Справа № 320/27724/23 Суддя (судді) першої інстанції: Колеснікова І.С.
05 грудня 2024 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Кучми А.Ю.,
суддів Аліменка В.О., Безименної Н.В.
за участю секретаря Островської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційні скарги ОСОБА_1 , Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 березня 2024 року (м. Київ, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просить:
- визнати протиправними дії Територіального управління БЕБ у м. Києві, що полягають у встановленні посадового окладу для державного службовця Бюро економічної безпеки у розмірі меншому, ніж визначено абзацом 2 частини 3 статті 31 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України»;
- зобов'язати Територіальне управління БЕБ у м. Києві нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість із заробітної плати у розмірі 136 515,41 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, про нарахування та виплату позивачу відповідачем заробітної плати виходячи з розміру посадового окладу у меншому розмірі, ніж прямо визначений Законом України «Про Бюро економічної безпеки України».
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що у межах спірних правовідносин відповідач діяв у межах та у спосіб, визначений чинним законодавством.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29 березня 2024 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві, що полягають у встановленні посадового окладу для посади, яку у структурі Бюро економічної безпеки обіймав ОСОБА_1 , у розмірі меншому, ніж визначено абзацом 2 частини 3 статті 31 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх фактичних обставин у справі. Наголошує, що розмір посадового окладу позивача повністю відповідає приписам чинного законодавства. Звертає увагу, що позовні вимоги заявлено до неналежного відповідача.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу відповідача в якому зазначено про безпідставність доводів апеляційної скарги, відсутність підстав для її задоволення.
Також, не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволені позовних вимог та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх фактичних обставин у справі. Наголошує, що повним та ефективним захистом порушеного права позивача є задоволення позовну саме у повному обсязі.
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу позивача в якому зазначено про безпідставність доводів апеляційної скарги, відсутність підстав для її задоволення.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає залишенню без задоволення, апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню.
Згідно з ст. 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує його та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач на підставі наказу Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві та Київській області від 25 серпня 2022 року № 15-к був призначений на посаду Головного спеціаліста юридичного відділу Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві та Київській області.
Наказом Територіального управління БЕБ у м. Києві від 21 квітня 2023 року № 6-к позивача призначено на посаду Головного спеціаліста юридичного відділу Територіального управління БЕБ у м. Києві.
На підставі заяви позивача його було звільнено із займаної посади з 13 червня 2023 року.
Відповідно до штатного розпису Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві та Київської області на 2022 рік, введеного в дію наказом Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві та Київської області від 15 липня 2022 року № 3 та затвердженого Директором Бюро економічної безпеки від 15 липня 2022 року, посадовий оклад головного спеціаліста юридичного відділу складає 17 400 гривень.
Відповідно до штатного розпису Територіального управління БЕБ у м. Києві на 2023 рік, введеного в дію наказом Територіального управління БЕБ у м. Києві від 17 квітня 2023 року №4 та затвердженого в.о. Директора Бюро економічної безпеки від 17 квітня 2023 року, посадовий оклад головного спеціаліста юридичного відділу складає 17 400 гривень.
Вважаючи вказаний розмір посадового окладу значно заниженим, таким, що не відповідає нормам законодавства, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що розмір посадового окладу позивача у період його роботи на посадах у Бюро економічної безпеки України мав становити не менше трьох розмірів посадового окладу, встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» (далі також - Закон № 1150-ІХ) Бюро економічної безпеки України - це центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави.
Відповідно до покладених завдань Бюро економічної безпеки України виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції.
Частина 1 статті 14 Закону № 1150-ІХ визначає, що Бюро економічної безпеки України є юридичною особою публічного права та здійснює свої повноваження через центральний апарат і територіальні управління.
Територіальні управління Бюро економічної безпеки України є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Структура, штатний розпис Бюро економічної безпеки України, положення про структурні підрозділи центрального апарату та територіальних управлінь, посадові інструкції працівників Бюро економічної безпеки України затверджуються Директором Бюро економічної безпеки України.
Гранична чисельність працівників центрального апарату і територіальних управлінь Бюро економічної безпеки України становить не більше 4 тисяч осіб.
З аналізу вказаного вбачається, що територіальні управління є складовою системи органу, що реалізує завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави - Бюро економічної безпеки України.
Аналогічне регламентовано і п. 10 Положення про Бюро економічної безпеки України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 06 жовтня 2021 року № 1068 (далі також - Положення).
У свою чергу, стаття 19 Закону № 1150-ІХ визначає, що до працівників Бюро економічної безпеки України належать особи, які є гласними і негласними штатними працівниками, з числа осіб, які мають спеціальні звання, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір з Бюро економічної безпеки України.
Отже, враховуючи, що територіальні управління входять у систему органів Бюро економічної безпеки України, працівники територіальних управлінь є працівниками Бюро економічної безпеки України в розумінні статті 19 Закону № 1150-ІХ.
В свою чергу, згідно зі статтею 31 Закону № 1150-ІХ заробітна плата працівників Бюро економічної безпеки України повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для належного виконання ними службових обов'язків з урахуванням характеру, інтенсивності та небезпечності роботи, забезпечувати добір і закріплення у штаті Бюро економічної безпеки України кваліфікованих кадрів, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби, інтенсивності та умов служби, кваліфікації.
Особливі умови та розміри оплати праці і грошового забезпечення працівників Бюро економічної безпеки України визначаються Кабінетом Міністрів України. Посадовий оклад осіб, які мають спеціальні звання, не може становити менше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Посадовий оклад державних службовців та інших працівників Бюро економічної безпеки України не може становити менше трьох розмірів посадового окладу, встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади.
