вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
про залишення позовної заяви без руху
10.12.2024м. ДніпроСправа № 904/4630/24
Суддя Юзіков С.Г. , розглянувши матеріали
за позовом Керівника Кам'янської окружної прокуратури Дніпропетровської області інтересах держави в особі: Кам'янської міської ради
до Товариство з обмеженою відповідальністю "НІКА 20"
про витребування земельної ділянки та скасування державної реєстрації права власності
Суддя Юзіков С.Г.
При секретарі судового засідання: Морозі А.О.
Представники:
Прокурори - Кисельов В.Г.
Позивача - Тарасюк О.Л.
Відповідача - Переверзев І.В, Федоренко В.В.
Присутня особа (третя особа) - Шипіленко Р.О.
Керівник Кам'янської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради звернувся до ТОВ "НІКА-20" з позовом про:
- витребування на користь територіальної громади міста Кам'янське в особі Кам'янської міської ради земельної ділянки площею 0,0300 га по вул. Мурахтова 2Л у м. Кам'янське (кадастровий номер 1210400000:02:006:0585), реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2191463412104;
- скасування державної реєстрації права приватної власності ТОВ "НІКА-20" на об'єкт нерухомого майна (Багатофункціональні будівлі) площею 212,4 кв.м, що розташований за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул.Мурахтова, 2Л, проведену на підставі рішення приватного нотаріуса Прожуган М.А. від 13.10.2021 №60930519 (номер запису про право 444460011) шляхом внесення до Державного реєстру запису про відсутність права із закриттям розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна 1953334512104.
Судом після відкриття провадження у справі встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з ч. 2 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно зі ст. 173 ГПК України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги. Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Відповідно до п.1, п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", з 01.01.2024 розмір 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028 грн.
Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У прохальній частині позовної заяви Прокурора заявлено:
- одну вимогу немайнового характеру - скасування державної реєстрації права приватної власності ТОВ "НІКА-20" на об'єкт нерухомого майна (Багатофункціональні будівлі) площею 212,4 кв.м, що розташований за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул.Мурахтова, 2Л, проведену на підставі рішення приватного нотаріуса Прожуган М.А. від 13.10.2021 №60930519 (номер запису про право 444460011) шляхом внесення до Державного реєстру запису про відсутність права із закриттям розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна 1953334512104 та
- одну вимогу майнового характеру - витребування на користь територіальної громади міста Кам'янське в особі Кам'янської міської ради земельної ділянки площею 0,0300 га по вул. Мурахтова 2Л у м. Кам'янське (кадастровий номер 1210400000:02:006:0585), реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2191463412104.
Прокурором за майнову позовну вимогу (повернення земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:006:0585) сплачено судовий збір 2422,40 грн. (п. і. №3367 від 18.10.2024 на загальну суму 4 844,80 грн.), тобто у мінімально допустимому розмірі.
Ціна позову у позовах про витребування майна визначається вартістю майна (п.2 ч.1 ст. 163 Кодексу).
Так, предметом спору за цим позовом є земельна ділянка кадастровий номер 1210400000:02:006:0585, а саме зобов'язання Відповідача повернути земельну ділянку кадастровий номер 1210400000:02:006:0585 державі, а відтак визначаючи розмір судового збору за позовну вимогу майнового характеру необхідно виходити із вартості земельної ділянки.
В свою чергу, вартість земельної ділянки - еквівалент цінності земельної ділянки, виражений у ймовірній сумі грошей, яку може отримати продавець (абз. 4 ст. 1 Закону України "Про оцінку земель").
Ціна земельної ділянки - фактична сума грошей, сплачена за перехід прав на земельну ділянку або на подібну до неї земельну ділянку від продавця до покупця (абз. 16 ст. 1 Закону України "Про оцінку земель").
Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною (ч. 4 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель").
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (абз. 13 ст. 1 Закону України "Про оцінку земель").
Нормативна грошова оцінка використовується для визначення розміру земельного податку [...], орендної плати за земельні ділянки державної/ комунальної власності тощо (ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель").
Позов та додані до нього докази не містять відомостей про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:006:0585.
Оскільки позов щодо повернення земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:006:0585 за своєю правовою природою є віндикаційним, тому при визначенні ціни позову, Прокурор мав зазначити вартість/ціну цієї земельної ділянки згідно витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок та вже на його підставі визначити об'єктивний розмір судового збору за правилом п.2 ч. 1 ст. 163 ГПК України.
Оскільки Прокурор ініціював позов в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради, через яку держава здійснює титул власника земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:006:0585, яка розташована на території міста Кам'янське, то Прокурор не позбавлений права отримати у встановленому законом порядку витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відтак, Прокурор мав надати докази сплати судового збору, виходячи з вартості майна.
В свою чергу, суд позбавлений можливості за правилом ч.2 ст. 163 ГПК України та ч.2 ст.6 Закону України "Про судовий збір" визначити розмір судового збору для наступного стягнення недоплаченого/повернення переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при розгляді справи, оскільки як позов, так і додані до нього документи, не містять даних щодо вартості (нормативної грошової оцінки) земельної ділянки.
Згідно з ч. 8 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" перевірка повноти сплати судового збору здійснюються судом відповідно до процесуального законодавства.
Відповідно до ч.11 ст.176 ГПК України України суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що Прокурором не виконано вимоги п.2 ч.1 ст.164 ГПК України, що відповідно до ч.11 ст.176 ГПК України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням заявнику строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст. 164, 176, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов Кам'янської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради - залишити без руху.
2. Запропонувати Кам'янській окружній прокуратурі Дніпропетровської області протягом п'яти днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- подати докази вартості (нормативної грошової оцінки) земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:006:0585, розташованої на території міста Кам'янське; у випадку перевищення вартості земельної ділянки суми, від якої судовий збір справляється в мінімальному розмірі, надати докази допалати судового збору з розрахунку 1,5% від її вартості /ціни (з коефіцієнтом 0,8, оскільки позов було подано в електронній формі).
3. Звернути увагу Прокурора, що у випадку не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява залишається без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя С.Г. Юзіков