Справа № 367/10034/23
Провадження №2/367/2386/2024
Іменем України
05 грудня 2024 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Кухленка Д.С.,
при секретарі Шаповала О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ірпінь цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікового) об'єму природного газу,-
До Ірпінського міського суду Київської області звернулось Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікового) об'єму природного газу.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII (далі - Закон), яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України. Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року N 2494.
Згідно пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», скорочене найменування АТ «КИЇВОБЛГАЗ», як Оператор ГРМ до 31.08.2023 року здійснювало на території Київської області господарську діяльність з розподілу природного газу відповідно до виданої Постановою НКРЕКП від 29.06.2017 р. № 855 ліцензії.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункту 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.
Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об'єму споживання природного газу, зокрема мають містити: 1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб'єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки точок) комерційного обліку; 2) величину приєднаної потужності об'єкта споживача; 3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності)
Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу “природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора “РМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Так у відповідності до вищезазначеного, споживачем після набрання чинності Кодексом газорозподільних систем (27.11.2015 року) здійснювалось споживання природного газу, також 02.05.2018 року споживачем повернуто підписану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу, а отже договір є укладеним.
Об'єкт нерухомості, а належить відповідачу на підставі договору купівлі продажу від 31.08.2001 року. Земельна ділянка належить відповідачу на підставі договору купівлі продажу частини земельної ділянки від 31.08.2001 року.
У відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором. Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
У відповідності до пункту 1 глави 1 розділу X Кодексу газорозподільних систем приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.
Облік природного газу на об'єкті споживача організований на базі побутового лічильника газу ОКТАВА типорозміру G-6 зав. №345443, про що зазначено у заяві- приєднання до умов договору розподілу природного газу від 02.05.2018
Згідно п. 4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність - ~ комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
У відповідності до пункту 5 глави 5 розділу X кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб / магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Зазначили, що 13.01.2023 року працівниками АТ «КИ ВОБЛГАЗ» на об'єкті споживання, який знаходиться за адресою: вул. Коцюбинського, З-A, смт. Гостомель, , Бучанський р-н, Київська область виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: п.1.3. несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: наявність ознак несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, що було виявлено при виконанні робіт з планової повірки зокрема: відповідність пломб заводу виробника. З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача ОСОБА_2 складено акт про порушення №123 від 13.01.2023 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівником AT «КИЇВОБЛГАЗ» та споживачем без зауважень. Особу споживача посвідчено паспортом та засвідчено підписом у акті про порушення. ОСОБА_2 є членом сім'ї відповідача, постійно мешкає за однією адресою зі споживачем, що підтверджується копією будинкової книги.Отже, ОСОБА_2 також є споживачем природного газу, яка на рівні з відповідачем має права та несе усі обов'язки, що витікають з типового договору розподілу природного газу.
У відповідності до пункту 7 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
На виконання вимог Кодексу ГРМ до п. 4 акту про порушення №2823 від 31.08.2021 року внесена інформація, що порушення усунене: лічильник демонтовано на експертизу, встановлено лічильник з обмінного фонду AT «КИЇВОБЛГАЗ».
За фактом усунення порушення складено акт про усунення порушень від 13.01.2023 року.
Вказали, що 13.01.2023 року лічильники демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 13.01.2023 року та акт про демонтаж лічильника для проведення експертизи від 31.08.2021 року (копії додаються). Протокол та акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівником AT «КИЇВОБЛГАЗ» та споживачем ОСОБА_2 без зауважень.
Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України "Про судову експертизу") (абзац 2 Пункту 2 розділу 10 Глави X Кодексу ГРМ )
У випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», передача такого ЗВТ та/або пломби здійснюється у строк, який не повинен перевищувати десяти робочих днів з дня складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово- експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Після зняття лічильники запаковано в сейф-пакети поліетилену №10002542, про що зазначено у протоколі щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 13.01.2023 року та акті про демонтаж лічильника для проведення експертизи від 31.08.2021 року.
