Справа № 333/10425/24
Провадження №1-кс/333/3274/24
06 грудня 2024 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Коммунарського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Пологівської окружної прокуратури ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя клопотання прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні Запорізької обласної прокуратури - прокурора Пологівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №62024080100006427, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.09.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 111, ч.7 ст.111-1 КК України, -
04.12.2024 року прокурор Пологівської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернулася до Комунарського районного суду м. Запоріжжя із клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №62024080100006427.
Обґрунтовуючи вказане клопотання прокурор вказала, що під час досудового розслідування встановлено, що згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області №19 о/с від 12.01.2021 року старшого сержанта поліції ОСОБА_5 призначено на посаду старшого помічника чергового чергової частини відділення поліції №2 Мелітопольського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі помічник чергового ЧЧ ВП №2 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронні органи - це органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Наказом ГУНП в Запорізькій області №263 о/с від 14.04.2022 року, на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», старшого сержанта поліції ОСОБА_5 звільнено зі служби в поліції.
Таким чином, до 14.04.2022 року ОСОБА_5 являвся працівником правоохоронного органу.
Згідно зі ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов'язаний вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, і повідомити про це найближчий орган поліції.
Відповідно до ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_5 присягнув на вірність Українському народові та зобов'язався, усвідомлюючи свою високу відповідальність, вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.
Водночас, ОСОБА_5 складеної ним присяги не дотримався та в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст. 1,2, 17 Конституції України, ст. ст. 2, 64 Закону України «Про Національну поліцію», зрадив українській державі та всьому Українському народові, вчинивши злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин.
Так, 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Запорізька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст.ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Всупереч нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації (далі - рф) володимир путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів зс рф на територію України.
Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили часткову окупацію території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
Згідно з указом Президента України ОСОБА_6 № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан на всій території України, який у подальшому неодноразово був продовжений та діє по теперішній час.
Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Після початку повномасштабної військової агресії рф проти України, 24.02.2024 року війська рф тимчасово окупували смт. Приазовське, Мелітопольського району та частину інших населених пунктів на території Запорізької області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами, які на даний час контролюються та утримуються російськими військами, та є тимчасово окупованими територіями Запорізької області.
З метою встановлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю Української влади на територіях населених пунктів Запорізької області, які на даний час контролюються та утримуються російськими військами, представниками російської федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Запорізької області були сформовані підрозділи, які виконують функції правоохоронних органів, тим самим вчиняють діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.
У свою чергу, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, перебуваючи на посаді помічника чергового ЧЧ ВП №2 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для розуміння факту захоплення та подальшого утримання рф території смт. Приазовське, Мелітопольського району та інших населених пунктів Запорізької області, усвідомлення проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, правоохоронних та інших органів державної влади російської федерації, бажаючи допомогти окупаційній адміністрації рф та зробити свій особистий внесок для утворення та функціонування на тимчасово окупованій території Запорізької області та, зокрема, на тимчасово окупованій території смт. Приазовське, Мелітопольського району, системи органів державної влади рф, у тому числі правоохоронної, з метою становлення і зміцнення окупаційної влади, в порушення вимог ст. 65 Конституції У країни, якою передбачено обов'язок громадян України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, приблизно з кінця березня 2022 року, але не пізніше 14 квітня 2022 року (більш точного часу в ході проведення досудового розслідування встановити не виявилось за можливе), в період проведення військових дій на території Запорізької області, використовуючи теоретичні знання і практичні навики, отримані в Україні, перейшов на бік ворога, надавши добровільну згоду на співпрацю з окупаційною владою рф.
Після цього, ОСОБА_5 з власної ініціативи добровільно розпочав «службу» в підпорядкуванні окупаційної влади рф, а саме у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території Приазовської територіальної громади, Мелітопольського району, Запорізької області, а також виконував вказівки і розпорядження окупаційної влади рф, здійснював чергування та патрулювання Приазовської територіальної громади Мелітопольського району у складі вказаного незаконно створеного правоохоронного органу на тимчасово окупованій території смт. Приазовське, Мелітопольського району, Запорізької області на службових автомобілях з написами «поліція», спонукав громадян співпрацювати на окупаційну владу, приймав участь у піднятті прапору російської федерації над адміністративною будівлею колишньої сільської ради в с. Дмитрівка Приазовської територіальної громади Мелітопольського району у тимчасово окупованій рф території держави Україна, усвідомлюючи, що в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, вказані дії шкодять суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у державній зраді, а саме у діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Крім того, після остаточної військової окупації Мелітопольського району, Запорізької області, представниками збройних формувань рф узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади, шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади.
