Ухвала від 09.12.2024 по справі 357/17398/24

Справа № 357/17398/24

Провадження № 2-о/357/491/24

УХВАЛА

09.12.2024 cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Цуранов А.Ю. перевіривши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2024 року заявниця ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Мустафаєву Ю.Л. за допомогою системи «Електронний суд» звернулась до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з заявою, в якій просить встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідною бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючого у полоні держави-агресора під час участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф (виконання завдань із захисту Вітчизни) під час виконання бойового завдання біля с. Спірне, Бахмутського району, Донецької області.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану справу передано на розгляд судді Цуранову А.Ю.

За приписами ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Звернення до суду не є беззаперечним і повинно відбуватись за правилами визначеними процесуальним законом.

Вказана заява підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст. 175, 177 ЦПК України.

Частиною 3 ст. 294 ЦПК України встановлено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Частиною 4 ст. 294 ЦПК України визначено, що справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Усі дані про заінтересовану особу повинні відповідати вимогам п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України.

Слід зазначити, що до заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і, які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.

Обґрунтовуючи свої вимоги, заявниця ОСОБА_1 зазначає, що 12.04.2023 її онука ОСОБА_2 мобілізовано до лав ЗСУ та зараховано до списків особливого складу військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України. У липні 2024 року їй стало відомо, що ОСОБА_2 з 13.07.2024 вважається безвісти зниклим «ймовірно загиблим» під час участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф, а згодом заявниця дізналась, що він перебуває в полоні.

Вказано, що вона сама виховувала онука ОСОБА_3 після смерті своєї доньки (2008), однак не оформлювала опіку, він тривалий час перебував на її утриманні. У нього є батько ОСОБА_4 , однак участі у вихованні ОСОБА_3 той не приймав, тому метою звернення до суду є встановлення юридичного факту для отримання заявником виплат, відповідно до ч. 6 ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

З матеріалів справи вбачається, що заявником до участі в справі не залучено жодної заінтересованої особи.

Відповідно до п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», залежно від мети встановлення фактів заінтересованими особами в цих справах можуть бути, наприклад, відділи соціального захисту населення - у справах про встановлення факту перебування на утриманні особи, яка померла, для призначення пенсії заявникові; інші спадкоємці - у справах про встановлення факту прийняття спадщини; органи внутрішніх справ - у справах про встановлення факту родинних відносин для вирішення питання про належність до громадянства України; органи страхування - у справах про встановлення факту належності страхового свідоцтва.

Заінтересовані особи беруть участь у справах цієї категорії з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи.

Так, відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 9 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", за військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або безвісно відсутніми, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. Сім'ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові та інші види грошового забезпечення, у порядку та в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Грошове забезпечення виплачується таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей. Виплата грошового забезпечення цим членам сімей здійснюється до повного з'ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців або їх звільнення, або визнання їх у встановленому законом порядку безвісно відсутніми чи померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (абз. 4-5 ч. 6 ст. 9 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

З огляду на вказане, в порядку усунення недоліків заяви окремого провадження заявниці слід залучити до участі в справі осіб, які мають юридичну заінтересованість у справі, в тому числі, але не виключно: військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України та батька ОСОБА_5 .

Крім того, згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про судовий збір», судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Ставка судового збору за подачу до суду заяви у справах окремого провадження становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 2024 рік становить 605,60 грн. (п. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір»).

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір»).

Зі змісту заяви окремого провадження вбачається, що заявниця просить встановити факт, що вона є рідною бабусею ОСОБА_2 та, що ОСОБА_2 перебуває в полоні держави-агресора під час участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф (виконання завдань із захисту Вітчизни) під час виконання бойового завдання біля с. Спірне, Бахмутського району, Донецької області, тобто фактично просить встановити два юридичних факти.

Однак, заявницею до матеріалів справи додано документ, що підтверджує сплату судового збору у розмірі 605,60 грн., тобто лише за одну вимогу заяви.

Відтак, враховуючи положення ст. 4, 6 Закону України «Про судовий збір», заявниця має надати до суду документ на підтвердження сплати судового збору ще за одну вимогу в розмірі 605,60 грн., або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Судовий збір за подання позовної заяви має бути сплачено за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у Київ.обл/Білоцерків. міс/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA188999980313101206000010776, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: *;101;_____(код); Судовий збір, за позовом____(ПІБ), Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.

Також, відповідно до п. 4-5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Слід звернути увагу заявника на те, що відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

З матеріалів справи вбачається, що юридичні факти, які ОСОБА_1 просить суд встановити підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, а тому не потребують додаткового встановлення, а саме: 1) факт, що заявниця є рідною бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_6 серії НОМЕР_2 від 28.07.1972, копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 02.02.1991 та копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 від 28.07.1972; 2) факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебуває в полоні держави-агресора під час участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф (виконання завдань із захисту Вітчизни) під час виконання бойового завдання біля с. Спірне, Бахмутського району, Донецької області підтверджується випискою з реєстру оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора ДП «Український національний центр розбудови миру» № 11-05/20485 від 07.10.2024.

При цьому, заявниця посилається на ч. 6 ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», за змістом якої їй слід встановити факт перебування на утриманні онука - військовослужбовця, захопленого в полон.

З огляду на зазначене, заявнику слід уснути недоліки заяви окремого провадження, надавши суду обґрунтування з огляду на вказані положення чинного законодавства.

Слід також звернути увагу заявника, що за правилом ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду. Слід зазначити, що дана справа подана та зареєстрована судом саме в порядку окремого провадження, а не позовного.

Частиною 3 ст. 185 ЦПК України передбачено, що якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Вказані недоліки перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження, тому вказану заяву необхідно залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків. У разі не усунення недоліків у встановлений в ухвалі строк, заява буде вважатися неподаною і повернута заявнику.

Також необхідно роз'яснити, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Керуючись ст. 13, 175, 177, 185, 293, 294, 353 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення вказаних недоліків протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала окремому оскарженню не підлягає.

Суддя А. Ю. Цуранов