Справа № 463/11376/24
Провадження № 2-о/463/365/24
09 грудня 2024 року Личаківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді - Жовніра Г.Б.,
з участю секретаря судового засідання - Косопуд М.В.
у відкритому судовому засіданні в Личаківському районному суді м. Львова розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, заінтересована особа Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, -
представник заявника звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна.
Ухвалою суду від 09 грудня 2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження, призначено справу до розгляду.
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Сімферополі померла мати заявниці, громадянка України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м.Кривий Ріг, Дніпропетровської області. Вона була особою похилого віку, та під час повномасштабного вторгнення її перевезли до родичів, щоб мати можливість за нею доглядати. Родинні відносини між заявником та померлою підтверджуються свідоцтвом про народження, з якого вбачається, що у ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (померлої) народилась донька, ОСОБА_5 . На підставі свідоцтва про розірвання шлюбу ОСОБА_4 стала «Піташ».
Прізвище заявниці ОСОБА_6 стало внаслідок шлюбу з ОСОБА_7 , свідоцтвом про розірвання шлюбу від 02.08.1991 р. підтверджується те, що вона залишилась на прізвищі чоловіка - « ОСОБА_6 ». Про смерть ОСОБА_2 свідчить копія свідоцтва про смерть, виданого 08.06.2024 р.у м.Сімферополі відділом реєстрації смерті м.Сімферополя Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, яке долучається до заяви.
Звернувшись з письмовою заявою до Личаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з питанням державної реєстрації смерті своєї матері її було відмовлено, оскільки аналіз документів, пред'явлених заявником, свідчить, що для підтвердження факту смерті матері пред?явлено документи, які видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Встановлення даного факту необхідно для отримання свідоцтва про смерть матері українського зразка. Враховуючи наведене просить заяву задоволити.
В судове засідання заявник не з'явилась, представник заявника подав заяву про розгляд справи у їх відсутності та просить таку задоволити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
З матеріалів заяви встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Сімферополі померла мати заявниці, громадянка України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м.Кривий Ріг, Дніпропетровської області.
Родинні відносини між заявником та померлою підтверджуються свідоцтвом про народження, з якого вбачається, що у ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (померлої) народилась донька, ОСОБА_5 . На підставі свідоцтва про розірвання шлюбу ОСОБА_4 стала «Піташ».
Прізвище заявниці ОСОБА_6 стало внаслідок шлюбу з ОСОБА_7 , свідоцтвом про розірвання шлюбу від 02.08.1991 р. підтверджується те, що вона залишилась на прізвищі чоловіка - « ОСОБА_6 ». Про смерть ОСОБА_2 свідчить копія свідоцтва про смерть, виданого 08.06.2024 р.у м.Сімферополі відділом реєстрації смерті м.Сімферополя Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території», беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч.ч.2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У зв'язку з наведеним, а також враховуючи те, що підставою для видачі свідоцтва про смерть є лікарське свідоцтво про смерть або фельдшерська довідка про смерть, форми яких затверджені Міністерством охорони здоров'я України, отримати які заявник можливості не має, так її мати померла у 2024 році на тимчасово окупованій території України, у зв'язку з чим на даний час заявник позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть матері на території України.
Згідно зі ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, медичні документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані діючими сьогодні медичними закладами, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 породжує юридичні наслідки для заявника, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що факт смерті ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка м. Кирвий Ріг Дніпропетровської області та померла ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, є встановленим, тому заява підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.4, 5 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст.12, 81, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, -
заяву - задоволити.
Встановити юридичний факт смерті ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка м. Кирвий Ріг Дніпропетровської області та померла ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду складено та підписано - 09.12.2024 року.
Повне найменування (ім'я) сторін справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Заявник: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Заінтересована особа: Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Львів), місцезнаходження: 79017, м. Львів, вул. Зелена, 77, ЄДРПОУ 33286481.
Суддя Г.Б. Жовнір