Справа№ 953/10614/24
н/п 3/953/3115/24
"10" грудня 2024 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Зуб Г.А., розглянувши адміністративний матеріал направлений з УПП у Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП або серія та номер паспорта не відомі, громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 06.11.2024 серії ЕПР1 № 167519, 06.11.2024 о 15-31 годині м. Харків, вул. Леся Сердюка, 36, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21113 д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, порушення мови, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest № 6820, та у медичному закладі охорони здоров'я КНП ХОР ОНД за адресою: м. Харків, вул. Ахієзерів, 18а, водій відмовився на місці зупинки транспортного засобу.
Суд, дослідивши докази по справі, приходить до висновку про необхідність повернення вказаного матеріалу для належного оформлення, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова.
У Рішеннях Конституційного Суду України від 14.12.1999 № 10-рп/99 та від 14.07.2021 № 1-р/2021 зазначено, що українська мова, як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом.
Частиною 5 ст. 10, п. 4 ч. 1 ст. 92 Конституції України регламентовано, що застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається виключно законами України.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 № 2704-VIII єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова, а у ч. 6 ст. 13 цього Закону вказано, що органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.
Частинами 1, 2 ст. 14 вказаного Закону передбачено, що у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою. У судовому процесі може застосовуватися інша мова, ніж державна, у порядку, визначеному процесуальними кодексами України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
Разом із цим, за змістом ст. 12 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою.
Згідно положень статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, а також вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Розгляд справи про адмінправопорушення проводиться щодо особи правопорушника і в межах, встановлених протоколом про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі.
Ст. 256 КУпАП визначено форму та основні елементи змісту протоколу. Зокрема, у протоколі зазначаються - дата, час і місце його складення,посада, прізвище, ім'я особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, місце, час, суть адмінправопорушення, прізвища та адреси свідків,якщо вони є, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності,інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Так, з матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення від 06.11.2024 серії ЕПР1 № 167519 складено відносно « ОСОБА_2 », що суперечить іншим матеріалам справи, відповідно до яких особою, яка притягається до адміністративної відповідальності є ОСОБА_1 .
При цьому, посадовою особою уповноваженою на складання протоколу, ПІБ особи щодо якої складено протокол, зазначено російською мовою, а саме, « ОСОБА_2 », що на думку суду є неприпустимим.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладаються на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що справа про адміністративне правопорушення не може бути розглянута і протокол разом з доданими до нього матеріалами підлягає поверненню для належного оформлення органу, що його направив - Управлінню патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 245, 251, 256, 268, 278, 283 КУпАП, суд, -
постановив:
Протокол про адміністративне правопорушення від 06.11.2024 серії ЕПР1 № 167519, складений відносно « ОСОБА_2 », за ч.1 ст. 130 КУпАП, разом з доданими до нього матеріалами - повернути Управлінню патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Г.А. Зуб