У відповідності до 4 розділу 10 Глави X Кодексу ГРМ споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Як вбачається з акту про демонтаж лічильника газу споживач виявив бажання щоб експертиза лічильника газу проводилась без його присутності, про що споживачем власноручно зазначено у акті про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 31.08.2021 року №0800142640 та скріплено особистим підписом.
За результатами проведеної експертизи лічильника газу марки ОКТАВА типорозміру G-6 зав. №345443, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме - 1.1. Цілісність заводської пломби та повірочного тавра: пломби на відліковому механізмі з обох сторін складаються з двох частин: уверхніх частинах заклепки з алюмінієвого сплаву, а нижніх -від заводських пломб (верхні та нижні частини встановлені на сечовину схожу на клей). Пломби не виконують свої захисної функції, не тримають кришку на коробці, є вільний доступ до відлікового механізму. Стікерна пломба 6515659 присутня.1.2.Цілісність відлікового механізму: не працює відліковий механізм. Внутрішній вимірювальний механізм функціонує, є можливість споживання газу без обліку. Відсутня передача з вузла зв'язку на відліковий механізм. Пошкоджена кришка відлікового механізму у місцях пломбування (чисельні сколи, подряпини). Забруднений циферблат та корпус відлікового механізму по периметру. Вісь трибів має подряпини торців з обох сторін та зміщена вправу сторону. Пошкоджений корпус відлікового механізму в місці встановлення на вісь передаточного колеса (придавленості). Відліковий механізм виймався та розбирався. Кришка відлікового механізму долучена до первинних матеріалів експертизи.
Результати експертизи викладені в акті №КВ0002599 експертизи лічильника газу від 19.01.2021. Рішення за результатами дослідження прийнято всіма членами комісії одностайно.
За результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації, що відображено у довідці ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» про непридатність законодавчо-регульованого засобу вимірювальної техніки №ДМКВ0002599 від 19.01.2023 року.
Так, у відповідності до довідки ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №ДМКВ0002599 від 19.01.2023 року, підставою для визнання ЗВТ непридатним є той факт, що не працює лічильний механізм (при пропусканні повітря з витратами від Qnom до Qmax покази лічильника не змінюються, що вказує на те, що облік природного газу у зазначених параметрах взагалі не відбувається. Окрім цього, в довідці зафіксовано, що пломби на відліковому пристрої не відповідають вимогам експлуатаційних документів. Пломби не фіксують кришку відлікового пристрою. Пошкоджені кришка відлікового пристрою в місцях пломбування. Пошкоджене лакофарбове покриття корпусу.
Всі вищезазначені обставини підтверджують вірність та обґрунтованість висновку комісії що наслідком несанкціонованого втручання є некоректний облік природного газу, (копія додається).
Копію акту експертизи та довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки отримано споживачем 16.02.2023, що підтверджується розпискою у акті експертизи та на довідці зробленими власноручно споживачем та скріпленою особистим підписом.
В даному випадку довідка ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» №ДМКВ0002599 від 19.01.2023 року про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки є належним та допустимим доказом, який підтверджує викривлення даних обліку природного газу внаслідок несанкціонованого втручання.
З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією AT «КИЇВОБЛГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №123 від 16.02.2023 року, що відображено у протоколі №25 від 16.02.2023 року.
Факт поінформування споживача про дату та час проведення засідання комісії з розгляду акту про порушення підтверджується заявою ОСОБА_1 на адресу товариства від 16.02.2023.
Вказали, що споживачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням додаток 19 Кодексу ГРМ) з 13.07.2022 року по 13.01.2023 року з урахуванням усіх газових приладів (котел - 1 шт., плита - 1 шт. газова колонка-1 шт), зареєстрованих осіб зареєстровано 3 особи) та опалювальної площі (83,80 м2).
16.02.2023 року AT «КИЇВОБЛГАЗ» на адресу Відповідача рекомендованим листом направлено Акт розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату.
Пунктом 8 глави 9 Розділу X Кодексу ГРМ визначено якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Зазначили, що за висновками експертизи Оператора ГРМ, встановлено факт несанкціонованого втручання в лічильник газу, та лічильник було визнано непридатними до експлуатації за наслідком позачергової повірки, всі витрати пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою мають бути компенсовані за рахунок споживача.
Як вбачається з акту здачі-приймання робіт (наданих послуг) та калькуляції від 19.01.2023 року загальна вартість робіт з проведення експертизи лічильника газу склала 7815,25 грн. втому числі ПДВ 1032,54 грн.
Зазначили, що на сьогоднішній день витрати пов'язані з експертизою відповідачем не відшкодовано.
21.03.2023 року на адресу відповідача направлено претензію щодо відшкодування вартості донарахованого обсягу природного газу у сумі 30195,70 грн..
В порядку пункту 6 частини 3 статті 175 ЦП К України повідомляємо, що заходи товариством було вжито заходи досудового врегулювання спору у формі направлення претензії від 21.03.2023 року. Заходи досудового врегулювання результату не дали, тому вимушені звернутися до суду за захистом порушених прав, однак в добровільному порядку відповідачем борг не сплачено.
В зв'язку з вище викладеним просили суд, стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 ), що проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь AT «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» (ЄДРПОУ - 20578072) місце знаходження: 08150, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178 (рахунок НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 20578072) вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 30195 (тридцять тисяч сто дев'яносто п'ять) грн. 70 коп., витрати пов'язані з експертизою лічильника газу у сумі 7815 (сім тисяч вісімсот п'ятнадцять) грн. 25 коп., та сплачений судовий збір при поданні позовної заяви у розмірі 2684 грн. 00 коп.
Ухвалою судді Ірпінського міського суду Київської області Кухленка Д.С. від 12 січня 2024 року у справі відкрито провадження. Розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
24.04.2024 відповідачем ОСОБА_1 було подано відзив на позовну заяву в якій зазначив, що заперечує вимоги представників Облгазу про борги з мого боку за споживання природного газу. Вказав, що Нафтогаз України, як продавець газу, до нього претензій не має (відповідні довідки додаються). Кожен місяць платив згідно рахунків Нафтогазу. Також надає довідки про сплату Облгазу за розподіл газу. Вказав, що має претензії до Облгазу за неполегле відношення на його заяву про збій у роботі лічильника газу після окупації. Два рази подавав письмову заяву, телефонував, на його прохання зверталась їхня інспектор. Однак півроку реакції не було. Потім після заміни лічильника, через місяць, склали акт про невідоме втручання до лічильника ( пломба не порушена), що і привело до його непрацездатності. Несподівано виставляють необґрунтований штраф. Просив відмовити у позові в повному обсязі.
12.02.2024 від представника позивача за довіреністю Малімона А.Я. надійшла відповідь на відзив, де зазначили, що 13.01.2023 року працівниками AT «КИЇВОБЛГАЗ» на об'єкті споживання, який знаходиться за адресою: вул. Коцюбинського, З-A, смт. Гостомель, Бучанський р-н, Київська область виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: п.1.3. несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: наявність ознак несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, що було виявлено при виконанні робіт з планової повірки зокрема: відповідність пломб заводу виробника. Тобто, вже на момент зовнішнього огляду лічильника працівниками Оператора ГРМ виявлено факт невідповідності пломб заводу виробника лічильника газу ОКТАВА типорозміру G-6 зав. №345443. З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача ОСОБА_2 складено акт про порушення №123 від 13.01.2023 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівником AT «КИЇВОБЛГАЗ» та споживачем без зауважень. Особу споживача посвідчено паспортом та засвідчено підписом у акті про порушення. Того ж дня, 13.01.2023 року лічильники демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 13.01.2023 року та акт про демонтаж лічильника для проведення експертизи від 31.08.2021 року. Протокол та акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівником AT «КИЇВОБЛГАЗ» та споживачем ОСОБА_2 без зауважень. За результатами проведеної експертизи лічильника газу марки ОКТАВА типорозміру G-6 зав. №345443, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме - 1.1. Цілісність заводської пломби та повірчого тавра: пломби на відліковому механізмі з обох сторін складаються з двох частин: у верхніх частинах заклепки з алюмінієвого сплаву, а нижніх -від заводських пломб (верхні та нижні частини встановлені на речовину схожу на клей). Пломби не виконують свої захисної функції, не тримають кришку на коробці, є вільний доступ до відлікового механізму. Стікерна пломба 6515659 присутня.1.2. Цілісність відлікового механізму: не працює відліковий механізм. Внутрішній вимірювальний механізм функціонує, є можливість споживання газу без обліку. Відсутня передача з вузла зв'язку на відліковий механізм. Пошкоджена кришка відлікового механізму У місцях пломбування (чисельні сколи, подряпини). Забруднений циферблат та корпус відлікового механізму по периметру. Вісь трибів має подряпини торців з обох сторін та зміщена вправу сторону. Пошкоджений корпус відлікового механізму в місці встановлення на вісь передаточного колеса (придавленості). Відліковий механізм виймався та розбирався. Кришка відлікового механізму долучена до первинних матеріалів експертизи. Результати експертизи викладені в акті № КВ0002599 експертизи лічильника газу від 19.01.2021. За результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації, що відображено у довідці ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №ДМКВ0002599 від 19.01.2023 року (копія наявна у матеріалах справи). Так, у відповідності до довідки ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №ДМКВ0002599 від 19.01.2023 року, підставою для визнання ЗВТ непридатним є той факт, що не працює лічильний механізм (при пропусканні повітря з витратами від Qnom до Qmax покази лічильника не змінюються, що вказує на те, що облік природного газу у зазначених параметрах взагалі не відбувається). Окрім цього, в довідці зафіксовано, що пломби на відліковому пристрої не відповідають вимогам експлуатаційних документів. Пломби не фіксують кришку відлікового пристрою. Пошкоджені кришка відлікового пристрою в місцях пломбування. Пошкоджене лакофарбове покриття корпусу. У матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б спростовували висновок комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затвердженої наказом Оператора ГРМ, який викладений в акті №КВ0002599 експертизи лічильника газу від 19.01.2021 -року, відтак твердження щодо недоведеності факту несанкціонованого втручання є безпідставними. Вказали, що аргументи відповідача щодо своєчасного повідомлення Оператора ГРМ про пошкодження пломби, як підставу для незастосування процедури донарахування, передбаченої главою 3 розділу XI Кодексу ГРМ, є безпідставними. Матеріали справи не містять доказів письмового повідомлення споживача про недоліки у роботі лічильника. Окрім цього, матеріалами справи доведений факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ. За таких умов, відсутні підстави для незастосування процедури донарахування необлікованих об'ємів природного газу на підставі абзацу першого пункту 12 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ . Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав заяву, в якій просив розгляд справи № 367/10034/23 проводити без його участі, позовні вимоги підтримують, просять їх задовольнити.
Відповідач та його представник у судове засіданні не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, через канцелярію суду від представника відповідача - адвоката Браги А.І. надав заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, щодо задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюванних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII (далі - Закон), яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.
З 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII (далі - Закон), яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.
У відповідності до пп. 33 п. 1 ст. 1 Закону ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року N 2494.
Згідно пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», скорочене найменування АТ «КИЇВОБЛГАЗ», як Оператор ГРМ до 31.08.2023 року здійснювало на території Київської області господарську діяльність з розподілу природного газу відповідно до виданої Постановою НКРЕКП від 29.06.2017 р. № 855 ліцензії.
У відповідності до п. 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Відповідно до пунктів 3 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному вебсайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору
Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.
Встановлено, що згідно з вимогами пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу “природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора “РМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 після набрання чинності Кодексом газорозподільних систем з 27.11.2015 року здійснювалося споживання природного газу, та 02.05.2018 року було повернуто підписану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_2 , а отже договір вважається укладеним.(а.с.33)
Відповідно до договору купівлі-продажу 47/100 частин жилого будинку, посвідченого 31 серпня 2001 року приватним нотаріусом Ірпінського міського нотаріального округу Прилипком В.В. зареєстроване в реєстрі за № 1323, відповідачу ОСОБА_1 , на праві власності належить 47/100 часток жилого будинку з відповідною частиною надвірних будівель, що знаходиться в АДРЕСА_2 .(а.с.27-28)
Відповідно до договору купівлі-продажу частини земельної ділянки, посвідченого 31 серпня 2001 року приватним нотаріусом Ірпінського міського нотаріального округу Прилипком В.В. зареєстроване в реєстрі за № 1327, відповідачу ОСОБА_1 , на праві власності належить частина земельної ділянки площею 1035кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_2 .(а.с.29-30)
У відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором. Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
У відповідності до пункту 1 глави 1 розділу X Кодексу газорозподільних систем приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.
Комерційний ВОГ, згідно п. 4 глави 1 Розділу І (визначення основних термінів та понять) це вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об'єму (обсягу передачі) та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку.
Лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку;
У відповідності до пункту 1 глави 2 розділу X Кодексу газорозподільних систем приладовий облік природного газу в точці вимірювання може складатися з: - комерційного ВОГ з використанням звужуючого пристрою з обчислювачем об'єму газу; - комерційного ВОГ з використанням лічильника газу в комплекті з вбудованим чи окремим коректором або обчислювачем об'єму газу; - комерційного ВОГ з використанням побутового лічильника газу.
Встановлено, що облік природного газу на об'єкті споживача організований на базі побутового лічильника газу ОКТАВА типорозміру G-6 зав. №345443, про що зазначено у заяві- приєднання до умов договору розподілу природного газу від 02.05.2018.(а.с.33)
Згідно п. 4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність - ~ комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
У відповідності до пункту 5 глави 5 розділу X кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб / магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X КГС Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: • контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); • перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; • монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
У відповідності до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.
Порядок проведення перевірок вузлів обліку та їх складових визначений главою 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем.
Згідно пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
У відповідності до абзацу 2 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
У відповідності до пункту 1 глави 1 розділу XI Кодексу газорозподільних систем норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризацїї), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (згідно п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем).
Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством(п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ ).
Пошкодження ЗВТ/лічильника газу, згідно п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, це механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів) (п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ).
Пломба - це одноразовий сигнально-контрольний запобіжно-охоронний пристрій (знак), навішування якого на певні конструктивні елементи підконтрольного об'єкта, унеможливлює непомітність його несанкціонованого знімання, без порушення цілісності самої пломби або пломбувального елементу.
У відповідності до пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
У відповідності до пункту 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Встановлено, що 13.01.2023 працівниками АТ «КИ ВОБЛГАЗ» на об'єкті споживання, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: п.1.3. несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: наявність ознак несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, що було виявлено при виконанні робіт з планової повірки зокрема: відповідність пломб заводу виробника, про що представниками Оператора ГРМ у присутності споживача ОСОБА_2 складено акт про порушення №123 від 13.01.2023. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівником AT «КИЇВОБЛГАЗ» та споживачем без зауважень. Особу споживача посвідчено паспортом та засвідчено підписом у акті про порушення. (а.с.34-35)
Відповідно до будинкової книги. ОСОБА_2 є членом сім'ї відповідача, та постійно мешкає за однією адресою зі споживачем.(а.с.24-26).
Так, у відповідності до ч. 1 ст. 156 ЖК Української РСР, члени сім'ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням.
Відповідно до ч. 1 cт. 64 ЖК Української РСР визначено, що члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов'язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім'ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов'язаннями, що випливають із зазначеного договору.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 також є споживачем природного газу, яка на рівні з відповідачем має права та несе усі обов'язки, що витікають з типового договору розподілу природного газу.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи № 523/1756/20, провадження № 61-9862св22 від 16 січня 2023 року.
У відповідності до пункту 7 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
Встановлено, що відповідно до Акту про усунення порушення від 13.01.2023р., представниками відділення АТ «Київоблгаз» було усунене виявлене порушення шляхом демонтування лічильника газу для проведення експертизи та встановлено лічильник з обмінного фонду AT «КИЇВОБЛГАЗ».(а.с.36)
Пунктом 1 розділу 10 Глави X Кодексу ГРО визначено, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких загулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, мовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання (п.4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем).
У відповідності до пункту 3 розділу 10 Глави X Кодексу ГРМ Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Встановлено, що 13.01.2023 лічильники демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 13.01.2023 року та акт про демонтаж лічильника для проведення експертизи від 31.08.2021 року. Протокол та акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівником AT «КИЇВОБЛГАЗ» та споживачем ОСОБА_2 без зауважень. Після зняття лічильники запаковано в сейф-пакети поліетилену №10002542, про що зазначено у протоколі щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 13.01.2023 та акті про демонтаж лічильника для проведення експертизи від 31.08.2021.(а.с.37-38)
У відповідності до 4 розділу 10 Глави X Кодексу ГРМ споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Як вбачається з акту про демонтаж лічильника газу споживач виявив бажання щоб експертиза лічильника газу проводилась без його присутності, про що споживачем власноручно зазначено у акті про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 31.08.2021 року №0800142640 та скріплено особистим підписом.(а.с.)
У відповідності до пункту 5 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.
Судом встановлено, що за результатами проведеної експертизи лічильника газу марки ОКТАВА типорозміру G-6 зав. №345443, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме - 1.1. Цілісність заводської пломби та повірчого тавра: пломби на відліковому механізмі з обох сторін складаються з двох частин: у верхніх частинах заклепки з алюмінієвого сплаву, у нижніх - від заводських пломб (верхні та нижні частини встановлені на сечовину схожу на клей). Пломби не виконують своєї захисної функції, не тримають кришку на коробці, є вільний доступ до відлікового механізму. Стікерна пломба 6515659 присутня. 1.2. Цілісність відлікового механізму: не працює відліковий механізм. Внутрішній вимірювальний механізм функціонує, є можливість споживання газу без обліку. Відсутня передача з вузла зв'язку на відліковий механізм. Пошкоджена кришка відлікового механізму у місцях пломбування (чисельні сколи, подряпини). Забруднений циферблат та корпус відлікового механізму по периметру. Вісь трибів має подряпини торців з обох сторін та зміщена вправу сторону. Пошкоджений корпус відлікового механізму в місці встановлення на вісь передаточного колеса (придавленості). Відліковий механізм виймався та розбирався. Кришка відлікового механізму долучена до первинних матеріалів експертизи, Рішення за результатами дослідження прийнято всіма членами комісії одностайно, що підтверджується Актом №КВ0002599 експертизи лічильника газу від 19.01.2021 року.
Пунктом 10 Глави 10 Розділу X Кодексу ГРМ визначено, що після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.
Відповідно до Довідки ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №ДМКВ0002599 від 19.01.2023 року, за результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації.(а.с.40)
З матеріалів справи вбачається, що копію акту експертизи та довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки отримано відповідачем 16.02.2023 року, що підтверджується розпискою у акті експертизи та на довідці зробленими власноручно споживачем та скріпленою особистим підписом.(а.с.40)
Споживач (несанкціонований споживач), згідно п. 10 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, визначено що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Наказом від 13.02.2023 року затверджено склад комісії AT «Оператор Газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем - аркуш 11 наказу.(а.с.43-60)
Відповідно до протоколу № 25 від 16.02.2023, комісією AT «КИЇВОБЛГАЗ» у складі комісії 9 осіб з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №123 від 16.02.2023 року, що відображено у протоколі № 25 від 16.02.2023.(а.с.61-62)
Встановлено, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 16.02.2023р., відповідач був поінформований про дату та час проведення засідання комісії з розгляду акту про порушення.(а.с.63)
Відповідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до абзацу 5 пункту 3 Глави 4 Розділу IX Кодексу ГРМ, якщо на певний період, зокрема в неопалювальний період, споживач не планує використовувати природний газ та бажає щоб за його об'єктом чи окремим газовим приладом не здійснювалося нарахування за нормами споживання, він має письмово звернутися із заявою до Оператора ГРМ про припинення розподілу природного газу на об'єкт споживача або на окремий газовий прилад.
У разі отримання такої заяви Оператор ГРМ протягом п'яти робочих днів у міській місцевості та десяти робочих днів у сільській місцевості з дня реєстрації заяви зобов'язаний здійснити відповідне припинення (обмеження) розподілу природного газу на об'єкт (газовий прилад) споживача шляхом закриття та опломбування в установленому законодавством порядку запірних пристроїв.
У відповідності до пункту 5 розділу 7 Глави VI Кодексу ГРС припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
Абзацом 3 пункту 7 розділу 7 Глави VI Кодексу ГРС постачання/розподіл природного газу вважається припиненим за умови наявності пломб Оператора ГРМ на запірних пристроях, інвентарних заглушках тощо, що зафіксовано відповідним актом.
Пунктом 2 розділу «Примітки» Додатку №19 Кодексу ГРИ визначено, якщо споживач фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не звертався до товариства з відповідною заявою, та AT КИЇВОБЛГАЗ» здійснило розрахунок вартості донарахованого об'єму в неопалювальний період з урахуванням 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період з 13.07.2022 року по 13.01.2023 року з урахуванням усіх газових приладів (котел - 1 шт., плита - 1 шт. газова колонка - 1 шт), зареєстрованих осіб зареєстровано 3 особи) та опалювальної площі (83,80 м2).(а.с.67-68)
Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.
Відповідно до детального розрахунка донарахованого об'єму природного газу, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 30195,70 грн.(а.с.64).
16.02.2023 року AT «КИЇВОБЛГАЗ» на адресу відповідача рекомендованим листом направлено Акт розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату.(а.с.65-66).
Пунктом 8 глави 9 Розділу X Кодексу ГРМ визначено якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Судом встановлено, що оскільки, за висновками експертизи Оператора ГРМ, встановлено факт несанкціонованого втручання в лічильник газу, та лічильник було визнано непридатними до експлуатації за наслідком позачергової повірки, всі витрати пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою мають бути компенсовані за рахунок відповідача.
Як вбачається з акту здачі-приймання робіт (наданих послуг) та калькуляції від 19.01.2023 року загальна вартість робіт з проведення експертизи лічильника газу склала 7815,25 грн. втому числі ПДВ 1032,54 грн.(а.с.41-42).
Встановлено, що витрати пов'язані з експертизою відповідачем не відшкодовано.
Встановлено, що 21.03.2023 на адресу відповідача направлено претензію щодо відшкодування вартості донарахованого обсягу природного газу у сумі 30195,70 грн.
Однак в порушення вимог Кодексу ГРМ на відповідачем борг не сплачено.
Згідно з вимогами ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 1 ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 58 ЦПК).
Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, а зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та умов цього Кодексу.
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Суд критично відноситься до заперечень відповідача в частині , що він повідомляв АТ «КИЇВОБЛГАЗ» про некоректну роботу лічильника, оскільки ним не долучено до матеріалів справи належних доказів, а саме письмового повідомлення відповідча про недоліки у роботі лічильника
Однак, судом досліджено матеріали справи, та вважає доведеним факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ.
Отже, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Отже, з відповідача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 2684,00 грн.
Куруючись ст. 4,11,12,13,76-81,89,265,268,280-284 ЦПК України, на підставі ст.15,16,714 ЦК України, ЗУ «Про ринок природного газу», суд,-
Позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікового) об'єму природного газу, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , на користь AT «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» (ЄДРПОУ - 20578072) місце знаходження: 08150, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178 (рахунок НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 20578072) вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 30195 (тридцять тисяч сто дев'яносто п'ять) грн. 70 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , на користь AT «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» (ЄДРПОУ - 20578072) місце знаходження: 08150, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178 (рахунок НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 20578072) витрати пов'язані з експертизою лічильника газу у сумі 7815 (сім тисяч вісімсот п'ятнадцять) грн. 25 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , на користь AT «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» (ЄДРПОУ - 20578072) сплачений судовий збір в розмірі 2684,00грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reestr.court.gov.ua
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» (код ЄДРПОУ 20578072) рахунок НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, місцезнаходження: 08150, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Суддя: Д.С. Кухленко