Заробітна плата (грошове забезпечення) працівників Бюро економічної безпеки України складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) доплати за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці; 4) доплати за спеціальне звання або ранг державного службовця; 5) доплати за науковий ступінь; 6) премії (розмір якої у разі її встановлення не може перевищувати 30 відсотків посадового окладу).
Посадові оклади працівників, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України та проходять стажування, встановлюються з понижувальним коефіцієнтом 0,5.
З матеріалів справ вбачається, що відповідно до штатного розпису Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві та Київської області на 2022 рік, введеного в дію наказом Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві та Київської області від 15 липня 2022 року № 3 та затвердженого Директором Бюро економічної безпеки від 15 липня 2022 року, посадовий оклад головного спеціаліста юридичного відділу складає 17 400 гривень.
Також, відповідно до штатного розпису Територіального управління БЕБ у м. Києві на 2023 рік, введеного в дію наказом Територіального управління БЕБ у м. Києві від 17 квітня 2023 року №4 та затвердженого В.о. Директора Бюро економічної безпеки від 17 квітня 2023 року, посадовий оклад головного спеціаліста юридичного відділу складає 17 400 гривень.
Щодо розміру встановлених посадових окладів державним службовцям Територіального управління БЕБ у м. Києві відповідно до затвердженого штатного розпису, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно ст. 1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства та інші центральні органи виконавчої влади.
Міністерства забезпечують формування та реалізують державну політику в одній чи декількох сферах, інші центральні органи виконавчої влади виконують окремі функції з реалізації державної політики.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» центральні органи виконавчої влади утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики як служби, агентства, інспекції, комісії, бюро.
Статтею 1 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» передбачено, що Бюро економічної безпеки України - це центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави.
Наказом Бюро економічної безпеки України від 21.01.2022 № 14 «Про затвердження Положення про територіальні управління Бюро економічної безпеки України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.02.2022 за № 133/37469 (у редакції наказу Бюро економічної безпеки України від 20.04.2023 № 119) затверджено Положення про територіальні управління Бюро економічної безпеки України.
Пунктом 1 Положення про територіальні управління Бюро економічної безпеки України Територіальне управління забезпечує реалізацію повноважень БЕБ на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
У редакції до 20.04.2023 зміст Положення про територіальні управління Бюро економічної безпеки України визначав повноваження територіального управління на території відповідної області.
Наказом БЕБ від 05.09.2023 № 247 затверджено, зокрема Положення про Територіальне управління БЕБ у м. Києві (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення Територіальне управління БЕБ у м. Києві є територіальним органом БЕБ, підпорядковується БЕБ та забезпечує реалізацію повноважень БЕБ на території м. Києва.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» затверджено, зокрема схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 89).
Відповідно до п. 2 Примітки до вказаної вище Схеми розмірів посадових окладів визначено, що посадові оклади працівників структурних підрозділів, які є юридичними особами, територіальних (регіональних) органів центральних органів виконавчої влади, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, визначаються за підкатегоріями Б1 - В3, а працівників структурних підрозділів територіальних органів центральних органів виконавчої влади в області, м. Києві або м. Севастополі, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, - відповідно до схеми посадових окладів на посадах державної служби, передбаченої для державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст облесного значення, крім органів доходів і зборів.
Так, посадовий оклад головного спеціаліста, що працює в державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію м. Києва становить 5 800 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» посадовий оклад державних службовців та інших працівників Бюро економічної безпеки України не може становити менше трьох розмірів посадового окладу, встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади.
У свою чергу, п. 1 Положення визначено, що Територіальні управління БЕБ є територіальними органами БЕБ та йому підпорядковуються.
Колегія суддів вказує, що саме центральний апарат Бюро економічної безпеки України є центральним органом виконавчої влади, а отже висновок суду першої інстанції про те, що посадовий оклад позивача має відповідати окладу працівника центрального апарату Бюро економічної безпеки України, є помилковим.
Враховуючи зміст постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів», яким визначено посадовий оклад для однієї адміністративно-територіальної одиниці, а також зміст Положення, яким встановлено, що територіальне управління забезпечує реалізацію повноважень БЕБ на території м. Києва, колегія суддів дійшла до висновку, що посадовий оклад позивача (посадовий оклад головного спеціаліста в Територіальному управлінні БЕБ у м. Києві визначений у розмірі 5 800*3 = 17 400 грн) є таким, що визначений згідно з вимогами чинного законодавства.
Колегія суддів також звертає увагу, що заробітна плата позивача у період 2022-2023 років визначалась згідно затверджених штатних розписів Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві та Київської області на 2022 рік, введеного в дію наказом Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві та Київської області від 15 липня 2022 року № 3 та затвердженого Директором Бюро економічної безпеки від 15 липня 2022 року, та штатного розпису Територіального управління БЕБ у м. Києві на 2023 рік, введеного в дію наказом Територіального управління БЕБ у м. Києві від 17 квітня 2023 року №4 та затвердженого В.о. Директора Бюро економічної безпеки від 17 квітня 2023 року.
Вказані штатні розписи були видані на виконання вимог частини 1 статті 14 пункту 4 частини 1 статті 17 та пункту 6 частини 2 статті 18 Закону № 1150-ІХ, які визначають обов'язковість прийняття та затвердження штатних розписів територіальних управлінь Бюро економічної безпеки України.
Разом з тим, позивачем рішення про затвердження та введення в дію штатних розписів на 2022-2023 роки оскаржено не було, не надано доказів їх скасування у визначеному законом порядку.
За таких обставин колегія суддів дійшла до висновку, що заробітна плата позивача у період 2022-2023 років була нарахована і виплачена на його користь на підставі діючих актів, не скасованих та не оскаржених у визначеному законом порядку.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві - задовольнити.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 березня 2024 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 09.12.2024.
Головуючий суддя: А.Ю. Кучма
В.О. Аліменко
Н.В. Безименна