вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
10 грудня 2024 р. м. Ужгород Справа № 907/425/24
Суддя Господарського суду Закарпатської області Андрейчук Л.В., розглянувши матеріли справи
за позовом фізичної особи-підприємця Фільштінського Леоніда Михайловича, м. Харків
до відповідача акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Закарпатгаз", м. Ужгород,
про визнання дій незаконними,
за зустрічним позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Закарпатгаз", м. Ужгород,
до відповідача фізичної особи-підприємця Фільштінського Леоніда Михайловича, м. Харків
про стягнення 129 079,26 грн,
за участі представників:
від позивача за первісним позовом, відповідача за зустрічним позовом - Бєзяєв А.А.; (в режимі відеоконференції)
від відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним позовом - Фраткіна Т.Ф., адвокат (в залі суду)
Фізична особа-підприємець Фільштінський Леонід Михайлович, м. Харків звернувся із позовною заявою до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Закарпатгаз", м. Ужгород та просить: визнати дії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Закарпатгаз" щодо нарахування ФОП Фільштінського Л. М. компенсації необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 129 079,26 грн на підставі рішення комісії № ЗФ/100/ЗС-39-0124ЗГ/вих № 81-24 від 23.01.2024 року незаконним.
Ухвалою суду від 01.05.2024 відкрито провадження у справі, постановлено розглянути спір за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, встановлено учасникам спору процесуальні строки для подання заяв по суті спору, а також відповідачу строк у п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали для подання письмових заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
27.05.2024 позивач за зустрічним позовом звернувся до суду з вимогами: Стягнути з Фізичної особи-підприємця Фільштинського Леоніда Михайловича на користь АТ «Закарпатгаз» суму в розмірі 129 079,26 грн. (сто двадцять дев'ять тисяч сімдесят дев'ять грн. 26 коп.) вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
Ухвалою суду від 29.05.2024 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення виявлених у ній недоліків.
На адресу Господарського суду Закарпатської області 03.06.2024 надійшла заява вх. №02.3.1-02/4511/24, за наслідками розгляду якої суд дійшов висновку, що позивач усунув виявлені у позовній заяві недоліки.
Ухвалою суду 04.06.2024 прийнято зустрічний позов за позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Закарпатгаз" до відповідача фізичної особи-підприємця Фільштінського Леоніда Михайловича про стягнення 129 079,26 грн, вимоги за зустрічним позовом об'єднано в одне провадження з первісним позовом, ухвалено подальший розгляд справи №907/425/24 здійснювати за правилами загального позовного провадження.
06.06.2024 на адресу суду від відповідача за зустрічним позовом надійшов відзив на позовну заяву.
13.06.2024 на адресу суду від позивача за зустрічним позовом надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
Ухвалою від 20.11.2024 судом закрито підготовче провадження у даній справі та призначено судовий розгляд по суті.
Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами дослідження та оцінки доказів, поданих сторонами у спорі.
АРГУМЕНТИ СТОРІН.
Правова позиція позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням відповідача задоволено акт про порушення №ZК 00327 від 26.10.2023, яким зафіксовано порушення позивачем приписів розділу ХІ Глави 2 п.2п.п. 4, а саме пропущення строку періодичної повірки ЗТВ з вини споживача, що не є побутовим.
Вважає, що вказаний акт складений з порушенням вимог, передбачених Кодексом газорозподільних систем, щодо забезпечення обов'язкової участі споживача на засіданні комісії з розгляду акту про порушення, оскільки не містить дати проведення засідання з розгляду акту про порушення, інших повідомлень про дату та час проведення засідання комісії позивач не отримав, письмової згоди на проведення засідання без його присутності не надавав.
Стверджує, що позивач був позбавлений можливості надати пояснення та докази, які він вважає за необхідне для спростування доводів викладених в Акті про порушення.
Позивач вважає, що нарахування компенсації вартості необлікованого (донарахованого) об?єму природного газу є безпідставним, а рішення підлягає скасування.
Вказує, що за результатами проведеної повірки встановлено, що лічильник природного газу та коректор газу не містять ознак втручань, знаходяться в робочому стані, отже, обсяги природного газу, які спожиті Позивачем, є облікованими, що не завдало жодних збитків Відповідачу.
