за умови належного повідомлення сторони про час і місце розгляду справи, не є підставою для скасування судового рішення, ухваленого за відсутності представника сторони спору (Постанова КЦС ВС від 01.10.2020 у справі № 361/8331/18.)
У цій справі суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, не відкладаючи розгляду справи.
Суд не має відомостей про причину повторної неявки відповідача, яка повідомлялася про час і місце розгляду справи у порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України, і від якої не надійшли відзив чи заява про судовий розгляд за її відсутності, що дало підстави вирішити справу на підставі наявних у ній даних (постановити заочне рішення) у відповідністю з частиною 4 статті 223, частиною 1 статті 280 Цивільного процесуального кодексу України, проти чого не заперечувала представник позивача, та що відповідає передбаченим статтею 2 ЦПК України завданням та основним засадам цивільного судочинства, в тому числі і щодо розумності строків розгляду справи судом.
Зважаючи на те, що всі особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:
Частинами 1, 3 статті 13 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Відповідно до статей 76-81 Цивільного процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних система, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824 оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Позивач по справі ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" є газорозподільним підприємством, що здійснювало діяльність з розподілу природного газу в Харківській області (Оператором ГРМ), що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а. с. 27).
Діяльність товариства здійснювалася на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Ліцензії.
Постанова НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу" є регуляторним актом, прийнята в межах повноважень визначених Законом України "Про ринок природного газу", Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженої Указом Президента України № 715/2014 від 10.09.2014 та у спосіб, визначений законодавством України та є обов'язковою до виконання суб'єктами природних монополій, в тому числі і для ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України". (а. с. 10-19).
Відповідно до п. 1 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних система споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Відповідно до п. 3 глави 3 розділ VІ Кодексу ГРС договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Згідно з п. 4 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРС договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Фактом приєднання ОСОБА_1 до умов Договору свідчить забезпечення її домоволодіння природним газом, його фізична доставка та цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи, відповідно до Кодексу газорозподільних система, який затверджено Постановою НКРЕ КП № 2494 від 30.09.2015.
Відповідно до п. 1.1 Типового договору розподілу природного газу, цей договір є публічним, регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Відповідно до п. 1.3 Типового договору розподілу природного газу договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Згідно з пунктом 2.1 Типового договору за цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Відповідно до п. 5.3 Договору, у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних система при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних система (а. с. 11-19).
Даними акта про виявлення порушення № 000766 від 01.12.2023, який підписаний працівником Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" ОСОБА_3 та чоловіком відповідача - Бурейком В. І., підтверджується, що представниками Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" проводилась перевірка вузла обліку природного газу встановленого в домоволодінні АДРЕСА_1 , за результатами перевірки було виявлено підозру на несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме: підозра на ознаки зняття пломби заводу виробника та унеможливлення виявлення дефекту лічильника шляхом зовнішнього огляду, про що було складено (а. с. 20).
Даними акта про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи (Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу) від 01.12.2023, підтверджується, що лічильник газу демонтовано, запаковано в поліетиленовий пакет та опломбовано номерною пломбою Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" 00019769. Замість демонтованого лічильника встановлено інший лічильник газу з обмінного фонду УЕГГ з показами 000585,67 м. куб., дата повірки - 2023 рік, після монтажу вхідний та вихідний патрубки опломбовані охоронною пломбою Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" № R40365422. Акт підписаний працівником Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" ОСОБА_3 та чоловіком відповідача - ОСОБА_2 (а. с. 21).
Даними акта експертизи лічильника газу № 288 від 07.12.2023 та Довідки ДП "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" (ДП "Укрметртестстандарт") підтверджується факт несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника за адресою: АДРЕСА_1 (на цей час Велетень). Підстави для визнання ЗВТ непридатним: наявність пошкодження пломбування у місцях, що визначені ЕД на лічильник (невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування) (а. с. 22, 24).
З протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення Зміївського управління експлуатації газового господарства № 000776 від 24.01.2024 вбачається, що під час перевірки роботи ПЛГ типу GALLUS 2000 G4, зав. № 705917, 2002 року випуску, повірка - 2002 року, встановленого в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , був складений акт про порушення №000776 від 01.12.2023 р. з причин підозри на несанкціоноване втручання в газовий лічильник, а саме, зняття пломби заводу виробника.
Лічильник було демонтовано та направлено на експертизу, яка відбулася 07.12.2023 року. Згідно акту експертизи №288 від 07.12.2023 виявлено втручання в газовий лічильник, а саме: невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника зразка заводу виробника лічильника, існує доступ до відлікового механізму, при відкритті виявлені механічні пошкодження пломбувального кронштейну, пломбувального отвору та монтажної планки (подряпини), що свідчить про викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до Довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 07.12.2023 № 39-1-3/30562 встановлено, що лічильник газу RPT М2-17 G4, зав. № 2145653 не відповідає вимогам п.11.1 ДСТУ9035-2020 «Лічильник газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методи повірки». Підставою для визнання ЗВТ непридатним є наявність пошкодження пломбування у місцях, що визначені ЕД на лічильник (невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування).
