Справа № 638/12476/24
Провадження № 3/638/7677/24
10 грудня 2024 року суддя Дзержинського районного суду міста Харкова Цвірюк Д.В., розглянувши адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , не працюючого, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП, -
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №199949 від 24 червня 2024 року, 24 червня 2024 року о 13 годині 00 хвилин ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , за місцем свого мешкання вчинив домашнє насильство психологічного характеру у відношенні тещі ОСОБА_2 , а саме: ображав, виражався на її адресу нецензурною лайкою.
Постановою Дзержинського районного суду м.Харкова від 19 вересня 2024 року матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст.173-2 КУпАП повернуто до сектору поліцейської діяльності №1 Ізюмського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Харківській області для належного оформлення.
05.11.2024 року матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.173-2 КУпАП повторно надійшли до Дзержинського районного суду м.Харкова.
Довідкою інспектора РПП СПД №1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області майора поліції Самойлова В. в зв'язку з помилкою внесено виправлення до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №199949 від 24 червня 2024 року, в частині зазначення в протоколі про адміністративне правопорушення даних частини статті КУпАП, а саме: вважати вірним що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №199949 від 24 червня 2024 року складений відносно ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Одночасно у вищезазначеній довідці інспектора РПП СПД №1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області майора поліції Самойлова В. та електронному рапорті інспектора СПД №1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області Шкіль С.Г. зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок обстрілу с.Борова Ізюмського району Харківської області військовими рф.
Постановою Дзержинського районного суду м.Харкова від 07 листопада 2024 року витребувано з Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції копію актового запису про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до інформації наданої Першим відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 13.11.2024 року, перевіркою облікових даних архівного фонду Відділу актового запису про смерть відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виявлено. Перевірку відповідності відомостей внесених до державного реєстру актів цивільного стану громадян, даним паперового носія актового запису про смерть проведено провідним спеціалістом відділу Катериною Машкевич. Архівний фонд зберігся у повному обсязі.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про розгляд повідомлявся.
При цьому, зауважую, що суддею вжито необхідних заходів для забезпечення участі ОСОБА_1 у судовому засіданні, доказів поважності причин його неявки в судове засідання ним надано не було.
Враховуючи сталу практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, враховуючи те, що діючим КУпАП передбачені стислі строки розгляду справи, суд вважає за можливе не відкладати розгляд справи та провести судове засідання за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на підставі наявних матеріалів.
Суддя, розглянувши адміністративний матеріал, дослідивши докази по справі, дійшов наступного.
Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За правилами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями потерпілих, свідків, тощо.
Згідно ст.252 КУпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно частини 1 статті 173-2 КУпАП вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Згідно п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Під психологічним насильством, відповідно до п.14 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», слід розуміти форму домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, підтверджуються матеріалами справи, а саме протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №199949 від 24 червня 2024 року, складеним уповноваженою посадовою особою у встановленому законом порядку, який є документом, що офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій, і є одним із джерел доказів; протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення (або таке, що готується) від 24.06.2024 року; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 24.06.2024 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24.06.2024 року; терміновим заборонним приписом стосовно кривдника від серії АА №132116 від 24.06.2024 року; довідкою інспектора РПП СПД №1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області майора поліції Самойлова В., якою внесено виправлення до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №199949 від 24 червня 2024 року; електронним рапортом інспектора СПД №1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області Шкіль С.Г.; відповіддю Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від13.11.2024 року.
Вказані докази є узгодженими між собою, отримані у встановленому законом порядку та не викликають сумнівів у їх належності, допустимості та достовірності.
Будь-яких доказів на спростування викладених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин, матеріали справи не містять.
Суддя, повно та всебічно дослідивши адміністративний матеріал, дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Разом з цим, суд погоджується з тим, що тримісячний строк для притягнення до адміністративної відповідальності пройшов, однак це дозволяє суду встановити фактичні обставини справи в тому числі і винуватість особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що з дня вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП минуло більше трьох місяців.
Беручи до уваги, що зібрані докази у справі надають можливість суду повно встановити обставини справи, а зібрані докази не викликають будь-яких суперечностей, суд приходить до висновку про доведеність наявності вини в діях ОСОБА_1 , разом з цим вважаю за необхідне провадження у справі стосовно нього про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП закрити у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого ст.38 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 160, 221, 268, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -
постановив:
Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого ст.38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Суддя: Д.В. Цвірюк