Наголошує, що позивачем самостійно виявлено пропуск строку проведення повірки, а відтак позивача не здійснювались перешкоди працівникам відповідача у проведення робіт, пов?язаних із повіркою засобів вимірювальної техніки, а навпаки з боку Позивача вживались всі необхідні заходи для того, щоб повірка була проведена.
Також вважає, що права позивача на здійснення підприємницької діяльності порушені у зв?язку з донарахуванням обсягів природного газу за умов, що засоби вимірювальної техніки знаходяться у справному стані та вірно обліковують фактично спожитий природний газ.
Правова позиція позивача за зустрічним позовом (відповідача за первісним позовом)
Відповідач за первісним позовом не погоджується з заявленими позовними вимогами, просить в задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що 26.10.2023 року представниками АТ «Закарпатгаз» на об?єкті відповідача, що знаходиться за адресою с. Шаян, вул. Карпатської Січі, 14 під час проведення обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, яке кваліфікуються як пропущення строку періодичної повірки 3ВТ з вини споживача, що не є побутовим (пп. 4 п. 2 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ).
Вказує, що відповідно до норм Кодексу ГРМ, Оператором ГРМ перераховано об?єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання з 01.10.2023 - дата початку прострочення періодичної повірки до 13.10.2023 із урахуванням 10-ти денного строку для виконання Оператором ГРМ заяви споживача про демонтаж лічильника на повірку, визначеного підпунктом 1 пункту 2 глави 7 розділу Х кодексу ГРМ.
Стверджує, що перерахований до сплати об?єм природного газу становить 6 556,52 м. куб., а його вартість, яку Відповідач на підставі зазначених вище норм має оплатити Оператору ГРМ АТ «Закарпатгаз» - становить 129 079,26 грн.
У відповідності до положень п. 12 глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ, зазначена вартість донарахованого об?єму природного газу пред?явлена до сплати Відповідачу окремим платіжним рахунком шляхом надіслання йому рекомендованим поштовим відправленням разом із Вимогою від 23.01.2024 за № 3Ф/100/3C-39-0124.
Так з огляду на встановлені Договором розподілу природного газу (зокрема п. 7.1, 7.4, 8.1) та Кодексу ГРМ вимог, зазначає, що споживач зобов'язаний оплатити Оператору ГРМ вартість необлікованого об?єму природного газу. Однак оскільки споживачем не виконано свого обов'язку щодо сплати вартості необлікованого об'єму природного газу, Оператор ГРМ вимушений звернутися до суду за захистом свого порушеного права із зустрічним позовом.
Заперечення позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом) на зустрічний позов.
Позивача за первісним позовом заперечує позовні вимоги в повному обсязі, зазначає, що АТ «Закарпатгаз» грубо порушено вимоги Кодексу ГРМ щодо забезпечення обов?язкової участі споживача на засіданні комісії з розгляду акту про порушення.
Вказує, що на підтвердження виконання вимог щодо забезпечення участі споживача у засіданні комісії до зустрічної позовної заяви додано копію листа АТ «Закарпатгаз» вих номер 738 від 01.11.2023 року, яким ФОП Фільштінський Л.М. нібито було запрошено на засідання комісії. Зазначений лист містить дві адреси: юридичну 61070, м. Харків, в?їзд Сокільницький, 4-й, буд 3 та адресу об?єкта 90457, с. Шаян, вул. Карпатської Січі, 18. Відповідно до копій фіскальних чеків АТ «Укрпошта», наданих до листа, ці листи відправлені за однією адресою, а саме м. Харків. Позивачем за зустрічним позовом не надано жодного документа, який би підтвердив факт отримання Відповідачем за зустрічним позовом цього листа. Отже, вважає, що Позивач за зустрічним позовом не довів виконання ним вимог щодо забезпечення обов?язкової участі споживача на засіданні комісії з розгляду акту про порушення та факт отримання Відповідачем за зустрічним позовом листа, яким йому було повідомлено про дату та час розгляду акту про порушення.
Водночас до зустрічної позовної заяви додано Акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об?єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим. Зазначений Акт-розрахунок складено 23.01.2024 року, тобто через 2 місяці після проведення засідання комісії з розгляду акту про порушення. Відповідно до цього Акту-розрахунку обсяг донарахованого природного газу склав 7007,52 м. куб. Обсяг фактично спожитого природного газу за період порушення склав 451 м. куб. Донарахований обсяг природного газу склав: 7007,52 м куб. - 451 м. куб. = 6556,52 м. Однак, відповідно до Акту приймання-передачі природного газу №3К00193637 від 31.10.2023 року обсяг споживання природного газу склав 836,64 м. куб. Отже, вважає, що акт-розрахунок донарахованого обсягу природного газу складено з порушенням вимог Кодексу ГРМ, що свідчить про безпідставність зустрічних позовних вимог.
Заперечення позивача за зустрічним позовом (відповідача за первісним позовом) на відзив на зустрічний позов.
Позивача за зустрічним позовом вважає, що згідно норм чинного законодавства, бути присутнім на засіданні комісії є обов?язком споживача, на не обов?язком оператора ГРМ забезпечити його участь, неприбуття споживача на комісію не перешкоджає проведенню коміт та прийнятті рішення без його участі.
Пунктом 9 Акту про порушення визначено, що «Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту проводитиме засідання за адресою м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2, контактний телефон (0312)619431. (Примітка: у разі неможливості визначити день засідання, про дату засідання Комісії з розгляду цього Акту споживача буде повідомлено додатково).
3 огляду на вище наведене, керуючись ст. 93 ЦК України рекомендованим листом від 01.11.2023р. АТ «Закарпатта» завчасно повідомило відповідача про дату та час проведення комісії та відповідно направило повідомлення за юридичною адресою відповідача, що підтверджується фіскальним чеком доданим до матеріалів справи.
Щодо визначення в зустрічній позовній заяві дату складання акту про порушення № ZК00327 від 26.06.2021, звертає увагу суду, що описка, допущена представником АТ «Закарпага» у абаці 10 сторінка 5 зустрічної позовної заяви жодним чином не впливає на спірні правовідносини, та не спростовує того, що порушення виявлено 26.10.2023, за наслідками чого складено акт про порушення № ZК00327 від 26.10.2023, що підтверджується матеріалами справи які додані до зустрічної позовної заяви.
Щодо Акту приймання-передачі природного газу № 3К 00193637 від 31.10.2023р. у розмірі 836,64 м.куб. вказує, що згідно вищевказаного Акту приймання-передачі об?єму розподіленого природнього газу за жовтень 2023 року тобто з 30.09.2023р. по 31.10.2023р. склав 836,64 грн. Листом від 03.01.2024р. Відповідач, звернувся до Оператора ГРМ із Заявою про перегляд справи по порушенню строку періодичної повірки. Взявши до уваги звернення споживача, АТ «Закарпатгаз» зроблено перерахунок за період з 01.10.2023р. по 13.10.2023р. , що відображено у новому Акті- розрахунку від 23.01.2024р. що доданий до матеріалів справи. Відповідно до норм Кодексу ГРМ, Оператором ГРМ перераховано об?єм спожитого газу у період порушення, тобто з 01.10.2023 по 26.10.2023 ( у розмірі 451 м. куб. що міститься в графі 10 Акту приймання-передачі) за номінальною потужністю газового обладнання з 01.10.2023 - дата початку прострочення періодичної повірки до 13.10.2023 із урахуванням 10-ти денного строку для виконання Оператором ГРМ заяви споживача про демонтаж лічильника на повірку, визначеного підпунктом 1 пункту 2 глави 7 розділу Х кодексу ГРМ.
Враховуючи те, що ні Відповідачем ні його представником до Відзиву не додано жодного доказу, який би спростовував ті обставини, що викладені у зустрічній позовній заяві, вважає позовні вимоги АТ «Закарпатгаз» правомірними, доведеними та такими що підлягають до задоволення в повному обсязі.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
Між ФІЗИЧНОЮ ОСОБОЮ-ПІДПРИЄМЦЕМ ФІЛЬШТІНСЬКИМ ЛЕОНІДОМ МИХАЙЛОВИЧЕМ (далі за тестом Позивач) та АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАКАРПАТГАЗ» (далі за текстом Відповідач) укладено договір розподілу природного газу шляхом приєднання до публічного договору.
За адресою с. Шаян, вул. Карпатської Січі, 14 на об'єкті споживача, що не є побутовим, встановлено лічильник природного газу Elster BK G-16 та коректор об'єму природного газу КПЛГ -2.01 Р, остання повірка яких була проведена лічильника природного газу - 30.09.2021 року, коректора 05.10.2021 року. Лічильник природного газу разом із коректором було встановлено та введено в експлуатацію після повірки 07.10.2021 року.
02 жовтня 2023 року під час здачі звіту за вересень 2023 року представником Позивача оформлено заяву про демонтаж вузла обліку для проведення періодичної повірки у порушення 10-ти денного строку.
26.10.2023 року представниками АТ «Закарпатгаз» на об?єкті відповідача, що знаходиться за адресою с. Шаян, вул. Карпатської Січі, 14 під час проведення обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, яке кваліфікуються як пропущення строку періодичної повірки 3ВТ з вини споживача, що не є побутовим (пп. 4 п. 2 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ). Дане порушення зафіксовано актом про порушення № ZК00327 від 26.10.2023, який підписаний представником споживача.
Акт про порушення № ZK 00327 розглянуто та задоволено комісією АТ «Закарпатгаз» з розгляду актів про порушення. Витяг з рішення додається.
Згідно акту приймання-передачі природного газу № 3К 00193637 від 31.10.2023р. у розмірі 836,64 м.куб. (за жовтень 2023 року тобто з 30.09.2023р. по 31.10.2023р.)
Листом від 03.01.2024р. Відповідач, звернувся до Оператора ГРМ із Заявою про перегляд справи по порушенню строку періодичної повірки. Взявши до уваги звернення споживача, АТ «Закарпатгаз» зроблено перерахунок за період з 01.10.2023р. по 13.10.2023р., що відображено у новому Акті- розрахунку від 23.01.2024р. що доданий до матеріалів справи.
Перерахований до сплати об?єм природного газу становить 6 556,52 м. куб., а його вартість, яку Відповідач на підставі зазначених вище норм має оплатити Оператору ГРМ АТ «Закарпатгаз» - становить 129 079,26 грн.
У відповідності до положень п. 12 глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ, зазначена вартість донарахованого об?єму природного газу пред?явлена до сплати Відповідачу окремим платіжним рахунком шляхом надіслання йому рекомендованим поштовим відправлене разом із Вимогою від 23.01.2024 за № 3Ф/100/3C-39-0124.
Водночас позивач за первісним позовом вважає, що вказаний акт складений з порушенням вимог, передбачених Кодексом газорозподільних систем, щодо забезпечення обов'язкової участі споживача на засіданні комісії з розгляду акту про порушення, оскільки не містить дати проведення засідання з розгляду акту про порушення, інших повідомлень про дату та час проведення засідання комісії позивач не отримав, письмової згоди на проведення засідання без його присутності не надавав.
Також вважає, що права позивача на здійснення підприємницької діяльності порушені у зв?язку з донарахуванням обсягів природного газу за умов, що засоби вимірювальної техніки знаходяться у справному стані та вірно обліковують фактично спожитий природний газ.
Просить суд, визнати дії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Закарпатгаз" щодо нарахування ФОП Фільштінського Л. М. компенсації необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 129 079,26 грн на підставі рішення комісії № ЗФ/100/ЗС-39-0124ЗГ/вих № 81-24 від 23.01.2024 року незаконним.
Позивач за зустрічним позовом заперечує вищенаведені позовні вимоги в повному обсязі та стверджує, що з огляду на встановлені Договором розподілу природного газу (зокрема п. 7.1, 7.4, 8.1) та Кодексу ГРМ вимог, зазначає, що споживач зобов'язаний оплатити Оператору ГРМ вартість необлікованого об?єму природного газу. Однак оскільки споживачем не виконано свого обов'язку щодо сплати вартості необлікованого об'єму природного газу, Оператор ГРМ вимушений звернутися до суду за захистом свого порушеного права із зустрічним позовом
ПРАВОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ І ОЦІНКА СУДУ.
Відповідно до частин першої, другої статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Згідно з пунктом 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ в порядку, визначеному главою 7 розділу X Кодексу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під'єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання (частини перша, друга статті 59 Закону України "Про ринок природного газу").
Щодо наявності підстав для складання акту про порушення.
