Постанова від 06.12.2024 по справі 578/1173/24

Постанова

Іменем України

06 грудня 2024 року

смт Краснопілля

cправа № 578/1173/24

провадження № 3/578/646/24

Краснопільський районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Косар А. І. розглянув справу за адміністративним матеріалом, який надійшов від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , дата і місце народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 , с. Байрак Семенівський район Полтавська область; громадянство України; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце служби: військова частина НОМЕР_1 , командир відділення, молодший сержант; РНКОКПП: НОМЕР_2

за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення

і установив:

Історія справи

І.Зміст протоколу про військове адміністративне правопорушення серія КИС № 1227 від 22 листопада 2024 року за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення /далі - КУпАП/:

Молодший сержан ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ), в умовах особливого періоду - воєнного стану, затвердженого Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи протиправність своїх дій, 22 листопада 2024 року близько 14 год. 30 хв під час виконання обов'язків військової служби на території тимчасового базування підрозділу військової частини НОМЕР_1 поблизу АДРЕСА_2 був виявлений командуванням військової частини НОМЕР_1 з підозрою на перебування в стані алкогольного чи іншого сп'яніння, а саме:неясна мова, запах з порожнини рота, хитка хода, порушення координації рухів.

У зв'язку з тим, що у військовій частині НОМЕР_1 відсутній спеціальний технічний засіб, який використовується під час огляду на стан алкогольного сп'яніння, 22.11.2024 молодшого сержанта ОСОБА_2 було доставлено військовослужбовцями військової частини НОМЕР_1 до комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» м. Суми для проходження медичного огляду з метою виявлення факту вживання алкогольних напоїв, психоактивної речовини або перебування під впливом лікарських препаратів.

Висновок огляду від 22.11.2024 № 2313 - ОСОБА_2 перебуває у стані алкогольного сп'яніння.

22.11.2024 після медичного огляду молодшого сержанта ОСОБА_2 було доставлено до штабу ІНФОРМАЦІЯ_3 , де складено протокол про військове адміністративне правопорушення.

Дане правопорушення військовослужбовець внаслідок своєї недисциплінованості порушив вимоги статей 11,16,49,241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, чим вчинив правопорушення , передбачене частиною третьою статті 172-20 КУпАП.

ІІ. Процесуальні дії у справі

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.12.2024 судову справу єдиний унікальний номер 578/1173/24 призначено головуючому судді Алевтині Іванівні Косар.

Розгляд справи суд призначив на 6.12.2024. Про дату, час та місце слухання справи ОСОБА_2 повідомлявся смс - повідомленням. Клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надійшло.

Відповідно до статті 268 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-20 КУпАП, не є обов'язковою, тому суд уважає за можливе розглянути справу у відсутність ОСОБА_2 на підставі наявних у ній доказів.

ІІІ. Застосоване судом законодавство (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Диспозицією частини першої статті 172-20 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Частина третя цієї ж статті передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, в умовах особливого періоду.

Особливий період регламентується Законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та діє в Україні з 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 №303/214 «Про часткову мобілізацію». Зазначена правова позиція сформульована в постанові Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 205/1993/17-ц.

24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією рф проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався та діє до тепер.

Відповідно до статті 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до частини сьомої статті 266-1 КУпАП постановою Кабінету Міністрів України

від 12 січня 2024 р. № 32 затверджено ПОРЯДОК направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду.

ІV. Оцінка судді щодо фактичних обставин справи та висновки

На підтвердження винуватості ОСОБА_2 у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП суд дослідив наступні матеріали:

протокол про військове адміністративне правопорушення серія КИС № 1227 від 22 листопада 2024 року;

Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 22 листопада 2024 року;

Письмові пояснення від військовослужбовців ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за 22.11.2024;

Інформація про персональні дані на ОСОБА_2 .

Статтею 280 КУпАП передбачено, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З матеріалів справи, зокрема, ВІЙСЬКОВОГО КВИТКА Серія НОМЕР_3 від 04.12.1991 та протоколу про військове адміністративне правопорушення серія КИС № 1227 від 22 листопада 2024 року за частиною третьою статті 172-20 КУпАП установлено, що ОСОБА_2 станом на день документування правопорушення проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді командира відділення.

З наведених вимог закону убачається, що огляд військовослужбовця на стан алкогольного сп'яніння проводиться в закладах охорони здоров'я, у разі незгоди військовослужбовця на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами.

Водночас у матеріалах справи відсутні будь-які відомості про проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_2 уповноваженою особою з використанням спеціальних технічних засобів та тестів, або ж незгода останнього з його результатами. Жодних направлень уповноваженою особою на огляд ОСОБА_2 на стан алкогольного сп'яніння у заклад охорони здоров'я матеріали справи не містять.

За таких обставин, суд доходить висновку, що огляд ОСОБА_2 проведений з порушенням статті 266 -1 КУпАП, а тому долучений до матеріалів справи висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реації від 22.11.2024, вважається недійсним, у зв'язку з чим судом не може братися до уваги.

Крім того, згідно з п. 1, п. 11, п. 14 статті 255 КУпАП уповноваженим особами на складання протоколу про адіністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 172-20 КУпАП є: уповноважені особи органів управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (про правопорушення, вчинені військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов'язків; прокурори; командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (статті 172-10 - 172-20, крім правопорушень, вчинених поліцейськими поліції особливого призначення Національної поліції України під час дії воєнного стану).

З протоколу про військове адміністративне правопорушення серія КИС № 1227 від 22 листопада 2024 року установлено, що вказаний протокол стосовно ОСОБА_2 складено штаб- сержантом 3 категорії відділення організації охорни, патрульно - постової служби, розшуку та діяльності Військової служби правопорядку старшим сержантом ОСОБА_5 .

Однак, будь-яких доказів, про те, що командир військової частини НОМЕР_1 уповноважував ОСОБА_5 на складання протоколів за статтею 172-20 КУпАП матеріали справи не містять.

Відповідно до статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого дотримання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. Відповідний правовий висновок викладено у п. 39 постанови Верховного Суду від 08.07.2020 по справі №463/1352/16-а.

Суддя наголошує, що він не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до статті 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, а обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.

Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

За наведених обставин, враховуючи, що у матеріалах справи відсутні допустимі докази перебування ОСОБА_2 22 листопада 2024 року близько 14 год. 30 хв під час виконання обов'язків військової служби на території тимчасового базування підрозділу військової частини НОМЕР_1 поблизу АДРЕСА_2 в стані алкогольного сп'яніння, а також докази, які б підтверджували повноваження ОСОБА_5 на складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 за статею 172-20 КУпАП, суд доходить висновку про необхідність закриття провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною третьою статті 172-20 КУпАП, на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП, у зв'язку з недоведеністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи, що справа підлягає закриттю, судовий збір слід віднести на рахунок держави.

Керуючись статтями 247, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

Постановив:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Краснопільський районний суд Сумської області.

Суддя А. І. Косар