Справа № 138/3054/24
Провадження №:3/138/1176/24
09 грудня 2024 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого: судді Ясінського Ю.А.,
з участю: секретаря судового засідання Сілантьєвої Л.А.,
прокурора Терещенко М.В.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні Могилів-Подільського міськрайонного суду матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту Стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Волчинець Республіка Молдова, зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, пенсіонера, телефон НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , достроково припинивши повноваження депутата 8 скликання Могилів-Подільської міської ради 23.02.2024, будучи згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 30.03.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільнені (за період з 01.01.2024 по 23.02.2023), вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав частково, пояснивши, що не розуміє, де в його діях корупція, оскільки він лише на кілька днів пропустив строк подачі декларації через те, що відвідував хвору матір, яка згодом померла.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні вказаного правопорушення та накласти на нього мінімальне стягнення у виді штрафу.
Вина останнього у вказаному правопорушенні доведена дослідженими матеріалами справи, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 602 від 03.10.2024, в якому зазначено обставини правопорушення; повідомленням № 53-3479 вих-24 від 15.07.2024; результатами пошуку в Єдиному державному реєстрі декларацій відносно ОСОБА_1 декларації (при звільнені), яку він подав 30.03.2024; копією декларації (при звільнені) ОСОБА_1 із зазначенням дати її подання «30.03.2024»; листом Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 25574-2024 від 25.07.2024 до Могилів-Подільського міського голови про збір доказів про можливе порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» депутатами Могилів-Подільської ради; листом-відповіддю секретаря міської ради №02-22/1506 від 29.07.2024 начальнику управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сосиновичу Д.; копією рішення №1 від 12.11.2020 про початок повноважень депутатів Могилів-Подільської міської ради Могилів-Подільського району восьмого скликання; копією списку депутатів Могилів-Подільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області 8 скликання, повноваження яких розпочались 12.11.2020; копією рішення №955 від 23.02.2024 41 сесії 8 скликання про дострокове припинення повноважень депутата Могилів-Подільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області 8 скликання ОСОБА_1 ; копією листа відповіді керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції Санделенко Ю. від 06.08.2024 № 47-1/57396-24; письмовим поясненням ОСОБА_1 від 03.10.2024, в якому він визнав свою вину і не зміг вказати поважних причин пропуску строку на подачу декларації.
Відповідно до рішення № 1 від 12.11.2020 Могилів-Подільської міської ради 8 скликання ОСОБА_1 набув повноважень депутата 8 скликання Могилів-Подільської міської ради.
Згідно з п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно п. 27 Прикінцевих положень даного Закону особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та виконання п. 3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 № 4.
НАЗК дає роз'яснення щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Крім того, пунктом 1-1 даного Роз'яснення за загальним правилом слід подати декларацію при звільненні протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності
З огляду на викладене депутат Могилів-Подільської міської ради ОСОБА_1 при звільнені повинен був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2024 по 23.02.2024 не пізніше 24.03.2024.
Проте, декларацію (при звільненні за період з 01.01.2024 по 23.02.2024) ОСОБА_1 подав лише 30.03.2024 о 19 год. 59 хв., що підтверджено витягом з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Відповідно до роз'яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
ОСОБА_1 не надав суду докази неможливості подати вчасно декларацію з поважних причин, матеріали справи теж не містять доказів цього.
Заслухавши особу, що притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винуватим за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, те що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність, його щире розкаяння, і вважає, що для виправлення та перевиховання ОСОБА_1 достатнім та необхідним буде стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись ст. 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 27, ст. 40-1, ст. 172-6 ч. 1, ст. 284 ч. 1 п. 1 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень (стягувач - Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, що знаходиться по вул. Чорновола, 5 м. Вінниця, 21010, код ЄДРПОУ 43305056).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на користь ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України, 050, призначення платежу - «судовий збір»).
Роз'яснити, що відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя Ю. А. Ясінський