Як встановлено судом 26.10.2023 року представниками АТ «Закарпатгаз» на об?єкті відповідача, що знаходиться за адресою с. Шаян, вул. Карпатської Січі, 14 під час проведення обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, яке кваліфікуються як пропущення строку періодичної повірки 3ВТ з вини споживача, що не є побутовим (пп. 4 п. 2 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ).
Водночас позивач доказів відсутності вказаного порушення не надає, доводи в поданих до суду процесуальних документах зводяться до належного повідомлення позивача за первісним позовом про дату і час розгляду комісією Акту про порушення та невідповідність вказаного акту вимогам Кодексу ГРМ.
Крім того, в поданому до суду первісному позові позивач підтверджує направлення споживачем письмового звернення із запізненням, водночас на думку останнього таке запізнення саме із письмовим зверненням не є критичним.
Отже порушення Позивачем умов Договору та Кодексу ГРС щодо строку періодичної повірки 3ВТ мало місце.
Щодо належного повідомлення позивача за первісним позовом про дату і час розгляду комісією Акту про порушення.
За змістом частини першої глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень (частини 2, 3 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС).
Відповідно до ч. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Згідно з ч.ч. 10, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Відповідно Акту про порушення (п. 10 Акту) зазначено, що про дату і час засідання Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту проводитиме засідання за адресою м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2, контактний телефон (0312)619431. (Примітка: у разі неможливості визначити день засідання, про дату засідання Комісії з розгляду цього Акту споживача буде повідомлено додатково). Водночас вказаний акт підписаний представниками позивача та зі сторони відповідача за зустрічним позовом.
Суд зазначає, що у відповідності до приписів п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС встановлено таке - При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Отже, місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення є обов'язковим реквізитом Акту про порушення. Досліджуваний Акт про порушення № ZК00327 від 26.10.2023 відповідає цим вимогам.
В той же час, диспозиція і гіпотеза підпунктів 2) та 3) цього пункту викладена не імперативно, а тому передбачає за своїм змістом, що дата та орієнтовний час проведення засідання комісії це один із можливих варіантів роботи (поведінки) Оператора ГРМ. Він може як встановити конкретну дату у своєму акті про порушення та орієнтовний час, так і може вказати контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Це означає, що встановлення дати і часу розгляду Комісією Акту про порушення не є обов'язковим.
Важливим є те, щоби Споживач був належно повідомлений про дату і час розгляду Акту про порушення.
Акт про порушення від 26.10.2023 містить відомості про місцезнаходження Комісії з розгляду актів про порушення (м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2), а також контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії). Окрім того, Акт про порушення містить припис, що про дату час і місце засідання Комісії буде повідомлено додатково, що суд вважає допустимим та таким, що відповідає порядку регулювання цих відносин нормами Кодексу ГРС.
Отже, суд виходить з того, що Відповідачем дотримано вимоги про належне повідомлення Споживача про даті час і місце розгляду Акту про порушення. Проте представник Споживача не був присутнім на такому засіданні всупереч передбаченому п.10 гл.5 розд. ХІ Кодексу ГРМ обов'язку та не повідомило про причини неявки, відсутні підстави вважати, що уповноважений орган порушив правову процедуру прийняття оскаржуваного рішення.
Твердження Позивача, таким чином, про відсутність запису в акті про порушення дати і часу розгляду Акту про порушення, через що він не взяв участь у засіданні Комісії з його розгляду є безпідставним, а фактичні обставини, на переконання суду, вказують на ухилення позивача від участі в роботі Комісії, використання як приводу для позову.
Відповідно до приписів п. 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС споживач зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Споживача належним чином повідомлено про дату, місце та час засідання комісії. Проте, на це засідання представник споживача не прибув. А тому, комісія розглянула складений акт про порушення без його участі.
Щодо підстав перерахунку показів об?єму спожитого газу у період порушення.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу». При цьому в преамбулі цього Закону визначено, що цей Закон визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.