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захопленій військових шляхом території смт. Приазовське, Мелітопольського району, Запорізької області, представники збройних формувань рф, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення із числа діючих та колишніх співробітників правоохоронних органів України, у кінці березня - на початку квітня 2022 року (точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлені) створили на тимчасово окупованій території смт. Приазовське, Мелітопольського р-ну, Запорізької області незаконний правоохоронний орган, мовою оригіналу: «Приазовское управление внутренних дел Главного управления МВД в Запорожской области», на захопленій матеріально - технічній базі ГУ НП в Запорізькій області, наділивши його всіма необхідними владними повноваженнями, необхідними для здійснення поліцейського контролю місцевого населення.
Водночас, громадянин України ОСОБА_5 , знаходячись на території смт. Приазовське, Мелітопольського району Запорізької області, яка з 24.02.2022 року є тимчасово окупованою, будучи працівником правоохоронного органу та перебуваючи на посаді помічника чергового ЧЧ ВП №2 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області, маючи відповідну освіту, фахові знання та досвід роботи, діючи умисно, із власних корисливих мотивів та з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями рф, на початку квітня 2022 року, але не пізніше 14 квітня 2022 року, добровільно зайняв посаду, мовою оригіналу: «инспектора сектора патрульной полиции» незаконного правоохоронного органу, мовою оригіналу: «Приазовского управления внутренних дел Главного управления МВД в Запорожской области», створеного на тимчасово окупованій території.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України - добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
10.09.2024 року відносно ОСОБА_5 було складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 КК України, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Складене повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про виклик останнього 17.09.2024 року, 18.09.2024 року, 19.09.2024 року до Запорізької обласної прокуратури (м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, 29-а) станом на 13.09.2024 року були опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», яка є ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, вручене захиснику підозрюваного, таким чином відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 136, 278 КПК України було вжито заходів для вручення ОСОБА_5 повідомлення про підозру.
17, 18, 19 вересня 2024 року ОСОБА_5 за викликом до Запорізької прокуратури не з'явився, про причини неявки не повідомив.
13.09.2024 року постановою слідчого підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Підозрюваний ОСОБА_5 відповідно до вручених повісток, станом на теперішній час, безпідставно не з'явився до органу досудового розслідування та про причини неявки не повідомив. Встановлено, що на даний час підозрюваний перебуває на території Мелітопольського району, Запорізької області, яка на теперішній час є тимчасово окупованою територією України, та на якій не здійснюється діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування України. Зазначені обставини свідчать про умисне ухилення підозрюваним від виконання своїх процесуальних обов'язків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, а також переховування від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, стосовно якого може проводитися спеціальне досудове розслідування, переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності, прокурор ОСОБА_3 просить слідчого суддю винести ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.
Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримала клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, просила його задовольнити.
Захисник ОСОБА_4 повідомив, що зв'язку з ОСОБА_5 у нього немає, позицію підозрюваного він не знає, тому залишив розгляд клопотання прокурора на розсуд суду.
Вислухавши доводи прокурора щодо необхідності надати вказаний дозвіл, враховуючи думку захисника, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до висновку про необхідність задовольнити клопотання, виходячи з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених у т.ч. статтями 111, 111-1 КК України стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
У судовому засіданні встановлено, що клопотання прокурора оформлене відповідно до вимог ст. 297-2 КПК України. До матеріалів клопотання додані копії документів, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання та витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, тобто підстав для повернення його прокурору у порядку ч.2 ст.297-3 КПК України не вбачається.
Також встановлено, що 16.04.2022 року до ЄРДР були внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч.2 ст.111 КК України, за фактом державної зради в умовах воєнного стану працівниками Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області (кримінальне провадження №62022080010000013).
16.04.2022 року постановою заступника директора ТУ ДБР, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_7 визначено у вказаному кримінальному провадженні слідчих, які здійснюватимуть досудове розслідування, у складі: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , старший групи - ОСОБА_27 .
