м. Вінниця
09 грудня 2024 р. Справа № 120/8608/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крапівницької Н.Л.,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі- відповідач) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
-визнати протиправним та скасувати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яку вказане у відповіді вих. № 3292-2843/ Х-02-8-0200/24 від 05.03.2024 щодо відмови в призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, станом на день призначення пенсії за віком ОСОБА_1 , згідно до п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити і виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком згідно п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із урахуванням до стажу роботи за вислугу років наступних періодів: з 08.04.1981 по 31.05.1983 (армія); з 25.08.1983 по 30.06.1989 (навчання).
Ухвалою від 08.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи. Також даною ухвалою встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позов.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні, та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням даних про стаж та заробіток.
27.02.2024 року до Головного управління надійшли заяви позивача вх. № 2843/Х-0200-24 щодо надання інформації щодо пенсійного забезпечення.
Звернув увагу суду, що листом Головного управління від 05.03.2024 року за № 3292- 2843/Х-02/8-0200/24 позивача поінформовано, що управлінням повторно направлено запити щодо підтвердження стажу № 0200-0206-10/22621 від 05.03.2024 до Єдиного державного фонду соціального забезпечення та медичного страхування Республіки Грузія та № 0200-0206-5/22620 від 05.03.2024 до Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М.І. Пирогова. Рішень про відмову не приймалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні, та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Представник позивача зазначає, що 27.02.2024 ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення та виплату грошової допомоги у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
За наслідком розгляду заяви позивача, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом № 3292-2843/Х-02-8-0200/24 від 05.03.2024 повідомило ОСОБА_1 , що управлінням повторно направлено запити щодо підтвердження стажу № 0200-0206-10/22621 від 05.03.2024 до Єдиного державного фонду соціального забезпечення та медичного страхування Республіки Грузія та № 0200-0206-5/22620 від 05.03.2024 до Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М.І. Пирогова.
Представник позивача вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області своїм рішенням № 3292-2843/Х-02-8-0200/24 від 05.03.2024 відмовив у призначенні вищезазначеної грошової допомоги позивачу у зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Вказує, що у рішенні про відмову відповідач зазначає про не зарахування до спеціального стажу періоду проходження позивачем строкової військової служби, а саме:
- 08.04.1981 по 31.05.1983 (2 роки 1 місяць 24 дні) - проходження військової служби;
- періоду навчання з 25.08.1983 по 30.06.1989 (5 років 10 місяців 6 днів).
А тому, представник позивача вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вих. № 3292-2843/Х-02-8-0200/24 від 05.03.2024 таким, що не відповідає вимогам законодавства, у зв'язку з чим звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом № 1058-IV.
Згідно з ч.1 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Відповідно до ч. 5 ст.45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
За змістом пункту 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
При прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через веб-портал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (пункт 4.2 Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
За приписами пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Відтак, наведеними вище приписами передбачено, що за результатами поданих до пенсійного органу заяву приймається одне з наступних рішень:
- про призначення пенсії або про відмову в її призначенні;
- про перерахунок пенсії або про відмову в перерахунку пенсії;
- про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії або про відмову в такому переведенні.
При цьому, у разі негативного результату розгляду поданої заяви, рішення пенсійного органу має бути обґрунтованим, тобто, із зазначенням конкретних причин відмови.
Так, підставою для повідомлення про відмову у призначенні пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
Представник позивача в позовній заяві вказує на протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вих. № 3292-2843/Х-02-8-0200/24 від 05.03.2024 про відмову в призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Разом з тим, суд звертає увагу позивача, що вказаний лист Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вих. № 3292-2843/Х-02-8-0200/24 від 05.03.2024 не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку №22-1.
Вказаний лист від 05.03.2024 носить інформативний характер, так як в останньому відсутні посилання щодо не зарахування до спеціального стажу періоду проходження позивачем строкової військової служби з 08.04.1981 по 31.05.1983 (2 роки 1 місяць 24 дні) та періоду навчання з 25.08.1983 по 30.06.1989 (5 років 10 місяців 6 днів) або про відмову в призначенні десяти місячних пенсій, як про це зазначає представник позивача в обґрунтування позовних вимог.
Більше того, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вищевказаним листом повідомило позивача, що ним повторно направлено запити щодо підтвердження стажу № 0200-0206-10/22621 від 05.03.2024 до Єдиного державного фонду соціального забезпечення та медичного страхування Республіки Грузія та № 0200-0206-5/22620 від 05.03.2024 до Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М.І. Пирогова.
Чинне законодавство не наділяє суб'єкта владних повноважень приймати акти індивідуальної дії у формі листів, в іншому випадку направлення листа кваліфікується як протиправна бездіяльність щодо неприйняття рішення про призначення пенсії чи про відмову.
Суд наголошує, що відповідач у разі недостатності або неналежного оформлення документів, доданих до заяви, наділений повноваженням письмово повідомити заявника про те, які документи необхідно подати додатково, або вимагати дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством.
Водночас Закону України від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян», відповідно до якого відповідач розглянув заяву позивача, регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Отже, вказаний Закон не визначає порядку розгляду заяв осіб про призначення та перерахунок пенсії. Відповідач безпідставно застосував його під час розгляду заяви позивача.
Встановлені обставини доводять, що відповідач не розглянув заяву позивача від 27.02.2024 за вказаним Порядком щодо дотримання ним форми заяви та не з'ясував чи подано повний пакет документів доданих до неї, а також не прийняв рішення акту владно-розпорядчого характеру, чим порушив встановлену нормативно процедуру та спосіб дій. Лист відповідача від 05.03.2024, не узгоджується зі вказаним вище способом дій такого суб'єкта владних повноважень щодо обов'язку винести акт владно-управлінського характеру (рішення).
Позовна вимога щодо визнання протиправним та скасування дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яку вказане у відповіді вих. №3292-2843/ Х-02-8-0200/24 від 05.03.2024р., щодо відмови в призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком ОСОБА_1 згідно п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» задоволенню не підлягає, оскільки лист відповідача не є рішенням суб'єкта владних повноважень, і ним не приймалось рішення про відмову у призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Більше того, не підлягає і задоволенню вимога про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити і виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком згідно п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із урахуванням до стажу роботи за вислугу років наступних періодів: з 08.04.1981 по 31.05.1983 (армія); з 25.08.1983 по 30.06.1989 (навчання), оскільки позивачем не оскаржуються дії/рішення відповідача щодо не зарахування до стажу роботи за вислугу років наступних періодів: з 08.04.1981 по 31.05.1983 (армія); з 25.08.1983 по 30.06.1989 (навчання).
Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту прав позивача, суд, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяви від 27.02.2024 року, а також зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву із прийняттям відповідного рішення, із урахуванням висновків суду.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не прийняття рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.02.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.02.2024 із прийняттям відповідного рішення, із урахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя:
Секретар: