22 листопада 2024 року місто Київ
справа № 754/10217/24
апеляційне провадження № 33/824/4337/2024
Київський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Головачова Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Ткача Артема Григоровича на постанову судді Деснянського районного суду міста Києва Татаурової І.М. від 6 серпня 2024 року відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, що зареєстрований за адресою : АДРЕСА_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за частиною 1 статті 130 КУпАП,
Постановою судді Деснянського районного суду міста Києва від 6 серпня 2024 року ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік. Згідно пункту 12 статті 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору. Заяву ОСОБА_1 про відстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу задоволено. Відстрочено ОСОБА_1 , виконання зазначеної постанови суду від 6 серпня 2024 року на шість місяців, починаючи з дати винесення постанови суду - з 6 серпня 2024 року до 6 січня 2025 року, включно.
Не погоджуючись з постановою судді районного суду, захисник ОСОБА_1 - адвокат Ткач А.Г. 16 серпня 2024 року звернувся із апеляційною скаргою, у якій просив скасувати постанову судді Деснянського районного суду міста Києва від 6 серпня 2024 року та закрити провадження у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Представник скаржника зазначає, що всупереч статті 266-1 КУпАП огляд на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 , як військовослужбовця, мав проводитися посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, а не працівниками поліції, тому він не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП.
22 листопада 2024 року на адресу суду надійшло клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката Ткача А.Г. про зупинення провадження у справі у зв'язку з тим, що ОСОБА_1
перебуває на військовій службі та наказом від 13 жовтня 2024 року переведений до військової частини НОМЕР_1 до АДРЕСА_3 з метою обладнання інженерних позицій на підставі бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 . У зв'язку з вищевикладеним, просить зупинити провадження у справі до звільнення (демобілізації) ОСОБА_1 з військової служби у складі Збройних Сил України.
У судове засідання захисник ОСОБА_1 - адвокат Ткач А.Г. не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Розглянувши клопотання про зупинення провадження у справі, вважаю, що воно не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до статті 335 КПК України, на яку посилається захисник у своєму клопотанні, у разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби і продовжує судове провадження стосовно інших обвинувачених, якщо воно здійснюється щодо декількох осіб. Розшук обвинуваченого, який ухилився від суду, оголошується ухвалою суду, організація виконання якої доручається слідчому та/або прокурору.
КУпАП не передбачено право чи обов'язку суду (судді) зупиняти провадження у справах про адміністративні правопорушення, які пов'язані із забезпеченням безпеки дорожнього руху, зокрема, за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 КУпАП.
Частиною 2 статті 268 КУпАП не передбачено обов'язкової участі особи, яка притягається до відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП.
КУпАП не передбачено можливості зупинення строків накладення адміністративного стягнення, а сплив такого строку навіть за наявності вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є безумовною підставою для закриття провадження у справі.
При цьому, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не позбавлена можливості подавати письмові пояснення щодо обставин справи, подавати докази та залучити захисника для представництва та захисту її інтересів під час розгляду справи в суді.
Відповідно до положень частини 1 статті 271, статті 270 КУпАП права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в суді має право представляти захисник або представник такої особи. Ці особи мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; за дорученням особи, яка його запросила, від її імені подавати скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу, а також мають інші права, передбачені законами України.
З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_1 має захисника Ткача А.Г., який вправі представляти його інтереси та безпосередньо приймати участь у судовому засіданні.
Нормами чинного КУпАП передбачено можливість зупинення строків розгляду справ про адміністративні правопорушення лише пов'язаних з корупцією, якщо особа, щодо якої складено протокол про таке правопорушення, умисно ухиляється від явки до суду або з поважних причин не може туди з'явитися (хвороба, перебування у відрядженні чи на лікуванні, у відпустці тощо).
Оскільки у КУпАП міститься норма, яка регулює питання щодо зупинення провадження лише у окремій категорії справ, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що в даному випадку не підлягає застосуванню аналогія закону, а тому підстави для задоволення клопотання про зупинення провадження у справі відсутні.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та доводи апеляційної скарги, вважаю, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.
Перевіряючи підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130КУпАП, апеляційний суд встановив наступне.
