10.12.2024
Провадження № 3/389/1826/24
ЄУН 389/4323/24
10 грудня 2024 року суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Богданова Олена Едуардівна, розглянувши в приміщенні суду в місті Знам'янка Кіровоградської області матеріали, які надійшли від Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП не відомий, військовий квиток НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає: АДРЕСА_1 , не працюючого, протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.4 ст.85 КУпАП,
ОСОБА_1 28.11.2024 о 11.32 годині у Кропивницькому районі Кіровоградської області, Бугаївський ставок, поряд із селом Сабліне, здійснював заборонений вилов риби забороненим знаряддям лову «сітками лісковими» в кількості 2 одиниць, з гумового човна спільно з громадянином ОСОБА_2 , при цьому виловив рибу карась сріблястий в кількості 5 екземплярів та рак в кількості 1 шт., чим порушив ст.63 ЗУ «Про тваринний світ», р.4 п.1.1 Правил любительського та спортивного рибальства розділ, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.4 ст.85 КпАП України. За даним фактом складено протокол №000366 від 28.11.2024, з яким ОСОБА_1 ознайомлений.
Відповідно до ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Перевіривши подані до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступного.
За приписами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. ст.254, 255 та 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом, який відповідним чином повинен бути оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП та є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Положення ст.256 КУпАП є імперативними в частині зазначення відомостей у протоколі про адміністративне правопорушення та підлягають виконанню всіма без виключення посадовими особами, які уповноваженні на складання протоколів про адміністративне правопорушення, що визначені у ст.255 КУпАП.
Водночас положення цієї статті є бланкетними, оскільки вичерпно не відображають відомостей, які необхідно зазначати у протоколі про адміністративне правопорушення, для чого слід відсилатись до інших нормативно-правових актів з урахуванням конкретних обставин справи.
Згідно з абзацом 2 п.2.7 розділу 2 Інструкції, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (запис з фото- і відео зйомки (за наявності)) та інші матеріали, що підтверджують факт вчинення правопорушення.
Недотримання наведених вимог є недотриманням правил складання протоколу про адміністративне правопорушення та порушенням процесуального порядку збирання доказів особами, уповноваженими на складання протоколів про адміністративне правопорушення. Близькі за змістом висновки наведені у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі № 366/1852/22.
В порушення наведених вимог, відповідальною посадовою особою відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення та долучена копія клопотання про зобов'язання ОСОБА_2 та ОСОБА_1 сплатити солідарно завдані збитки рибному господарству України в сумі 11237 грн.
Водночас до матеріалів не додано необхідних доказів, а саме: відсутнй опис-оцінка знарядь лову, акт приймання на зберігання вилученого у ОСОБА_1 майна, розрахунок матеріальної шкоди, завданої саме ОСОБА_1 тощо, що не дає можливості судді у повній мірі перевірити при розгляді справи по суті відомості, зазначені у протоколі та співставити їх із фактичними обставинами справи для ухвалення законного і обґрунтованого рішення.
З урахуванням зазначеного, суддя приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення з доданими до нього матеріалами не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, а тому, матеріали справи підлягають поверненню для належного доопрацювання.
Також слід наголосити, що при доопрацюванні та належному оформлені матеріалів справи, працівникам рибоохорони слід дотриматись прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що визначені ст.268 КУпАП.
Зокрема, відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Протокол про адміністративне правопорушення вже складено та направлено до суду, а враховуючи, що він підлягає поверненню для усунення недоліків та долучення додаткових доказів, з матеріалами цієї справи та зібраними в ході їх доопрацювання додатковими доказами слід ознайомити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, факт цього ознайомлення задокументувати (отримати розписку про ознайомлення з матеріалами справи, їх переліком та датою складення) і лише після цього всі матеріали в сукупності повторно направити до суду.
Саме такий спосіб, з урахуванням обставин справи є найбільш повним дотриманням прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в іншому ж випадку, права особи будуть проігноровані, а зібрані додаткові докази визнані недопустимими та не прийматимуться суддею до уваги.
Згідно з п.12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду кримінальних і цивільних справ від 17.10.2014 №11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного доопрацювання.
З урахуванням вищенаведеного, з метою повного, всебічного та правильного розгляду адміністративного матеріалу, не допущення порушення прав, особи, відносно якої складено адміністративний протокол, суддя вважає за необхідне адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 повернути до Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Кіровоградській області для належного доопрацювання.
Суддя звертає увагу на строки розгляду адміністративних матеріалів, тому роз'яснює необхідність терміново доопрацювати надані матеріали та направити їх на розгляд суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.85, 256, 268, 278, 280, 283 КУпАП, суддя
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.4 ст.85 КУпАП повернути Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Кіровоградській області, для належного доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області О.Е. Богданова