Рішення від 11.12.2024 по справі 380/18348/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2024 рокусправа № 380/18348/24

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

розглянув у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 )

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України (далі відповідач 1) щодо не розгляду рапорту про переведення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС-100915А штат № 43/061-01, шпк «солдат», тарифний розряд - 4/2 у зв'язку з визнанням ОСОБА_1 згідно довідки ВЛК придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, який був поданий 08.07.2024;

зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України розглянути рапорт про переведення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС-Ю0915А штат № 43/061-01, шпк «солдат», тарифний розряд - 4/2 у зв'язку з визнанням ОСОБА_1 згідно довідки ВЛК придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, який був поданий 08.07.2024;

визнати незаконним та скасувати п. 55 наказу № 112-РС від 24.07.2024 року Командувача десантно-штурмових військ Збройних сил України (далі відповідач 2) щодо звільнення з займаної посади і призначення солдата ОСОБА_1 , механіка - водія відділення безпілотних авіаційних комплексів танкової роти танкового батальйону НОМЕР_4 окремої повітрянодесантної бригади - старшим стрільцем оператором стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти НОМЕР_5 окремого стрілецького батальйону НОМЕР_6 окремого десантно-штурмового полку.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на підставі довідки ВЛК від 30.06.2024 №1728 позивач 08.07.2024 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 з рапортом про переведення його до ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку зі станом здоров'я та встановленням йому статусу придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Позивач стверджує, що фактично рішення за результатами розгляду вказаного рапорту не прийнято, будь-яких відповідей на адресу позивача не надходило.

Позивач не погоджується з п. 55 наказу № 112-РС від 24.07.2024 року Командувача десантно-штурмових військ Збройних Сил України щодо звільнення з займаної посади і призначення солдата ОСОБА_1 , механіка-водія відділення безпілотних авіаційних комплексів танкової роти танкового батальйону НОМЕР_4 окремої повітрянодесантної бригади - старшим стрільцем оператором стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти НОМЕР_5 окремого стрілецького батальйону НОМЕР_6 окремого десантно-штурмового полку, ІНФОРМАЦІЯ_3 - 100868А/543, оскільки такий виданий без врахування його рапорту та довідки ВЛК від 30.06.2024 №1728.

Просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою від 04.09.2024 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче провадження призначено на 03.10.2024.

Відповідач 1 проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, у якому вказав, що військовою частиною НОМЕР_1 , з урахуванням вимог п.110 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008 (далі - Положення), на підставі п.п.1.5, 4.1 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України № 170 від 10.04.2009, складено план переміщення військовослужбовців на посади, до якого включено зокрема ОСОБА_1 (з урахуванням стану його здоров'я, підтвердженого довідкою ВЛК в/ч НОМЕР_7 № 1728 від 30.06.2024), із пропозицією щодо його переміщення на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 . За вих. № 691/7710 від 21.07.2024 зазначений план переміщення направлено за підпорядкованістю у ІНФОРМАЦІЯ_1 . Чинним законодавством не передбачено обов'язку командирів військових частин на надання відповідей (повідомлень) за результатами розгляду рапортів військовослужбовців про переміщення. Разом з тим, план переміщення військовослужбовців на посади не носить зобов'язуючого характеру для посадових осіб, уповноважених на видання наказів про переміщення військовослужбовців. Відповідно до п.82 Положення, за станом здоров'я (на підставі висновку (постанови) ВЛК) військовослужбовець може бути переміщений на рівнозначні та нижчі посади. Однак, спірним п. 55 наказу № 112-РС від 24.07.2024 Командувача десантно-штурмових військ Збройних Сил України, позивача переміщено на вищу посаду в порядку просування по службі. Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

В судовому засіданні 03.10.2024 замінено відповідач 2 Генеральний штаб ЗСУ в особі Десантно-штурмових військ ЗСУ на ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ), оголошено перерву в судовому засіданні до 22.10.2024.

