28.11.2024 Справа №607/21302/24 Провадження №2-а/607/413/2024
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Стельмащука П.Я., за участю секретаря судового засідання Двикалюк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови № 878/24 від 18.09.2024 по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Позов обґрунтовано тим, що постановою № 878/24 від 18.09.2024 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 34000,00 грн. за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП за те, що позивач, як особа відповідальна за ведення військового обліку у ПП «Прикарпаткабель», порушила законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, а саме: у військовозобов'язаних, які прийняті на роботу в ПП «Прикарпаткабель» відсутні дійсні військово-облікові документи та відповідно до абз. 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та пп.10-1 п.1 Правил військового обліку, затверджених постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 не виконано вимогу щодо оновлення обліку та даних працівників ПП «Прикарпаткабель», про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 та уточнення протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України «Про оголошення мобілізації», затвердженим Верховною Радою України, до працівників ПП «Прикарпаткабель» письмово не доведено, що свідчить про неналежний військовий облік та неналежний персональний військовий облік на підприємстві. Порушено належну організацію та порядок ведення зберігання документів з питань військового обліку. Організація здійснення контролю за виконанням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами Правил військового обліку та проведення відповідної роз'яснювальної роботи не проводиться на належному рівні.
З вказаною постановою позивач не погоджується з таких підстав. Згідно Акту перевірки від 05.09.2024 у трьох військовозобов'язаних працівників встановлено відсутність дійсних військово-облікових документів. Проте до протоколу долучено лише документи одного з працівників ОСОБА_2 . Тому не зрозумілим є кількість документів не встановленого зразка, на думку перевіряючих, зафіксованих перевіркою. Крім того всі військо-облікові документи, оформлені раніше вважаються дійсними до видачі документа нового зразка. На момент прийняття на роботу ОСОБА_2 перевірка у громадян наявності військово-облікових документів здійснювалась під час прийняття на роботу. Зазначає, що саме на підставі наявних під час перевірки військово-облікових документів ОСОБА_2 було заброньовано.
Щодо оновлення даних працівників ПП «Прикарпаткабель», то саме громадяни України, які не встигли оновити свої військово-облікові дані, а не відповідальна особа за ведення військового обліку, можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за порушення норм чинного законодавства. Більш того, жодним нормативно - правовим актом не передбачено відповідальності роботодавця за не оновлення військово-облікових даних працівників. Крім того, жодним нормативним актом не передбачено доведення письмово до відома працівників товариства вимоги про необхідність уточнення облікових даних.
Водночас зауважує, що з працівниками підприємства постійно проводиться роз'яснювальна робота та здійснюється контроль щодо неухильного дотримання ними законодавства про військовий обов'язок та військову службу.
Оскаржувана постанова містить посилання на неіснуючі норми нормативно-правових актів, як от пп.10-1 п. 1 Правил військового обліку, та не містить жодної інформації про обставини вчинення правопорушення, зібрані під час розгляду справи про адміністративне правопорушення докази, на підставі яких уповноважена особа дійшла висновку про вину позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Ухвалою судді від 03.10.2024 відкрито провадження у вищевказаній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
29.10.2024 судом отримано відзив на позов (надісланий до суду засобами поштового зв'язку 23.10.2024), згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_3 просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. У відзиві зазначено, що відсутність у трьох працівників ПП «Прикарпаткабель» військово-облікових документів встановленого зразка, що свідчить про невиконання позивачем, як особою, відповідальною за ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ПП «Прикарпаткабель» вимог п.34 Порядку №1487. Даний факт зафіксований в акті перевірки з організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ПП «Прикарпаткабель». Доводи позивача про те, що відомість оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на час перевірки була в електронному вигляді, на увагу не заслуговують, оскільки таку відомість позивач зобов'язана зберігати разом із списками персонального військового обліку. За таких обставин позивача правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.210-1 КУпАП.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, просить розглянути справу без її участі та задовольнити позовні вимоги, про що зазначила у письмовій заяві.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, просить розглянути справу без його участі, про що зазначив у прохальній частині відзиву на позов.
Відповідно до ч. 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву та наявні у справі докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з таких міркувань.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Судом встановлено, що 05.09.2024 комісією в складі: начальника відділу управління персоналом апарату облдержадміністрації Логуша М., провідного інспектора мобілізаційної роботи апарату облдержадміністрації ОСОБА_3 , начальника відділу військового обліку, старшого офіцера відділу військового обліку, бронювання та впровадження ЄДРВ ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 , в.о. начальника групи обліку солдатів та сержантів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 складено акт перевірки з організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у приватному підприємстві «Прикарпаткабель». Згідно з висновком комісії робота з організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ПП «Прикарпаткабель» ведеться, однак потребує доопрацювання відповідно до вимог Порядку. Про проведену роботу щодо усунення недоліків виявлених комісією проінформувати Івано-Франківську обласну державну (військову) адміністрацію до 05.10.2024.
