Справа № 216/4315/22
Провадження № 2-во/216/90/24
28 листопада 2024 року місто Кривий Ріг
Дніпропетровської області
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого - судді Онопченка Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Авшаряна С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі Дніпропетровської області заяву Державної казначейської служби України про виправлення описки у виконавчих листах, -
19 листопада 2024 рокупредставниця Державної казначейської служби України Тараненко М.С. звернулася до суду з заявою про виправлення описки у виконавчих листах № 216/4315/22 від 02.10.2024, у написанні назви боржника, а саме: замість Державна казначейська служба України, необхідно зазначити Державний бюджет України, з огляду на наступне. Центрально-Міським районним судом м. Кривого Рогу Дніпропетровської області 02.10.2024 видано виконавчі листи про стягнення з Держави України на користь ОСОБА_1 50 000 грн на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок незаконних дій органів досудового розслідування, та стягнення з Держави України за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу в сумі 29 511 грн. Боржником у виконавчих листах зазначено Державну казначейську службу України, однак у зобов'язанні зі сплати коштів державного бюджету боржником є Держава Україна як учасник цивільних відносин, а тому кошти підлягають стягненню з Державного бюджету України.
Сторони у судове засідання не з'явилися.
Відповідно до ч. 1 ст. 432 ЦПК України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що рішенням Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 14.03.2024 частково задоволено позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Держави Україна в особі Державної казначейської служби України, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Дніпропетровської обласної прокуратури, про стягнення грошових доходів, які втрачені внаслідок незаконних дій органів досудового розслідування та прокуратури, моральної шкоди та суми, сплаченої громадянином у зв'язку з наданням юридичної допомоги. Стягнено з Держави України на користь ОСОБА_1 50 000 грн на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок незаконних дій органів досудового розслідування.
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 09.07.2024 рішення Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Державної казначейської служби України, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Дніпропетровської обласної прокуратури, про стягнення суми, сплаченої громадянином у зв'язку з наданням юридичної допомоги. Стягнено з Держави України, за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу в сумі 29 511 грн.
02 жовтня 2024 року у вищевказаній справі Центрально-Міським районним судом м. Кривого Рогу Дніпропетровської області було видано виконавчі листи № 216/4315/22, в яких божником зазначено Державну казначейську службу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Частиною 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Виконання рішення суду про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для виконання рішень суду, що гарантовані державою, відповідальним виконавцем якої він є.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджет - це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
Сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення (ч.ч. 1, 2 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження»).
За наведених обставин, суд вважає заяву представниці Державної казначейськоїслужби України про виправлення описки у виконавчих листах безпідставною, оскільки згідно вимог Закону України «Про виконавче провадження» боржником у справі не може бути вказано Державний бюджет України, який являє собою план формування та використання фінансових ресурсів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 260, 432 ЦПК України, суддя -
У задоволенні заяви Державної казначейської служби України про виправлення описки у виконавчих листах - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Ю.В.Онопченко