Відповідач 2 подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що обставини та матеріали даної справи, зокрема як і ті, що надані представником позивача до позовної заяви не містять підтверджуючих документів про те, що відносно позивача існують чи існували на момент винесення оскаржуваного наказу обставини, передбачені вищевказаним п.112 Положення, а саме, щодо: неможливості проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії; неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують; потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують. В свою чергу, відповідно до абзацу 2 пункту 257 Положення № 1153/2008 для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення. ІНФОРМАЦІЯ_4 затверджено План переміщення осіб рядового, сержантського і старшинського складу на посади номенклатури призначення командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України від 18.07.2024, відповідно до п.93 якого сплановано переміщення солдата ОСОБА_1 , механіка-водія відділення безпілотних авіаційних комплексів танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 Десантно-штурмових військ Збройних Сил України на посаду старшого стрільця-оператора 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_8 Десантно-штурмових військ Збройних Сил України. Відтак, за затвердженням вищевказаного Плану переміщення, Командувачем Десантно-штурмових військ Збройних Сил України відповідно до пункту 82 та 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України прийнято наказ №112-РС від 24.07.2024 року по особовому складу, згідно із яким солдата ОСОБА_1 призначено на посаду старшого стрільця-оператора стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти НОМЕР_5 окремого стрілецького батальйону НОМЕР_6 окремого десантно-штурмового полку.

Відповідач 2 стверджує, що оскаржуваний наказ прийнятий в умовах дії воєнного стану, тобто особливого періоду, в порядку та у спосіб передбаченому чинними, на момент прийняття такого, положеннями законодавства України.

22.10.2024 відкладено підготовче засідання до 19.11.2024.

19.11.2024 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 05.12.2024.

В судовому засіданні 05.12.2024 заслухано представників сторін, досліджено докази, ухвалено продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 призваний ІНФОРМАЦІЯ_5 на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, відповідно до Указу Президента України № 65/2022 від 24.02.2022, та з 24.04.2023 зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

Згідно довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 18.06.2024 № 1156, 10.07.2023 року позивач одержав вогнепальне осколкове сліпе поранення середньої третини лівої гомілки під час безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях, під час захисту Батьківщини, а саме виконання бойових завдань у складі підрозділу військової частини НОМЕР_1 в районі АДРЕСА_1 ); не під впливом наркотичного та алкогольного сп'яніння та був в засобах індивідуального захисту (бронежилет, шолом кулезахисний); травма не пов'язана з вчиненням кримінального або адміністративного правопорушення, та не є наслідком навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи шкоди своєму здоров'ю.

Згідно довідки Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_9 № 4680 від 06.12.2023 солдат ОСОБА_1 , 1980 р.н., НОМЕР_1 визнаний непридатним до служби в десантно-штурмових військах, придатним до військової служби.

08.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із рапортом від 08.07.2024 про переміщення його на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС-100915А штат № 43/061-01, шпк «солдат», тарифний розряд - 4/2 у зв'язку з непридатністю до служби в ДШВ ЗСУ.

До рапорту додано довідку ВЛК № 1728 від 30.06.2024 та клопотання начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 05.07.2024р. №5406.

Військовою частиною НОМЕР_1 розглянуто рапорт ОСОБА_1 від 08.07.2024 та складено План переміщення військовослужбовців на посади, до якого включено, зокрема ОСОБА_1 (з урахуванням стану його здоров'я, підтвердженого довідкою ВЛК в/ч НОМЕР_7 № 1728 від 30.06.2024), із пропозицією щодо його переміщення на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначений план переміщення направлено за підпорядкованістю у ІНФОРМАЦІЯ_1 (вих. № 691/7710 від 21.07.2024) - а.с.76-78.

У свою чергу командувачем Десантно-штурмових військ Збройних Сил України затверджено План переміщення осіб рядового, сержантського і старшинського складу на посади номенклатури призначення командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України від 18.07.2024 (а.с.142-144), відповідно до п.93 якого сплановано переміщення солдата ОСОБА_1 , механіка-водія відділення безпілотних авіаційних комплексів танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 Десантно-штурмових військ Збройних Сил України на посаду старшого стрільця-оператора 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_8 Десантно-штурмових військ Збройних Сил України.