9 липня 2024 року о 9 год. 56 хв. поліцейським взводу № 2 роти № 2 батальйону № 3 полку № 2 Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції старшим лейтенантом поліції Романченко А.О. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 373796 за частиною 1 статті 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , зі змісту якого убачається, що 9 липня 2024 року о 9 год. 45 хв. в місті Києві по вулиці Радосинській, 140, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Golf Variant, д.н.з. НОМЕР_3 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці, які не реагують на світло, тремтіння пальців рук, неприродна блідість обличчя. Від проходження медичного огляду відмовився на відео портативного реєстратору №№ 472125, 472390, 470786, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП.
Суд першої інстанції дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Апеляційний суд вважає такий висновок суду законним і обґрунтованим, з огляду на таке.
Відповідно до статті 245 КУпАП серед завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з положеннями статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші
обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (стаття 251 КУпАП).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа), у відповідності з приписами статті 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 373796 за частиною 1 статті 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , 9 липня 2024 року о 9 год. 45 хв. в місті Києві по вулиці Радосинській, 140, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Golf Variant, д.н.з. НОМЕР_3 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці, які не реагують на світло, тремтіння пальців рук, неприродна блідість обличчя. Від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку відмовився.
До протоколу додано направлення на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 до КНП «КМНКЛ «Соціотерапія».
У відповідності до пункту 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до змісту частини 1 статті 130 КУпАП відповідальність за вказаною статтею також настає у випадку відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями частини 2 статті 266 КУпАП визначено, що під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Як убачається з відеозапису із бодікамери патрульного поліцейського №№ 472125, 472390, 470786, який міститься у матеріалах про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 на запитання працівника поліції чи погоджується він пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відповів відмовою. Від проходження огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я ОСОБА_1 відмовився чітко, однозначно, сумнівів у тому, що ОСОБА_1 розуміє суть запропонованої патрульним поліцейським процедури проведення огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я запис з відеокамери не викликає.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року (далі - Порядок), огляд проводиться:
- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність);
- лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (пункт 8 Порядку).
З'ясувавши обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, оскільки останній відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і факт його відмови зафіксовано на відеозаписі з нагрудної камери поліцейського.
Зміст протоколу про адміністративне правопорушення встановлений статтею 256 КУпАП, згідно положень якої у протоколі, окрім іншого, відображаються пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 373796, складений відносно ОСОБА_1 , підписаний ОСОБА_1 без зауважень і заперечень - розділ «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» не містить жодних відомостей щодо незгоди із зазначеними в протоколі відомостями. Щодо суті, ОСОБА_1 вказав, що в нього більші очі, тремтіння рук спричинене в зв'язку з контузією; до лікаря їхати відмовляється.
Доводи апеляційної скарги про те, що всупереч статті 266-1 КУпАП огляд на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 , як військовослужбовця, мав проводитися посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, а не працівниками поліції, тому він не може бути
притягнутий до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП є безпідставним, з огляду на наступне.
Об'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, а також безпеки на річковому транспорті та маломірних суднах.
Суб'єкт адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, спеціальний - водій транспортного засобу, або інша особа, яка керувала транспортним засобом.
У статті 15 КУпАП передбачено особливості адміністративної відповідальності військовослужбовців та інших осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів, за вчинення адміністративних правопорушень.
Так, відповідно до частини 1 статті 15 КУпАП військовослужбовці за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах.
В статті 266-1 КУпАП не визначається порядок огляду військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, які керують транспортним засобом, отже військовослужбовці, за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах.
При цьому апеляційний суд звертає увагу на те, що в районному суді ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, визнав за викладених обставин в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 373796, щиро покаявся.
З огляду на викладене, апеляційний суд доходить висновку, що обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, місцевим судом досліджені повно та об'єктивно, постанова судді місцевого суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП є законною та обґрунтованою, а підстави для її скасування не встановлені.
Таким чином, апеляційна скарга захисника ОСОБА_1 - адвоката Ткача А.Г. підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Ткача Артема Григоровича залишити без задоволення.
Постанову судді Деснянського районного суду міста Києва від 6 серпня 2024 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Я.В. Головачов