Справа № 569/2151/24
1-кс/569/8949/24
05 грудня 2024 року м.Рівне
Слідча суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , захисників підозрюваного - адвокатів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
розглянувши у судовому засіданні в м.Рівне, клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 (далі - прокурор), в рамках кримінального провадження №42023181110000110 від 12.09.2023 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 209 КК України про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , -
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , який зареєстрований як фізична-особа підприємець (далі - ФОП) « ОСОБА_5 » (код РНОКПП НОМЕР_1 , вид діяльності 49.41 Вантажний автомобільний транспорт) та отримав ліцензію на вантажні перевезення, здійснюючи міжнародні вантажні перевезення, будучи добре обізнаним з вищенаведеними правилами перетину державного кордону в умовах воєнного стану, вирішив використати свої знання та можливості з корисливою метою та за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , будучи добре обізнаними з п. 2-9 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724), організували та керували незаконними переправленнями через державний кордон України, осіб, які не мають на це права, у першу чергу чоловіків у віці від 18 до 60 років, під виглядом водіїв вантажних транспортних засобів, які здійснюють міжнародні перевезення, за визначену ними грошову винагороду.
Зокрема, група осіб у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою між собою, незаконно переправляли осіб через державний кордон України та організовували і керували такими діями, використовуючи наявний у ОСОБА_5 , електронний цифровий підпис (ЕЦП) та паролі перевізника, входили до електронного кабінету перевізника на сайті Державної служби України з безпеки на транспорті під назвою «https://dsbt.gov.ua» та вносили до системи «ШЛЯХ», отриманні особисто ними або іншими особами персональні дані чоловіків призовного віку, які мали намір незаконно перетнути державний кордон України для особистих потреб, в якості водіїв вказаних перевізників та, за необхідності, оформляли фіктивні договори про працевлаштування таких осіб як водіїв ФОП « ОСОБА_5 », особисто підшуковували осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно переправитись через державний кордон України, проводили інструктаж таких осіб щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, надавали їм необхідні для цього транспортні засоби, підшуковували та оформляли на перевізника ФОП « ОСОБА_5 » транспортні засоби необхідні для перетину державного кордону, тощо.
В подальшому, у період з 12.08.2023 по 03.02.2024, діючи відповідно до узгодженого всіма членами організованої групи плану та вказівок ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, реалізуючи єдиний злочинний умисел на особисте протиправне збагачення, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, реалізуючи єдиний злочинний умисел на особисте протиправне збагачення, під виглядом водіїв перевізника, який здійснює міжнародні вантажні перевезення ФОП « ОСОБА_5 » та внесені до системи «Шлях», незаконно переправили через державний кордон України в Республіку Польща 43 чоловіків у віці від 18 до 60 років, які не мали документів, що надають право на перетин державного кордону України, отримавши за такі протиправні послуги не менше 22 200 Євро, що за курсом НБУ, станом на 30.04.2024 становить 807 951,08 грн.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, переслідуючи корисливі мотив і мету направлені на отримання грошової винагороди, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_11 , яка виконуючи відведену їй роль в частині реалізації плану по організації незаконного переправлення через державний кордон України, підробляли офіційні документи, що складаються у визначеній законом формі та містять передбачені законом реквізити, а саме трудові та цивільно-правові договори між ФОП « ОСОБА_5 » та фізичними особами, які в подальшому стали підставою для їх перетину кордону України в напрямку виїзд.
Також, ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, переслідуючи корисливі мотив і мету направлені на отримання грошової винагороди, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_8 , яка виконуючи відведену їй роль в частині реалізації плану по організації незаконного переправлення через державний кордон України, осіб які не мають на це права, у першу чергу чоловіків у віці від 18 до 60 років та які перебувають на військовому обліку, вчинила дії направленні на несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах.
Діючи таким чином, у період 05 вересня 2023 року по 03 лютого 2024 року, ОСОБА_8 , виконуючи вказівки ОСОБА_5 , розуміючи, що несанкціонована зміна та внесення недостовірної інформації до електронної автоматизованої системи «Шлях» про осіб, які не являються водіями міжнародного вантажного перевізника ФОП « ОСОБА_5 » (код РНОКПП НОМЕР_1 ) усуватиме заборону на перетин державного кордону України цими особами у період дії в країні воєнного стану, отримавши персональні дані осіб, які мали намір незаконно перетнути державний кордон України, використовуючи електронний цифровий підпис (ЕЦП) та пароль до нього, за допомогою невстановлених досудовим розслідуванням технічних пристрів, входила до електронного кабінету ФОП « ОСОБА_5 » (код РНОКПП НОМЕР_1 ), в якості керівника до системи «Шлях», в електронному кабінеті названого перевізника на сайті «https://dsbt.gov.ua», адміністратором якої є Державна служба України з безпеки на транспорті та вносила про вказаних осіб неправдивий запис про їх виїзд за межі України, як водіїв вказаного суб'єкта міжнародних вантажних перевезень.