18.04.2022 року постановою заступника керівника Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_28 визначено у кримінальному провадженні №62022080010000013 групу прокурорів, у складі: ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , старший групи - ОСОБА_29
11.09.2023 року постановою керівника першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) ТУ ДБР, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_26 визначено групу слідчих, яким доручено здійснювати досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні, у складі: ОСОБА_21 , ОСОБА_25 , ОСОБА_23 , ОСОБА_20 , ОСОБА_33 , ОСОБА_16 , ОСОБА_10 , ОСОБА_34 , ОСОБА_11 , старший групи - ОСОБА_10
05.09.2024 року до ЄРДР були внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч.7 ст.111-1 КК України, за фактом добровільного зайняття громадянином України ОСОБА_5 посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території (кримінальне провадження №62024080100006266).
05.09.2024 року постановою керівника першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) ТУ ДБР, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_26 визначено групу слідчих, яким доручено здійснювати досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні, у складі: ОСОБА_21 , ОСОБА_20 , ОСОБА_33 , ОСОБА_25 , ОСОБА_10 , ОСОБА_16 , ОСОБА_11 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , старший групи - ОСОБА_11 .
10.09.2024 року постановою заступника керівника Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_28 визначено у кримінальному провадженні №62024080100006266групу прокурорів, у складі: ОСОБА_38 , ОСОБА_3 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , старший групи - ОСОБА_41 .
10.09.2024 року постановою прокурора Пологівської окружної прокуратури ОСОБА_3 матеріали досудових розслідувань у кримінальних провадженнях №62022080010000013 та № 62024080100006266 об'єднано в одне кримінальне провадження за №62022080010000013.
10.09.2024 року у кримінальному провадженні №62022080010000013 слідчим ОСОБА_11 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області, громадянину України, раніше не судимому, проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, проте вручити його у день складення, відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України, не надалося можливим у зв'язку з переховуванням ОСОБА_5 від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території України.
Зокрема, відповідно до вимог ст. ст. 111, 112, 135 та 136 КПК України, в номері газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» № 186 (7846) за 18.09.2024 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 за ч.2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України та повістки про виклики для допиту в якості підозрюваного та для проведення інших слідчих та процесуальних дій на 17.09.2024 року, 18.09.2024 року, 19.09.2024 року.
У вказані дати до слідчого підозрюваний ОСОБА_5 не з'явився.
13.09.2024 року постановою слідчого ОСОБА_11 залучено захисника у кримінальному провадженні №62022080010000013 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до доручення №003-280003218 від 13.09.2024 року, Південно-Східний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги, в особі ОСОБА_42 , призначив ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_4 для надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
13.09.2024 року постановою Пологівської окружної прокуратури ОСОБА_3 виділено з матеріалів досудового розслідування №62022080010000013 матеріали досудового розслідування відносно ОСОБА_5 в окреме кримінальне провадження.
13.09.2024 року до ЄРДР були внесені відомості про вчинення кримінальних правопорушень за ч.2 ст.111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, ОСОБА_5 (кримінальне провадження №62024080100006427).
13.09.2024 року постановою керівника першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) ТУ ДБР, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_26 визначено групу слідчих, яким доручено здійснювати досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні, у складі: ОСОБА_21 , ОСОБА_20 , ОСОБА_33 , ОСОБА_25 , ОСОБА_10 , ОСОБА_16 , ОСОБА_11 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , старший групи - ОСОБА_11
13.09.2024 року у кримінальному провадженні №62024080100006427 постановою слідчого ОСОБА_11 підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у розшук.
Постановою слідчого ОСОБА_11 від 13.09.2024 року досудове розслідування у кримінальному провадженні №62024080100006427 зупинено у зв'язку з оголошенням у розшук підозрюваного ОСОБА_5 .
16.09.2024 року постановою заступника керівника Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_28 визначено у вказаному кримінальному провадженні групу прокурорів, у складі: ОСОБА_43 , ОСОБА_3 , ОСОБА_29 , ОСОБА_31 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_40 , старший групи - ОСОБА_46 .
27.11.2024 року постановою слідчого ОСОБА_47 досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні відновлено, у зв'язку з необхідністю у проведенні процесуальних дій.
