43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"26" листопада 2007 р.
Справа № 9/80-10А.
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Луківський комбінат будівельних матеріалів", смт. Луків Турійського району
До Міністерства охорони навколишнього природного середовища, м. Київ
Про визнання нечинним наказу №403 від 07.08.2007 р. про анулювання спеціального дозволу №1282 від 26.03.1998 р. на користування надрами
Головуюча суддя Л.І. Соломка
При секретарі Т.О. Кідиба
Представники:
Від позивача: Столярчук В.М. -голова правління; Шостак В.В. -представник, довіреність від 09.11.2007 р.;
Від відповідача: н/з.
Права та обов'язки представникам позивача роз'яснені відповідно до ст.ст. 49,51 КАС України.
Відводу складу суду не заявлено.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу від представників позивача не поступало.
Суть спору: Позивач -ВАТ “Луківський комбінат будівельних матеріалів»звернувся до господарського суду з позовом про визнання нечинним наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища №403 від 07.08.2007 р. про анулювання спеціального дозволу від 26.03.1998 р. №1282 на користування надрами.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що згідно Статуту товариства предметом його діяльності є зокрема: розробка родовищ корисних копалин місцевого значення (крейди) та виготовлення будівельних матеріалів. У 2005 році підприємством проведена зйомка кар'єру, виготовлений проект гірничо-геологічного відводу. Протягом 2006-2007 р.р. підприємством видобуто 400 тонн крейди, яку реалізовано сільськогосподарським підприємствам. Зазначена діяльність здійснювалась згідно спеціального дозволу від 26.03.1998 р. №1282 з терміном дії 20 років, який анульовано наказом міністерства по тій причині, що підприємство протягом 2-х років не приступило до користування ділянкою надр без поважних причин.
Позивачем подано клопотання (вх. господарського суду від 09.11.2007 р. №01-32/16640) про приєднання до матеріалів справи документів, що підтверджують видобуток та збут крейди, зокрема: реєстри відгрузки продукції за 2005-2006 р.р., копії договорів на відпуск крейди у 2004-2005 р.р. (23 договори).
Також подано пояснення на акт перевірки діяльності користувача надр (вх. господарського суду №01-32/17552 від 26.11.2007 р.), де позивач зазначив, що при отриманні спеціального дозволу ним надані всі необхідні для цього документи, в тому числі акт гірничого відводу та радіаційного контролю. У 2004 році спеціальний дозвіл був продовжений Західною територіальною інспекцією державного геологічного контролю за умови подання в інспекцію всіх документів, що регламентують дозвіл на розробку родовища.
Щодо перевірки 15.05.2007 р. (акт перевірки від 15.05.2007 р., на підставі якого оспорюваним наказом Мінприроди анульовано спеціальний дозвіл товариству) позивач зазначив, що ніякої перевірки в цей день у товаристві не проводилось, акту перевірки керівник не підписував, з актом не ознайомлений. Підприємство ніколи не припиняло видобуток крейди та продовжує її видобування і по даний час. Про те, що перевірка була проведена інспекцією позивачу стало відомо тільки після одержання повідомлення про анулювання спеціального дозволу на розробку крейди. На підтвердження діяльності по видобутку крейди позивач подав бухгалтерські документи про її видобування та збут, а саме: накладні на збут крейди за 2004-2005 р.р., прибуткові касові ордери по оплаті за продукцію, платіжні доручення на сплату збору за геологорозвідування, за користування надрами, сплату земельного податку. Крім того, позивач зазначив, що підприємство розширює виробництво крейди, для чого у відділ земельних ресурсів Волинської області подано необхідні документи по розробці нового родовища.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задоволити.
Відповідач -Міністерство охорони навколишнього природного середовища України надіслало заперечення проти позову від 17.10.2007 р. №29/06-257 (господарським судом отримано 22.10..2007 р. №01-32/15515), де проти позову заперечує з тих підстав, що підприємство протягом 2-х років з початку дії спеціального дозволу не приступило до користування земельною ділянкою без поважних причин, тому Мінприроди, приймаючи оспорюване рішення діяло в межах чинного законодавства та своєї компетенції.
У запереченнях проти позову відповідач зазначив, що 08.09.2004 р. при перевірці правил користування надрами і дотримання вимог Кодексу України про надра Західною територіальною інспекцією державного геологічного контролю за веденням робіт по використанню надр ВАТ «Луківський комбінат будівельних матеріалів»встановлено, що родовище не розробляється з моменту придбання спеціального дозволу, чим порушено статтю 24 Кодексу та підп. 2 та 5 ст.24 Кодексу.
15.05.2007 р. цією ж інспекцією вдруге проведено перевірку товариства, висновок той самий -родовище не розробляється з моменту отримання спеціального дозволу.
У запереченнях відповідач послався на те, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 р.»встановлено, що продаж у 2007 р. спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється на аукціонах, крім випадків, встановлених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цього Закону прийняті Порядок надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2007 р. №480 та Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2007 р. №611. Пунктом 19 Порядку №480 Мінприроди анулює дозвіл, коли суб'єкт господарювання протягом двох років з початку дії спеціального дозволу не приступив до користування ділянкою надр без поважних причин. Відповідач зазначив, що приймаючи оспорюване рішення діяв відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, тобто на підставі, в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Представник Мінприроди за дорученням від 01.01.2007 р. заявив клопотання про розгляд справи за відсутністю представника Державної геологічної служби.