Окрім того, у період з 01.09.2022 по 03.02.2024, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 усвідомлюючи протиправність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, реалізуючи єдиний злочинний умисел на особисте протиправне збагачення, діючи за попередньою змовою між собою, а також у період з 12.08.2023 по 03.02.2024, діючи відповідно до узгодженого всіма членами організованої групи плану та вказівок ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, реалізуючи єдиний злочинний умисел на особисте протиправне збагачення, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , під виглядом водіїв перевізника, який здійснює міжнародні вантажні перевезення ФОП « ОСОБА_5 » та внесені до системи «Шлях», незаконно переправили через державний кордон України в Республіку Польща 43 чоловіків у віці від 18 до 60 років, які не мали документів, що надають право на перетин державного кордону України, та здійснили фінансових операцій з коштами, фактичні обставини щодо яких свідчать про їх одержання злочинним шляхом на загальну суму 2 944 497,24 грн.
Слідчою суддею оглянуті: протоколи за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, аудіо,- відеоконтролю особи, спостереження за особою відносно ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , в ході яких зафіксовано переписки та розмови з іншими учасниками групи щодо незаконної організації переправлення осіб призовного віку через державний кордон України, обговорення підшукування так званих «клієнтів», порядку оформлення вищевказаних осіб як водіїв транспортних засобів, сум грошових коштів, які необхідно було сплачувати за надані послуги, порядок внесення відомостей до системи «Шлях», інструктування вказаних осіб щодо правил поведінки та порядку спілкування під час перетину пунктів пропуску, та подальшого виїзду за межі України, повернення транспортних засобів на територію України, тощо; інформацією, отриманою з ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області, щодо відсутності сплати пенсійних внесків на осіб, які працевлаштовувались, як водії ФОП « ОСОБА_5 », код РНОКПП НОМЕР_1 , тощо; протоколом огляду інформації, отриманої у Державній службі України з безпеки на транспорті, щодо фактів внесення відомостей до системи «Шлях» про осіб, як водіїв ФОП « ОСОБА_5 » код РНОКПП НОМЕР_1 та подальшого незаконного перетину кордону, тощо; протоколами проведення обшуків за місцем проживання підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , в ході яких виявлено та вилучено речові докази, які зберегли на собі інформацію, щодо вчинення кримінальних правопорушень; протоколами проведення обшуків у транспортних засобах, які використовувались як знаряддя злочину, в ході яких було виявлено та вилучено оригінали трудових та цивільно-правових договорів щодо працевлаштування осіб між ФОП « ОСОБА_5 » код РНОКПП НОМЕР_1 ; протоколами оглядів вилучених речей та документів під час проведення обшуків за місцями проживання підозрюваних та транспортних засобах, в ході яких отримано інформацію щодо фіктивного працевлаштування осіб у ФОП « ОСОБА_5 » код РНОКПП НОМЕР_1 , а саме вилучення: оригіналів трудових договорів, трудових договорів у електронному вигляді, документів щодо ввезення на територію України від імені громадських та благодійних організацій транспортних засобів у вигляді «гуманітарної допомоги» для ЗСУ, а також наявність переписки щодо спілкування з особами, які незаконно перетинали кордон, а також з іншими особами, які здійснювали їх працевлаштування, оформлення, наявність чорнових записів з прізвищами осіб та сумами сплачених коштів, тощо; протоколами допитів свідків ОСОБА_12 , та ОСОБА_13 , які повідомили про факти фіктивного працевлаштування в якості водіїв ФОП « ОСОБА_5 », з метою подальшого перетину кордону України в особистих цілях, за грошову винагороду, тощо; інформацією, отриманою у Державній прикордонній службі України щодо перетину осіб через державний кордон України; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
20.06.2024 року ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332 КК України, вчинене у складі організованої злочинної групи як організатору.
27.11.2024 року ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332, ч.3 ст 358, ч.3 ст.362, ч.2 ст.209 КК України.
Ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду від 12.08.2024 року підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у виді застави у розмірі 20 розмірів прожиткового мінімуму, що становить 60 560 грн., з покладенням обов'язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України: прибувати за викликом до прокурора, слідчого чи суду; не відлучатись із населеного пункту, в якому він проживає (перебуває) без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну свого місця проживання; утримуватися від спілкування будь-яким способом із свідками та підозрюваними у вказаному кримінальному провадженні.
09.10.2024 року ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду підозрюваному ОСОБА_5 продовжено строк дії запобіжного заходу у виді застави з покладенням обов'язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України продовжено до 06.12.2024 року.
Як передбачено ч. 7 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частинами 5 та 6 цієї статті можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців.
Слідчий у клопотанні вказав, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюються у вчиненні резонансного злочину під час дії воєнного стану з явним цинізмом по відношенню до інтересів держави, яким спричинено негативні наслідки обороноздатності України під час збройної агресії.
Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України, під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п. п. 1,2,3,5 ч.1 ст. 177 КПК України, а саме: можливість переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Слідчий та прокурор клопотання підтримали, просили продовжити підозрюваному запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисники в судовому засіданні заперечували проти продовження запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання.
Заслухавши учасників кримінального провадження, дослідивши клопотання та додані матеріали, слідча суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Підозрюваному, обвинуваченому письмово під розпис повідомляються покладені на нього обов'язки та роз'яснюється, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням особистого зобов'язання здійснює слідчий, а якщо справа перебуває у провадженні суду, - прокурор.
Можливість підозрюваного переховуватися від органу досудового розслідування, слідча суддя вважає такі дії вірогідними, з огляду на те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні резонансного злочину під час дії воєнного стану з явним цинізмом по відношенню до інтересів держави, яким спричинено негативні наслідки обороноздатності України під час збройної агресії. Тяжкість ймовірного покарання та суворість можливого вироку значно підвищують ймовірність ризику переховування від органів досудового розслідування та/або суду. З матеріалів провадження також вбачається, що підозрюваний являється фізичною особою-підприємцем, що здійснює міжнародні вантажні перевезення, тому обізнаний з правилами перетину державного кордону, має змогу його перетинати як законно так і в не законний спосіб. Враховуючи воєнний стан в Україні, підозра у вчинені резонансного злочину, вчиненого під час такого стану, з явним цинізмом по відношенню до інтересів держави та завдав негативного результату обороноздатності держави під час прямої воєнної агресії, існує ризик втечі підозрюваного за межі України з метою переховування від органу досудового розслідування та суду.
Можливість підозрюваної знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення обгрунтовується тим, що ОСОБА_5 підозрюється у організації та незаконному переправленні осіб через державний кордон України, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів, під час воєнного стану, а в ході досудового розслідування, на даний час не встановлено весь механізм переправлення осіб через державний кордон України, не встановлено також і всіх інших учасників вказаної групи осіб. Крім того також здійснюється досудове розслідування за ст. 358 КК України, щодо підроблення та використання підроблених документів, а тому, існує ризик того, що підозрюваний знищить, сховає або спотворить інші речі та документи, які мають відношення до вчинення кримінального правопорушення. Такими речами і документами є чорнові записи, фіктивні трудові договори ухилянтів, фіктивні документи про працевлаштування ухилянтів, грошові кошти отримані злочинним шляхом, печатки та банківські картки тощо.
Можливість підозрюваної незаконно впливати на свідків обґрунтовується тим, що ОСОБА_5 відомі персональні дані свідків, а саме осіб, яких він незаконно переправляв через державний кордон, які надали викривальні показання, зокрема, відомі їх анкетні дані, адреси проживання, номери мобільних телефонів, а тому останній, шляхом погроз, залякування, умовлянь, чи іншим чином може впливати на них з метою їх відмови від давання показань або дачі необ'єктивних чи вигідних для нього показань під час досудового слідства та розгляду справи в суді. Крім того, на даному етапі досудового розслідування не встановлено всіх осіб, яких учасниками організованої групи незаконно переправлено через державний кордон України та всіх осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення, у зв'язку з чим існує обгрунтований ризик незаконного впливу на них з боку ОСОБА_5 та/або інших учасників злочинного угруповання.
Можливість підозрюваної вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється обгрунтовується тим, що ОСОБА_5 є фізичною-особою підприємцем, який має не скасовану ліцензію, що дає право здійснювати міжнародні вантажні перевезення із доступом та системи «Шлях», а тому є ризик, що підозрюваний може продовжувати вчиняти аналогічні кримінальні правопорушення, пов'язані з незаконним переправленням осіб через державний кордон України.
Приймаючи до уваги існування ризиків передбачені п.1,2,3,5 ч.1 ст.177 КПК України, тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , яке відповідно до ст.12 КК України відносяться до тяжких злочинів, обставини його вчинення, та дані про особу підозрюваного є необхідним продовжити ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Керуючись ст. 176-178, 182, 183, 309 КПК України, слідча суддя, -
Клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_5 - задоволити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Колодіївка, Рівненської області, жителю АДРЕСА_1 , громадянину України, фізичній особі-підприємцю, раніше не судимому, до якого застосовано запобіжний захід у виді застави, строк дії обов'язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України на 2 місяці до 05 лютого 2024 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 191 КК України покласти на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язки:
- прибувати на виклик слідчого, прокурора та суду;
- не відлучатися із Рівненської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання
- утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у цьому кримінальному провадженні.
Строк дії обов'язків визначити до 05 лютого 2024 року.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду, протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя Рівненського міського суду Оксана КРИЖОВА