05.09.2024 т.в.о. начальника групи обліку солдатів та сержантів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 (прізвища, імені та по батькові не вказано) складено протокол №565 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Згідно даного протоколу виявлено порушення особою відповідальною за ведення військового обліку у ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_1 вимог статті 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», статті 16 Закону України «Про оборону», пункту 47 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 в частині: не подання відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональний військовий облік, який ведеться (найменування підприємства) на розпорядження № (без номеру) від (без дати) керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 . Враховуючи вищенаведене, виявлено порушення вимог пункту 34 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, внаслідок чого наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.
У протоколі ОСОБА_1 вказала, що з протоколом не згідна, буде оскаржувати в судовому порядку.
ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи відбудеться о 11 год. 45 хв. __.09.2024 (дата розгляду виправлена таким чином, що її не можливо встановити) в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 . Копію протоколу ОСОБА_1 отримала 05.09.2024.
Згідно графи «До протоколу додається» вказано: копія обліково-послужної картки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на одному аркуші; копія наказу про прийняття на роботу ОСОБА_2 №23/К від 30.11.2018 на одному аркуші.
18.09.2024 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 Тарас Горпиняк виніс постанову по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП №878/24, якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34000 гривень.
Згідно постанови, під час перевірки стану військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів (рішення Івано-Франківської обласної державної адміністрації №1522/0/2-24/01-057 від 06.08.2024) у ПП «Прикарпаткабель» виявлено наступне: у військовозобов'язаних, які прийняті на роботу у ПП «Прикарпаткабель» відсутні дійсні військово-облікові документи та відповідно до абз.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та пп.10-1 п.1 Правил військового обліку, затверджених постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 не виконано вимогу щодо оновлення обліку та даних працівників ПП «Прикарпаткабель», про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 та уточнення протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України «Про оголошення мобілізації», затвердженим Верховною Радою України до працівників ПП «Прикарпаткабель» письмово не доведено, що свідчить про неналежний військовий облік та неналежний персональний військовий облік на підприємстві. Порушено належну організацію та порядок ведення зберігання документів з питань військового обліку. Організація здійснення контролю за виконання призовниками, військовозобов'язаними та резервістами Правил військового обліку та проведення роз'яснювальної роботи не проводиться на належному рівні. Враховуючи вищенаведене, військовий облік в ПП «Прикарпаткабель» належним чином не організовано та здійснюється з порушенням вимог нормативно-правових актів України, внаслідок чого в діяннях посадової особи, відповідальної за ведення військового обліку в ПП «Прикарпаткабель» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.210-1. Даний факт правопорушення підтверджується актом перевірки організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підприємствах, установах та організаціях в Івано-Франківській області від 05.09.2024. Правопорушення вчинене в особливий період (воєнний час).
Копію постанови ОСОБА_1 отримала 18.09.2024. У постанові ОСОБА_1 вказала, що з постановою не згідна, буде оскаржувати в судовому порядку.
Згідно з витягом з наказу Міністерства енергетики України від 19.02.2024 №73, підтверджується, що ПП «Прикарпаткабель» є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Відповідно до довідки про кількість військовозобов'язаних, які працюють в ПП «Прикарпаткабель» станом на 26.02.2024: чисельність працюючих - 29, кількість військовозобов'язаних - 19, заброньовані - 0, пропонуються до бронювання - 3, співвідношення кількості заброньованих військовозобов'язаних і тих, які пропонуються до бронювання, до кількості військовозобов'язаних - 16%.
Відповідно до списку військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час у ПП «Прикарпаткабель» такими є: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_2 .
Листом ПП «Прикарпаткабель» від 26.02.2024 №2-26/02/2024 надіслано Міністерству енергетики України пропозицію щодо бронювання вищевказаних працівників військовозобов'язаних, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час.
Згідно з листом Міністерства енергетики України від 29.02.2024 №26/1.3-4.5-5283 останнє направило до Генерального штабу Збройних Сил України списки військовозобов'язаних працівників ПП «Прикарпаткабель» для погодження.
За результатами опрацювання вищевказаного листа Генеральний штаб Збройних Сил України погодив списки військовозобов'язаних (лист №300/1/С/14218 від 19.03.2024).