03.12.2024 року постановю прокурора ОСОБА_3 залучено захисника до участі у кримінальному провадженні №62024080100006427 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Вважаю, що слідчим у судовому засіданні доведено, про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України. На думку слідчого судді, зазначене підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- показаннями свідка ОСОБА_48 , який повідомив, що він займає посаду Приазовського селищного голови з 26.02.2020 року. Із засобів масової інформації та з інтернет-ресурсів він дізнався, що на початку березня 2022 року окупаційні війська рф почали створювати незаконні формування, у тому числі правоохоронний орган під назвою «Народна милиция».
Співробітник СРПП відділення поліції №2 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 став співпрацювати з окупаційними військами рф в «народной милиции». Він бачив як у травні 2022 року ОСОБА_5 у чорній поліцейській формі, але без розпізнавальних знаків, пересувався на службовому автомобілі марки «ВАЗ 21014» з проблисковими маячками;
- показаннями свідка ОСОБА_49 , яка пояснила, що вона займає посаду інспектора слідчого відділу ВП №2 Мелітопольського РУП ГКНП в Запорізькій області. 12.04.2022 року о 15:00 в.о. начальника ВП №2 Мелітопольського РУП ОСОБА_50 , за участю представників фсб рф, провів збори усього особового складу ВП №2 Мелітопольського РУП, на яких повідомив, що з 12.04.2022 року влада змінюється та працівники поліції будуть нести службу в інтересах рф.
Зі слів місцевих мешканців та її колег - працівників поліції, які покинули окуповану територію після вказаного проведеного збору, їй відомо, що ОСОБА_5 здійснює незаконну діяльність у складі незаконного формування «народная милиція» смт. Приазовське, в інтересах рф;
- показаннями свідка ОСОБА_51 , який повідомив, що він працює у Приазовській територіальній громаді на посаді - старости Ботіївського Старостинського округу. ОСОБА_5 він знає з часів міліції. З початку квітня 2022 року останній працює патрульним «народной милиции» та є напарником ОСОБА_52 .
У червні 2022 року за адресою: АДРЕСА_2 він надавав людям гуманітарну допомогу від БФ «Любишка». Вважаючи його дії незаконними, ОСОБА_53 викликала «народную милицию». На виклик приїхали ОСОБА_5 , ОСОБА_54 та ОСОБА_55 . Вони були зі зброєю, у поліцейській формі з символікою та шевронами рф;
- показаннями свідка ОСОБА_56 , який пояснив, що він з 1993 року по 2016 роки працював в ОВС міліції та поліції. Фактичне місце роботи було у с. Приазовське Мелітопольського району Запорізької області. ОСОБА_5 він знає особисто з 2013 року.
Приблизно 12-13 квітня він бачив ОСОБА_5 біля відділу поліції, який розташований за адресою: Запорізька область, с. Приазовське, вул. Дружби, буд. 2А, зі зброєю ПМ, у формі поліцейського, без шевронів та будь-якої символіки;
- показаннями свідка ОСОБА_57 , який пояснив, що він перебуває на посаді начальника сектору взаємодії з громадами відділу превенції Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області з березня 2021 року. ОСОБА_5 він знає особисто з 1997 року. Йому відомо від колег, що приблизно 12.04.2022 року начальник ВП №2 ОСОБА_50 зібрав особовий склад ВП №2, який ще залишився на території смт. Приазовське, запропонував перейти на бік ворога і співпрацювати з окупаційними військами рф під їх прапором. На вказану пропозицію ОСОБА_5 погодився;
- показаннями свідка ОСОБА_58 , який пояснив, що 21.07.2022 року до нього додому в с. Ботієве ввірвалися приблизно 10 працівників поліції, одягнених в одяг чорного кольору та балаклави, вдарили його прикладом автомату в області голови, вдягли кайданки на руки, пакет на голову та відвезли до відділу поліції в смт. Приазовське. Під час знаходження в ув'язненні, в черговій частині він бачив співробітників ВП №2 Мелітопольського РУП ГУНП, які несли службу подобово, та заходили до його камери поспілкуватися., а саме: ОСОБА_5 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 та ОСОБА_61 . Вказані особи представлялися як співробітники чергової частини «народной милиции» та вмовляли його співпрацювати з окупаційною владою;
- протоколом огляду інтернет-ресурсів від 28.06.2022 року, за участю свідка ОСОБА_57 , та протоколом огляду інтернет-ресурсів від 05.10.2023 року, за участю свідка ОСОБА_58 , відповідно до яких встановлено, що в месенджері «Viber» є група під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_2» (додаткова назва - «ІНФОРМАЦІЯ_2»). 23.06.2022 року о 14 год. 39 хв. у вказаній групі була опублікована публікація, в якій зазначено, що вночі з 22 на 23 червня в селі Володимирівка з будівлі адміністрації був зірваний прапор рф. Мешканців Приазовської територіальної громади попросили не чіпати державну символіку та повідомлено за наслідки вказаних дій. До публікації прикріплено три фотографії, на яких чоловіки встановлюють прапори рф.
