Справа № 598/2903/24
провадження № 1-кс/598/331/2024
"10" грудня 2024 р. слідчий суддя Збаразького районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого дізнавача сектору дізнання відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_3 про надання дозволу на тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю і знаходиться в банку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024216090000066 від 13 липня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України,
встановив:
Дізнавач сектору дізнання відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням прокурора Збаразького відділу Теребовлянської окружної прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Збаразького районного суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до інформації з можливістю її вилучення, про рух коштів по банківському (картковому) рахунку № НОМЕР_1 , яка зберігається в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в АДРЕСА_1 .
Посилається на те, що інформація, яка містить банківську таємницю, у зв'язку з якою подається клопотання, перебуває у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема встановлення осіб, які вчинили злочин. Отримані в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », зазначені відомості можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні.
Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах клопотання, приходжу до висновку, що у задоволенні клопотання слід відмовити з наступних підстав.
Так, відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, що становить банківську таємницю, розкривається банками: органам прокуратури України, Служби безпеки України, Державному бюро розслідувань, органам Національної поліції України, Національному антикорупційному бюро України, Бюро економічної безпеки України, Національному агентству з питань запобігання корупції, Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, - на їхні запити щодо банківських рахунків клієнтів та операцій, проведених на користь чи за дорученням клієнта, у тому числі операцій без відкриття рахунків, а саме відомості на конкретно визначену дату або за конкретний проміжок часу та стосовно конкретної юридичної або фізичної особи, фізичної особи - підприємця про: наявність рахунків, номери рахунків, інформацію про унікальні ідентифікатори та/або номери емісійних платіжних інструментів, залишок коштів на рахунках, операції списання з рахунків та/або зарахування на рахунки, призначення платежу, ідентифікаційні дані контрагента (для фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові, ідентифікаційний номер платника податку; для юридичних осіб - повне найменування, ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), номер рахунку контрагента, інформацію про унікальні ідентифікатори та/або номери емісійних платіжних інструментів контрагента, єдиний ідентифікатор ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ID НБУ) надавача платіжних послуг контрагента, найменування надавача платіжних послуг контрагента.
Відповідно вимог ч.3 ст.66 Закону України «Про платіжні послуги» (з змінами, внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій ІНФОРМАЦІЯ_3 » № 3994-IX від 08.10.2024, який набрав чинності 08.11.2024) для належної ідентифікації суб'єктів помилкових, неналежних платіжних операцій, вжиття заходів із запобігання або припинення таких платіжних операцій надавачі платіжних послуг повинні негайно повідомляти інших надавачів платіжних послуг про таких суб'єктів і такі платіжні операції в обсязі, встановленому правилами відповідної платіжної системи або договором між надавачами платіжних послуг. Для запобігання або припинення зазначених платіжних операцій надавачі платіжних послуг зобов'язані підтверджувати інформацію на електронні запити центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності.
Відповідно дост.1 Закону України «Про національну поліції», Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно п.17 ст.1 КПК України, слідчий - службова особа органу Національної поліції, органу безпеки, органу Державного бюро розслідувань, органу Бюро економічної безпеки України, Головного підрозділу детективів, підрозділу детективів, відділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України, уповноважена в межах компетенції, передбаченої цим Кодексом, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень.
Відповідно до ч.2 ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором. У клопотанні зазначаються:1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Частиною 6 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Враховуючи все вищенаведене, та беручи до уваги те, що відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, що становить банківську таємницю, розкривається банками органам Національної поліції України на їхні запити щодо банківських рахунків клієнтів та операцій, проведених на користь чи за дорученням клієнта, у тому числі операцій без відкриття рахунків, а саме відомості на конкретно визначену дату або за конкретний проміжок часу та стосовно конкретної юридичної або фізичної особи, у зв'язку із чим слідчий вправі звернутися із запитом до банку про надання зазначеної у даному клопотанні інформації, а також враховуючи те, що матеріали клопотання не містять інформації щодо звернення із запитом до банку та відмови банку у наданні такої інформації, а тому у слідчого судді відсутні законні підстави для задоволення вказаного клопотання.
При цьому враховую, що копії матеріалів справи належним чином не посвідченні, а слідчий та прокурор не довели: наявність достатніх підстав вважати, що зазначена інформація, перебуває АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; можливе використання як доказів відомостей, що містяться в цій інформації, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цієї інформації.
Враховуючи все вищенаведене, відсутні законні підстави для задоволення клопотання, а тому у задоволенні даного клопотання слід відмовити.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.159-166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,
постановив :
У задоволенні клопотання старшого дізнавача сектору дізнання відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_3 про надання дозволу на тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю і знаходиться в банку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024216090000066 від 13 липня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України відмовити.
Дана ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її проголошення. Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Дана повна ухвала складена, підписана і проголошена слідчим суддею 10 грудня 2024 року.
Слідчий суддя ОСОБА_5