Справа №: 343/2326/24
Провадження №: 3/343/889/24
10 грудня 2024 року м.Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Лицур І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Калуського району Івано-Франківської області адміністративний матеріал, що надійшов від відділення поліції № 1 (м.Долина) Калуського РВП ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , що має вищу освіту, пенсіонерки, неодруженої, раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
24 жовтня 2024 року до Долинського районного суду Івано-Франківської області поступили матеріали адміністративної справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 578272 від 22.10.2024 року, 09 жовтня 2024 року близько 15:20 год. на автобусній зупинці в с.Тростянець Калуського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 чіплялася до ОСОБА_2 , ображаючи різного роду образливими словами, внаслідок чого порушила громадський порядок і спокій громадян.
В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 просила закрити провадження в даній справі в зв'язку з відсутністю події та складу даного адміністративного правопорушення, оскільки вона жодних дій, що порушують громадський порядок та спокій громадян, не вчиняла, ніяким чином гр. ОСОБА_2 не ображала, а тільки висловила їй зауваження з приводу конфлікту, що має місце між нею та братом останньої щодо користування земельною ділянкою.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши інші здобуті й перевірені в судовому засіданні докази, суд вважає, що провадження в даній справі слід закрити, виходячи з наступних підстав.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Виходячи зі змісту ст.ст. 7, 279 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зокрема з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 173 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Склад адміністративного правопорушення - це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.
Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування відносно неї адміністративного стягнення.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Ознакою об'єктивної сторони правопорушення є місце його вчинення, до якого законодавець відніс громадські місця.
Суб'єктивна сторона дрібного хуліганства полягає у неповазі до суспільства, у прагненні показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі та характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу. Особа усвідомлює, що її дії протиправні, вона передбачає, що в результаті їх здійснення будуть порушені громадський порядок і прагне до цього.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про хуліганство» № 10 від 22 грудня 2006 року, при розгляді адміністративних та кримінальних справ про хуліганство необхідно встановити всі фактичні обставини справи, в тому числі спрямованість умислу, мотиви, мету, характер дій кожного з учасників хуліганства, з'ясувати чи порушив підсудний своїми діями громадський порядок, чи були вони вчинені з мотивів явної неповаги до суспільства, чи супроводжувалися особливою зухвалістю або винятковим цинізмом, а також з'ясувати причини й умови, що призвели до вчинення хуліганства. Мотивом хуліганства є неповага до суспільства, однак причини вчинення таких дії можуть бути різні. Поєднує їх те, що вони, здебільшого, позбавлені будь-якої необхідності, нерідко постають із бажання особи показати свою ніби вищість (винятковість) чи з розгнузданого самолюбства, пов'язаного з неповагою до особи, людської гідності, байдужим ставленням до законів і правил поведінки. Тобто з об'єктивної сторони хуліганство, незалежно від виду відповідальності, характеризується порушенням громадського порядку та має бути вчинено в громадському місці, а з суб'єктивної - умисною виною та мотивом явної неповаги до суспільства.
Велика Палата Верховного Суду в своїй постанові від 03.07.2019 року, справа № 288/1158/16-к зазначила, що за відсутності відповідного мотиву, коли застосування насильства зумовлене неприязними стосунками з потерпілим і прагненням завдати шкоди конкретній особі з особистих спонукань, сам собою факт вчинення протиправних дій у громадському місці в присутності сторонніх осіб не дає достатніх підстав для кваліфікації їх як хуліганства.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 578272 від 22.10.2024 року (а.с. 1), 09 жовтня 2024 року близько 15:20 год. на автобусній зупинці в с.Тростянець Калуського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 чіплялася до ОСОБА_2 , ображаючи різного роду образливими словами, внаслідок чого порушила громадський порядок і спокій громадян.
До вказаного протоколу додано протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 10.10.2024 року та письмові пояснення ОСОБА_2 від 10.10.2024 року (а.с. 2-3), в яких остання вказує, що 09 жовтня 2024 року близько 15:20 год. вона перебувала на автобусній зупинці в с.Тростянець, коли в цей час до неї підійшла односельчанка ОСОБА_1 , яка почала сваритися та ображати нецензурними словами її та сім'ю через те, що її брат ОСОБА_3 приватизував земельну ділянку.
Судом встановлено, що конфлікт між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 стався на ґрунті особистих неприязних стосунків, які виникли через конфлікт з приводу користування земельною ділянкою, який має місце між братом ОСОБА_2 . ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , що підтверджується матеріалами адміністративної справи.
Жодних доказів, які б підтвердили наявність в діях ОСОБА_1 всіх ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, матеріали справи не містять, будь-яких документів, крім вищезаначених, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено, свідків правопорушення не зазначено.
Суд вважає, що сам протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 578272 від 22.10.2024 року не може бути визнаний належним та допустимим доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини, викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніву у суду.
Тим більше, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 578272 від 22.10.2024 року не конкретизовано, яким чином ОСОБА_1 чіплялася до ОСОБА_2 , якими саме образливими словами до неї зверталася, в чому полягало порушення громадського порядку та спокою громадян.
Згідно ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За вказаних обставин, беручи до уваги те, що в діях ОСОБА_1 по відношенню до ОСОБА_2 не вбачається хуліганства, що полягало б у неповазі до суспільства, прагненні показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі, суд вважає, що в даному випадку відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, в зв'язку з чим провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП слід закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, ст. 173, п. 1 ст. 247 КУпАП, керуючись ст.ст. 245,251,252,254,283,284,287,294 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю події та складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 (десяти) днiв до Івано-Франківського апеляційного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя: