79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"09" грудня 2024 р. Справа № 914/390/24
м. Львів
Західний апеляційний господарський суд, в особі:
головуючого (судді-доповідача): Бойко С.М.,
розглянув апеляційну скаргу Дрогобицької міської ради Львівської області б/н від 02.12.2024,
на рішення Господарського суду Львівської області від 29.10.2024 суддя: Ділай У.І., м. Львів, повний текст рішення складено 12.11.2024,
у справі №914/390/24
за позовом: Керівника Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі
позивача: Львівської обласної державної адміністрації, м.Львів
до відповідача-1: Дрогобицької районної державної адміністрації, м.Дрогобич Львівської області
до відповідача-2: Дрогобицької міської ради Львівської області, м.Дрогобич Львівської області
до відповідача-3: Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, м.Львів
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Державне спеціалізоване господарське підприємство “Ліси України», м.Київ
про визнання недійсним розпорядження Дрогобицької районної адміністрації №337 від 14.11.2013 “Про затвердження матеріалів інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Дрогобицького району», наказу ГУ Держгеокадастру у Львівській області№19-ОТГ від 10.12.2020 в частині та усунення перешкод у володінні та користуванні земельною ділянкою
рішенням Господарського суду Львівської області від 29.10.2024 позов задоволено. Визнано недійсним розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації №337 від 14.11.2013 “Про затвердження матеріалів інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Дрогобицького району» зі змінами, внесеними розпорядженням Дрогобицької районної державної адміністрації №414 від 30.12.2013 згідно додатку 1 в частині інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності Нижньогаївської сільської ради щодо земельної ділянки площею 12,9207 га з кадастровим номером 4621282100:05:000:0500. Визнано недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №19-ОТГ в частині передачі Дрогобицькій міській раді в комунальну власність земельної ділянки площею 12,9207 га з кадастровим номером 4621282100:05:000:0500, згідно п. 202 акту приймання-передачі. Зобов'язано усунути Львівській обласній державній адміністрації перешкоди у володінні і користуванні земельною ділянкою лісового фонду шляхом скасування вчиненої 17.10.2013 у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 12,9207 га з кадастровим номером 4621282100:05:000:0500 з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав та їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки. Стягнуто з Дрогобицької районної державної адміністрації на користь Львівської обласної прокуратури 3 028,00 грн. судового збору. Стягнуто з Дрогобицької міської ради Львівської області на користь Львівської обласної прокуратури 3 028,00 грн. судового збору. Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області на користь Львівської обласної прокуратури 3 028,00 грн. судового збору.
02.12.2024 до Західного апеляційного господарського суду через систему «Електронний суд» надійшла апеляційна скарга Дрогобицької міської ради Львівської області б/н від 02.12.2024 на рішення Господарського суду Львівської області від 29.10.2024 у справі №914/390/24.
Статтею 258 Господарського процесуального кодексу України встановлені вимоги до форми та змісту апеляційної скарги.
За вимогами ч. 1, 2 ст. 9 Закону України “Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Частиною другою статті 123 ГПК України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру встановлено ставку судового збору у розмірі 1 (одного) прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 7 ст. 12 ГПК України для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2024 року становить 3 028,00 грн.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду встановлено ставку в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Зі змісту рішення Господарського суду Львівської області від 29.10.2024 у справі №914/390/24, вбачається, що предметом судового розгляду у даній справі є три немайнові вимоги про визнання недійсним розпорядження, визання недійсним наказу та усунення перешкод у володінні та користуванні земельною ділянкою.
З апеляційної скарги вбачається, що скаржник просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 29.10.2024 у даній справі в повному обсязі, відтак вбачається, що таке оскаржується повністю.
Таким чином, апелянтом за подання апеляційної скарги мало бути сплачено 13 626,00 грн. (9 084,00 грн. * 150%), натомість останнім судового збору не сплачено.
Згідно ч.3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Апеляційна скарга в даній справі, скаржником подана через систему електронний суд, відтак, з врахуванням наведеного сума судового збору, яка підлягає сплаті скаржником становить 10 900,80 грн. (13 626,00 грн. * 0,8).
За таких обставин, апеляційна скарга подана з порушенням вимог встановлених статтею 258 ГПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 260 ГПК України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Таким чином, апеляційним судом встановлено недотримання апелянтом положень п. 2 ч. 3 ст. 258 ГПК України, що тягне за собою наслідок у вигляді залишення апеляційної скарги без руху в силу застосування ч. 1 ст. 174 ГПК України.
Враховуючи вищенаведене, Західний апеляційний господарський суд дійшов до висновку про залишення без руху апеляційної скарги Дрогобицької міської ради Львівської області б/н від 02.12.2024 на рішення Господарського суду Львівської області від 29.10.2024 у справі №914/390/24 з підстав визначених в ч.2 ст.260 ГПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 260 ГПК України, питання про залишення апеляційної скарги без руху суддя-доповідач вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги.
Керуючись статтями 234, 258, 260, Господарського процесуального кодексу України, суд,
залишити без руху апеляційну скаргу Дрогобицької міської ради Львівської області б/н від 02.12.2024 на рішення Господарського суду Львівської області від 29.10.2024 у справі №914/390/24.
Скаржнику, протягом 10 (десяти) днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, усунути недоліки апеляційної скарги шляхом сплати судового збору в розмірі 10 900,80 грн. за подання апеляційної скарги та подання суду належних доказів сплати й зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України судового збору в розмірі 10 900,80 грн.
Ухвалу надіслати учасникам справи, в порядку, визначеному ч.5 ст. 242, ст. 285 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий (суддя-доповідач) С.М. Бойко