Враховуючи дане клопотання, справа розглядається за наявними матеріалами.
Із пояснень представників позивача, матеріалів справи, господарський суд
Ліцензія (спеціальний дозвіл) на користування надрами реєстраційний №1282 від 26.03.1998 р. була видана Державним комітетом України по геології і використанню надр власнику ліцензії ВАТ «Луківський будівельний комбінат», об'єкт ліцензування Луківське родовище, корисні копалини -крейда, ступінь освоєння -експлуатація з 1910 р. з метою видобування крейди, придатної для виробництва крейди природної та меленої для мінеральної підкормки, а також вапняної муки, термін дії ліцензії 20 років.
Відповідно до довідки №4711 про включення до ЄДРПОУ ВАТ «Луківський комбінат будівельних матеріалів»основним видом діяльності товариства згідно ЗКГНГ є виробництво вапнякової і доломітової муки та ін., тобто вид діяльності, який потребує спеціального дозволу (ліцензії).
Відповідно до ст..3 Кодексу України про надра гірничі відносини в Україні регламентовані Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Кодексом України про надра та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.
Згідно із абз.2 ст.16 Кодексу спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами.
Спеціальні дозволи (ліцензії) на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абз.6 ст.16).
На момент видачі ліцензії на користування надрами від 26.03.1998 р. №1282 ВАТ «Луківський комбінат будівельних матеріалів»чинним був Порядок надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.1995 р. №709 із змінами і доповненнями (Постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 р. №1540, якою був затверджений Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами).
Згідно п.25 Порядку №709 визначено, що ліцензія анулюється, зокрема, якщо отримувач фактично не приступив до користування надрами у термін, визначений п.11 цього Порядку (протягом 2- х років з дати видачі ліцензії -Держкомгеології, якому надано право анулювати спеціальні дозволи..
Згідно п.23 Порядку №1540 анулювання дозволу здійснюється спеціальним уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.
Згідно п.28 Порядку №1540 контроль за дотриманням умов дозволу на користування надрами здійснюють у межах своєї компетенції спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з державного гірничого нагляду, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки, а також органи місцевого самоврядування.
Порядок надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2007 р. №480.
Порядок проведення у 2007 р. аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2007 р. №611 (дію постанови зупинено згідно з Указом Президента України від 07 вересня 2007 р. №829/2007р.).
Водночас, посилання відповідача на п.19 Порядку №480 є безпідставним, оскільки даний Порядок регулює питання подання спеціальних дозволів у 2007 році, а позивачем ліцензія отримана, як було зазначено вище у 1998 р.
Як вбачається з заперечень на позовну заяву, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України при прийнятті рішення про анулювання спеціального дозволу товариству взяло до уваги акт перевірки діяльності користувача надр від 15.05.2007 р., складений Західною територіальною інспекцією державного геологічного контролю. Між тим, дана перевірка була проведена без відому та присутності представника ВАТ «Луківський комбінат будівельних матеріалів», акт позивачем не підписаний, відсутні докази вручення його товариству, тому даний акт не може бути доказом у розумінні ст.69 КАС України.
Водночас, господарська діяльність товариства по видобутку крейди та її збуту стверджується документами первинного бухгалтерського обліку, зокрема договорами на відпуск крейди сільськогосподарським виробникам 2004-2005 р. (23 договори), реєстрами відгрузки продукції за 2005-2006 р.р. (а.с.62-88 Том І), видатковими накладними на збут крейди за період 2004-2007 р. та прибутковими касовими ордерами по оплаті продукції (а.с.101-150 Том І, 1-35 Том ІІ). Зазначені документи відповідають вимогам для первинних бухгалтерських документів та грунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством та є упорядкованою системою регістрів із затвердженим планом рахунків, своєю аналітикою, завдяки чому досягається досить висока ступінь об'єктивності фінансових показників та достовірності інформації.
Крім того, позивачем сплачується збір за геологорозвідувальні роботи, плата за користування надрами, земельний податок, що стверджується платіжними дорученнями та підтверджує господарську діяльність товариства по видобутку крейди (а.с. 93-97 Том І).
Відтак, виходячи із приписів ст.ст. 70,71 КАС України, за якими кожна сторона повинна належними і допустимими доказами довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, враховуючи, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб?єкта владних повноважень обов?язок щодо доведення правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, господарський суд дійшов висновку про те, що наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища №403 від 07.08.2007 р. про анулювання спеціального дозволу від 26.03.1998 р. №1282 на користування надрами не відповідає фактичним обставинам та чинному законодавству, тому його слід визнати нечинним.
Керуючись Кодексом України про надра, ст.ст.69,71,79,86,158-160 КАС України, господарський суд
1. Позов задоволити повністю.
2. Визнати нечинним наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища №403 від 07.08.2007 р. про анулювання спеціального дозволу від 26.03.1998 р. №1282 на користування надрами.
На постанову через суд першої інстанції може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Апеляційну скаргу може бути подано через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційну скаргу може бути подано без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, установлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л.І. Соломка
Дата підписання повного
тексту постанови- 03.12.2007 р.