Частина 2 статті 2 Закону України «Про ринок природного газу» визначає, що суб'єкти владних повноважень, а також суди при застосовуванні норм цього Закону беруть до уваги правозастосовну практику Енергетичного Співтовариства та Європейського Союзу, зокрема рішення Суду Європейського Союзу (Європейського Суду, Загального Суду), практику Європейської Комісії та Секретаріату Енергетичного Співтовариства щодо застосовування положень актів законодавства Європейського Союзу, зазначених у частині першій цієї статті.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про ринок природного газу», визначено, що державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
Пункт 4 частини 2 статті 4 Закону України «Про ринок природного газу» визначає, що до основних завдань Регулятора на ринку природного газу належать, зокрема, сприяння безпечному, надійному та економному функціонуванню газової інфраструктури (газотранспортних і газорозподільних систем, газосховищ та установки LNG), що дасть змогу забезпечити недискримінаційний доступ до неї для всіх замовників, орієнтованість на потреби замовників, достатність потужності для потреб ринку природного газу та енергоефективність, а також можливості для виходу на ринок природного газу виробників газу з альтернативних джерел незалежно від обсягів виробництва.
Пунктом 6 частини 3 статті 4 Закону України «Про ринок природного газу», визначено, що до компетенції Регулятора на ринку природного газу належать, зокрема, затвердження кодексів газотранспортних систем, кодексу газорозподільних систем, кодексів газосховищ та кодексу установки LNG.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Згідно з пунктом 35 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок природного газу», розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою її фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
За своєю правовою природою між сторонами був укладений договір розподілу природного газу.
Відповідно до пунктів 1.3, 2.1, 2.3 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498 (далі - договір), цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору.
За цим договором Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ). Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Варто зазначити, що відповідно до частин 1, 2, 3 статті 18 Закону України «Про ринок природного газу», приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання.
Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.
Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Відповідно до положення глави 6 розділу X Кодексу ГРМ, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
У главі 7 розділу X Кодексу ГРМ встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ (вузол обліку природного газу), зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацією проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок. Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати; забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити оператора ГРМ та забезпечити присутність представника оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ. У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або не допуск до ЗВТ представників оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ Кодексу.
Пунктом 41 Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №374 від 04.06.2015р., лічильники газу та пристрої перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ), віднесено до категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають обов'язковій повірці та на які поширюється сфера дії Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Відповідно до частин 1 та 3 статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Згідно з пунктом 5.9 Правил обліку природного газу, під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України №618 від 27.12.2005р., власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) з вичерпаним терміном повірки.
Відповідно до пункту 7.4 Типового договору, до умов якого споживач приєднався згідно із заявою-приєднанням, останній зобов'язується дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу ГРМ.
Отже, відповідно до наведених норм чинного законодавства та умов договору розподілу природного газу, відповідач, як споживач, що не є побутовим, зобов'язаний здійснювати належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно здійснювати організацію проведення їх періодичної повірки.
Положеннями гл. 7 роз. Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен, зокрема завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати.
Згідно із пп. 4 п. 2 гл. 2 роз. XI Кодексу газорозподільних систем до порушень, внаслідок яких оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.
Відповідно до п. 5 гл. 4 роз. XІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ проводяться перерахунки об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, зокрема у випадку визнання непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ.
Об'єм газу, порахований комерційним ВОГ за робочих умов, зводять до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення відповідно до вимог державних стандартів, виходячи з таких значень величини тиску та температури: за значення тиску газу береться значення, що дорівнює максимальному тиску для відповідної категорії газопроводів, але не більше ніж значення тиску, яке дорівнює вихідному тиску на ГРС за період, з якого безпосередньо подається газ на комерційний ВОГ; за значення температури газу береться значення, що дорівнює температурі найбільш холодної п'ятиденки для відповідного регіону згідно з будівельними нормами, якщо протягом минулого року мінімальне значення температури газу не було нижчим. В іншому разі за значення температури газу береться мінімальне значення температури газу за минулий рік.
При визнанні датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу непридатними до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ та/або пошкодженні пломб, а також при пропущенні строку періодичної повірки зазначених ЗВТ з вини споживача перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з початку розрахункового періоду (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування оператором ГРМ справного та повіреного ЗВТ, що підтверджується відповідним актом між оператором ГРМ та споживачем.
Отже, встановивши та врахувавши зазначені обставини, суд приходить до висновку про те, що факт вчинення відповідачем правопорушення у вигляді пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, є доведеним, оскільки наявні в матеріалах справи докази свідчать про те, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно не здійснив організацію проведення їх періодичної повірки і саме в наведеному виявилось незабезпечення позивачем належної організації повірки лічильника газу.
