Дата документу 10.12.2024
Справа № 334/8776/24
Провадження № 3/334/3632/24
10 грудня 2024 року суддя Ленінського районного суду міста Запоріжжя Фетісов М.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з УПП в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
за участю адвоката Жижи А.О.,
встановив:
16.10.2024 о 00.09 годині в м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Професора Толока, 34А, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом BMW 535, реєстраційний № НОМЕР_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку із застосуванням спеціального технічного засобу Drаger Alcotest 6820, результат - 0,95 ‰. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом паркування автомобіля без порушень Правил дорожнього руху. Чим порушив вимоги п. 2.9.а Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Про розгляд справи повідомлявся належним чином. З заявою про відкладення розгляду справи не звертався.
Захисник ОСОБА_1 адвокат Жижа А.О. подав клопотання про закриття провадження у справі, в якому пояснив, що в роздруківці Drаger зазначена остання дата калібрування використаного прибору 06.12.2023. В інструкції з експлуатації Drаger Alcotest 6820 зазначено про необхідність перевіряти калібрування кожні 6 місяців. У відповідь на адвокатський запит до УПП в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції від 20.11.2024 отримав копії свідоцтва про повірку, сертифікатів про відповідність, свідоцтва про держреєстрацію, листів Мінекономрозвитку та МОЗ України «Український медичний центр сертифікації», де зазначено, що використання приладу Alcotest, які були завезені в Україну, придбані споживачем та введені в експлуатацію протягом часу дії свідоцтва про державну реєстрацію є можливим і після закінчення свідоцтва за умов дотримання умов експлуатації, технічного обслуговування, калібрування та повірки. Висновки щодо результатів огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог Інструкції № 1452/735 від 09.11.2015, вважаються недійсними. Отже висновок Drаger 6820, тест № 2183 від 16.10.2024 вважається недійсним та є неналежним доказом вини ОСОБА_1 .
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 16.10.2024 серії ЕПР1 № 151633, в якому зафіксований факт порушення ОСОБА_1 п. 2.9.а Правил дорожнього руху та вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП;
- карткою обліку адміністративного правопорушення;
- рапортом поліцейського;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;
- роздруківкою тесту газоаналізатора ALCOTEST 6820 № ARBL-0073 від 16.10.2024,результат - 0,95‰;
- довідкою з бази даних підсистеми «Адмінпрактика»;
- витяг з бази даних «АРМОР»;
- відеозаписом події.
Положеннями п. 2.9.а Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - ПДР), водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного сп'яніння в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного сп'яніння здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного сп'яніння проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура встановлення факту перебування особи, що керує транспортним засобом, у стані алкогольного сп'яніння також врегульована положеннями Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 (далі - Порядок № 1103) та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція № 1452/735).
Відповідно до п. 2-4 Порядку № 1103 огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного чи іншого сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Зазначені вимоги містять розділи І та ІІ Інструкції № 1452/735.
Поліцейськими дотримані вказані вимоги законодавства та запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу Drаger Alcotest 6820, з результатом якого - 0,95 ‰ ОСОБА_1 погодився, що підтверджується актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та відеозаписом події.
Факт керування 16.10.2024 о 00.09 годині в м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Професора Толока, 34А, водієм ОСОБА_1 , транспортним засобом BMW 535, реєстраційний № НОМЕР_2 , підтверджується відеозаписом події.
Заслухавши пояснення захисника, дослідивши письмові та електронний докази, суддя встановив, що водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом BMW 535, реєстраційний № НОМЕР_2 , у стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги пункту 2.9.а ПДР та вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Суддя відхиляє аргументи захисника адвоката Жижи А.О. про те, що огляд на стан сп'яніння є недійсним, оскільки останнє калібрування використаного спеціального технічного засобу Drаger Alcotest 6820 здійснене 06.12.2023, чим порушені вимоги його експлуатації через те, що він має проходити калібрування кожні шість місяців.
Суддя вважає, що вказана обставина не свідчить про несправність спеціального технічного засобу, оскільки вказаний спеціальний технічний засіб перебував в робочому стані на час проведення огляду на стан сп'яніння 16.10.2024, який проведено в період чинного міжповірочного інтервалу.
Крім цього, відповідно до технічних характеристик спеціального технічного засобу Drager Alcotest 6820 межі допустимої похибки в робочих умовах для масової концентрації етанолу у видихуваному повітрі становить 0,017 ‰ - у діапазоні від 0 до 1 ‰.
Згідно з п. 7 Розділу ІІ Інструкції № 1452/735 установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
З огляду на те, що у крові ОСОБА_1 виявлено 0,95 ‰ алкоголю, що, навіть з урахуванням максимальної похибки для спеціального технічного засобу Drager Alcotest 6820 перевищує допустиму кількість алкоголю в крові у чотири рази, у судді відсутні підстави для сумнівів у точності показників алкотестера.
За таких умов огляд ОСОБА_1 проведений за допомогою спеціального технічного засобу, яким дозволено такий огляд, отже результат тесту спеціального технічного засобу Drager Alcotest 6820 є допустимим доказом у справі.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Відповідно до ст. 33 КУпАП суд при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності, не працює, має посвідчення водія, вчинив правопорушення, що відрізняється підвищеною суспільною небезпекою, є одним із найнебезпечніших правопорушень на транспорті, при керуванні джерелом підвищеної небезпеки. Обставини, які пом'якшують чи обтяжують його відповідальність не встановлені.
З урахуванням наведеного вище та з метою невідворотності відповідальності, вважаю за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 23, 33, 34, 130, 283, 284 КУпАП, суддя
постановив:
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Відповідно до вимог ст. 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя М.В. Фетісов