Станом на 05.09.2024 ПП «Прикарпаткабель» сформовано відомість оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно якої військовозобов'язані (у тому числі резервісти): усього - 19, заброньовані - 9, військовозобов'язані, які не заброньовані та не мають мобілізаційних розпоряджень - 10, з 01.01.2020 прийнято на роботу - 18, з 01.01.2020 з звільнено з роботи - 17.
Відповідно до ч. 3 ст.210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 210-1 КУпАП України є бланкетною, та відсилає до законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Закон № 3543-XII), Порядком організації та ведення військового обліку призовників,і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року.
За приписами ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку» підприємства, установи і організації, щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зобов'язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідних органам державної влади, іншим держаним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.
Згідно абз.3 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оборону України» посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання.
У відповідності до ч.5 ст.34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персональний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.
Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, серед іншого: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до п.34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:
перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред'являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану;
доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання);
надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 4);
оповіщення на вимогу районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів і забезпечення їх своєчасного прибуття;
подання до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на їх вимогу відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональний військовий облік яких вони ведуть;
проведення відповідної роз'яснювальної роботи серед призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виконання ними правил військового обліку;
забезпечення повноти та достовірності облікових даних, що вносяться до списків персонального військового обліку;
взаємодію з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах. Не рідше одного разу на рік проводять звіряння даних списків персонального військового обліку з обліковими документами відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
внесення у п'ятиденний строк з дня подання відповідних документів (або відображення в електронній формі інформації, що міститься у таких документах, які можуть пред'являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія) змін до списків персонального військового обліку щодо прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, адреси місця фактичного проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи і посади та надсилання щомісяця до 5 числа до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну таких облікових даних;
складення і подання щороку до 1 грудня до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць (додаток 6);
приймання від призовників, військовозобов'язаних та резервістів під розписку у бланках розписок (додаток 7) їх військово-облікових документів для подання таких документів до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів з метою їх звіряння з обліковими даними, а також оформлення бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
оформлення документів, необхідних для бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
постійний контроль за виконанням посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій вимог цього Порядку, а призовниками, військовозобов'язаними та резервістами - правил військового обліку;
постійне інформування відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів про посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які порушують вимоги цього Порядку, а також про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом;
ведення та зберігання журналу обліку результатів перевірки .
Згідно з ч.1 ст. 42 вказаного Закону керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, допризовної підготовки, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Положеннями статті 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 283 КУпАП, постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
З формулювання обставин правопорушення, викладених у постанові №878/24 від 18.09.2024, не можливо встановити, які приписи, чи Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», чи Правил військового обліку позивачем було порушено, оскільки у постанові відсутні посилання на конкретні статті та абзаци, які не було виконано ОСОБА_1 на дотримання вимог законодавства про ведення військового обліку. Не зазначено, чому відповідальною за не оновлення працівниками військово-облікових даних (за твердженням відповідача) визначено саме ОСОБА_1 , як посадову особу, відповідальну за ведення військового обліку в ПП «Прикарпаткабель», а не самих військовозобов'язаних.
Не вказано, які військово-облікові документи відсутні і у яких працівників, в чому порушення організації та порядку ведення, зберігання документів з питань військового обліку саме ОСОБА_1 .
В матеріалах справи відсутні належні, достатні та допустимі докази того, що позивачем не виконано вимогу щодо оновлення обліку та даних працівників ПП «Прикарпаткабель» та не проведено роз'яснювальної роботи про необхідність явки працівників протягом 60 днів з набрання чинності Указом Президента України «Про оголошення мобілізації», до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення даних.
Оперативний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ПП «Прикарпаткабель» ведеться (в електронному вигляді), про що позивачем надано в якості доказу відповідну відомість станом на 05.09.2024.
Відповідно до вимог ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Згідно ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження обставин правопорушення, викладених у постанові.
Тому, керуючись приписами вищенаведених норм законодавства, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо складання оскаржуваної постанови, та вважає, що постанову слід скасувати, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач за звернення до суду з даним позовом сплатила судовий збір у розмірі 1211,20 грн., що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки №N1DKQ4263M від 27.09.2024.
18.03.2020 Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову у справі №543/775/17, де дала роз'яснення, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення, у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, сплаті підлягає судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Отже, із відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.
При цьому, решту суми судового збору у розмірі 605,60 грн. позивач має право повернути за її клопотанням в порядку встановленому ст.7 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 242, 244-246, 257, 271, 286 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення №878/24 від 18.09.2024, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 34000 грн., скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 605,60 грн. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Реквізити сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження - АДРЕСА_2 .
Рішення складено та підписано 28.11.2024.
Головуючий суддяП. Я. Стельмащук