Рішення від 06.12.2024 по справі 340/7082/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/7082/24

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення перерахунку та виплати його пенсії з 01.10.2023 року без обмеження максимального розміру пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.10.2023 року перерахунок та виплату його пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою судді від 08.11.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що обмеження пенсійних виплат позивача здійснене на підставі статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а позивач не належить до кола осіб, на яких поширюється рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022. При перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" відповідач керувався пунктом 2 цієї постанови, яким передбачено підвищення пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив військову службу у військах Цивільної оборони України, з якої у 2004 році був звільнений у запас.

З 31.12.2004 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

У квітні 2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи із 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач не погодився із зменшенням відсоткового розміру його пенсії та звернувся до суду з позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 року у справі №1140/2579/18 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

З 01.07.2021 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області встановило позивачу щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 грн., передбачену постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Між тим, за заявою позивача УДСНС у Кіровоградській області оформило нову довідку №5501-2969/55171 від 16.06.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 05.03.2019 року. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за відповідною посадою становить 21082 грн.

Оскільки відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивача, той звернувся до суду з відповідним позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.08.2021 року у справі №340/3771/21 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок його пенсії на підставі оновленої довідки.

У вересні 2021 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, здійснило з 01.04.2019 року перерахунок пенсії позивача, виходячи з 70 % від грошового забезпечення, вказаного в оновленій довідці. Після цього перерахунку відповідач припинив виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Позивач не погодився із такими діями відповідача та березні 2024 року звернувся до суду з новими позовами.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.05.2024 року у справі №340/1425/24 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області нарахувати та виплатити йому з 14.09.2023 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн., передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 року.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.05.2024 року у справі №340/2318/24 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити з 12.10.2023 року перерахунок його пенсії за вислугу років, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

У червні 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи ці рішення судів, відновило з 14.09.2023 року нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн. та здійснило з 12.10.2023 року перерахунок пенсії позивача.

Позивач звернувся до суду з цим позовом, стверджуючи, що з 01.10.2023 року пенсія виплачується йому у заниженому/обмеженому розмірі.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа військовослужбовців визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).

Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно зі статтями 8, 10 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною 2 статті 55 Закону №2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 64 Закону №2262-XII передбачено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Суд установив, що пенсія ОСОБА_1 призначена відповідно до статті 13 Закону №2262-XII у 2004 році, востаннє підлягала перерахунку за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини 4 статті 63 цього Закону з 01.01.2018 року, тож згідно зі статтею 64 цього Закону, яка діє з 2022 року, позивач має право на щорічну індексацію його пенсії та перерахунок із застосуванням відповідного коефіцієнта збільшення, у порядку, передбаченому постановами Кабінету Міністрів України.

Відповідач не заперечує право позивача на індексацію його пенсії і здійснював відповідні перерахунки з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року.

Позивач не погоджується з обмеженням його пенсії з 01.10.2023 року граничною сумою.

Згідно з протоколом ГУ ПФУ в Кіровоградській області розмір пенсії позивача з 01.10.2023 року становить 20320, 44 грн., з яких:

- 14754, 40 грн. (21082 грн. х 70 %) - основний розмір пенсії,

- 2066, 04 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році",

- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році",

- 2000 грн. - щомісячна доплата до пенсії, передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (відновлена з 14.09.2023 року на виконання рішення суду у справі №340/1425/24).

З 12.10.2023 року розмір пенсії позивача перерахований на виконання рішення суду у справі №340/2318/24 і склав 25130, 13 грн., з яких до виплати - 20930 грн., а саме:

- 18973, 80 грн. (21082 грн. х 90 %) - основний розмір пенсії,

- 2656, 33 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році",

- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році",

- 2000 грн. - щомісячна доплата до пенсії, передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (відновлена з 14.09.2023 року на виконання рішення суду у справі №340/1425/24).

З 01.03.2024 року розмір пенсії позивача перерахований з метою її індексації і склав 26630, 13 грн., з яких до виплати - 23610 грн., а саме:

- 18973, 80 грн. (21082 грн. х 90 %) - основний розмір пенсії,

- 2656, 33 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році",

- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році",

- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році",

- 2000 грн. - щомісячна доплата до пенсії, передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (відновлена з 14.09.2023 року на виконання рішення суду у справі №340/1425/24).

Відповідач відстоює позицію, що щомісячний розмір нарахованої пенсійної виплати має бути обмежений максимальним розміром, визначеним законом, як це передбачено підпунктом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", а саме десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (що станом на 12.10.2023 року складало 20930 грн., а з 01.01.2024 року складає 23610 грн.).

Така позиція відповідача обґрунтована посиланням на Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011 року (надалі - Закон №3668-VІ), частиною 1 статті 2 якого передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року у справі №7-р(II)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VІ, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Приписи статті 2 Закону №3668-VІ, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже з 12.04.2023 року норма статті 2 Закону №3668-VІ, на яку посилається відповідач, втратила чинність.

Доводи відповідача про те, що Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022 поширюється лише на осіб, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, і яким пенсії призначені з 12.04.2023 року, є помилковими, оскільки у вказаному Рішенні такі умови відсутні.

Суд вважає, що до спірних правовідносин щодо обчислення пенсії, призначеної за Законом №2262-XII, необхідно застосовувати положення Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016, які не передбачають обмеження максимального розміру таких пенсій, а не норми Закону №3668-VI.

Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка висловлена у постановах від 16.12.2021 року у справі №400/2085/19, від 16.11.2022 року у справі №340/7210/21, від 21.04.2023 року у справі №380/8024/21 у подібних правовідносинах.

Натомість відповідач, здійснюючи у червні 2024 року перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду у справі №340/2318/24 та обчислюючи пенсію позивача, належну до виплати з 12.10.2023 року, надав перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосував положення статті 2 Закону №3668-VI, тобто правову норму, яка регулює правовідносини аналогічно нормі, що визнана неконституційною, неправильно застосував норми Закону №2262-ХІІ.

Отже відповідач діяв всупереч вимогам верховенства права, що призвело до недоотримання позивачем нарахованих йому щомісячних пенсійних виплат та до порушення його права на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом.

Суд зазначає, що перерахунок пенсій, призначених за Законом №2262-ХІІ, який проводиться відповідно до статті 64 цього Закону з 01.03.2024 року, не передбачає обмеження максимального розміру перерахованих пенсій, попри наявність відповідного застереження у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", оскільки таке обмеження є незаконним. Чинне законодавство не містить норм, які б визначали розмір такого максимального обмеження.

Суд прийшов до висновку, що відповідач при виплаті позивачу пенсії з 12.10.2023 року, перерахованої на виконання рішення суду у справі №340/2318/24, незаконно обмежив максимальний розмір щомісячної пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, фактично позбавивши позивача права на отримання нарахованих та встановлених йому підвищень та доплат до пенсії.

На час вирішення спору пенсія виплачується позивачу у такому ж обмеженому розмірі (23610 грн.).

Тож дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача та невиплати йому пенсії у повному розмірі слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача виплатити йому пенсію без обмеження її максимального розміру та з урахуванням усіх встановлених йому підвищень та доплат до пенсії, починаючи з 12.10.2023 року.

Суд не встановив протиправних дій при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії, належної за період з 01.10.2023 року по 11.10.2023 року. Тож відмовляє йому у задоволенні цієї частини позовних вимог.

Судові витрати сторони не понесли.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження з 12.10.2023 року максимального розміру пенсії ОСОБА_1 та невиплати йому пенсії у повному розмірі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити нараховану з 12.10.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження її максимального розміру та з урахуванням усіх встановлених йому підвищень та доплат до пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