У зв'язку з цим, позивачем складено Акт про порушення № ZK 00327.
Відповіднор до пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Суд встановив, що Акт про порушення розглянутий комісією у встановлені кодексом строки.
Згідно пп.4 п.2 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, належить до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу.
При цьому, у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ цього Кодексу (п.8 глави 7 розділу Х Кодексу ГРМ).
Так, у пп.1 п.4 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем визначений порядок визначення не облікованих об'ємів природного газу споживачу, що не є побутовим, у разі виявлення пропущення строку періодичної повірки лічильника природного газу.
Відповідно до пункту 4.1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Тобто, законодавець не ставить у залежність здійснення перерахунку об'єму переданого (прийнятого) газу від результатів повірки засобів обліку природного газу, оскільки, сам факт пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою, з вини споживача, вже є окремим порушенням норм Кодексу ГРМ.
З наведеного слідує, що порушення строку повірки лічильника з вини споживача, що не є побутовим, є самостійним правопорушенням та підставою для здійснення перерахунку об'єму спожитого газу. Чинним законодавством не встановлено взаємозв'язку між пропуском строку періодичної повірки ЗВТ та непридатності їх до застосування як підстави для перерахунку об'єму розподіленого природного газу.
У п.8 гл.5 розд.ХІ містить вказівку на те, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення, і засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Відповідно до пп.1 п.11 гл.5 розд.XI Кодексу ГРС, при задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Перевіривши наявний у матеріалах справи акт-розрахунок, суд прийшов до висновку, що він здійснений вірно та згідно положень чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Здійснивши аналіз вказаних вище норм, надавши оцінку наявним у матеріалах справи документам відповідно до ст. 86 ГПК України, врахувавши вид вчиненого позивачем порушення, період споживання останнім природного газу без наявності коректора об'єму газу, суд дійшов висновку про те, що позивачем за первісним позовом підставно здійснено розрахунок обсягу спожитого позивачем природного газу за спірний період (період споживання природного газу без наявності коректора об'єму газу) згідно з п. 5 гл. 4 роз. XІ Кодексу газорозподільних систем.
Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 07.07.2023 у справі № 911/3342/21 виснувала, що господарюючий суб'єкт, на якого розповсюджується вимоги п. 8 гл. 5 роз. ХІ Кодексу газорозподільних систем, повинен їх дотримуватися, тобто розглядати акти про порушення у строки визначені Кодексом, а порушення таких строків є невиконанням вимог Кодексу, що, у свою чергу, має встановлювати відповідальність за такі порушення. Разом з тим, судам у кожному конкретному випадку необхідно встановлювати обставини, за яких засідання комісії відбулося з пропуском строку встановленого абз. 1 п. 8 гл. 5 роз. ХІ Кодексу газорозподільних систем, тобто надавати оцінку відповідним доказам у справі та в залежності від поважності причин попуску такого строку ухвалювати відповідне рішення щодо визнання/не визнання недійсним рішення комісії.
Згідно з частиною другою статті 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час; боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України (п. 8.1. Типового Договору розподілу природного газу ).
Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушення зобов'язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Пунктом 4 ст. 611 цього Кодексу визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Положеннями статей 13-14 ГПК України унормовано, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статей 73, 74, 76-80 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.1 ст. 89 ЦПК України).
Таким чином, розглянувши спір на підставі поданих суду доказів, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні первісного позову та задоволенні зустрічного позову в повному обсязі.
Розподіл судових витрат.
Судові витрати на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, на позивача за первісним позовом покладаються витрат на оплату судового збору.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 13, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 236-242, Господарського процесуального кодексу України, суд
1. В задоволенні первісного позову - відмовити.
2. Застрічний позов - задоволити повністю.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Фільштинського Леоніда Михайловича (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь АТ "Оператор газорозподільної системи "Закарпатгаз" (код ЄДРПОУ 05448610, м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2) суму в розмірі 129 079,26 грн. (сто двадцять дев'ять тисяч сімдесят дев'ять грн. 26 коп.) вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, а також суму судового збору у розмірі 3 028 грн. (три тисячі двадцять вісім грн 00 коп.).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в Західному апеляційному господарському суді в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Повний текст рішення складено 10.12.2024
Суддя Л.В. Андрейчук