Справа № 717/2825/24
Номер провадження 3/717/1533/24
11 грудня 2024 року селище Кельменці
Суддя Кельменецького районного суду Чернівецької області Телешман О.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого -
ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що 11 листопада 2024 року біля 09 години 00 хвилин в с. Подвір'ївка , вул. Головн6а, Дністровського району Чернівецької області керував транспортним засобом марки «Фольцваген » д.н.з. НОМЕР_1 , в порушення пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, в стані алкогольного сп'яніння. Стан сп'яніння встановлено за допомогою алкотестера «Драгер» проба позитивна 1,29 ‰.
ОСОБА_1 на виклик суду не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Бандуровський Б.П. подав клопотання про закриття даної справи в зв'язку з відсутності події та складу адміністративного порушення, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, а також після проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці, він висловив незгоду з результатами огляду, проте він не був направлений поліцейським для проходження медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції в найближчому закладі охорони здоров'я.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що дану справу слід закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу та події адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Так, в матеріалах справи відсутні, докази, які б підтверджували, що ОСОБА_1 11 листопада 2024 року біля 09 години 00 хвилин в с. Подвір'ївка , вул. Головн6а, Дністровського району Чернівецької області керував транспортним засобом марки «Фольцваген » д.н.з. НОМЕР_1 , в порушення пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, в стані алкогольного сп'яніння.
Зокрема з відеозапису, доданому до протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що підчас складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП ОСОБА_1 пояснив, що 11 листопада 2024 року біля 09 години 00 хвилин в с. Подвір'ївка , вул. Головн6а, Дністровського району Чернівецької області він керував транспортним засобом марки «Фольцваген » д.н.з. НОМЕР_1 та вчинив ДТП. Після вчинення ДТП він перебував в стані стресу, тому випив пиво, яке мав з собою в автомобілі. Тому він погодився з результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння, проведеного поліцейським за допомогою Алкотеста Драгер, проте пояснював, що алкогольні напої - пиво він вживав після ДТП щоб зняти стрес.
Так, відповідно до п.6 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проведення такого огляд» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. N 1103 водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Аналогічно відповідно до п. 7 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858 у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Отже, з даних нормативно правових актів та відеозапису, наявного в матеріалах справи вбачається, що поліцейські не мали підстав для направлення ОСОБА_1 для огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, оскільки він погодився з результатами огляд на місці події.
Разом з тим, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що 11 листопада 2024 року біля 09 години 00 хвилин в с. Подвір'ївка , вул. Головн6а, Дністровського району Чернівецької області керував транспортним засобом марки «Фольцваген » д.н.з. НОМЕР_1 , в порушення пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, в стані алкогольного сп'яніння і такі дії кваліфікуються за ч.1 ст.130 КУпАП, тоді як судом встановлено, що ОСОБА_1 вживав алкогольні напої після вчинення ним ДТП, за що встановлена адміністративна відповідальність ч.3 ст.130 КУпАП.
Суд розглядає справу в межах протоколу про адміністративне правопорушення і згідно КУпАП не повноважний виходити за його межі.
За змістом ст. ст. 251, 254 КУпАП обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протокол про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення є актом обвинувачення і повинен містити конкретне обвинувачення, виходячи з поняття адміністративного правопорушення, відповідно до вимог КУпАП, при цьому суд не має права брати на себе функцію обвинувачення та у будь-який спосіб конкретизувати зміст обвинувачення, вказаного у протоколі, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу, що слідує з загальних засад судочинства, закріплених у ст. 129 Конституції України.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП).
Діючим законодавством передбачено, що судовий розгляд проводиться лише в межах обвинувачення, яке міститься у протоколі про адміністративне правопорушення і встановлення інших обставин, які знаходяться за межами обвинувачення та погіршують становище особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є неприпустимим, оскільки порушує право на захист від конкретного обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення.
Конкретність пред'явленого особі обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, забезпечує для неї можливість організувати ефективний захист своїх інтересів.
Разом з тим, неконкретність обвинувачення не тільки не дозволяє особі, яка притягується до адміністративної відповідальності належним чином організувати ефективний захист своїх інтересів, а й позбавляє суд належним чином перевірити твердження органу, який склав протокол, про вчинення особою адміністративного правопорушення.
У своїх судових рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово вказував на те, що формулювання обвинувачення є важливою умовою справедливого та об'єктивного судового розгляду.
Так, з урахуванням положення ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» рішення від 30.05.2013 та «Карелін проти Росії» рішення від 20.09.2016, у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципи рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, в фактично судом).
Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи викладене вище, зважаючи на неможливість суду виходити за межі обвинувачення та погіршувати становище особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю, що справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП слід закрити за відсутністю у його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.247, 280,283,284 КУпАП суддя,-
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП закрити за відсутністю у його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подається до Чернівецького апеляційного суду через Кельменецький районний суд.
С У Д Д Я Телешман О.В.