Постанова від 10.12.2024 по справі 620/4045/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6aa.court.gov.ua

Головуючий суддя у першій інстанції: Баргаміна Н.М.

Суддя-доповідач: Епель О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2024 року Справа № 620/4045/24

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Епель О.В.,

суддів: Карпушової О.В., Мєзєнцева Є.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року у справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в

Чернігівській області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Історія справи

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Відповідач), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням збільшення згідно пункту 1 Постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції станом на 16.02.2022) у розмірі 25% від основного розміру пенсії із урахуванням сум індексації пенсії за 2022,2023,2024 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно статті 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.05.2023 №ФЧ55183 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії», станом на 01.01.2022, без обмеження максимальним розміром (з урахуванням рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.08.2023 у справі № 620/10983/23), із урахуванням збільшення пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, згідно пункту 1 Постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням сум індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, починаючи з 01.03.2023 згідно Постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постанови КМУ від 26.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», а починаючи з 01.03.2024 також згідно Постанови КМУ від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року позов задоволено повністю.

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою в порядку ст.383 КАС України, в якій просить суд:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вчинені при виконанні рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі №620/4045/24, що полягають:

- в обчисленні ОСОБА_1 збільшення пенсії згідно пункту 1 Постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум індексації пенсії 2023, 2024 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, у розмірах, які не відповідають встановленому постановою КМУ від 24.02.2023 № 168 коефіцієнту у розмірі 1,197, та постановою КМУ від 23.02.2024 № 185 коефіцієнту у розмірі 1,0796;

- в обчисленні ОСОБА_1 збільшення пенсії згідно пункту 1 Постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» у розмірі 25% від основного розміру пенсії з застосуванням при обчисленні складових пенсійного забезпечення грошового забезпечення станом на 01.01.2020 у розмірі 34115,00 грн., проти грошового забезпечення станом на 01.01.2022 у розмірі 46978,75 грн.;

- в нескладанні відомості доплати до пенсії унаслідок здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , починаючи із 01.03.2023, з урахуванням збільшення пенсії згідно пункту 1 Постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» у розмірі 25% від основного розміру пенсії;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у 10-денний термін, після набрання ухвалою суду законної сили, повідомити Чернігівський окружний адміністративний суд про вжиті заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню статей 14, 370, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, та вжиття заходів щодо виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі №620/4045/24 у повному обсязі.

Зазначена заява обґрунтована тим, що Відповідачем неправильно розраховано розміри індексації пенсії за 2023 та 2024 роки для обчислення збільшення пенсії згідно пункту 1 Постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум індексації пенсії 2023, 2024 років, та, відповідно, відомості доплати пенсії.

За наслідками розгляду вказаної заяви Чернігівський окружний адміністративний суд 12 вересня 2024 року постановив окрему ухвалу, якою заяву Позивача задовольнив частково. визнав протиправними дії вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі № 620/4045/24, які полягають в неналежному виконанні відповідачем судового рішення, а саме обчислення з 01.03.2023 ОСОБА_1 збільшення пенсії згідно пункту 1 Постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням невірно розрахованої суми індексації пенсії 2023 року.

Також суд ухвалив копію окремої ухвали направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Пенсійного фонду України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов неналежного виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі № 620/4045/24 та зобовґязав повідомити Чернігівський окружний адміністративний суд упродовж 30 днів з дня отримання копії цієї окремої ухвали про результати належного виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі № 620/4045/24.

У задоволенні заяви в іншій частині - відмовлено.

Постановляючи таку ухвалу, суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідач під час виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі № 620/4045/24 з 01.03.2023 проводив перерахунок пенсії позивача з урахуванням збільшення пенсії відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум індексації (підвищення) пенсії з згідно постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», під час якого невірно розраховано розмір індексації пенсії 2023 року.

Щодо розрахунку індексації пенсії за 2024 рік, що використовується для розрахунку збільшення пенсії відповідно до положень пункту 1 Постанови № 1381 з 01.03.2024, суд зазначив, що для розрахунку збільшення пенсії відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 повинна використовуватись фактично нарахована та яка виплачується особі індексація пенсії за відповідний рік.

Водночас суд відзначив, що оскільки предметом спору у справі № 620/4045/24 не було обмеження індексації пенсії за 2024 рік сумою 1500,00 грн згідно з абзацом 3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185, такі обставини не можуть бути предметом судового контролю у цій справі.

Не погоджуючись з такою ухвалою суду, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати в частині незадоволених вимог заяви про визнання протиправними дії, що вчинені ГУПФУ в Чернігівській області на виконання судового рішення та ухвалити постанову, якою такі вимоги задовольнити.

Також Апелянт просить зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області у десятиденний строк після отримання постанови апеляційного суду у справі, повідомити Чернігівській окружний адміністративний суд про вжиті заходи.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, ОСОБА_1 стверджує, що Постанова № 1381, у редакції станом на час спірних правовідносин, не встановлює обмеження розміру збільшення пенсії, не має застереження або посилання на застосування саме фактичних сум індексації пенсії обчислених згідно із нормами Постанов №118, №168, №185, не має застереження або посилання на застосування індексації пенсії у граничному розмірі 1500 грн, згідно положень пункту 10 Постанови №168 та частини 3 Постанови №185.

Таким чином, Апелянт наполягає на тому, що суд першої інстанції не встановив чинну норму матеріального права, яку слід застосувати, відповідно до якої, при обчисленні розміру збільшення пенсії позивачу, згідно із пунктом 1 Постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії, підлягає враховувати індексацію пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсі, що складає, відповідно, розмір: у 2022 році - 1,14; у 2023 році - 1,197; у 2024 році - 1,0796, а не фактично нараховану суму індексації пенсії за відповідний рік згідно із Постановами № 118, 165, 185.

