єдиний унікальний номер справи 546/1257/24
номер провадження 2-а/546/19/24
09 грудня 2024 року м. Решетилівка Полтавська область
Решетилівського районного суду Полтавської області Лівер І.В., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття справи про адміністративне правопорушення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ,-
До Решетилівського районного суду Полтавської області звернувся позивач з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття справи про адміністративне правопорушення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , в якому просить суд поновити позивачу строк на звернення до суду з даним позовом, скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у справі про адміністративне правопорушення, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, а справу про адміністративне правопорушення закрити. Судові витрати просив відшкодувати за рахунок відповідача.
Вказану позовну заяву було передано в провадження судді Лівер І.В. на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 06.12.2024.
Позовна заява має відповідати вимогам статтям 160, 161 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
До позовної заяви долучено квитанцію АТ КБ «ПриватБанк» про сплату судового збору № 0.0.4047902673.1 від 06 грудня 2024 року зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 здійснив платіж у розмірі 650,00 грн. із призначенням платежу «… Судовий збір за позовом ОСОБА_1 , Решетилівський районний суд Полтавської області».
Окрім зазначеного, відповідно до ст. 9 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Частина 10 статті 169 КАС України передбачає, що заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
При перевірці зарахування судового збору, станом на 06 грудня 2024 року, встановлено, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду державного бюджету, що підтверджується довідками канцелярії суду від 06.12.2024 та 09.12.2024.
Таким чином, ОСОБА_1 за подачу позовної заяви має сплатити судовий збір на загальних підставах у розмірі 605 гривні 60 копійок або надати суду підтвердження зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, який було сплачено 06.12.2024.
Сплата судового збору має бути здійснена за наступними реквізитами:
Отримувач коштів ГУК у Полт.обл/тг м.Решетилів/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959255
Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.)
Рахунок отримувача UA978999980313181206000016606
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Решетилівський районний суд Полтавської області (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів) (ч. 4 ст. 161 КАС України).
Згідно ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 286 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа Стаббігс на інші проти Великобританії, справа Девеер проти Бельгії).
У пункті 45 рішення Європейського суду з прав людини «Перез де Рада Каванілес проти Іспанії» від 28.10.1998, зазначено про те, що процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковими для дотримання; правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності; зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані.
Частиною 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Отже, тільки наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судового рішення у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку оскарження судового рішення з поважних причин.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, вирішальним у визначенні строків звернення до адміністративного суду є встановлення фактів, коли та за яких обставин позивач дізнався про порушення своїх прав та зміг вчинити дії, направлені на їх відновлення.
Підстави пропуску строку можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов'язані з непереборними та об'єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання касаційної скарги.
Частиною 6 ст. 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Позивач в своїй заяві просить скасувати постанову № 3335 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у справі про адміністративне правопорушення від 19.09.2024, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, а справу про адміністративне правопорушення закрити. При цьому адміністративний позов подав до суду лише 06.12.2024, що є поза межами строку, визначеного в ст. 286 КАС України.
Позивачем подано до суду заяву про поновлення пропущених строків для звернення до адміністративного суду від 04.12.2024, яка долучена до вказаного адміністративного позову.
Всупереч викладеному, до адміністративного позову не надано доказів поважності пропуску строку звернення із позовною заявою до адміністративного суду.
Так, статтею 123 КАС України передбачено, що передумовою настання відповідних наслідків для позивача є надання можливості останньому скористатись можливістю подати заяву про поновлення пропущеного строку в разі її неподання, або ж вказати інші причини поважності пропущеного строку, аніж ті, які були зазначені в первинній заяві про поновлення строку та визнані судом неповажними.
Позивач в адміністративному позові посилається на те, що 29.11.2024 ним через відділення Укрпошти, поштовим відправленням отримано оскаржувану постанову. До адміністративного позову долучена копія конверту без поштового повідомлення та не зазначено чи даний конверт було надіслано позивачеві засобами поштового зв'язку рекомендованим повідомленням - цінним листом з описом чи без такого (р/п) або простою поштою, та з якого не можливо встановити дату направлення органом та отримання останнім його.
Проте, доказів отримання саме 29.11.2024 позивачем ОСОБА_1 постанови № 3335 від 19.09.2024, протоколу № 3335 від 16.09.2024 та листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.11.2024, разом з адміністративним позовом не надає.
Враховуючи викладене, суд позбавлений можливості встановити строк звернення позивача ОСОБА_1 до суду для захисту своїх прав, який не може перевищувати десятиденний термін з дня вручення постанови.
Судом встановлено, що позивач у заяві долученої до позову ставить питання поновлення строку для звернення до суду з адміністративним позовом, разом з тим не надає належного обґрунтування поважності причин пропуску строку для звернення до суду, який становить десять днів з дня ухвалення відповідної постанови (ч. 2 ст. 286 КАС України).
З огляду на викладене, позивачу необхідно до клопотання (заяви) про поновлення строку навести обґрунтування причин, що стали підставою пропуску строку для звернення до суду та надати відповідні докази.
З огляду на викладене, відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, позовна заява підлягає залишенню без руху, позивачу необхідно в десятиденний строк з дня отримання копії ухвали усунути зазначені в ній недоліки.
На підставі викладеного та керуючись 122, 123, 160, 161, 166, 167, 169, 171, 186, 286, 289 КАС України ,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття справи про адміністративне правопорушення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 - залишити без руху.
Надати позивачу строк 10 (десять) днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.
Роз'яснити позивачу, що в разі якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява буде повернута позивачу відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Роз'яснити позивачу, що згідно з ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. При цьому, абз. 1 ч. 2 ст. 161 КАС України визначено, що у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і не підлягає оскарженню.
Копію ухвали направити позивачу.
Суддя І.В. Лівер