Відповідно до п. 1 гл. 3 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань.
У зв'язку з чим донарахування об'ємів необлікованого природного газу проведено за період з 27.09.2023 по 30.11.2023 (а. с. 22 зворот, 23).
З наданого позивачем Акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 24.01.2024, розрахунку на оплату від 24.01.2024 вбачається, що з приводу виявленого порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу), розглянутого на засіданні комісії з розгляду актів про порушення від 24.01.2024 року, розраховано суму вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, у розмірі 13579,08 грн. Опис розрахунку: 109,5м2*11+18,3м3*1 особа = 1222,80м3 - витрата газу за місяць за граничними об'ємами споживання в опалювальний період. 109,5м2*11*0,3+18,3м3*1 особа = 379,65 м3 - витрата газу за місяць за граничними об'ємами споживання в міжопалювальний період. За період з 27.09.2023 по 30.11.2023 витрата газу за граничними об'ємами споживання склала 2088,24419 м3, при цьому за вказаний період на особовому рахунку споживача відображена витрата природного газу в обсязі 258,18 м3. Донарахований обсяг, визначений за граничними нормами споживання складає 1830,06419 м3. Вартість донарахованого об'єму природного газу за цінами закупівлі ТОВ "Газорозподільні мережі України" склала 13 579 грн 08 коп. Вартість робіт, пов'язаних з проведенням експертизи, демонтажем та монтажем лічильника газу склала 5 302 грн 99 коп. (а. с. 21 зворот, 25).
29.01.2024 на адресу відповідача ОСОБА_1 направлений лист-вимога з протоколом засідання комісії, актом - розрахунком, рахунком на оплату, на копії якого міститься відмітка "отримано 16.02.2024, відмова від підпису" (а. с. 24 зворот).
Відповідно до п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток Х цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. (п. 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ).
Згідно п. 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Відповідно до п. 3 глави 6 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі, якщо між Оператором ГРМ і споживачем не досягнуто згоди щодо компенсації споживачу завданих збитків чи перерахунку наданих послуг, спірні питання вирішуються в судовому порядку.
Зі змісту акту про порушення № 000776 від 01.12.2023 вбачається, що було виявлено та зафіксовано підозру на несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме при перевірці ПЛТ GALLUS 2000, заводський № U 00705917, виявлено механічні пошкодження пломбувального кронштейну та монтажної планки (подряпини) споживачем ОСОБА_1 . Акт відповідає вимогам Кодексу газорозподільних система, складений в присутності споживача чоловіка відповідачки ОСОБА_2 , та засвідчений підписом представника ТОВ "Газорозподільні мережі України" Мирошніченка Ю. М. Міститься пояснення ОСОБА_2 про незгоду з протоколом.
Приписами ст. 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідачем Бурейко В. В. до суду не надано доказів, які б підтверджували неправомірність складення уповноваженими особами ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" акта про порушення, протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення та акта-розрахунку.
Відповідач ОСОБА_1 допустила несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, в результаті якого сума нарахованих збитків становить 13 579 грн 08 коп. вартості донарахованого необлікованого природного газу та 5 316 грн 91 коп. витрат, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням газового лічильника та експертизою.
Доказів, які б спростовували зазначену суму збитків або обов'язок щодо її погашення, відповідачем не надані.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
За змістом статті 141 ЦПК України відшкодуванню підлягають судові витрати, заявлені позивачем до відшкодування.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 89, 141, 223, 259, 263-265, 268, 273, 274, 280-289, 352, 354 ЦПК України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у розмірі 13 579 (тринадцять тисяч п'ятсот сімдесят дев'ять) грн 08 коп. та витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, проведення експертизи в розмірі 5 316 (п'ять тисяч триста шістнадцять) грн 91 коп., а всього 18 895 (вісімнадцять тисяч вісімсот дев'яносто п'ять) грн 99 коп., які перерахувати на поточний рахунок IBAN: НОМЕР_1 в Харківському обласному управлінні АТ "Ощадбанк", МФО 351823, код ЄДРПОУ 45051254.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. на відшкодування витрат по сплаті судового збору, які перерахувати на поточний рахунок IBAN: НОМЕР_2 в Харківському обласному управлінні АТ "Ощадбанк", МФО 351823, код ЄДРПОУ 45051254.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте Зміївським районним судом Харківської області за письмовою заявою відповідача, яка може бути ним подана протягом тридцяти днів з дня його складення.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", місцезнаходження: вул. Безлюдівська, буд. 1, м. Харків, 61109, код ЄДРПОУ: 45051254.
Відповідач - ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .
Повне рішення складене 12.12.2024.
Головуючий: В. В. Овдієнко