При цьому Апелянт зазначає, що усунення недоліків розрахунку збільшення розміру пенсії згідно Постанови №1381 є передумовою для складання відомості доплати на виконання Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі №620/4045/24.

Також ОСОБА_1 посилається на правові висновки Верховного Суду, викладені зокрема у постановах від 20.02.2019 у справі №806/2143/15, від 26.06.2024 у справі №686/5757/23.

З цих та інших підстав Апелянт вважає, що оскаржуване ним рішення суду прийнято за неповно встановлених обставин, з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору в цілому.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2024 та від 19.11.2024 було відкрито апеляційне провадження, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу у якому він просить таку скаргу залишити без задоволення, а окрему ухвалу суду - без змін.

Окрім того ГУПФУ в Чернігівській області зазначило, що 08.10.2024 повідомило суд першої інстанції про виконання окремої ухвали суду.

Позивачем подано пояснення щодо правової позиції Відповідача, висловленої у відзиві на апеляційну скаргу у яких він

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а ухвала суду - без змін з наступних підстав.

Обставини справи, установлені судом першої інстанції.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі № 620/4045/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено повністю.

На виконання вказаного судового рішення судом 03.06.2024 було видано позивачу виконавчий лист.

Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції було відкрито виконавче провадження № 75256096 з виконання виконавчого листа № 620/4045/24, виданого 03.06.2024 Чернігівським окружним адміністративним судом, про що свідчить постанова від 10.06.2024.

Відповідно до перерахунків пенсії станом на 01.03.2023, на 01.05.2023, на 01.03.2024, на 01.09.2024 індексація пенсії 2023 року розрахована в розмірі 6129,24 грн, де для розрахунку використано основний розмір пенсії та індексацію 2022 року в загальному розмірі 42844,62 грн (37583,00 грн + 5261,62 грн) помножений на коефіцієнт індексації пенсії 2023 року - 0,1970 /т.1 а.с. 95-96/.

Нормативно-правове обґрунтування.

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Стаття 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

При цьому в положеннях частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України наголошується на тому, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Обов'язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Так, частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини перша, друга статті 63 Закону № 2262-XII).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 (далі - Постанова № 1381) розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків. Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» передбачено проведення індексації пенсії з 01.03.2022, постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» - з 01.03.2023, а постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» - з 01.03.2024.

Висновки суду апеляційної інстанції.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що процесуальним законодавством регламентовано порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.

При цьому, саме наведені вище норми адміністративного процесуального законодавства, зокрема ст. 383 КАС України, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення і підставами для їх застосування є саме невиконання або неналежне виконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача.

Водночас, наявність у КАС України таких спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання нового позову.

Тобто, судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, визначеному КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, оскільки судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

Аналогічні правові висновки викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі № 686/23317/13-а, від 06.02.2019 у справі № 816/2016/17, постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15, від 22.08.2019 у справі № 522/10140/17, від 23.09.2020 року у справі №760/3142/17 та, відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, є обов'язковими для застосування судом апеляційної інстанції при розгляді цієї справи.

При цьому, апеляційний суд враховує висновки Європейського Суду з прав людини, викладені в рішеннях від 28.11.1999 по справі «Brumarescu v. Romania» («Брумареску проти Румунії») та від 24.07.2003 по справі «Ryabykh v. Russia» («Рябих проти Росії»), відповідно до яких одним з основоположних аспектів принципу верховенства права є юридична визначеність, яка передбачає, що в разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, яке набрало законної сили, не може ставитися під сумнів.

Відповідно до ст. 6 КАС України та ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що предметом апеляційного перегляду є рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні заяви Позивача про визнання протиправними дій, що вчинені Відповідачем на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі №620/4045/24 щодо обчислення збільшення пенсії ОСОБА_1 згідно пункту 1 Постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням індексації пенсії у 2024 році із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, у розмірі якій не відповідає коефіцієнту встановленому Кабінетом Міністрів України на 2024 рік - 1,0796.

Як правильно встановлено судом першої інстанції, згідно наданих суду розрахунків пенсії станом на 01.03.2024 та на 01.09.2024, індексація пенсії за 2024 рік складає 1500,00 грн.

Правомірність нарахування індексації у зазначеному вище розмірі не належало до предмету спору безпосередньо у справі № 620/4045/24, а тому не є предметом судового контролю.

Разом з тим, Чернігівський окружний адміністративний суд у рішенні від 22.04.2024 зазначив, що згідно пункту 1 Постанови № 1381 розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Водночас, відповідно до пунктів 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,0796.

Крім того, установлено, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Аналіз викладених норм права у системному взаємозв'язку дозволяє колегії суддів стверджувати, що під час розрахунку збільшення пенсії відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 враховується основний розмір пенсії з урахуванням її індексації.

Оскільки сума індексації пенсії Позивача з березня 2024 року складає 1500 грн, колегія суддів дійшла до висновку про правомірність дій Відповідача в частині врахування саме такого її розміру під час розрахунку спірного підвищення.

Доводи Апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують, оскільки засновані на помилковому тлумаченні законодавства.

З огляду на викладене вище, підстави складати нового розрахунку доплати на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі № 620/4045/24 також відсутні.

Аналізуючи всі доводи апеляційної скарги, колегія суддів також приймає до уваги висновки ЄСПЛ, викладені в рішенні у справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.

Згідно зі ст. 6 КАС України та ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, відповідно до вимог ст. 242 КАС України.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення, а окрема ухвала Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року - без змін.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а окрему ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Судове рішення виготовлено 10 грудня 2024 року.

Головуючий суддя О.В. Епель

Судді: О.В. Карпушова

Є.І. Мєзєнцев