про залишення позовної заяви без руху
06 грудня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/1510/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, з такими позовними вимогами:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Луганській області щодо відмови поновити нарахування та виплатити ОСОБА_1 сум його страхових виплат з 01.09.2022 і в подальшому;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити нарахування та виплатити ОСОБА_1 сум його страхових виплат з 01.09.2022 і в подальшому, - які підлягають обов'язковому коригуванню у зв'язку з підвищенням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці";
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на підставі вимог ч.6 ст.245 КАС України у продовж 5 днів з дня набрання рішенням суду законної сили виконати це рішення шляхом невідкладної виплатити ОСОБА_1 сум його страхових виплат нарахованих та не виплачених йому за період з 01.09.2022 по день виконання рішення суду, - що забезпечить ефективний захист прав ОСОБА_1 на належну виплату у розумний строк.
Розглянувши матеріали позову, суддя дійшов такого.
Пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху для усунення недоліків з таких підстав.
Дослідженням змісту позовної заяви, суддею з'ясовано, що позивачем заявлено вимоги про Розглянувши матеріали позову, суддя дійшов такого.
Пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху для усунення недоліків з таких підстав.
Дослідженням змісту позовної заяви, суддею з'ясовано, що позивачем заявлено вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Луганській області щодо відмови поновити нарахування та виплатити ОСОБА_1 сум його страхових виплат з 01.09.2022 і в подальшому.
Згідно частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із її заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлення таких строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, а після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Отже, вирішення судом питання про наявність або відсутність підстав для визначення причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними в конкретній справі залежить від вказаних у позовній заяві або у заяві про поновлення строку звернення до суду причин, підтверджених відповідними засобами доказування та доданими до них матеріалами.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Тобто, строк звернення до суду з даними позовними вимогам встановлюється в шестимісячний строк.
Таким чином, суддею з'ясовано, що ОСОБА_1 заявлено позовні вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Луганській області щодо відмови поновити нарахування та виплатити ОСОБА_1 сум його страхових виплат з 01.09.2022 і в подальшому, проте до суду з даною позовною заявою позивач звернувся лише 28.11.2024, в якій зовсім не наведено пояснень та поважності підстав пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом відповідно до положень статті 123 КАС України. У зв'язку з чим суддя пропонує позивачу надати пояснення та докази в підтвердження поважності підстав пропуску строку звернення до суду з даним позовом.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, позов ОСОБА_2 підлягає залишенню без руху з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків протягом 5 (п'яти) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали суду.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду:
- пояснень та документального підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду з даною позовною заявою.
У разі ненадання вищевказаних документів, позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяЄ.О. Кисельова