Свідки ОСОБА_62 та ОСОБА_63 зазначили, що на третій фотографії біля адміністративної будівлі в с. Дмитрівка Приазовської територіальної громади Мелітопольського району зображені колишні співробітники ВП №2 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області, в тому числі ОСОБА_5 (знизу праворуч із цигаркою в роті);
- протоколом огляду від 16.09.2023 року, відповідно до якого предметом огляду був диск для лазерних систем зчитування діаметром 12 см, формату DVD-R, на якому містилася папка з файлами під назвою «НОМЕР_5». Вказані файли містять текстові файли, в яких наявна інформація про номер мобільного телефону, номер IMEI мобільного терміналу, дата та час здійснення дзвінка, його тривалість, направлення здійснення дзвінка (вхідний або вихідний, учасник з'єднання-інший абонент, та аудіозаписи розмов ОСОБА_50 (мобільний номер НОМЕР_1 ) з іншими абонентами. За результатами вивчення інформації, яка містилася в текстових файлах, та прослуховування записів аудіо файлів, зазначену інформацію було систематизовано та викладено в текстовому форматі, шляхом стенографування інформації.
Відповідно до стенограми, 27.06.2022 року ОСОБА_50 зателефонував на номер телефону НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_64 , та запитав у останнього хто сьогодні від «ГРПП». На запитання ОСОБА_64 відповів, що ОСОБА_65 , ОСОБА_66 ;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 10.11.2022 року, відповідно до якого в ході проведення негласної слідчої (розшукової) дії, а саме зняття інформації з електронних інформаційних систем - месенджеру «Telegram» (номер мобільного телефону - НОМЕР_3 ) було отримано та записано на матеріальний носій (DVD-R реєст №59/14т від 10.11.2022 року) інформацію, яка може мати значення під час досудового розслідування (у кримінальному провадженні №22022080000000031).
На вказаному оптичному носії, у папці «chat» міститься файл 5698516.html - чат спілкування ОСОБА_67 («Telegram» іd 344579379) з користувачем (іd 660638319, м.т. НОМЕР_4 ) «СМ». 14.06.2022 року в ході листування ОСОБА_68 були надіслані файли «ЗП.xlsx», в якому містяться «Список сотрудников май 2022г. Главного управления МВД в Запорожской области» та «ЗП-апрель-копия.xlsx», в якому містяться «Ведомость на зароботную плату за апрель 2022г. Главного управления МВД в Запорожской области». Відповідно до вказаних файлів, ОСОБА_5 займає посаду «інспектора сектора патрульной полиции» з «суммой содержания» - 45000 руб.;
-іншими матеріалами кримінального провадження.
Перевіряючи достатність доказів для такого висновку, слідчий суддя, поряд з положеннями ч.2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст.5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Разом з тим, слідчий суддя не наділений повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій у відповідності до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово-окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, територія Приазовської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області з 24.02.2022 року є тимчасово окупованими російською федерацією.
Згідно положень ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатку до неї Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, ратифікована Україною 24.08.1991 визначено наступне: територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
На даний час, на територіях Мелітопольського району Запорізької області не здійснюється діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування України.
Тобто, збройні формування російської федерації здійснюють фактичний контроль зазначених територій.
Враховуючи неявку ОСОБА_5 до слідчого, а також з урахуванням даних постанови про оголошення його у державний розшук, слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_5 на цей час умисно переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
На підставі викладеного, слідчий суддя дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №62024080100006427, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.09.2024 року, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Керуючись ст.ст. 111, 112, 135, 136, 139, 278, 297-1 - 297-5, 392 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні Запорізької обласної прокуратури - прокурора Пологівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №62024080100006427, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.09.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 111, ч.7 ст.111-1 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження №62024080100006427, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.09.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 111, ч.7 ст.111-1 КК України, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Повний текст ухвали складено 10.12.2024 року.
Слідчий суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя ОСОБА_1