Командувачем Десантно-штурмових військ Збройних Сил України відповідно до пункту 82 та 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України прийнято наказ №112-РС від 24.07.2024 року по особовому складу, згідно із яким солдата ОСОБА_1 призначено на посаду старшого стрільця-оператора стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти НОМЕР_5 окремого стрілецького батальйону НОМЕР_6 окремого десантно-штурмового полку (п.55 наказу).

Не погодившись з бездіяльністю відповідача 1 та оскаржуваним наказом відповідача 2 позивач звернувся до суду

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оборону України» у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.

З 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно з ч.ч. 1, 2, 6 ст. 2 цього Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Видами військової служби, є, зокрема: військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з ч. 4 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч. 7 та 13 ст. 6 Закону порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби, про проходження громадянами України служби у військовому резерві.

Військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.

Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затверджено Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008.

Пунктом п. 82 зазначеного Положення визначено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється:

1) на вищі посади - у порядку просування по службі;

2) на рівнозначні посади, зокрема, за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

3) на нижчі посади, зокрема, за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.

Відповідно до п. 110 зазначеного Положення переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється:

між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування;

між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. У період дії - воєнного стану таке переміщення здійснюється наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України;

між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.

Форма та порядок надання клопотання визначаються Міністерством оборони України.

Переміщення осіб офіцерського складу між видами Збройних Сил України, з'єднаннями, військовими частинами та оперативними командуваннями, здійснюється наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні види Збройних Сил України, з'єднання, військові частини та оперативні командування, крім посад, що належать до повноважень вищої посадової особи.

Призначення на посади, що належать до номенклатури посад нижчої посадової особи, здійснюється наказами тих командирів (начальників), до номенклатури призначення яких належать посади, з яких переміщуються військовослужбовці.

Пунктом 112 зазначеного Положення визначено, що військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.

Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:

неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;

потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.

Згідно з п. 113 зазначеного Положення переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

Аналогічні положення містяться в Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджена наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за № 438/16454).

Так, відповідно до п. 4.15 розд. IV зазначеної Інструкції переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров'я або за станом здоров'я членів сімей змінити місце служби і проживання, а також за сімейними обставинами та з інших поважних причин, або на нижчу на один ступінь посаду за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені військові звання старший лейтенант або молодший сержант (старшина 2 статті)) провадиться на особисте прохання відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 82 Положення (Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджено Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008), за рапортом військовослужбовця, поданим за підпорядкуванням.

Сімейними обставинами та іншими поважними причинами для переміщення військовослужбовця можуть бути:

виховання матір'ю (батьком) - військовослужбовцем, яка (який) не перебуває у шлюбі, дитини або кількох дітей, що з нею (ним) проживають, без батька (матері);

утримання матір'ю (батьком) - військовослужбовцем, яка (який) не перебуває у шлюбі, повнолітньої дитини віком до 23 років, якщо вона є особою з інвалідністю І або II групи або продовжує навчання і у зв'язку з цим потребує матеріальної допомоги матері (батька);

хвороба військовослужбовця або члена його сім'ї, якщо така хвороба згідно з висновком військово-лікарської або лікарсько-експертної комісії перешкоджає військовослужбовцю проходити службу в даній місцевості чи проживати в ній членові його сім'ї;

наявність у військовослужбовця трьох і більше дітей;

переміщення дружини (чоловіка) військовослужбовця, які проходять військову службу за контрактом, на нове місце служби в порядку, визначеному пунктом 114 Положення.

Крім рапорту військовослужбовця, підставами для прийняття рішення щодо його переміщення за станом здоров'я, сімейними обставинами чи з інших поважних причин є постанова (висновки) військово-лікарської та лікарсько-консультативної комісій, акт обстеження сімейного стану, документи, що підтверджують наявність і вік дітей, наявність житла, розміри доходів тощо.

Згідно з п. 83 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджено Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України.

