Справа №601/3320/24
Провадження № 3/601/1646/2024
10 грудня 2024 року м. Кременець
Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Мочальська В.М., за участю прокурора Штурми Н.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника Гурника О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР Національної поліції України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , направлені за частиною 1 статті 172-7 КУпАП, частиною 1 статті 172-7 КУпАП, частиною 1 статті 172-7 КУпАП, частиною 2 статті 172-7 КУпАП, частиною 2 статті 172-7 КУпАП, частиною 2 статті 172-7 КУпАП -
До Кременецького районного суду Тернопільської області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-7 КУпАП та ч.2 ст. 172-7 КУпАП.
На адресу суду від захисника Гурника В.О. надійшло клопотання про направлення вищевказаних матеріалів відносно ОСОБА_1 до Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР Національної поліції України на дооформлення, оскільки вважає, що місцем можливого вчинення адміністративних правопорушень ОСОБА_1 є територія колишнього Лановецького району Тернопільської області.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що його робоче місце знаходиться в приміщенні контори Лановецького лісництва, що знаходиться в м. Ланівці по вулиці Миру, 24. Повідомив, що акти огляду місць використання лісових ресурсів були підписані ним безпосередньо на самих ділянках, які знаходяться на території колишнього Лановецького району Тернопільської області. Просить направити матеріали на дооформлення для правильного визначення підсудності даних матеріалів.
В судовому засіданні захисник Гурник В.О. підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Прокурор Штурма Н.В. в судовому засіданні не заперечувала щодо направлення вищевказаних матеріалів на дооформлення, оскільки в судовому засіданні встановлено місце можливого вчинення адміністративних правопорушень, а саме Лановецька територіальна громада.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа), при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення: вирішує питання чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч. 1 ст. 221 КУпАП, судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-7 КУпАП.
Згідно із ст. 276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем його вчинення.
В судовому засіданні встановлено, що місцем вчинення адміністративних правопорушень, які інкримінуються ОСОБА_1 , є робоче місце ОСОБА_1 , а саме контора Лановецького лісництва, що знаходиться в по вулиці Миру, 24 в м. Ланівці та ділянки використання лісових ресурсів на яких безпосередньо були підписані акти огляду місць використання лісових ресурсів, а тому адміністративні правопорушення підвідомчі для розгляду в суді, однак, як вбачається з протоколів про адміністративне правопорушення та матеріалів справи, місцем вчинення адміністративного правопорушення є територія колишнього Лановецького району Тернопільської області.
Згідно із ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» закріплено право на повноважний суд, за змістом якого ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Згідно з Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод та ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року N 3477-IV, інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Порушення правил підсудності є істотним порушенням процесуального законодавства та підставою для скасування судового рішення.
Відповідно до постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року утворено в Тернопільській області Кременецький район (з адміністративним центром у місті Кременець) у складі територій Борсуківської сільської, Великодедеркальської сільської, Вишнівецької селищної, Кременецької міської, Лановецької міської, Лопушненської сільської, Почаївської міської, Шумської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, відповідно п. 3-1 розділу ХІІ ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
За таких обставин, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ у межах раніше діючого адміністративно-територіального устрою.
Враховуючи те, що місце вчинення адміністративного правопорушення, є територія, яка до раніше діючого адміністративно-територіального устрою належала до Лановецького району Тернопільської області, то дана справа про адміністративне правопорушення підсудна Лановецькому районному суду Тернопільської області.
Отже, працівником Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР Національної поліції України невірно визначено місце вчинення адміністративного правопорушення та помилково направлено за підсудністю матеріали справи про адміністративне правопорушення до Кременецького районного суду Тернопільської області.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
При доопрацюванні необхідно усунути допущені недоліки, а саме зазначити в протоколах про адміністративні правопорушення, які інкримінуються ОСОБА_1 , місце вчинення правопорушення - Лановецька територіальна громада та скерувати матеріали справи, які об'єднанні в одне провадження за № 601/3320/24 (3/601/1646/2024) про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 172-7 КУпАП, частиною 1 статті 172-7 КУпАП, частиною 1 статті 172-7 КУпАП, частиною 2 статті 172-7 КУпАП, частиною 2 статті 172-7 КУпАП, частиною 2 статті 172-7 КУпАП до Лановецького районного суду Тернопільської області.
Керуючись ст. 276, 283, 291, 294 КУпАП,-
Матеріали справи № 601/3320/24 (3/601/1646/2024) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 172-7 КУпАП, частиною 1 статті 172-7 КУпАП, частиною 1 статті 172-7 КУпАП, частиною 2 статті 172-7 КУпАП, частиною 2 статті 172-7 КУпАП, частиною 2 статті 172-7 КУпАП України повернути Управлінню стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР Національної поліції України на дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя