Ухвала від 09.12.2024 по справі 360/1432/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі

09 грудня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/1432/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

22 листопада 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці від 14.08.2024 № ЛК-0192, наданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС);

- зобов'язати відповідача провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій. Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) від 14.08.2024 № ЛК-0192 виданої станом на листопад 2019 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 по день проведення перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганської області та отримує пенсію по лінії Міністерства внутрішніх справ України у відповідності до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В серпні 2024 року Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) на звернення позивача було надано довідку від 14.08.2024 № ЛК-0192 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року. Після чого, 13.09.2024 позивач звернувся до відповідача через портал ПФУ із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) від 14.08.2024 № ЛК-0192.

У свою чергу відповідач листом від 19.09.2024 № 6921-7058/К-02/8-1200/24 повідомив, що пенсія нараховується та виплачується позивачу відповідно до вимог чинного законодавства, що тобто на думку позивача, свідчить про те, що відповідач відмовляється здійснити перерахунок його пенсії на підставі наданої оновленої довідки від 14.08.2024 № ЛК-0192.

Позивач вважає, що відповідач безпідставно не враховає довідку від 14.08.2024 № ЛК-0192 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.

У свою чергу, позивач звертаючись до відповідача із заявою самостійно долучив скан-копію довідки від 14.08.2024 № ЛК-0192 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року.

Виходячи з вищевикладеного, позивач вважає дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку на підставі вказаної довідки протиправними та такими, що порушують право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення, у зв'язку з чим останній змушений звернутись за захистом своїх прав та законних інтересів до суду.

Ухвалою суду від 27 листопада 2024 року адміністративний позов залишено без руху.

05 грудня 2024 року від позивача до суду надійшло клопотання про звільнення від сплати судового збору, в якому він просить звільнити від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Розглянувши клопотання позивача суд дійшов такого

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 28 червня 2021 року.

Згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Як зазначено в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 06 травня 2020 року у справі № 9901/70/20, встановлені пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов'язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.

Сама по собі наявність статусу учасника бойових дій або Героя України не гарантує звільнення від сплати до бюджету судового збору, а в цій частині зроблена відсилка до іншого законодавства, яке визначає права учасників бойових дій.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У статті 22 цього Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

Приписами частини 2 статті 4 цього Закону визначено, що до ветеранів війни належать учасники бойових дій.

Позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсії.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Після усунення недоліків позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259, 260, 262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За приписами частини четвертої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Запропонувати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі:

- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Встановити строк для подання за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:

- пенсійну справу (електронну пенсійну справу, макет пенсійної справи) позивача (в межах предмету позову);

- заяву позивача про перерахунок пенсії разом з доданими до неї документами;

- рішення (протокол, лист, розпорядження), прийняте за наслідками розгляду заяви про перерахунок пенсії;

- протоколи, рішення, розрахунки, з яких можна встановити розмір, вид, відсоток пенсії позивача, та складові грошового забезпечення, з яких вона обчислена, або довідку територіального органу Пенсійного фонду України із зазначенням вище перерахованих даних за підписом відповідальної особи.

Справа розглядатиметься суддею Захарова О.В. одноособово.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяО.В. Захарова