Відповідно до п. 90 цього Положення необхідність і терміновість переміщення військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарською комісією за станом здоров'я обмежено придатними до військової служби, з посад, що вони займають, на інші посади, на яких вони можуть виконувати обов'язки військової служби з урахуванням стану здоров'я, підготовки і досвіду служби, визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.

Згідно з п. 91 Положення переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані придатними або обмежено придатними до військової служби, але при цьому вони самі чи члени їх сімей мають потребу за станом здоров'я у зміні місця служби (проживання), здійснюється на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.

Отже, військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджено Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008. Переміщення за станом здоров'я здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

При цьому необхідність і терміновість переміщення військовослужбовців, які визнані військово-лікарською комісією за станом здоров'я обмежено придатними до військової служби, визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.

Суд встановив, що 08.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із рапортом від 08.07.2024 про переміщення його на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку з непридатністю до служби в ДШВ ЗСУ. До рапорту додано довідку ВЛК № 1728 від 30.06.2024 та клопотання начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 05.07.2024р. №5406.

Військовою частиною НОМЕР_1 розглянуто рапорт ОСОБА_1 від 08.07.2024 у межах повноважень та складено План переміщення військовослужбовців на посади, до якого включено, зокрема ОСОБА_1 (з урахуванням стану його здоров'я, підтвердженого довідкою ВЛК в/ч НОМЕР_7 № 1728 від 30.06.2024), із пропозицією щодо його переміщення на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначений план переміщення направлено за підпорядкованістю у ІНФОРМАЦІЯ_1 (вих. № 691/7710 від 21.07.2024).

Отже, помилковими є покликання позивача на те, що його рапорт від 08.07.2024 не було розглянуто відповідачем 1, оскільки саме за результатами розгляду рапорту ОСОБА_2 було включено його до вищезазначеного плану переміщення. У графі «Підстава включення в план переміщення» зазначено документи, які позивач додавав до відповідного рапорту від 08.07.2024: довідка ВЛК № 1728 від 30.06.2024 та клопотання начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 05.07.2024р. №5406.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду рапорту про переведення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) та зобов'язання військову частину НОМЕР_1 розглянути рапорт про переведення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.07.2024 задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування п. 55 наказу № 112-РС від 24.07.2024 року Командувача десантно-штурмових військ Збройних Сил України щодо звільнення з займаної посади і призначення солдата ОСОБА_1 , механіка - водія відділення безпілотних авіаційних комплексів танкової роти танкового батальйону НОМЕР_4 окремої повітрянодесантної бригади - старшим стрільцем оператором стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти НОМЕР_5 окремого стрілецького батальйону НОМЕР_6 окремого десантно-штурмового полку суд враховує наступне.

Згідно матеріалів справи наказ № 112-РС від 24.07.2024 року Командувача десантно-штурмових військ Збройних Сил України видано з врахуванням Плану переміщення осіб рядового, сержантського і старшинського складу на посади номенклатури призначення командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України від 18.07.2024.

Згідно п.112 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 10.12.2008 № 1153/2008 військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.

Оскільки позивач є військовослужбовцем, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, то його переміщення на нове місце служби проведено без його згоди.

За таких обставин, суд не встановив підстав для скасування наказу № 112-РС від 24.07.2024 року Командувача десантно-штурмових військ Збройних Сил України в частині, що стосується позивача (п.55).

Щодо неврахування при прийнятті такого наказу рапорту позивача від 08.07.2024, то як зауважив представник відповідача 2, до такого рапорту не було долучено довідку Військово-лікарської комісії ВЧ НОМЕР_10 від 06.12.2023 № 4680, якою підтверджується, що позивач непридатний до служби в десантно-штурмових військах (а.с.173).

Щодо покликання відповідача на пропуск позивачем строків звернення до суду з вимогою про скасування наказу № 112-РС від 24.07.2024 (п.5), то оскільки позивач обґрунтовував неправомірність наказу порушенням порядку розгляду його рапорту, і з вимогою про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду його рапорту позивач звернувся своєчасно, то суд вважає, що підстави для залишення позовної заяви без розгляду в частині п.5 позовних вимог відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 6 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, скасування наказу.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна